اسپرینکلر برج خنک کننده CTR

اسپرینکلر برج خنک کننده / قیمت اسپرینکلر کولینگ تاور /

اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی

 

اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی

اسپرینکلر برج خنک کننده چیست؟ اسپرینکلر (sprinkler head) یا به عبارتی اسپری کننده سیال برج خنک کن، مرکز اصلی توزیع آب در کولینگ تاور مخروطی یا گرد است. وظیفه اسپرینکلر هدایت سیستم پاشش آب به صورت یکنواخت در برج خنک کننده مدور است. این قطعه‌ی اسپری کننده از انواع نازل های مدور می‌باشد که دارای کاربردی مهم در دستگاه های خنک کننده با ساختار مخروطی یا گرد می‌باشد. اسپرینکلر برج خنک کن در اندازه‌های گوناگونی نظیر ۲  الی ۱۲ اینچ تولید می‌شود.

بیشترین میزان مصرف را در بین سه گرید اسپرینکلر آلومینیوم،برنجی، چدنی و پلاستیکی(PP یا PVC خشک)، درواقع مطلق به متریال آلومینیوم می‌باشد. نسل اولیه اسپرینکلرها با متریال پلیمری توسط دانشمندی به نام هنری پارملی در بریتانیا تولید شد. هم اکنون شرکت برج خنک کننده تولید کننده انواع اسپرینکلر برج خنک کن با متریال های نام برده می‌باشد.


اهمیت اسپرینکلر در برج خنک کننده مخروطی چیست؟

همانطور که گفتیم، اسپرینکلر کولینگ تاور وظیفه پاشش و توزیع میزان معینی از سیال را در برج خنک کننده مخروطی بر عهده دارد. این قطعه به دلیل چرخش مداوم به هنگام کار، زود تر از قطعات دیگر فرسوده می‌شود. بنابراین بایستی این نازل ثابت با متریال مرغوب ساخته شود تا از استحکام مطلوبی برخوردار باشد. باید مدنظر داشته باشید که شما هنگامی به بالاترین راندمان برج خنک کن و بیشترین کاهش دما خواهید رسید که سطوح پکینگ به صورت کامل در تماس با آبگرم قرار گیرند. بنابراین گزینش صحیح اسپرینکلر امری بسیار مهم است، چراکه تاثیر بسزایی در هزینه های دوره آورهال کولینگ تاور دارد.


عملکرد اسپرینکلر برج خنک کننده

پس از ورود آب داغ از قسمت فلنچ ها به درون برج خنک کننده وارد بخشی به نام اسپرینکلر کولینگ تاور شده تا بر روی سطح پرکن ها پاشیده شود. به دلیل تغییر نسبت سطح مقطع ورودی و خروجی در این قطعه، سرعت خطی جریان آب در آن افزایش می‌یابد. در ادامه سیال از طریق چند خروجی وارد لوله های متصل شده به آن خواهد شد. به طور کل سه عامل در چرخش اسپرینکلر موثر هستند.

نخست سرعت و فشار جریان آب ورودی در کولینگ تاور مخروطی است که به دلیل تغییر سطح مقطع ها فزونی می‌یابد. عامل دوم بلبرینگ تعبیه شده این قطعه می‌باشد. مهم ترین عامل آن زاویه دار بودن سوراخ های لوله های خروجی این قطعه است. در طی این فرآیند آب به صورت دایره ای بر روی سطح پر کن ها پاشیده می‌شود. در مقایسه با نازل های ثابت باید گفت اسپرینکلر برج خنک کن نیازمند فشار کاری بیشتری است.


انواع اسپرینکلر برج خنک کننده

به طور کل اسپرینکلر ها در چهار دسته برنجی، آلومینیومی، پلیمری و چدن ساخته شده که گرید چدنی به دلیل داشتن معایب متعدد منسوخ گشته است. بر مبنای میزان دبی دستگاه،اسپرینکلر در سایزهای ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ اینچ قابل تولید می‌باشد.

مزایای اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده

 • متریال سازنده: برنج (بهترین و مقاوم ترین گرید اسپرینکلر)
 • نحوه تولید: قالب گیری و  سپس تراشکاری
 • قابل تولید در سایز های ۳ تا ۸ اینچ
 • دارای دوام و استحکام بالا
 • ضریب رسوب پذیری بسیار ضعیف و عدم گریپاژ در اثر گرفتگی
 • دارای قابلیت اسید شویی
 • مقاومت در برابر طیف وسعی از مواد شیمیایی
 • کارکرد روان و تولید صدای اندک
 • مزایای اسپرینکلر آلومینیومی برج خنک کن
 • طول عمر مفید بسیار بالا و مقاوم در برابر فشار آب بالا
 • دارای بخشی جهت روغن کاری در سایزهای ۳ اینچ به بالا
 • مقاله تخصصی در مورد اسپرینکلرهای برنجی کلیک نمایید.

مزایای اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کن

 • متریال سازنده: شمش آلومینیوم
 • نحوه تولید: قالب گیری و سپس تراشکاری
 • قابل تولید در سایزهای ۲ تا ۱۲ اینچ
 • نوع اتصال به لوله: به صورت رزوه ای و پیچ خودکار
 • بهینه سازی مصرف انرژی پمپ سیرکولاتور به دلیل فشار کاری پایین
 • سبک و دارای عمر مفید بالا
 • اسحکام بالا و راندمان مطلوب
 • مجهز به سیستم روغن کاری در سایزهای ۴ اینچ به بالا
 • مقرون به صرفه تر بودن نسبت به سایر متریال های فلزی این قطعه
 • برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد اسپرینکلر آلومینیوم کلیک نمایید.

مزایای اسپرینکلر پلاستیکی برج خنک کننده

 • متریال سازنده: مواد پلیمری نظیر پلی پروپیلن و PVC
 • روش تولید: با استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک
 • قابل تولید در سایز های ۲ الی ۴ اینچ
 • کاربری در برجهایی با ظرفیت برودتی کم و دارای دبی پایین
 • نوع اتصال به لوله: رزوه داخل
 • رسوب پذیری کم

اسپرینکلر چدنی برج خنک کن

این مدل از آبگردان های مدور یا در واقع اسپرینکلر برج خنک کننده با متریال چدن به روش ریخته گری، ساخته می‌شود. این گرید  دارای قالب های آماده در سایز های مختلف بوده که ریخته گری آن در کوره های چدن در سایزهای ۴ الی ۱۶ اینچ قابلیت تولید دارد. این مدل از اسپرینکلر ها دارای وزن بیشتر بوده و به دنبال آن جهت چرخش به فشار کاری بیشتری نیازمند  است. پیرو این امر میبایست هد پمپ سیرکولاتور انرژی بیشتری مصرف کند تا فشار کاری مورد نیاز آن را تامین کند. این گرید معمولاٌ در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فشار آب در گردش و دبی برج خنک کن زیاد باشد.


طریقه محاسبه سطح مقطع اسپرینکلر

در طراحی اسپرینکلر برج خنک کننده بخش مهم آن تعیین سطح مقطع ورودی و خروجی آب می‌باشد. در واقع برای مثال اسپرینکلری با ورودی n، بایستی دارای تعدا معینی خروجی با سایز مشخص باشد. برای محاسبه تعداد و سایز خروجی های این قطعه دو فاکتور مهم را باید تعریف کرد. نخستین فاکتور سرعت خطی مجاز جریان آب در ورودی به اسپرینکلر است که عددی بین ۴ الی ۶ فوت بر ثانیه می‌باشد.

با دانستن میزان دبی آب در حال گردش(Q) و سرعت خطی سیال گذرنده(V)، سطح مقطع هر سایز معین اسپرینکلر تعیین می‌گردد. برای محاسبه می‌توانید از فرمول Q=V.A استفاده کنید. اکنون مطابق رابطه برنولی در سیالات تعداد و سایز خروجی های این قطعه را مطابق فرمول D به توان دو مساوی با N در d به توان دو می‌توانید محاسبه کتید. برای تعیین نوع و سایز آبگردان مورد نیاز لطفا قبل از خرید با کارشناسان شرکت برج خنک کننده تماس حاصل نمایید.


اجزای اسپرینکلر برج خنک کننده

به طور کل اسپرینکلر برج خنک کننده دارای دو بخش ثابت یا به اصطلاح استاتور و مدور به نام روتور می‌باشد. بخش ثابت، درواقع شامل بدنه قطعه میباشد که لوله اصلی ورودی آب گرم متصل می‌شود. جزء دوم همان روتور است که سبس شکست جریان آب و ایجاد تلاطم یا تنش در سیال گذرنده از این قطعه می‌شود. در سایز های ۳ و ۴ اینچ و بالاتر بخشی جهت روغن کاری به نام lubricant به آن اضافه می‌شود. این بخش حرکت روان و سلیس اسپرینکلر را بهبود می‌بخشد.


نحوه نصب اسپرینکلر 

قسمت ثابت یا استاتور به لوله اصلی جریان آب نیز متصل می‌گردد. این بخش در قسمت اتصال به لوله توسط پیچ خودکار محکم می‌گردد. جهت محکم کاری این بخش متصل شده، توسط چسب ماستیک عایق بندی یا به اصطلاح اتصالات برج خنک کننده آب بندی می‌شود. همچین بخش استاتور به لوله های خروجی آب که دارای سوراخ های مشخص است، توسط رزوه یا پیچ خودکار تنظیم می‌شود. در سایزهای بزرگ اسپرینکلر کولینگ تاور برای تنظیم زاویه قرارگیری لوله های خروجی از مهارکش و قلاب می‌توان بهره گرفت.

مقاله تخصصی نصب و راه اندازی قطعات را در صفحه نصب برج خنک کننده مطالعه نمایید.


طراحی اسپرینکلر برج خنک کننده مدور


قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده

همانطور که در مقاله گفته شد،اسپرینکلر کولینگ تاور یکی از مهم ترین بخش هایی است که در برج خنک کننده مخروطی در دوره های آورهال قابل توجه است. به دلیل دوار بودن این قطعه، می‌بایست دائما آن را بررسی یا تعویض و روغن کاری کرد. اغلب اسپرینکلر های مورد استفاده در برجهای خنک کن با متریال فلزی می‌باشد. بنابراین برآورد صحیح قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به طور کل می‌توان گفت دو عامل اصلی سایز(میزان متریال مصرفی) و گرید سازنده اسپرینکلر کولینگ تاور دو بخش بسیار مهم در تعیین قیمت برج خنک کن دارد.  جهت دستیابی به اطلاعات تکمیلی و ارتباط با کارشناسان شرکت برج خنک کننده CTR ، می‌توانید از بخش ارتباط با ما، تماس حاصل نمائید.

4 دیدگاه در “اسپرینکلر برج خنک کننده / قیمت اسپرینکلر کولینگ تاور /

 1. افشین محمدیان گفت:

  با سلام اسپرینکلر برج خنک کننده تنها در کولینگ تاور مخروطی کاربرد دارد ؟

 2. علی افشار گفت:

  آبگردان برج خنک کننده با هد اسپرینکلر کولینگ تاور تفاوت دارد ؟؟

 3. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام وقت بخیر
  خیر تفاوتی ندارند و تنها تفاوتی که میتوان در آنها یافت نوع متریال یا آلیاژ مصرفی آنهاست که عموما در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا پیشنهاد میشود از اسپرینکلر برنجی یا آبگردان آلومینیوم برج خنک کننده استفاده نمایید.

 4. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام وقت بخیر
  بله اسپرینکلر کولینگ تاور تنها در انواع برج‌های خنک کننده مخروطی یا مدور کاربرد دارد که با افزایش ظرفیت تبرید کولینگ واتر ها اندازه و ابعاد آبگردان برج خنک کن هم نیز بالا میرود.

ارسال دیدگاه بسته شده است.