اجزای قطعات برج خنک کننده CTR

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده/اجزای ساخت کولینگ تاور فایبرگلاس

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده فایبرگلاس

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده مجموعه قطعاتی هستند که ساختار برج خنک کن را تشکیل می دهند فلذا اجزای تشکیل دهنده مرغوب موجب افزایش راندمان میشوند.. برج خنک کن نوعی مبدل حرارتی محسوب شده که امروزه نقش بسیار مهمی را در صنایع مختلف مانند کارخانجات پتروشیمی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، کارخانه‌های صنعتی و همچنین تهویه مطبوع ساختمان‌ها ایفا می‌نماید.کولینگ تاورهای فایبرگلاس شامل انواع گوناگونی می‌شوند که اساس کار همه‌ی آنها فراهم نمود شرایط کاهش دمای آب در کمترین زمان می‌باشد. در این مقاله از شرکت برج خنک کننده CTR با کاربرد و عملکرد هر یک از اجزای تشکیل دهنده برج خنک کن آشنا میشویم.


 لیست اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده 

یک برج خنک کننده در بخش‌های مختلف پاشش و توزیع سیال، سیستم هوارسانی و سایر اجزای تشکیل دهنده داخلی جهت خنک کاری از قطعات برج خنک کننده متفاوتی تشکیل می‌گردد.ممکن است در برج خنک کن با توجه به نوع و نحوه مکانیزم اجزای با یکدیگر متفاوت باشند.برای بهتر آشنا شدن با نحوه کارکرد برج خنک کننده باید با چگونگی فعالیت اجزای تشکیل دهنده آن آشنا باشیم.برای این بخش لازم است بدانید برای ساخت یک دستگاه کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی یا مخروطی چه قطعات و اجزایی استفاده میشود.لیست اجزای تشکیل دهنده یک دستگاه برج خنک کننده فایبرگلاس شرح ذیل میباشد:

 1. استراکچر یا بدنه برج خنک کن
 2. پکینگ مدیا فیلمی یا اسپلش برج خنک کاری
 3. افشانک یا آب پخش کن کولینگ تاور
 4. قطره گیر یا دریفت الیمینایتور کولینگ تاور
 5. الکتروموتور یا دینام برج خنک کاری
 6. پروانه یا فن محوری برج خنک کننده
 7. کاهش دور برج خنک کن یا فولی فلکه 
 8. لوور دریچه مکش هوای تازه کولینگ تاور

اجزای تشکیل دهنده سازه و اسکلت (بدنه) برج خنک کننده

بدنه برج خنک کاری همان استراکچر اصلی دستگاه است که از اجزای داخلی برج خنک کاری حفاظت کرده و آن‌ها را پوشش می‌دهد. سازه کولینگ تاور سه قسمت اصلی پوسته، تشتک و فن استک را شامل میشود. تشتک در بخش پایینی برج‌های خنک کننده فایبرگلاس برای جمع آوری آب سرد نصب و استفاده می‌گردد. فن استک محل قرارگیری پروانه می‌باشد که بنابر نوع برج برای ورود یا خروج هوا کارایی دارد. طراحی و ساخت هر کدام از اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده با متریال‌های متفاوتی امکان پذیر است.

برجهای خنک کن معمولا از سه جنس گالوانیزه، بتن و فایبرگلاس تولید می‌شوند. که برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس امروزه بیشترین خط تولید و متقاضی را دارا است. چرا که از مزایای سرعت بالا در ساخت و مونتاژ، وزن پایین و استحکام بالا، مقاومت در برابر اشعه خورشید،ضد رسوب و آنتی کلاک و از  تعمیر و نگهداری برج خنک کننده آسان برخوردار می‌ باشد.

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده فایبرگلاس

پکینگ مدیا کولینگ تاور

پکینگ مدیا یا سطوح خنک کن از اجزای تشکیل دهنده اصلی و در حکم قلب برج خنک کاری به شمار می‌آید. پرکن‌ها سطح برخورد مایع با هوا را افزایش داده و نقش موثری را در سرد سازی آب بر عهده دارند. در واقع با زیاد کردن مقطع تماس موجب شده حجم وسیع‌تری از سیال گرم خنک شود. آب به طور مداوم در پرکن‌ها بخار میگردد و همین باعث گشته که تحت تاثیر رسوب و گرفتگی قرار بگیرد. برای همین لازم است در هر دوره تعمیرات و سرویس حتما رسوب زدایی پکینگ کولینک تاور انجام گردد. اگر سطوح خنک کننده موجود در برج‌ها از مدل چند لایه باشد سطح مقطع تماس افزایش یافته و عمل خنک سازی سریع‌تر صورت میگیرد.پکینگ مدیا دارای انواع بسیاری است و هر یک از مدلهای آن مناسب برای ساخت یک نوع برج خنک کن میباشد.

اجزای تشکیل دهنده پکینگ فیلمی کولینگ تاور

پکینگ مدیا از محدود اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده است که در انواع مختلفی با موادهای گوناگون ساخته میشود. برای تفکیک مدیا به طور کلی دو دسته‌ی پرکن فیلمی و اسپلش را تشکیل میدهد. پکینگ فیلمی یا لانه زنبوری برج خنک کن مناسب برای آبهای تمیز و با کیفیت میباشد. پرکن‌های آبشاری از قرارگرفتن صفحات پکینگ PVC در کنار یکدیگر با ابعاد هر بلوک ۱۲۰*۳۰*۳۰ تولید می‌شوند. تفاوت پکینگ‌های فیلمی باهم در فاصله ورقه‌ها از همدیگر می‌باشد که این فواصل به گام نیز معروف است. از جمله ویژگی‌های مثبت پکینگ لانه زنبوری میتوان به راندمان کاری بالا، طراحی جریان مخالف و متقاطع، قابلیت نصب در بلوک‌های متفاوت و قابلیت تراشکاری اشاره کرد. 

اجزای تشکیل دهنده پکینگ اسپلش کولینگ تاور

در برج های بزرگ با ظرفیتهای بالا در هنگام انتخاب اجزای کولینگ تاور از پکینگ اسپلش برج خنک کننده استفاده نمایید. مکانیزم پاششی برای پخش سیال جهت خنک کاری دارد. اجزای تشکیل دهنده این دسته از پرکن‌ها بیشتر از مواد گرانولی پلی پروپیلن PP بوده و مناسب آب‌هایی با آلودگی و سختی زیاد می باشد. پکینگ های اسپلش شامل:

 1. نت اسپلش
 2. رندوم یا استکانی
 3. گرید اسپلش 
 4. توپی اسپلش
 5. توربو اسپلش
 6. تیوب اسپلش

اجزای تشکیل دهنده نازل برج خنک کن 

نازل کولینگ تاور یا افشانک‌ها از اجزای تشکیل دهنده و الزامی جهت پاشش سیال بر روی پکینگ کولینگ تاور می‌باشند. بیشتر نازل‌ها از مواد گرانولی ABS، PE و PP ساخته میشوند و هدف همه‌ی آنها پخش یکسان آب داغ در داخل برج خنک کن مکعبی است. نازلهای ساخته شده از متریال پلی پروپیلن پرکاربردتر میباشند،چرا که قابلیت اسیدشویی داشته و به راحتی رسوب زدایی می‌ شوند. افشانکها علاوه بر توزیع یکپارچه آبگرم به صورت یکنواخت با اتومیزه کردن موجب کاهش دبی آب می‌گردند. که این عمل باعث کم شدن دمای تبخیر در برج خنک کننده میشود. 

باید یادآور شد که اسپری مایع بر روی پرکن‌های کولینگ تاور مخروطی یا مدور توسط اسپرینکلرها انجام می‌گردد. اجزای تشکیل دهنده کلگی توزیع آب از فلزات برنج، آلومینیوم، چدن و استیل طراحی میگردد. این نوع پخش کننده سیال برای برج خنک کننده مدور از ۱۰ تا ۱۲۵۰ تن تبرید قابل استفاده می‌باشد. که از سایز ۲ تا ۱۲ اینچ قابل تولید است و اندازه‌های ۴ اینچ به بالای آن سیستم روغن کاری دارند.

قطره گیر برج خنک کاری 

قطره گیر برج خنک کننده یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده کولینگ تاور می‌باشد که در بالای نازل مربع پاش برج خنک کن قرار دارد. شبنم گیر بیشتر در مناطق شرجی به کار برده شده و از ورود یا خروج قطرات آب به داخل برج جلوگیری می‌کند. قطره گیرها به نوعی مانع از هدر رفت بیهوده سیال در برج خنک کاری می شوند. اجزای سازنده و تشکیل دهنده قطره گیرها به دو دسته لانه زنبوری ( پی وی سی PVC) و تیغه ای (پلی پروپیلن PP) تقسیم میگردند. که راندمان مدل زنبوری در مقایسه با تیغه ای بسیار بالاتر است. ولی در مقابل افت فشار آن نسبت به تیغه‌ای بیشتر میباشد.

پروانه یا فن کولینگ تاور

از مهمترین قطعات و تشکیل دهنده برج خنک کننده فایبرگلاس میتوان به پروانه یا فن محوری کولینگ تاور اشاره نمود. مواد تشکیل دهنده پروانه محوری معمولا از سه متریال پلی آمید، آلومینیوم و فایبرگلاس تهیه می‌شود. زاویه پره‌های فن کولینگ تاور در فصل‌های مختلف کم یا زیاد میگردد.جریان هوا در برجهای فایبر به وسیله مکش مکانیکی انجام میشود و برای این عامل نیاز است یکی از انواع پروانه های محوری به الکتروموتور متصل گردد.نحوه انتقال قدرت از موتورهای ۳فاز صنعتی به فن ها به سه روش ذیل امکان پذیر میباشد:

 1. دایرکت درایو یا همان کوپل مستقیم
 2. گریبکسی
 3. کاهش دور یا کاهنده سرعت

هر سه ار اجزای نام برده پروانه،کاهش دور و الکتروموتور برج خنک کننده از قطعات تشکیل دهنده اصلی کولینگ تاور بشمار میروند که مجموع آن را سیستم انتقال قدرت می گویند.