برج های خنک کننده CTR

ایمنی برج خنک کننده / رعایت نکات ایمنی کولینگ تاور

نکات مهم ایمنی برج خنک کننده

نکات مهم ایمنی برج خنک کننده

ایمنی برج خنک کننده tower safety یا اقدامات ایمن سازی کولینگ تاور به جهت بهبود سطح کیفی کار برج خنک کن و دور سازی خطرات احتمالی در برج خنک کننده است. یکی از مهمترین عناوین موثر بر آسایش افراد اقدامات ایمن سازی برج خنک کننده در محیطهای مسکونی و ساختمانی می‌باشد. زیرا با رعایت مباحث ایمنی در هنگام استفاده و راه اندازی کولینگ تاور آسوده خاطر خواهید بود. همچنین تکمیل فرایند امنیتی برج خنک کن می‌تواند به شما در هزینه‌های سالیانه تعمیر و نگهداری برج خنک کننده کمک شایاینی نماید.  تمهیدات نصب و راه اندازی باید تحت نظر بازرسان تاسیسات و مهندسی انجام گیرد. دانستن چگونگی آماده سازی برج و مهار کردن خطرات احتمالی  از جمله اقدامات ایمنی برج خنک کننده بشمار می‌رود. بازدید قسمت‌ها و قطعات داخلی ساختمان (کولینگ تاور) برای شناسایی نقاط دارای خوردگی و بر هم خوردگی اجزاء از جمله موارد بسیار ضروریست.این بازرسی نظری شاید لازم شود که با امتحان نمودن خوردگی جزیی و در شرف تشکیل همراه باشند . در این صورت تعلل در انجام آزمون جایز نیست.

برای مطالعه دقیق موارد مهم جهت نصب و راه اندازی برج خنک کننده کلیک نمایید.


رعایت ایمنی هنگام استارت برج خنک کننده

رعایت ایمنی برج خنک کننده در بخش راه اندازی تابلو برق و اتصال کابل‌ها از نکات بسیار مهم نصب می‌باشد. هر ساله عده‌ای در سراسر جهان بابت بی احتیاطی و عدم رعایت نکات ایمنی کولینگ تاور جان خود را از دست می‌دهند. الکتروموتورهای برج خنک کننده سه فاز چپ گرد و راست گرد هستند. دستگاهی مانند برج خنک کاری عموما از سیستم هوادهی مکشی استفاده میکند. این عمل از احتمال آسیب به اطراف و عوامل مهندسی جلوگیری کرده و ازجمله اقدامات مهم در ایمنی کولینگ تاور است. اما برخی با عدم اطلاعات کافی دست به اقدامات راه اندازی زده و جریان حرکتی برج خنک کن را ناخودآگاه تغییر میدهند. همین امر باعث میشود تا در هنگام کار، پروانه از کوپلینگ جدا شود و ایمنی برج خنک کننده به خطر می‌افتد.


اقدامات ایمنی مهم برای روشن نمودن برج خنک کننده

وقتی دمای مرطوب بیش از صفر (بالای F 32) درجه باشد و آثاری از پایین آمدن آن وجود نداشته باشند گام‌های زیر را برای رعایت ایمنی برج خنک کننده انجام دهید:

 1. آب حوض سرد تا از سطح لازم باشند.
 2. شیرهای مسیر فرعی آب بسته .
 3. کنترل درست عمل ک نمودن سیستم خالص سازی و آب جبرانی.
 4. کلیه شیر های خاموش نمودن برج باز شود.

راه اندازی سیستم گردش آب برج خنک کن

 • پمپ‌ها یکی بعد از دیگری روشن می‌شوند تا به سیستم گردش آب برج شوک وارد نشود.
 • زمان بین روشن نمودن پمپ‌ کافی باشد تا از اتفاق گرفتگی پیشگیری شود.

روشن نمودن پروانه کولینگ تاور و ایمنی آن

 • چنانچه در اثر خاموش ماندن داخل برج خشک شده، قبل از روشن نمودن پروانه دو روز جلوتر جریان آب برج برقرار شود.
 • این امر از شکستن اجزاء برج خنک کن در اثر ارتعاش جلوگیری میکند
 • دستور روشن نمودن موتور پنکه با دقت رعایت ایمنی برج خنک کننده شود.
 • کسی از افراد پرسنل در حواشی پنکه نباشد.
 • رفع موانع حرکت پنکه
 • کنترل سطح روغن در جعبه دنده
 • برحسب ضرورت تعداد فن‌های روشن تعیین می‌شود. شاید روشن نمودن همه سلول های کولینگ تاور لازم نباشد.
 • اگر کلید ارتعاش قطع می‌کند. تلاش مجدد استارت نمودن درست نیست. باید علت را یافت

چه مواردی برای ایمنی کولینگ تاور ضرورت دارد؟

 • کبریک یا فندک،در برج اجزاء قابل اشتعال زیادند. بنابراین باید از روشن نمودن کبریت یا فندک و انداختن ته سیگار در برج خودداری شود.
 • نگهداری وسیله مکانیکی، برای وسیله مکانیکی کولینگ تاور باید کلید اطمینان قطع برق نصب نمود تا موقع سر و کار نفر با  (پنکه و متعلقات آن )احتمال سانحه‌ای وجود نداشته باشند
 • ارتعاش وصدا ،از ارتعاش و صدای غیر نباید صرف نظر نمود. در صورت وقوع باید ردیابی و اصلاحات لازم انجام شود. برای اصلاع به موقع می توان کلید ارتعاش غیر متعارف الکتروموتور (پروانه برج خنک کننده) را خاموش کند. اگر الکتروموتوری از کار ایستاد بدون رفع عیب نباید آن را مجددا راه اندازی نمود.
 • قطره برگردان و پکینگ، امکان دارد ولی سطح تر و لیز آن قابل اطمینان نمی‌باشد. جهت بازرسی قطره گیر برج خنک کننده از راهروری تعبیه در هر سطح کولینگ تاور می‌توان استفاده نمود اما پکینگ‌های برج رابایستی از طریق ورودی هوا مورد دقت قرار داد. چنانچه بازرسی قطره برگردان یا پر کننده های برج  بستن داربست را ایجاب نماید. بلافاصله پس از بازرسی با رعایت نکات ایمنی برج خنک کننده باید داربست را جمع نمود.
 • دسترسی به اجزاء دارای،حرکت در قیف فن هر سلول دریچه بازرسی تعبیه می‌شود. تا از آن پنکه و متعلقات آن را بتوان مورد بررسی ایمنی قرار داد. تکنسین باید به روش کار بازرسی و مخاطراتی که در پیش است آشنا باشد و از حرکت مخاطره آمیز پرهیز نماید.

انجام مراحل نصب با حفظ اقدامات ایمنی


بررسی ایمنی قطعات داخلی برج خنک کننده

گارد کوپینگ ایمنی کولینک تاور

چنانچه گارد کوپلینگ به هر علتی باز شده باید نخست نگهدارنده را در نصب و سرویس و سپس شافت را راه انداخت.

ایمنی گریسکاری برج خنک کن

دستورات سازنده را در خصوص گریسکاری باید دقت به کار گرفت. اضافه روان کاری از نظر ایمنی برج خنک کننده توصیه نمی شود.

ایمنی گردش آب سرد برج خنک کن

تشکیل یخ در کولینگ تاور مدار باز ایمنی را تهدید می کند و می تواند به برج خسارت بزند. لذا باید دستور مربوط به دایر نمودن برج را وقتی که دما محیط کمتر باشد به کار برد. برای عدم یخ زدگی در برج های خنک کننده مدار بسته از سیستم آنتی فریز استفاده می‌شود. این امر با جلوگیری از ترکیدن کویل سبب افزایش ایمنی برج خنک کن می‌شود.

ایمنی رطوبت اجزای چوبی برج خنک کن

اجزای چوبی در برج رطوبت جذب می کنند و به حالت اشباع از آب در می آیند. اگر برج متناوبا روشن و مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است اجزای چوبی آن در حالت تر نگهداری شوند تا ترک نخورند. این موضوع در مناطق خشک که رطوبت نسبی هوا پایین است. از اهمیت بیشتری برخوردار است.


شیمی آب کولینگ تاور چه ارتباطی با ایمنی آن دارد؟

تبخیر آب برج، شیمی آب در گردش را تغییر می‌دهد. در نتیجه باید وضعیت آب را زیر نظر گرفت و برنامه خالص سازی آن را منظم اجرا در آورد و برای اقدامات ایمنی برج خنک کننده درست شاید لازم باشد از خدمات فنی متخصصان مجرب استفاده شود. همچنین کیفیت آب وارد شده به برج بر مستهلک شدن قطعات داخل آن موثر است. برای مثال آب آلوده سبب تجمع رسوبات در قسمت پکینگ اسپلش و تشک یا بیسین می‌شود. به همین جهت برای بالا بردن ایمنی برج خنک کننده می‌بایست از تجهیزات تصفیه آب جهت حذف یون ها و املاح رسوب پذیر استفاده نمود. در دوره های آورهال به دلیل رسوب پذیری بیش از حد برخی قطعات چاره‌ای به جز تعویض آنها وجود ندارد.


بیمه ایمنی برج خنک کننده

بیمه یکی از راهکارهای جبران خسارات احتمالی جانی و مالی از پیشین تا به امروز بوده است. اندوخته‌ای که امروز هزینه می‌کنید و در آینده ناجی شما خواهد شد. بیمه ایمنی کولینگ تاور یکی از اقدامات پیشگیرانه بروز حادثه و خسارت است. یا این عمل ساده آسوده خاطر خواهید شد پرسنل شما در هنگام سرویس و بازرسی کولینگ تاور اگر دچار صانحه شوند بیمه جبران میکند. در واقع با این روش شما دیگر نگران خرابی دستگاه و یا آسیب به قطعات برج خنک کننده نخواهید بود. چرا که کارشناسان شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس بیمه با رعایت تمام نکات ایمنی به شما آموزش میدهند تا چگونه از تاسیسات خود نگهداری نمایید.