23 آبان 1399
153 views
بدون نظر

برج خنک کننده تزریق پلاستیک Plastic injection cooling tower وسیله‌ای برای کاهش دمای دستگاه تزریق پلاستیک است که به آن برج خنک کننده میگویند. یکی از تجهیزات کاربردی صنعت تولید مصنوعات گرانولی کولینگ تاور تزریق پلاستیک می‌باشد. معمولا در صنایع تولید وابسته به تزریق و دیگر کارخانه‌جات مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی سیستم‌های خنک کننده شباهت‌هایی با یکدیگر دارند که میتوان گفت در عملکرد یکسان هستند. اما طراحان و سازندگان در این صنعت برای هر کدام اختصارهایی میگذارند. زیرا نحوه خنک کردن آب،شیف کاری دستگاه،موقعیت نصب برج و دیگر آیتم‌ها از نکات قابل بحث می‌باشد. صنعت مصنوعات به طور میانگین دستگاههای اکسترود در دو شفیت ۱۰ ساعته فعالیت می‌کنند. در اکثر این کارخانه‌جات علاوه بر سیستم خنک کننده مکانیکی از استخرهای پاشنده یا منبع کویل دار نیز استفاده می‌شود.


عملکرد برج خنک کننده تزریق پلاستیک

نگهداری و افزایش منابع آب سرد می‌تواند به در فصول گرم کمک شایانی نماید. به طور انحصار شکل ظاهری این دستگاه مکعبی بوده و تنها از یک فن و الکتروموتور برای جریان هوا در آن استفاده می‌گردد. فاصله دمایی یا همان دلتاتی در اکثر واحدهای تزریقی بین ۴۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. البته در بیشتر موارد دبی آب کمی را در جریان دارند و نیاز به کولینگ تاور تزریق پلاستیک بزرگی نیست. واحدهای تولیدی پلاستیک دمایی مرزی دارند و نمیتوان میانگینی برای محاسبات آنها در نظر گرفت . زیرا اختلاف و طراحی اشتباه میتواند به صاحب واحد تولید خسارات سنگینی وارد نماید

برج خنک کننده تزریق پلاستیک


انواع برج خنک کننده تزریق پلاستیک چیست؟

به طوری طراحی و سازندگان صنعت برج خنک کننده ۴ مدل را برای سامانه خنک کاری تزریق پلاستیک طراحی و به بازار معرفی نموده‌اند. این انواع شامل کولینگ تاور مدارباز مکعبی،مداربسته هیبریدی،دوسلولی فایبرگلاس و برج خنک کننده مخروطی Cone cooling tower می‌باشد. هر یک از مدل‌های برج مناسب موقعیت مکانی مشخصی طراحی شده است لذا برای انتخاب کولینگ تاور تزریق پلاستیک پیشنهاد می‌گردد قبل از خرید کالا با مشاوران فنی ارتباط بگیرید. برج خنک کننده تزریق مبدلی برای آزاد سازی گرما در آب و با اثر جذب دما باعث کاهش چشمگیر دمای سیال مایع شود. عموم مصرف کارخانه‌جات تزریق پلاستیک برج خنک کننده ۱۰ تن الی ۱۰۰ تن می‌باشد. لذا ذر این واحدهای صنعتی برای خنک نمودن و پایین آوردن گرمای نهان سیستم‌های خود نیاز چندانی به آب ندارند. با توجه این معادلات دبی آب درگردش پایین‌تری نسبت به دیگر صنایع دارند.


 خرید برج خنک کن مکعبی تزریق پلاستیک

برای تهیه یک دستگاه برج خنک کن تزریق پلاستیک با اشکال مهندسی ابتدا باید محاسبات جامعی به عمل بیاید. بخش اول معادلات براورد میزان دلتاتی و آپروج می‌باشد که با مقدار سیال در گردش و منطقه مورد استفاده جمع و عدد تبرید مورد نیاز را به ما اراِیه می‌دهد. کولینگ تاور تزریق پلاستیک مکعبی به منظور استفاده تمام برای این این صنعت نیست بلکه اینطور میتوان گفت میزان برودت این صنایع را می‌توانیم با این تناژ مختلف دریافت نماییم . در جدول نخست باید بدانید برای ۱۰ متر مکعب آب در گردش مدار با دلتاتی ۷ درجه شما دستگاهی با توان ۱۱ تن تبرید یا همان ۱۰ تن برودتی نیاز دارید.هر په میزان حجم آب افزایش یابد نتیجه ظرفیت برج خنک کننده تزریق پلاستیک بالا می‌رود.


مدار بسته یا مدار باز کدام بهتر است؟

با توجه به شرایط محیطی میتوان در انتخاب برخی از کولینگ تاورها مقداری تفکر نمود . زیرا در شرایط جوی متفاوت نمی‌توان از یک نوع مدار بهره گرفت. به همین منظور تولید کنندگان این واحد صنعتی دستگاهی مدار بسته یا همان (برج خنک کننده هیبریدی) Hybrid cooling tower تزریق پلاستیک تولید نموده‌اند. این برج قابلیت کار در دو نوع هواخنک و آب خنک را به طور همزمان دارد. حتی این طور بیان شده است که جایگزین مناسبی برای سامانه‌های کندانسور هوایی می‌باشد. از برج خنک کننده تزریق پلاستیک با مدار سته یا کویل‌دار در کارخانه‌جاتی استفاده می‌شود. دلیل این انتخاب ۱-دارای سختی بالایی در آب و ۲-کمبود تامین این سیال با ارزش روبرو هستند استفاده می‌شود. البته از این نکته نباید غافل بود که تنها مناطق خشک با بحران بی آبی روبرو هستند بلکه تمام کره زمین در خطر بی آبی تهدید می‌شود.

قطعات برج خنک کننده تزریق پلاستیک


قطعات کولینگ تاور تزریق پلاستیک چست؟؟

تمامی تجهیزات صنعنی مانند هواساز،دیگ بخار و چیلر متشکل از چندین قطعه هستند. لوازم بکار رفته در زمان مونتاژ و ساخت برج خنک کن بیان‌گر کیفیت و مدت زمان بهینه کار مبدل می‌باشد. نام‌هایی که گفته شد همگی با فشار بالای سیالاتی کار می‌کنند و این به معنای اهمیت آنها می‌باشد. برج خنک کننده تزریق پلاستیک دستگاهی با عملکرد بالا و فشار بسیار است که گاهی در برخی از صنایع به صورت ۳ شیفت کار می‌کند. با توجه به فعالیت کولینگ تاور تزریق پلاستیک در شبانه روز متوجه اهمیت کیفیت قطعات برج خنک کننده میشویم. در این محصول که متشکل از چند وسیله کار آمد است تنوع لوازم یدکی روز افزون در حال گسترش می‌باشد. انواع تجهیزات در برج خنک کن تزریق پلاستیک به ترتیب اولویت نام برده شده:

 1. بدنه
 2. اتصالات
 3. دینام
 4. پروانه
 5. نازل
 6. کمربند لوله
 7. پکینگ
 8. ساپورت (استراکچر)
 9. لوور
 10. کاهش دور
 11. قطره گیر
 12. هیتر
 13. شناور
 14. اسپرینکلر

۱- بدنه برج خنک کننده تزریق پلاستیک

قسمت ظاهری و محافظ قطعات داخلی یک کولینگ تاور تزریق پلاستیک را بدنه Body می‌نامند. عموما کاربرد فنی این بخش محافظت از تجهیزات می‌باشد ولیکن در کنار این مسئولیت زیبایی محیط صنعتی و خود مبدل به طراحی این بخش ارتباط دارد. ساخت قالبهای بدنه از مواد ترکیبی فایبرگلاس است که به سازندگان این امکان را می‌دهد تا دستگاه را به اشکال مختلفی طراحی تولید نمایند. نکات مهمی در این بخش وجود دارد که خلاصه‌ای از آنها را عنوان می‌کنیم . کیفیت برچ خنک کننده تزریق پلاستیک و عمر مفید آن ارتباط مستقیم با بدنه دارد. زیرا ضخامت و مواد مصرفی در این بخش بسیار گوناگون می‌باشد. چرا که در هنگام قالبگیری برج خنک کن تزریق پلاستیک می‌توان از انواع رزین موجود در بازر استفاده نمود ولی آیا تمامی این مصالح مرغوبیت دارد؟ درنتیجه برای آشنایی بیشتر با فایبرگلاس باید مطالب گوناگونی مطالعه نمایید.


۲- اتصالات کولینگ تاور تزریق پلاستیک

برای ورود آبگرم و خروج آبسرد از برج خنک کننده تزریق پلاستیک از رابطی به نام فلنچ Flanch استفاده می‌شود. وظیفه این بخش متصل نمودن لوله‌های پایپینگ به بدنه کولینگ تاور است. اتصالات میتوانند از متریال‌های مختلف استفاده شود. فلذا توصیه میگردد جهت یالا بردن سطح کیفی برج و افزایش طول عمر کولینگ تاور تزریق پلاستیک از فلنچ آلومینیوم سفید استفاده شود. از دیگر موارد قابل استفاده فلزی چدن،گالوانیزه و استیل می‌باشد و هر یک دارای معایب و مزایای مخصوصی است.


پروانه و فن برج خنک کننده تزریق پلاستیک


۳- دینام برج خنک کننده تزریق پلاستیک

دینام یا الکتروموتور کولینگ تاور تزریق پلاستیک از نوع الکتریکی بوده و بابرق سه فاز صنعتی کار مینماید. این نوع دینام‌ها هواخنک شو بوده و میتوانند مدت زمان طولانی کار نمایند. به طور معمول و استاندارد بهترین نوع موتور برای برج خنک کن تزریق پلاستیک باید IP.55 باشد دارای کلاس حرارتیF که بتواند تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد دما را تحمل کند همچنین در سه شیفت کاری ۸ ساعت فعالیت نماید.


۴-پروانه کولینگ تاور تزریق پلاستیک

پروانه یا فن محوری برج خنک کن وظیفه ایجاد جریان تونل باد و مکش هوا را به داخل برج خنک کننده تزریق پلاستیک به عهده دارد. جریان هوا تناوب و پیدرپی است به همین منظور انتخاب فن قدرتمند و مناسب برای تحمل فشارهای استاتیکی از اولویتهای انتخاب می‌باشد. پروانه برج خنک کننده از سه متریال پلی آمید آلومینیوم و فایبرگلاس تولید میگردد و هر یک از آنها دارای ویژگی منحصر به فرد خودش است.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده
 • با سلام خدمت شما گرروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا لطفا بفرمائید از برج خنک کننده تزریق پلاستیکی که طراحی کردید میشه برای دیگر مصارف مثلا کوره القائی استفاده کرد یا خیر ممنون از پاسخ شما

  • با سلام وقت بخیر
   بله این نوع برج خنک کننده تزریق پلاستیک مناسب انواع کارخانه‌جات و امور تهویه مطبوع میباشد. لذا از لحاظ ساختار عملکردی تفاوتی با یکدیگر ندارند اما در متریال قطعات داخلی مقداری متفاوت از یکدیگرند در صورت درخواست مشتری از نوع کولینگ تاور تزریق پلاستیک امکان تغییر تجهیزات داخلی وجود دارد.