کولینگ تاورهای مخروطی قطعه‌ای فلزی به نام اسپرینکلر کولینگ تاور(COOLING TOWER Sprinkler) نصب شده است. وظیفه اسپرینکلر کولینگ تاور یا آبگردان برج خنک کننده پاشش آب یکنواخت در دستگاه است. اسپرینکلر کولینگ تاور قطعه‌ای کاربردی و مهم دارای اندازه‌های گوناگونی نظیر یک اینچ الی ۱۰ اینچ تولید می‌شود. عمده مصرف بازار را کلگی توزیع آب کولینگ تاور آلومینیوم به خود اخصاص داده است. در گذشته بجای آبگردان برج خنک کننده از آب پخش کن کولینگ تاور چدنی اسفاده می‌شد. آبگردان چدنی دارای معایبی همچون کرم خوردگی در حین انجام فرایند تولید بود از دیگر معایب آن رسوب گذاری سریع در این قطعه بود. عامل آن سطح داخل آب پخش کن برج خنک کننده مدور بوده است.

اسپرینکلر کولینگ تاور

آب پخش کن کولینگ تاور یا اسپرینکلر کولینگ تاور کدام درست است؟

بسیاری از کارشناسان آب پخش کن کولینگ تاور بهترین و کارآمدترین وسیله پاشش آب شناخته و تا به امروز می‌دانند. قطعه‌ای که با به کارگیری آب به عنوان عامل پاشش سیال بر روی پکینگ مدیا برج خنک کننده مدور استفاده می‌شود. ما درک برخی از مفاهیم بنیادی از شیمی و فیزیک روش عملکرد آبگردان آلومینیوم کولینگ تاور ممنوع است خواهد بود. از آنجا که خنک کاری و کاهش دما یک فرایند شیمیایی و فیزیکی است درک بهتر قوانین مرتبط با فرآیند خنک کاری به ما کمک می‌کند تا آگاهانه تر در جهت خرید آب پخش کن برج گام برداریم.

اسپرینکلر کولینگ تاور با برند گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا (tst) از استانداردهای مهندسی محصول برخوردار است و تمامی محصولات خودرا ۱۲ الی۳۶ ماه گارانتی تعویض قطعه در صورت خرابی یا معیوب بودن آن می نماید. استفاده از آلیاژ مرغوب و ریخته گری صحیح در فرایند تولید همچنین پرداخت و پولیش با دستگاه شات پلاس کیفیت محصولات گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا را دو چندان نموده است. این مکپانی این نازل برج خنک کننده مخروطی را با سه متریال تولید و به بازار عرضه می نماید.

سرعت و حرکت آب در آبگردان کولینگ تاور

هر جسم در حال حرکت دارای جرم و سرعت است فاصله مترو اندازه حرکت یا تکانه می‌نامند. اندازه حرکت از اهمیت بالایی در اسپرینکلر برج خنک کن برای خنک کاری برخوردار است گازهای داغ و بخار اشباع برخاسته از کاری آب داغ ورودی به داخل کولینگ تاور مخروطی دارای جرم و سرعت است چگونگی قطرات آب خارج شده است اسپرینکلر کولینگ تاور مخروطی جن و سرعت مشخصی دارند. آب پس از خروج از اسپری تحت نیروی جاذبه زمین قرار گرفته و به مرور سرعت آن ها افزایش می یابد. سرعت این یکی از دلایلی است که حداقل امکان اسپرینکلرها را نزدیک به سقف برج خنک کاری نصب می‌کنند تا با طی فاصله بیشتر سرعت بزرگتری را در جهت غلبه بر باد و هوای ورودی به کولینگ تاور و در نهایت از فرآیند خنک‌کاری به دست آورند.

فشار و دبی مورد نیاز اسپرینکلر کولینگ تاور برای چرخش و پاشش آب توسط همین منابع آبی برج خنک کننده تامین می شود در صورت استفاده از شبکه آب شهری مقدار دبی و فشار شبکه باید به دقت تعیین شوند توجه داشته باشید بدون منابع آب مناسب برای چرخش اسپرینکلر بهترین سیستم‌های آب پخش کن نیز نمی‌توانند خنک کاری مناسب و پاشش آب مورد نیاز کولینگ تاور را تامین کنند.

اسپرینکلر کولینگ تاور

انتخاب آبگردان برج خنک کننده

انتخاب صحیح اسپرینکلر کولینگ تاور نقش بسزایی در افزایش بازده و کارایی و همچنین کاهش هزینه های نصب راه اندازی نگهداری و محاسبات هیدرولیکی دستگاه خواهد داشت. امروزه آبگردان در کولینگ تاور مدور از انواع مختلف برخوردار است. این گوناگونی در راستای متریال مصرفی برای ساخت و تولید قطعه است پرکاربردترین آن افشانک آلومینیوم و بادوام‌ترین آنها اسپرینکلر برنجی و کم هزینه‌ترین آن اسپرینکلر پلاستیکی با متریال پلی‌پروپیلن می‌باشد.

برای انتخاب لوله مناسب برای اتصالات اسپرینکلر کولینگ تاور توان به سه گروه اصلی این لوله‌های مورد نیاز در سیستم‌های اسپرینکلر اشاره نمود فولادی پلاستیکی و مسی لوله‌های یو پی وی سی پراستفاده‌ترین نوع لوله در سیستم آبرسانی کولینگ تاور هستند. در برج خنک کننده مدور سیستم پاشش آب از قسمت تشتک تحتانی برج وارد شده و در مرکزیت برج با زاویه ۹۰ درجه به بالاترین قسمت کولینگ تاور خود را رسانیده و در انتهای لوله اسپرینکلر کولینگ تاور نصب نمی‌شود، اما خود اسپرینکلر کولینگ تاور به تنهایی کارایی آنچنانی در سیستم پاشش آب مناسب برای کولینگ تاور را ندارد. این تکامل فرآیندها آبرسانی با اتصال و اضافه نمودن یو پی وی سی حاصل می شود لاستیکی یکی از بزرگترین ابداعات کشی سیستم برج خنک کننده بوده که از امتیازات قابل توجهی نظیره سبکی و بالا بودن فاکتور سی برخوردارند.

اتصالات آب پخش کن برج خنک کننده

اسپرینکلر آلومینیوم ومحاسبات اولیه

اسپرینکلر کولینگ تاور آلومینیوم ساده‌ترین رایج‌ترین مطمئن‌ترین اقتصادی‌ترین آبگردان برج خنک کاری در مقایسه با دیگر آب پخش کن‌ها هستند و علاوه بر امتیازات مذکور هزینه تعمیرات و نگهداری این قطعه نیز بسیار پایین‌تر است آب پخش کن برنجی می باشد. مهمترین بخش از طراحی و ساخت یک آبگردان تعیین سایز لوله ها فشار آب مورد نیاز مقدار دبی مورد نیاز آبگردان و برآورد حجم مخزن با هدف کاهش هزینه های سیستم می باشد قطعات مصرفی داخل قطعه یا همان آبگردان بسیار ساده است. مهمترین قطعه بکار برد در آب پخش کن برج خنک کننده بلبرینگ مرکزی که وظیفه خواندن آبگردان کولینگ تاور را بر عهده دارد کشورهای مختلفی این قطعه ریز ولی بسیار کاربردی را تولید می نمایند که گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در ساخت اسپرینکلرهای خود از بلبرینگ اس کا اف آلمان می نماید.

اسپرینکلر کولینگ تاور ۸ اینچ به عنوان یکی از قطعات برج خنک کننده که در بسیاری از برجها مورد استفاده است بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده آبگردان کولینگ تاور با ورودی ۸ اینچ در برجهایی نظیر ۳۰۰ تن الا ۷۰۰ تن تبرید مورد استفاده است. در این اسپرینکلر یک ورودی به قطر ۸ اینچ و ۶ خروجی به قطر ۹۰ میلی متر طراحی وساخته شده است. تناسب خروجی و ورودی ار این نوع سازه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر محاسبه دقیقی از این مهم نداشته باشید قطعا با افت فشار یا برعکس آن مواجه خواهید شد.

sprinkler cooling tower

لوله و اتصالات آب پخش کن

لوله‌هایی برای انتقال آب به تمام نقاط برج خنک کننده لازم است. این لوله‌ها اغلب از جنس پی‌وی‌سی و پلی اتیلن می‌باشد. لوله‌های اسپرینکلر کولینگ تاور دارای سوراخ‌هایی در یک طرف لوله میباشد که ایجاد این سوراخ‌ها برای انتقال آب بر روی پکینگ مدیا برج خنک کننده الزامی است. سوراخ کاری باید ابتدا با مته ۴ میل انجام شود تا فشار را کنترل نماید و از نیمه لوله تا انتها با مته ۶ میل سوراخ شود. در انتهای لوله‌ها نیاز است درپوشی به منظور جلوگیری از ریزش آب بر روی نقاط دیگر کولینگ تاور نصب شود. در کولینگ تاورهای برزگتر از ۱۰۰ تن لازم است از بست و مهارکش برای نگه داشتن لوله‎‌ها در مسیر درست استفاده می‌شود.نحوه نصب مهارکش بروی لوله‌ها به این شکل است: قلابی بر سر لوله نصب می‌شود این قلاب از سوی دیگر به اسپرینکلر کولینگ تاور متصل می‌شود

عموم اسپرینکلرها دارای ۴ الی ۶ خروجی هستند پس نیاز است قبل از خرید لوله و مهارکش اسپرینکلر اندازه و تعداد دقیق خروجی های آبگردان را تعیین نمایید.

نازل چپقی برج خنک کننده

فن محوری برج خنک کننده

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 101 میانگین: 4.6]

نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده