برج خنک کننده مخروطی قطعه‌ای فلزی به نام آب پخش کن برج خنک کن یا اسپرینکلر برج خنک کننده (Cooling Tower Sprinkler) نصب شده است. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید کننده انواع آب پخش کن برج خنک کننده می‌باشد. وظیفه اسپرینکلر پاشش آب یکنواخت در دستگاه است همچنین قطعه‌ای کاربردی و مهم میباشد. دارای اندازه‌های گوناگونی نظیر ۱ اینچ الی ۱۰ اینچ تولید می‌شود. عمده مصرف بازار را آب پخش کن برج خنک کننده آلومینیوم به خود اخصاص داده . در گذشته بجای فلزی از پلاستیکی و چدنی اسفاده میگردید. آبگردان چدنی دارای معایبی همچون کرم خوردگی در حین انجام فرایند تولید بود. از دیگر معایب آن رسوب گذاری سریع و خوردگی  بر مرور زمان بود. عامل آن سطح داخلی قطعه شناخته شد که ناهموار و دارای سوراخ‌های متعدد بود.

اسپرینکلر برج خنک کننده

اسپرینکلر برج خنک کننده آلومینیوم یا برنجی کدام مناسب است؟

بسیاری از کارشناسان کلگی توزیع آب برج خنک کننده بهترین و کارآمدترین وسیله پاشش آب شناخته و تا به امروز می‌دانند. قطعه‌ای که با به کارگیری آب به عنوان عامل پاشش سیال بر روی پکینگ برج خنک کننده مدور استفاده می‌شود. ما درک برخی از مفاهیم بنیادی از شیمی و فیزیک روش عملکرد اسپرینکلر آلومینیوم کولینگ تاور ممنوع است خواهد بود. از آنجا که خنک کاری و کاهش دما یک فرایند شیمیایی و فیزیکی است. درک بهتر قوانین مرتبط با فرآیند خنک کاری به ما کمک می‌کند تا آگاهانه تر در جهت خرید آب پخش کن برج گام برداریم.

اسپرینکلر برج خنک کننده با برند گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا (t،s،t) از استانداردهای مهندسی محصول برخوردار است. تمامی محصولات خودرا ۱۲ الی۳۶ ماه گارانتی تعویض قطعه در صورت خرابی یا معیوب بودن آن می نماید. استفاده از آلیاژ مرغوب و ریخته گری صحیح در فرایند تولید همچنین پرداخت و پولیش با دستگاه شات پلاس. کیفیت قطعات برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا را دو چندان نموده است. این کمپانی این نازل برج خنک کننده مخروطی را با سه متریال تولید و به بازار عرضه می نماید.

 حرکت آب در اسپرینکلر برج خنک کاری به چه عواملی بستگی دارد؟؟!

 1. سرعت آب
 2. نیروی جاذبه
 3. دبی در گردش

هر جسم در حال حرکت دارای جرم و سرعت است فاصله مترو اندازه حرکت یا تکانه می‌نامند. اندازه حرکت از اهمیت بالایی در اسپرینکلر برج خنک کن برای خنک کاری برخوردار است. گازهای داغ و بخار اشباع برخاسته از کاری آب داغ ورودی به داخل کولینگ تاور مخروطی دارای جرم و سرعت است. چگونگی قطرات آب خارج شده است اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی جرم و سرعت مشخصی دارند. آب پس از خروج از تحت نیروی جاذبه زمین قرار گرفته و به مرور سرعت آب افزایش می‌یابد. سرعت این یکی از دلایلی است که حداقل امکان اسپرینکلرها را نزدیک به سقف برج خنک کاری نصب می‌کنند. تا با طی فاصله بیشتر سرعت بزرگتری را در جهت غلبه بر باد و هوای ورودی به کولینگ تاور و در نهایت از فرآیند خنک‌کاری به دست آورند.

فشار و دبی مورد نیاز اسپرینکلر برج خنک کننده برای چرخش و پاشش آب توسط همین منابع آبی برج خنک کننده تامین می‌شود. در صورت استفاده از شبکه آب شهری مقدار دبی و فشار شبکه باید به دقت تعیین شوند توجه داشته باشید بدون منابع آب مناسب برای چرخش اسپرینکلر بهترین سیستم‌های اسپرینکلر برج خنک کاری نیز نمی‌توانند خنک کاری مناسب و پاشش آب مورد نیاز کولینگ تاور را تامین کنند.

اسپرینکلر برج خنک کننده

نکات انتخاب اسپرینکلر برچ خنک کننده چگونه است؟؟

 1. تعیین دبی درگردش
 2. دمای ورودی آب به داخل دستگاه
 3. میزان اسیدی بودن آب
 4. میزان سختی و رسوبات آب

انتخاب صحیح اسپرینکلر برج خنک کننده قش بسزایی در افزایش بازده و کارایی دارد. همچنین کاهش هزینه‌های نصب راه اندازی نگهداری و محاسبات هیدرولیکی دستگاه خواهد داشت. امروزه اسپرینکلر در برج خنک کننده مخروطی از انواع مختلف برخوردار است. این گوناگونی در راستای متریال مصرفی برای ساخت و تولید قطعه است.  پرکاربردترین آن اسپرینکلر آلومینیومی و بادوام‌ترین آنها اسپرینکلر برنجی و کم هزینه‌ترین آن اسپرینکلر ABS می‌باشد. برای انتخاب لوله مناسب اتصالات اسپرینکلر برج خنک کننده توان به سه گروه اصلی این لوله‌های مورد نیاز در سیستم‌های اسپرینکلر اشاره نمود:

 1. فولادی
 2. لوله‌های یو پی وی سی

پراستفاده‌ترین نوع لوله در سیستم آبرسانی برج خنک کننده UPVC هستند. در برج خنک کننده lمخروطی سیستم پاشش آب از قسمت تحتانی برج وارد شده و در مرکزیت برج با زاویه ۹۰ درجه به بالاترین قسمت کولینگ تاور خود را رسانیده .  در انتهای لوله اسپرینکلر برج خنک کننده نصب می‌شود، اما خود اسپرینکلر کولینگ تاور به تنهایی کارایی آنچنانی در سیستم پاشش آب مناسب برای برج را ندارد. این تکامل فرآیند آبرسانی با اتصال و اضافه نمودن  لوله حاصل می‌شود.  لوله های پلاستیکی یکی از بزرگترین ابداعات کشی سیستم برج خنک کننده بوده است. این لوله‌ها از امتیازات قابل توجهی نظیره سبکی و بالا بودن فاکتور سی برخوردارند.

اتصالات آب پخش کن برج خنک کننده

اسپرینکلر آلومینیوم ومحاسبات اولیه

 1. محاسبه تن تبرید دستگاه
 2. محاسبه فشار ورودی آب
 3. محاسبه میزان دبی آب

اسپرینکلر برج خنک کننده آلومینیوم ساده‌ترین رایج‌ترین مطمئن‌ترین اقتصادی‌ترین اسپرینکلر آلومینیوم در مقایسه با دیگر آب پخش کن‌ها هستند و علاوه بر امتیازات مذکور هزینه تعمیرات و نگهداری این قطعه نیز بسیار پایین‌تر است اسپرینکلر برنجی می باشد. مهمترین بخش از طراحی و ساخت یک آبگردان تعیین سایز لوله ها فشار آب مورد نیاز مقدار دبی مورد نیاز آبگردان و برآورد حجم مخزن با هدف کاهش هزینه های سیستم می باشد قطعات مصرفی داخل قطعه یا همان آبگردان بسیار ساده است. مهمترین قطعه بکار برد در آب پخش کن برج خنک کننده بلبرینگ مرکزی که وظیفه خواندن آبگردان کولینگ تاور را بر عهده دارد کشورهای مختلفی این قطعه ریز ولی بسیار کاربردی را تولید می نمایند که گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در ساخت اسپرینکلرهای خود از بلبرینگ اس کا اف آلمان می نماید.

اسپرینکلر برج خنک کننده ۸ اینچ به عنوان یکی از قطعات برج خنک کننده که در بسیاری از برجها مورد استفاده است بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده آبگردان کولینگ تاور با ورودی ۸ اینچ در برجهایی نظیر ۳۰۰ تن الا ۷۰۰ تن تبرید مورد استفاده است. در این اسپرینکلر یک ورودی به قطر ۸ اینچ و ۶ خروجی به قطر ۹۰ میلی متر طراحی وساخته شده است. تناسب خروجی و ورودی ار این نوع سازه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر محاسبه دقیقی از این مهم نداشته باشید قطعا با افت فشار یا برعکس آن مواجه خواهید شد. عموم اسپرینکلرها دارای ۴ الی ۶ خروجی هستند پس نیاز است قبل از خرید لوله و مهارکش اسپرینکلر اندازه و تعداد دقیق خروجی های آبگردان را تعیین نمایید.

sprinkler cooling tower

لوله و اتصالات کلگی توزیع آب

 1. تعداد سوراخ لوله ها آب
 2. اندازه هر سوراخ در لوله کلگی توزیع آب برج خنک کننده
 3. فاصله سوراخ ها با یکدیگر

لوله‌هایی برای انتقال آب به تمام نقاط برج خنک کننده لازم است. این لوله‌ها اغلب از جنس پی‌وی‌سی و پلی اتیلن می‌باشد. لوله‌های اسپرینکلر برج خنک کننده دارای سوراخ‌هایی در یک طرف لوله میباشد که ایجاد این سوراخ‌ها برای انتقال آب بر روی پکینگ برج خنک کننده الزامی است. سوراخ کاری باید ابتدا با مته ۴ میل انجام شود تا فشار را کنترل نماید و از نیمه لوله تا انتها با مته ۶ میل سوراخ شود. در انتهای لوله‌ها نیاز است درپوشی به منظور جلوگیری از ریزش آب بر روی نقاط دیگر کولینگ تاور نصب شود. در کولینگ تاورهای برزگتر از ۱۰۰ تن لازم است از بست و مهارکش برای نگه داشتن لوله‎‌ها در مسیر درست استفاده می‌شود. نحوه نصب مهارکش بروی لوله‌ها به این شکل است: قلابی بر سر لوله نصب می‌شود این قلاب از سوی دیگر به اسپرینکلر کولینگ تاور مخروطی متصل می‌شود

نصب اسپرینکلر برج خنک کننده چگونه است؟

قسمت ثابت (استاتور) در اسپرینکلرکولینگ تاور به لوله ورودی برج خنک کننده مخروطی وصل میشود. سپس با چسب عایق بندی لوله هدر اصلی را به اسپرینکلر متصل و فیکس مینمایید. در این هنگام پیچ خودکار تعبیه شده در بدنه اسپرینکلر برج خنک کننده را از چهار طرف به لوله هدر اصلیپیچ میکنیم. در این هنگام لوله‌های نازل خروجی را که از قبل متصل نمودن به کلگی توزیع آب تمیر نموده و تعدادی مشخص سوراخ بر روی آنها میزنیم. بعد از این مرحله لوله های آماده شده را به کلگی متصل مینماییم . در اینجا خروجی اسپرینکلر به دو دسته تقسیم میشود رزوه‌ای و پیچ پیمی . دقت داشته باشید در هنگام تهیه و ساخت قطعات لوله اسپرینکلر برج خنک کننده به این بخش مهم توجه نمایید. زمان نصب بسیار متفاوت از یکدیگر امیباشد. در نهایت انتهای لوله خروجی آب را تعدادی درپوش میگذاریم تا فشار پشت سوراخهای ایجاد شده حفظ شود.

تفاوت بین اسپرینکلر برج خنک کننده آلومینیوم و اسپرینکلر برنجی تولید شده در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا :

اسپرینکلر برج خنک کننده برنجی نسبت به اسپرینکلر آلومینیوم دارای عمر بالایی می باشدو در مجموعه هایی بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. اسپرینکلر برج خنک کننده برنجی در برابر رسوب گیری مقاومت تر از متریال آلومینیوم می باشد.اسپرینکلر برج خنک کننده آلومینیوم بسیار سبک تر از متریال برنجی میباشد. اسپرینکلر برج خنک کننده برنجی مقاومت بالاتری در برابر فشار آب وردی به برج نصبت به متریال آلومینیوم دارد. متریال برنجی جزء متریال پایه در تولید اسپرینکلر نسبت به متریال آلومینیوم دارد. از نظر اقتصادی متریال برنجی مرغوب به صرفه تر می باشد زیرا متریال برنجی دارای عمر  مفید بالاتری نسبت به متریال برنجی است و از نظر هزینه اولیه خرید اسپرینکلر آلومینیوم اقتصادی تر است. اسپرینکلر برنجی مقاومت بالا ترین دربرابر خوردگی و پوسیدگی در مقابل آب است نسبت به متریال آلومینوم است.

اسپرینکلر برج خنک کننده برنجی روان تر و بدون لرزش تر از نسبت به متریال آلومینیوم است. متریال برنجی در سایز ۳ اینچ نیاز به روغن کاری دار ولی  متریال آلومینیوم در سایز ۴ اینچ نیاز به روغن کاری دارد. در کولینگ تاور متریال آلومینیوم بسیار پر کاربرد تر از متریال برنجی است با این تفاوت که کارایی و عمر مفید و بازدهی متریال برنجی بسیار بالا تر از متریال آلومینیوم است. متریال آلومینوم دارای نصب راحتری بوده است نسبت به متریال برنجی میباشد. در کل خرید اسپرینکلر برنجی از هر نظر بهتر بوده است چون هم از نظر کارای و مقاومت کاری بالا تری می باشد . مرتیال برنجی در بیشتر مجموعه های برزگ مانند پالایشگاه ها . کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرد. متریال برنجی در مکان که رسوب آب جغرافیایی آن منطقه بالاتر است. متریال برنجی هزینه تعمیر و تعویض را تا حد زیادی کاهش میدهد.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده