اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده قطعه‌ای است که وظیفه پاشش و خنک کاری سیال (cooling tower) را برعهده دارد. آب پخش کن ۵ اینچ کولینگ تاور بهترین وسیله اسپری سیال و پخش کردن مایع به صورت یک نواخت در سطح برج خنک کننده مخروطی می‌باشد. پاشش آب به وسیله این قطعه به صورت دوار است و با چرخش منظم تمام سطوح کولینگ تاور مرطوب و مایع خنک می‌شود.

کلگی توزیع اب ۵ اینچ برج خنک کننده در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا توسط مهندسان فنی و تخصصی این گروه طراحی و تولید می‌گردد. آب پخش کن ۵ اینچ کولینگ تاور وسیله پرکاربرد در انجام عملیات خنک کاری یک برج است. این قطعه از ۳ قسمت جدا از یکدیگر تشکلیل شده که به وسیله یک شفت مرکزی،مهره و میله به یکدیگر اتصال دارد. اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده شامل قسمت ثابت،بخش متحرک و روکش شفت می‌باشد.محل ثابت در زیر قرار دارد و لوله ورودی آب به کلگی توزیع اب ۵ اینچ به آن متصل شده است.در قسمت وسط قطعه متحرک یا دوار قرار دارد که لوله خروجی آب قرار گرفته است. در انتها بخش بالا نیز روکش میل قرار دارد که از تکمیل اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده خبر می‌دهد.

نحوه کار کردن اسپرینکلر ۵ اینچ چگونه است؟

سیال از قسمت ورودی وارد لوله شده و داخل آب پخش کن ۵ اینچ می‌شود. آب جاری شده گرم است و با حرکت دوار از درجه آب کاسته می شود.از بازو خروجی که در اطراف قسمت متحرک قرار دارد به صورت یک نواخت برروی پکینگ برج خنک کننده پاشیده می‌شود.باید توجه کرد که نحوه سوراخ تخلیه آب بسیار مهم و با اهمیت است.به همین علت توسط مهندسان فنی این گروه روزنه آب به صورتی میباشد‌ که آب تا انتهای لوله خروجی در جریان بوده و حرکت هوا در تمام نقاط به صورت یک نواخت افشانده شود.به این صورت که روزنه تخلیه آب در ابتدای لوله زیرین و هر چه به انتهای لوله نزدیک می‌شویم سوراخ خروجی آب درشت تر می‌شوند.

اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده قطعه پر کاربرد در صنعت خنک کاری بوده است . این قطعه صنعتی در انواع برج خنک کننده مخروطی یا استوانه ای مورد کاربرد قرار می گیرد این قطعه به صورت فنی طراحی می شود  تا بازدهی برج خنک کاری را افزایش دهد. آب پخش کن ۵ اینچ دارای ۵ خروجی ۷۰ میلیمتر  می باشد که در برج ۸۰  تا ۱۲۵  تن تبرید  مورد کاربرد قرار می گیرد.

 نحوه حرکت و پاشش آب اسپرینکلر چگونه است؟

حرکت اسپرینکلر ۵ اینچ به خاطر فشار آب وارد شده به لوله خروجی بوده که برای پاشش آب در سطح برج خنک کننده می چرخد. مقدار چرخش به میزان آب وارد شده به دستگاه بستگی دارد هر چه میزان آب وارد شده به دستگاه بیشتر باشد به همین نسبت سرعت چرخش آب پخش کن ۵ اینچ برج خنک کننده افزایش پیدا می کند. خروجی و پاشش آب در سطح پکینگ فیلمی توسط لوله انجام می گیرد که در طول لوله خروجی هایی برای پاشش آب قرار داره شده که این خروجی در ابتدای لوله ریزتر و هر چه به انتهای لوله نزدیک می شویم درشت تر می شود تا حرکت و پاشش آب به صورت کامل انجام گیرد.

در تولید اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده دو متریال پر کاربرد وجود دارد که تولیدات این گروه فنی از این دو متریال بوده که شامل متریال برنجی و آلومینیوم بوده است. از مزایای شاخص و بارز این متریال می توانیم به این نکات اشاره کنیم:

متریال برنجی اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده:

متریال اسپرینکلر برنجی ۵ اینچ جزء بهترین و مرغوب ترین متریال در تولید آب پخش کن ۵ اینچ برج خنک کننده می باشد. نحوه ساخت قطعات برج خنک کننده فلزی به این ترتیب است : برنج آب شده داخل قالب مادر ریخته میشود و در داخل کوره گذاشته می شود تا کاملا پخته شود بعد از خروج از کوره با دستگاه تراشکاری مخصوص تراشکاری می شود تا قسمت مازاد آن گرفته شود. از مزایا شاخص و بارز متریال اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده می توان به دوام بالا کارای وعدم رسوب گیری و خراب شدن در برابر قطرات آب ماده در اسپرینکلر ۵ اینچ برج خنک کننده اشاره کرد و همچنین روان کار دستگاه اشاره کرد . طول عمر این متریال در تولید آب پخش کن ۵ اینچ برج خنک کننده بالا است و برای مشتری به صرفه بوده است و دیرتر نیاز به تعویض دارد.

متریال آلومینیوم اسپرینکلر برج خنک کننده:

متریال آلومینیوم جزء پر کاربردترین متریال در تولید قطعات برودتی محسوب می‌شود. نحوه شکل گیری این اسپرینکلر آلومینیوم ۵ اینچ برج خنک کننده به صورتی است که آلومینیوم آب شده داخل قالب مادر ریخته می شود و در کوره گذاشته می شود تا کاملا آماده شود بعد از خروج از کوره با دستگاه تراشکاری مخصوص تراشکاری می شود تا مازاد آن گرفته شود و در انتها برای بالا بردن عمر مفید آن یک رنگ کوره‌ای بر روی آن پاشده می‌شود تا دوام قطعه را بالا ببرد. از مزایای شاخص این متریال می توان به وزن سبک و دوام بالا کاری اشاره کرد .دیگر مزایای این قطعه فشار وارد شده به دستگاه بسیار کم بوده و عمر مفید دستگاه افزایش پیدا می کند .


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده