13 بهمن 1399
18 views
نظر %

اسپرینکلر 12 اینچ برج خنک کننده


اسپرینکلر ۱۲ اینچ (۱۲-inch sprinkler) یا آب گردان ۱۲ اینچ از ابعاد مختلف آب پخش کن‌ها در برج خنک کننده می‌باشد که پاشش آب در سطح برج را انجام می‌دهد. اسپرینکلر وظیفه دارد سیال را بر روی سطوح خنک کننده به طور یکنواخت و یکسان اسپری نماید. این قطعه در بخش مرکزی برج قرار دارد و با دبی پمپ به گردش درآمده و مایع را در سراسر آن توزیع می‌کند. آبگردان ۳ اینچ روی لوله‌ی اصلی ورودی جای گرفته و آب از قسمت زیرین داخل می‌شود. سپس از خروجی به سمت لوله‌های آرم تقسیم شده و عملیات خنکی کاری برج شکل می‌گیرد. شرکت برج خنک کننده تجهیز صنعت تتا تولید کننده انواع اسپرینکلرها در سراسر کشور با رعایت استانداردهای بین‌المللی می‌باشد.


ساختار اسپرینکلر برج خنک کننده

ساختار و سازه اسپرینکلرها یا کلگی توزیع آب در کل طبق نحوه عملکرد آنها تنظیم و طراحی می‌شود. این ساخت متشکل از چهار قسمت می‌باشد اول قاب که همان بدنه آبگردان است و اجزا روی آن جای می‌گیرند. دوم اتصال حرارتی که جهت کنترل جریان مایع و تشخیص حریق بوده که شامل دو نوع حباب شیشه‌ای هستند. سوم در پوش که بین سیستم حرارتی و اوریفیس قرار گرفته و از نشت آب جلوگیری می‌کند. چهارم ورقه‌های منحرف کننده مسیر یا دفلکتور که تفاوت آب پخش کن در مدل‌های آنها می‌باشد. پس اینکه درپوش جدا شده جریان سیال از این قطعه خارج و به صفحات منحرف کننده برخورد دارد. که این عملکرد موجب افزایش شعاع پاشش می‌شود و در نتیجه عمل خنک کاری در برج صورت می‌گیرد. اسپرینکلر ۱۲ اینچ از جنس‌های آلومینیوم، برنج، چدن و استیل ساخته در شرکت برج خنک کننده تجهیز صنعت تتا می‌گردد.


اجزای تشکیل دهنده آبگردان ۱۲ اینچ برج خنک کن

اسپرینکلر ۱۲ اینچ از شش قطعه اصلی تشکیل شده که شامل یک روتور یا همان قسمت متحرک دوار و چرخشی می‌باشد. و شکل یافته از استاتور یا بخش ثابت بوده که به لوله‌ی آب ورودی اتصال می‌یابد و در آن قرار می‌گیرد. به علت سایز بالای اسپرینکلر ۱۲ اینچ قسمتی به نام روغن‌دان وجود داشته که برای روغن کاری به کار برده می‌شود. بازوهای آب پخش کن که سیال را به طور یکسان در کولینگ تاور جهت خنک کردن توزیع می‌کند. همچنین مهارکش استیل و قلاب تنظیم زاویه در آن تعبیه شده است و یک روکش شفت در آن جای دارد. برای ساخت اسپرینکلر از متریال برنجی بیشتر استفاده می‌شود و جز بهترین و پرطرفدارترین مواد برای طراحی این قطعه می‌باشد. در طراحی این قطعه فشار کاری، ظرفیت برودتی برج خنک کاری و نوع کاربری نیز حائز اهمیت است.


موارد موثر حرکت مایع در آب پخش کن ۱۲ اینچ کولینگ تاور

سرعت آب، نیروی جاذبه و فشار چرخش در حرکت درست سیال در اسپرینکلر ۱۲ اینچ بسیار موثر است. ظرفیت حرکت و تکانه حائز اهمیت بوده چرا که کاهش دمای مایع را در برج به همراه خود دارد. بخار اشباع و گازهای داغ که از خنک کاری آب گرم ورودی به داخل کولینگ تاور ایجاد می‌شود جرم و سرعت را دارا می‌باشد. قطراتی که از اسپرینکلر ۱۲ اینچ خارج شده سرعتی مشخص و استانداردی را با خود دارند. مایع پس از آن که خارج می‌شود به علت نیروی جاذبه زمین سرعتش در طی زمان افزایش بسیار می‌یابد. تمامی این مکانیزم موجب طول عمر مفید برج در خنک کردن شده و سیستم به درستی عمل می‌کند.


نویسنده مطلب مینا خراسانی