اسپرینکلر 12 اینچ آلومینیوم و برنجی


اسپرینکلر ۱۲ اینچ برج خنک کننده یا آبگردان کولینگ تاور یکی از انواع آب پخش کن برج خنک کننده می‌باشد که سایز ورودی آن (۱۲-inch) تعیین گردیده است. که پاشش آب در سطح برج را انجام می‌دهد. اسپرینکلر برج خنک کننده وظیفه دارد سیال را بر روی سطوح خنک کننده به طور یکنواخت و یکسان اسپری نماید. این قطعه در بخش مرکزی برج قرار دارد و با دبی پمپ به گردش درآمده و مایع را در سراسر آن توزیع می‌کند. آبگردان ۱۲ اینچ روی لوله‌ی اصلی ورودی جای گرفته و آب از قسمت زیرین داخل می‌شود. سپس از خروجی به سمت لوله‌های آرم تقسیم شده و عملیات خنکی کاری برج شکل می‌گیرد. شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی تولید کننده انواع اسپرینکلرها در سراسر کشور با رعایت استانداردهای بین‌المللی می‌باشد.

ساختار اصلی و طراحی اسپرینکلر ۱۲ اینچ براج خنک کننده

ساختار و سازه اسپرینکلرها یا کلگی توزیع آب در کل طبق نحوه عملکرد آنها تنظیم و طراحی می‌شود. این ساخت متشکل از چهار قسمت می‌باشد:

  1. بدنه آبگردان
  2. اتصال حرارتی
  3. در پوش یا گپ
  4. دلفکتور اسپرینکلر

اول قاب که همان بدنه آبگردان است و اجزا روی آن جای می‌گیرند. دوم اتصال حرارتی که جهت کنترل جریان مایع و تشخیص حریق بوده که شامل دو نوع حباب شیشه‌ای هستند. سوم در پوش که بین سیستم حرارتی و اوریفیس قرار گرفته و از نشت آب جلوگیری می‌کند.

برای مطالعه ساختار اصلی و محاسبات اولیه قطعات بر روی لینک طراحی برج خنک کننده کلیک نمایید.

چهارم ورقه‌های منحرف کننده مسیر یا دفلکتور که تفاوت آب پخش کن در مدل‌های آنها می‌باشد. پس اینکه درپوش جدا شده جریان سیال از این قطعه خارج و به صفحات منحرف کننده برخورد دارد. که این عملکرد موجب افزایش شعاع پاشش می‌شود و در نتیجه عمل خنک کاری در برج خنک کننده مخروطی صورت می‌گیرد. اسپرینکلر ۱۲ اینچ از جنس‌های آلومینیوم، برنج، چدن و استیل ساخته در شرکت برج خنک کننده صنعتی می‌گردد.

اجزای اصلی اسپرینکلر و آب پخش کن برج خنک کن

اسپرینکلر ۱۲ اینچ از شش قطعه اصلی تشکیل شده که شامل یک روتور یا همان قسمت متحرک دوار و چرخشی می‌باشد. و شکل یافته از استاتور یا بخش ثابت بوده که به لوله‌ی آب ورودی اتصال می‌یابد و در آن قرار می‌گیرد. به علت سایز بالای اسپرینکلر ۱۲ اینچ قسمتی به نام روغن‌دان وجود داشته که برای روغن کاری به کار برده می‌شود. بازوهای آب پخش کن که سیال را به طور یکسان در کولینگ تاور مدار باز جهت خنک کردن توزیع می‌کند.

همچنین مهارکش استیل و قلاب تنظیم زاویه در آن تعبیه شده است و یک روکش شفت در آن جای دارد. برای ساخت اسپرینکلر از متریال برنجی بیشتر استفاده می‌شود و جز بهترین و پرطرفدارترین مواد برای طراحی این قطعه می‌باشد. در طراحی این قطعه فشار کاری، ظرفیت برودتی برج خنک کاری و نوع کاربری نیز حائز اهمیت است.

مطلب مرتبط را میتوانید در مقاله اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده چیست مطالعه نمایید.

عوامل موثر در حرکت اسپرینکلر یا آبگردان کولینگ تاور

سرعت آب، نیروی جاذبه و فشار چرخش در حرکت درست سیال در اسپرینکلر ۱۲ اینچ بسیار موثر است. ظرفیت حرکت و تکانه حائز اهمیت بوده چرا که کاهش دمای مایع را در برج به همراه خود دارد. بخار اشباع و گازهای داغ که از خنک کاری آب گرم ورودی به داخل کولینگ تاور ایجاد می‌شود جرم و سرعت را دارا می‌باشد. قطراتی که از اسپرینکلر آلومینیوم ۱۲ اینچ خارج شده سرعتی مشخص و استانداردی را با خود دارند. مایع پس از آن که خارج می‌شود به علت نیروی جاذبه زمین سرعتش در طی زمان افزایش بسیار می‌یابد. تمامی این مکانیزم موجب طول عمر مفید برج در خنک کردن شده و سیستم به درستی عمل می‌کند.

جهت مشاهده ویدیو های اسپرینکلر بر روی لینک آپارات کلیک نمایید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی