محاسبات و طراحی برج خنک کننده CTR

ابعاد برج خنک کننده/ ارتفاع کولینگ تاور / اندازه برج خنک کن فایبرگلاس

ابعاد ارتفاع و اندازه برج خنک کننده فایبرگلاس

ابعاد ارتفاع و اندازه برج خنک کننده فایبرگلاس

ابعاد برج خنک کننده و ارتفاع کولینگ تاور از نکات اولیه محاسبات و طراحی برج خنک کن به شمار میرود و در فرایند خنک سازی آبگرم صنعتی ابعاد بسیار تاثیر گذار است.زیرا برای کاهش دمای آب کارخانجات از کولینگ تاور استفاده میشود.به همین در راستای بهبود عملکرد برج خنک کننده باید دستگاه از ابعاد و اندازه استانداردی برخوردار باشد.مهندسین کمپانی های مطرح مانند مارلی آمریکا و CTI برای ساخت و تولید برج خنک کن مشخصات فنی مناسبی ارائه کرده‌اند. در این جداول مهندسی ابعاد و اندازه هر یک از انواع برج خنک کاری مشخص گردیده.فلذا شرک برج خنک کننده CTR با مهندسی معکوس از همین پرپوزال توانسته کولینگ تاورهای فایبرگلاس را طراحی و به مرحله تولید انبوه برساند.

نقشه شماتیک از ابعاد برج خنک کننده

در اولین گام میبایست با کمک نرم افزارهای مهندسی اقدام به نقشه کشب کنید.تا در هنگام عملکرد عملی کولینگ تاور دچار مشکل فنی نشود.برای خنک کاری آبگرم از هوای تازه محیط میتوان بهره گرفت.به همین علت طول و عرض برج خنک کننده در ایجاد برودت تاثیر بسزایی دارد.در کارخانه CTR برجها با سه نقشه متفاوت طراحی میشوند که به شرح ذیل میباشد:

  1. برج خنک کننده مکعبی
  2. برج خنک کننده مخروطی
  3. برج خنک کننده سلولی

اندازه کولینگ تاور ارتباط مستقیم با ظرفیت برج خنک کن دارد.هر چه ابعاد برج بزرگتر شود میزان حجم خنک کاری آب در هر ساعت افزایش میابد.برای همین قبل از انتخاب دستگاه از کارشناسان این صنعت مشاوره فنی بگیرید. نقشه شماتیک به شما امکان انتخاب دقیق تری میدهد و میتوانید بررسی های بصری را با محاسبات و طراحی برج خنک کننده مقایسه کنید.هر یک از انواع نام برده با یکدیگر از نظر ابعاد متفاوت هستند و هرکدام دارای معایب و مزایایی میباشند که در ادامه مقاله به آن میپردازیم.

اندازه طول و عرض برج خنک کن مکعبی

در نقشه کشی برجهای مکعبی دستگاه از ظرفیت ۱۰ تن تبرید الی ۷۰۰ تن تبرید طراحی شده است.ابعاد کوچکترین برج خنک کن مکعبی ۹۰*۹۰ در ارتفاع ۲۶۰ سانتیمتر محاسبه گردیده . همچنین بزرگترین ابعاد و اندازه کولینگ تاور فایبرگلاس مکعب ۴٫۳۰*۴٫۳۰ در ارتفاع ۴٫۵۰ متر مشخص شده است.کولینگ تاورها عموما دارای سیستم خنک کار با جریان مخالف هستند.در نتیجه برای بهبود عملکرد برج  و افزایش راندمان کاهش دمای آبگرم در نوع مکعبی باید ارتفاع دستگاه بیشتر از طول و عرض برج خنک کن طراحی شود.

اندازه ارتفاع کوچکترین و بزرگترین برج خنک کاری مخروطی 

برای ابعاد برج خنک کننده مخروطی که اغلب در صنایع و سیستم های تهویه مطبوع قابل استفاده میباشد.کوچکترین ظرفیت کولینگ تاور ، ۱۰ تن تبرید عنوان شد و به قطر ۱۱۰ سانتی متر در ارتفاع ۱٫۶۵ محاسبه میگردد.بزرگترین سایز و ابعاد برج های مخروطی یا مدور دارای ظرفیت برودتی ۷۰۰ تن تبرید میباشد و ابعادی بالغ بر قطر ۶ متر و ارتفاعی ۴ متری برخوردار هستند.در کولینگ تاور مخروطی یا مدور به علت داشتن مساحت بیشتر نیازی به افزایش ارتفاع برج خنک کاری نیست.زیرا این نوع در سیستم آبرسانی تفاوتی با نوع مکعبی دارد به همین منظور ارتفاع در اندازه گیری ابعاد مقداری کوتاه تر تعریف شده است. دلیل دوم کاهش ارتفاع بالا بردن قاومت برج در برابر فشار باد در ارتفاعات ساختمان است.در درهنگام بوران و طوفان برج خنک کننده آسیب نبیند.

رابطه قطعات با ابعاد و ارتفاع برج خنک کننده

نکته مهم در این بخش از مقاله که لازم است به آن اشاره شود.رابطه قطعات و تجهیزات با ابعاد و ارتفاع کولینگ تاورهای فایبرگلاس میباشد.هر چه میزان برودت و تن تبرید برج خنک کن افزایش میابد.مقدار فشار و حجم دبی آبگرم بالاتر میرود به همین منظور نیاز است تا از قطعات بهتری در ظرفیت های بالا استفاده شود.همچنین دیواره و تشتک برج خنک کاری باید افزایش ضخامت داشته باشند تا میزان حجم و سنگینی سیال را بتوانند تحمل کنند و دفرمه نشوند.اما چه تجهیزاتی باید ارتقاع یابند در کنار افزایش ابعاد و ارتفاع برج خنک کننده؟

  1. پکینگ مدیا کولینگ تاور
  2. پروانه برج خنک کننده
  3. الکتروموتور برج خنک کن
  4. ضخامت بدنه برج خنک کاری