اسپرینکلر و آب پخش کن 4 اینچ برج خنک کن


اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده Sprinkler 4-inch cooling tower یا آب پخش‌کن ۴ اینچ برج خنک کن یکی از ظرفیت‌های آبگردان‌ها در کولینگ تاور می‌باشد. این قطعه مقدمات پاشش و تقسیم آب ورودی را فراهم می‌کند و در دسته‌ی نازل یا افشانک‌های چرخشی قرار می‌گیرد. سیال را در برج پخش کرده و مرکز اصلی توزیع مایع گردشی و دوار است. در برج‌های مخروطی و مدور برای بخش پاشش آب از کلگی توزیع آب ۴ اینچ برج خنک کن استفاده می‌شود. سایزهای ۴ اینج و حتی بالاتر از آن دارای سیستم روغن کاری شده و روان کننده هستند. اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده در انواع متریال استیل، چدن، آلومینیوم و برنج طراحی و تولید می‌شوند.


نحوه عملکرد اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده

آب پخش کن ۴ اینچ نوعی نازل به شمار می‌آید و هدف آن پاشش سیال به طور یکنواخت در کولینگ تاور است. افشانک موجود آبگردان در داخل بخش دوار و متحرک اسپرینکلر برج خنک کننده که قسمت وسط قرار دارد متصل است. فشار وارده به آب در هنگام ورود به برج باعث شده که اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده چرخش یا حرکت دوار گونه داشته باشد.

در نتیجه این شکل از فعالیت مایع به صورت دایره‌وار از لوله‌های خروجی بر پکینگ‌ها پاشیده شود. لازم به ذکر است که چون که فشار جریان سیال ورودی به برج می‌باشد به دبی بالا نیازمند هستیم. حرکت چرخشی آب گردان ۴ اینچ کولینگ تاور کمک شایانی به انجام صحیح این فرآیند می‌کند.


قطعات تشکیل دهنده آبگردان کولینگ تاور

اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کن از یک بخش ثابت (استاتور) ، متحرک و روکش شفت تشکیل شده است. قسمت استاتور به کمک فنچ و شکل رزوه‌ای به لوله‌های ورودی مایع گرم برج خنک کننده متصل می‌باشد. قطعه متحرک آن به صورت رزوه یا ساده به بدنه اسپرینکلر توسط چسب عایقی و نوار تفلون اتصال می‌یابد. ۴ تا ۸ عدد خروجی داشته که به هر کدام از آنها یک لوله از جنس پلیکا با چند روزنه ریز و درشت وصل می‌گردد. قسمت ثابت و متحرک هد آب پخش کن ۴ اینچ توسط روکش شفت که در بالا قرار گرفته به یکدیگر متصل می‌شوند.

عوامل موثر حرکت سیال در آب پخش کن ۴ اینچ برج خنک کننده

سه عامل مهم و موثر در حرکت صحیح اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده وجود دارد که شامل سرعت آب، نیروی جاذبه و دبی گردش می‌باشد. اندازه حرکت یا همان تکانه از اهمیت بالایی در برج خنک کننده برای کاهش دمای سیال برخورددار است. گازهای داغ و بخار اشباع برگرفته از خنک کاری آب گرم ورودی به درون برج مخروطی که دارای جرم وسرعت بوده می‌باشد. قطره‌های خروجی از اسپرینکلر ۴ اینچ برج خنک کننده سرعتی معین و تعیین شده‌ای را دارد. سیال بعد از خروج تحت اثر نیروی جاذبه‌ی زمین قرار می‌گیرد و به مرور افزایش سرعت پیدا می‌کند.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی