اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده با متریال آلومینیوم و برنج تولید می‌گردد. اجزای آب پخش کن ۱۰ اینچ برج خنک کننده به دو بخش ثابت و محترک تقسیم میگردد.  این دو قطعه به توسط بلبرینگ و شفت اتصال میانی آب گردان را تشکیل می‌دهند. ۱٫ بخش ثابت ۲٫ قسمت متحرک هستند که توسط  یک لوله و شافت به یکدیگر متصل شده‌اند.پاشش آب در برج‌های عظیم ۵۰۰ تنی یا بالاتر که با مهندسی مخروطی طراحی شده ‌اند از اسپرینکلر ۱۰ اینچ استفاده می‌نمایند. با نصب قطعه در مرکز دستگاه کلیه امور آبرسانی و توزیع مناسب سایل مایع را به عهده میگرید. قسمت پایین همیشه ثابت بوده و قسمت متحرک آن با ورود آب به حرکت و توزیع مایع برای سطح برج میپردازد. البته لازم به ذکر است تمامی عملیات آبرسانی را به تنهایی انجام نمیدهد. بازوهایی تحت عنوان نازل آب پخش کن برج خنک کننده به آن متصل می‌شوند.

عملکرد آب پخش کن ۱۰ اینچ برج خنک کننده ارتباط مستقیم با میزان فشار سیال دارد. زیرا هرچه بار در پشت اسپرینکلر افزایش یابد چرخش قطعه بالا میرود. اما بالابردن بیش از اندازه نتیجه عکس داده و دیگر عملیات آبرسانی به درستی انجام می‌شود. پس در نتیجه محاسبات و اندازه گیری ابتدایی برای خرید یک دستگاه کولینگ تاور اهمیت بالایی دارد. میزان جابه‌جایی حجم دبی آب درگردش هر برج مشخص می‌باشد. با دانستن این موضوع انتخاب اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده تنها در ظرفیت‌های ۵۰۰ تن الی ۱۰۰۰ تن توصیه میگردد. در صورت داشتن حجم بالاتر باید از ۱۲ اینچ بهره بگیرید. زیرا در غیر این صورت چرخه سیرکولاسیون تبرید با مشکلات سیالاتی و دمایی روبرو خواهد شد.اسپرینکلر 10 اینچ

نحوه عملکرد اسپرینکلر ۱۰ اینچ

به صورت ساده‌تر چرخش اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده مخروطیبه خاطر فشار آب ورودی است. به محض ورود سیال به بخش ثابت  آب پخش کن ۱۰ اینچ میچرخد و آب از لوله خروجی بروی پوشال‌ها پاشیده می‌شود. به دلیل فشار زیاد لوله ورودی آب به کولینگ تاور فشار زیادی به دستگاه وارد میکند. نحوه شکل گیری آب گردان به صورتی است که اسپرینکلر دارای دو قطعه که به هم متصل شده است قسمت پایین یا همان ورودی که ثابت است و لوله ورودی به آن متصل شده و قسمت بالایی که قسمت متحرک اسپرینکلر ۱۰ اینچ میباشد و دارای ۴ خروجی است که لوله که بیشتر از متریال pvc میباشد که لوله خروجی توسط چسب واتر پروف پسبانده و برای ثابت کردن که خروجی از پیچ مهره استفاده میشود. آب پخش کن داری دو متریال برنجی و آلومینیوم مورد استفاده می‌باشد

متریال آلومنیبوم پر کار برد ترین متریال در اسپرینکلر میباشد. اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده به خاطر مصالح و چون سرسختی در برابر خورندگی کاربرد تر از مدل دیگر با متریال آب پخش کن (اسپرینکلر) با توجه به ظرفیت برودتی کولینگ تاور وظیفه توزیع آب به میزان معینی از دبی آب در گردش را برعهده دارد. بر این اساس آب پخش کن ۱۰ اینچ برج خنک کننده در سایزهای متنوع طراحی و به کار برده می شود. به منظور تعیین سایز ورودی و خروجی آب در آب پخش کن باید به میزان دبی آب در گردش در کولینگ تاور دقت باید کرد. اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کن: از آلیاژ فلزی ساخته می‌شود. توسط دستگاه تراشکاری می‌شود و رنگ کوره‌ای بر روی آن زده شده تا مانع از رسوب در قطعه گردد. این مدل آب پخش کن ۱۰ اینچ در سایز مختلف در برج مدور استفاده است.

اسپرینکلر 10 اینچ

میزان تحمل فشار در اسپرینکلر برج خنک کننده

در این بخش سعی داریم با معضل شکست و خرابی آبگردان که عموما بر اساس فشار سیالاتی ایجاد می‌شود توضیح دهیم. هر ساله در صورت عدم مرغوب بودن کالا و آلیاژ ضعیف شاهد تعویض قطعاتی مانند اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده هستیم. اما تا به حال به این موضع فکر کرده‌اید عامل این مقدار از خرابی در برج چیست؟ همانطور که میدانید در انواع کولینگ تاور سیالات مایع در حرکت هستند. مایعات علاوه بر خنک نمودن سیستم و بهبود عملکرد تهویه خرابی‌هایی نظیر خوردگی و رسوب گذاری را دارند. برای جلوگیری از خسارات احتمالی پیشنهاد میشود قطعات خود را حدامکان از کارخانه‌جات معتبر تهویه فرمایید. تا در صورت بروز مشکل بتوان از خدمات پس از فروش و سرویس دهی آنها استفاده کرد.

مساله دوم انتخاب آلیاژ با کیفیت و مقاوم است که توان بیشتری در مقتبله با رسوب و سختی آب داشته باشد. دسته بندی فلزات صنعتی مس،روی،برنز،برنج و آلومینیوم دارای کیفیت بالاتری نسبت به دیگر فلزات هستند. اما در برخی از قطعات مانند اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده نمیتوان از فلزات گران بهای برنز یا غیره استفاده نمود. زیرا هزینه بالا صرفا به معنای دوام بیشتر نیست بلکه راه‌کاری برای دیتر سرویس کردن دستگاه میباشد. برای حذف پرداخت‌های مکرر سالیانه بابت تامین تجهیزات برج خنک کننده مخروطی پیشنهاد میشود طبق برنامه توسط شرکت‌های معتبر سرویس دوره‌ای انجام گیرد. آب پخش کن ۱۰ اینچ برج خنک کننده نیز دارای بلبرینگی در مکز خود است که سبب گردش منظم قطعه میشود. با روانکاری این فلز طول عمر دستگاه تا ۲ سال افزایش میابد.

نصب آب پخش کن برج خنک کننده

نصب آب پخش کن ۱۰ اینچ برج خنک کننده

آب پخش کن ۱۰ اینچ قلب تپنده یک مبدل حرارتی مانند کولینگ تاور است. زیرا با نبودن یا معیوب بودن این قطعه فرایند تهویه و تبرید به درستی انجام نمی‌شود. همچنین عدم نصب صحیح اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده میتواند عمل عکس نشان دهد و سیال از مدار دیگر وارد برج گردد. برای رفع چنین اشکالاتی لذا پیشنهاد میشود از تکنسین‌های فعال در این زمینه کمک بگیرید. کلیه قطعات داخلی کولینگ تاور تحت فشارهای بالا که به آن فشار استاتیکی و سیالاتی گفته میشود قرار دارند. لذا برای نصب و تعویض هر یک از بخش‌های برج خنک کن لازم است دانش و ابزار بخصوصی داشته باشید. از عوامل تاثیر گذار در هنگام تعویض اسپرینکلر ۱۰ اینچ برج خنک کننده عایق بندی و محاسبه طوله هر نازل و تعداد سوراخ در آنها می‌باشد.

این عمل در جریان ثقلی میتواند موثر واقع گردد و میزان فشار را تا حد قابلی کاهش دهد. برای دانستن چگونگی انجام کار باید ابتدا محیط اطراف لوله هدر اصلی را تمیز نمایید. زیرا هر گونه گردو غبار و اشیا خارجی میتواند مانع از آب بندی درست شود. پس از آن آب پخش کن ۱۰ اینچ را بروی لوله قراردهید و از قبل کامل دهانه ورودی را با چسب مخصوص آغشته نمایید. سپس نازل را به خروجی‌های اسپرینکلر متصل کنید. حال وقت آن فرا رسیده که توسط بست و مهارکش نازلها تنظیم شوند. تا میزان پاشش آب به صورت مساوی در لوله‌ها تقسیم شود. با انجام این مراحل و عایق‌بندی نهایی اسپرینکلر ۱۰ اینچ میتوانید پمپ را روشن کرده تا از صحت عملکرد دستگاه اطمینان یابید. درصورت عدم عملکرد صحیح فورا با کارشناسان کارخانه تماس گرفته و درخواست اعزام تکنسین را ثبت کنید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده