اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده قطعه‌ای کابردی برای آبرسانی و توزیع آب در کولینگ تاور است. آب پخش کن ۸ اینچ تلفظ فارسی این محصول می‌باشد. لازم است بدانیم این قطعات با چه مصالحی ساخته میشوند و هر یک از این مواد چه خواصی دارد. درواقع اگر بخواهیم با نگاهی گسترده، این تجهیز را نقد کنیم. باید گفت هر کدام از آلیاژها، دارای خواص و عنصر مخصوص خودش است. البته این تمایز نه تنها در کیفیت بلکه در قیمت اسپرینکلر نیز تاثیر گذار است. نوع ریخته گری و تراشکاری محصولات فلزی فراوری شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. زیرا اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده تحت فشارهای بالایی به نام استاتیکی و سیالاتی قرار دارد.

آب پخش کن ۸ اینچ یکی از انواع و اندازه‌های این کالا می‌باشد. میتوان اینگونه عنوان کرد که در اغلب برج‌های متوسط و ظرفیت بالا از ۸ اینچ بهره می‌گیرند. البته این استفاده بی علت نبوده و نیز محاسباتی در آن نهفته است. دبی آب درگردش یکی از معادلات مهم در هنگام انتخاب اسپرینکلر می‌باشد. با توجه به میزان فشار و حجم سیال مدار میتوان ظرفیت دستگاه را مشخص نمود. اما برای هرچه بهتر خنک شدن مایع و پاشش مناسب باید در اندازه اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده دقت کرد. زیرا اگر انتخاب درستی برای سایز قطعه در نظر نگیرید میتواند نتیجه عکس را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین هزینه‌های بسیاری برای سیستم ایجاد کند که شامل اتلاف انرژی بیهوده برای خنک نمودن آب می‌باشد.

سیستم اسپرینکلر 8 اینچ

اجزای اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده

بخش ثابت اسپرینکلر برج خنک کننده که همان ورودی لوله که در داخل آن شیاری وجود دارد که وظیفه ثابت نگه داشتن لوله را بر عهده دارد. قسمت وسط اسپرینکلر ۸ اینچ برج دارای ۳ شیار اصلی است .که توسط پیچ مهره به قسمت پایین وصل و کوبل شده این قطعه دارای ۶ خروجی است ۹۰میلی متر است. و قسمت بالای آن روکش شفت میباشد.در برج های مخروطی با توجه به این که اسپرینکلر  با فشار ورودی خط آب شروع به گردش می کند.بنابراین فشار آب در برج خنک کننده مخروطی بیشتر است. و در اغلب طراحی ها فشار در نقطه  ورودی اسپرینکلر ۸ اینچ حدود ۲ تا ۲٫۵ بار طراحی می گردد . ولی عموماً از آلومینیوم به دلیل تراشکاری راحت تر، سبکی، تنظیم و بالانس بهتر، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و رسوب گرفتگی کمتر جهت تولید  اسپرینکلر برنجی هد استفاده می شود .

بخش ثابت اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده که همان ورودی لوله که در داخل آن شیاری وجود دارد که وظیفه ثابت نگه داشتن لوله را بر عهده دارد. قسمت وسط اسپرینکلر دارای ۳ شیار اصلی است که توسط پیچ مهره به قسمت پایین وصل و کوبل شده. این قطعه دارای ۶ خروجی است ۹۰میلی متر است و قسمت بالای آن روکش شفت میباشد. در برج های مخروطی با توجه به این که کلگی توزیع آب با فشار ورودی خط آب شروع به گردش می کند. بنابراین فشار آب در برج خنک کننده مخروطی بیشتر است و در اغلب طراحی ها فشار در نقطه  ورودی اسپرینکلر حدود ۲ تا ۲٫۵ بار طراحی می گردد.  ولی عموماً از آلومینیوم به دلیل تراشکاری راحت تر، سبکی، تنظیم و بالانس بهتر، مقاومت در مقابل زنگ زدگی و رسوب گرفتگی کمتر جهت تولید اسپرینکلر ۸ اینچ استفاده می‌شود.

عملکرد آب پخش کن برج خنک کننده چگونه است؟

تعریف آب پخش کن ۸ اینچ اینگونه میتوان عنوان کرد مقسم آب در کولینگ تاور مخروطی است. برای خنک سازی سیال عموما باید از کل فضای یک مبدل حرارتی استفاده نمود. زیرا در این روش کاهش دما تنها با خرد نمودن مولکول مایع و ایجاد سطح گسترده درست انجام میشود. دلیل این فرایند روش تبخیری برای انتقال حرارت و جذب گرما از آب می‌باشد. فلذا هرچه سطح بیشتر و اصولی‌تر چیده شود بهره‌گیری بهتری به سیرکولاسیون و تبرید می‌بخشد. اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده مناسب برای کولینگ‌های ۳۰۰ تن الی۵۰۰ تن بوده و در صورت استفاده نابجا در غیر این مقادیر قطعه به درستی عمل نخواهد کرد. و میتواند برای شما خسارات سنگینی به بار بی‌آورد. برای پیشگیری از این احتمالات پیشنهاد میشود تا قبل از هر اقدامی انجام پروسه نصب اسپرینکلر را به متخصصین این صنعت واگذار کنید.

برای عملکرد صحیح قطعاتی که با فشار استاتیکی کار میکنند. نیاز است محاسبه دقیقی از میزان دبی آب درگردش به عمل آورید. همچنین براورد فشار از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا چرخش دورانی آب پخش کن ۸ اینچ برج خنک کننده به این آیتم بستگی دارد.  البته در هنگام طراحی باید در نظر گرفت تعداد سوراخ‌های خروجی آب استاندارد تعبیه شود. اگر این عوامل به درستی اجرا نگردد سیکل تبریدی داخل دستگاه عمل عکس نشان خواهد داد و دمای سیال کاهش پیدا نمیکند. زیرا سیال به درستی در تمام برج پخش نخواهد شد و اول شاید فکر کنید قطعه  معیوب است. ولیکن در واقع اصول نصب اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده به درستی انجام نشده و آب از منطقه دیگری وارد برج می‌شود. در این حالت توصیه میشود دستگاه را از مدار خارج کرده و با تکنسین کارخانه تماس بگیرید.

نصب اسپرینکلر برج خنک کننده

نصب اسپرینکلر برج خنک کننده

مراحل آماده سازی نصب قطعات یا دستگاه را راه‌اندازی می‌گویند. حال برای سرویس این بخش که جزو اصلی‌ترین نقاط برج مخروطی به شمار میرود می‌پردازیم. این بخش بعد از استارت پروانه برج خنک کننده دومین منطقه مهم و استراتژیک کولینگ تاور می‌باشد. زیرا عملکرد هر دو به طریقی به یکدیگر متصل هستند و مکمل کار هم میشوند. با این حال این بخش در مورد نصب اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده توضیح می‌دهد. ابتدا باید قطعات معیوب قبلی از دستگاه جدا شود. قبل از هر اقدامی سیستم را از مدار برق خارج نمایید. سپس تجهیزات جدید را جهت نصب آماده کنید. حال منطقه قرارگیری آب پخش کن ۸ اینچ را تمیز کرده تا ذرات ریز مانع از عایق‌بندی نشوند. حال میتواند با چسب مخصوص عملیان نصب را انجام دهید و در انتها آب بندی و تست عملکرد از دستگاه فراموش نشود.

زیرا قبل از بستن پنل دسترسی از درستی فرایند نصب اطمینان حاصل کنید. اجازه دهید دستگاه حداقل ۱۵ دقیقه به صورت تک مدار گردش آب فعالیت کند تا درصورت مشاهده اشکالی بتوانید فورا کولینگ تاور را خاموش کرده و مجدد سامانه را بازنگری کنید. انجام کلیه امور و مراحل به شما کمک خواهد کرد تا آبرسانی در اسپرینکلر ۸ اینچ برج خنک کننده به درستی انجام شود و کاهش دمای سیال با مشکل روبرو نشود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده