برج خنک کننده دو سلول پر کاربردترین وسیله برای خنک کاری آبدر مقیاس زیاد است. برج خنک کننده سلولی وسیله ای است که عملیات خنک کاری را انجام می دهد. برج خنک کن اولین بار توسط کمپانی مارلی امریکا تولید شده است.  به صورت خلاصه عملیات اصلی برج خنک کننده سلولی خنک کردن سیالات است که مرسوم‌ترین سیال آب است.  نحوه کار کردن  برج خنک کننده سلولی مدار بسته همانند عملکرد کولر آب است. پس از وارد شدن آب به داخل برج به وسیله قطعاتی که درون برج خنک کننده وجود دارد آب وارده به برج خنک می‌شود.  آن خنک کننده بر روی پکینگ مدیا ریخته و عملیات خنک کاری را انجام میدهد.  نحوه کار کردن این سیستم به صورتی است  که با پاشش آب درون برج و تبخیر آب انجام میگیرد.

برج خنک کننده دو سلول گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا با مدار باز و مدار بسته در این واحد صنعتی تولید می گردد. برج خنک کننده سلولی در مکان مورد استفاده می‌شود که نیاز به دبی  آب در گردش بالایی نساز باشد. برج سلولی به خاطر شکل و چیدمان آن در مکان هایی که حجم و فضایی کمتری را دارد مورد استفاده قرار میگیردو برج خنک کننده دو سلول از ترکیب دو برج مدار باز یا مدار بسته تولید میشود. کولینگ تاور نحوه کل گیری آن دیوار ما بین دو برج خنک کننده برداشته میشود و کارایی برج ها افزایش پیدا می‌کند. کولینگ تاور دو سلول نیروگاه‌ها و مجموعه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد . دلیل استفاده از برج خنک کننده سلولی زیاد شدن و افزایش ابعاد دستگاه می باشد .

شرح کار و عملیات خنک کاری برج خنک کننده دو سلول

برج‌های بزرگ یا برج‌هایی با الزامات خاص که فاقد گواهی‌نامه معتبر هستند. تست برج خنک کننده مخروطی به صورت میدانی انجام میشود. که این عملیات شامل بخش هایی است. در محل کار تنها راه برای تضمین برج خنک کننده سلولی طبق شرایط رسمی تضمین میگردد. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در راستای بهبود عملکرد هر چه بهتر برج‌های خود. عملیات برج خنک کننده دو سلول  را در واحد تولید می دهد. سپس پس از طی نمودن مراحل کنترلی به واحد ارسال برده میشود. این یک فرآیند پرهزینه و وقت‌گیر است عملکرد حرارتی برج خنک‌کننده دو سلول عملیاتی کار پر هزینه و پیچیده‌ای است هزینه‌های تست برج متوسط به پنج دسته تقسیم می شود معمولاً این تست‌ها برای یکی از دو هدف زیر انجام می شوند.

انجام تست تایید نشان می دهد که برج سلولی می‌تواند استانداردهای عملکردی مشخص را تامین کند یا خیر. برای بیشتر سیستم‌های تهویه مطبوع کولینگ تاور بسته به نوع مدار و کاربرد آنها متغیر است. از نظر هزینه‌ای مقرون به صرفه که فقط برج مورد تأیید تجهیز صنعت را انتخاب کنیم و از هزینه تست کامل پرهیز شود. در بعضی موارد از قبیل برج‌های بزرگ یا برج‌های مونتاژ میدانی (در محل) اجرای تست عملکرد کولینگ تاور ضروری است. اجرای تست برای ارزیابی برج خنک کننده دو سلولی نسبت به صحیح مسایل یا تغییر نیازهای حرارتی برج است تست میدانی داده‌های عملکرد برج را فراهم می‌کند.که می‌تواند تعدیل یا اصلاح مورد نیاز کولین تاور را نشان دهد.

عملکرد برج خنک کننده

تست برج خنک کننده دو سلول فایبرگلاس باید چه نمودارهایی داشته باشد؟؟

تست میدانی سلولهای برج خنک‌کننده باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی (جامعه مهندسین مکانیک آمریکا) باشد. تست با حضور خریدار و نماینده کمیسیون گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا انجام میگردد. معمولاً برج خنک کننده دو سلول حرارتی کولینگ تاور تحت کلاس A و B قرار می گیرند. تست کلاس A با ترمومترهای شیشها‌‌ی جیوه‌ای یا سایکرومتر خشک انجام می‌شود. تست کلاس B از سیستم اطلاعاتی با سایکرومترهای مرطوب ورود هوای برج استفاده می‌کند. این بدان معنا نیست که سیستم اطلاعاتی نمی‌تواند با سایکرومترهای خشک به کار رود استفاده از سایکرومتر برای اندازه گیری هوا معمول است.استفاده از سایکرومتر برای اندازه گیری دمای مرطوب و دمای خشکه اشتباه است. زیرا امروز سایکرومتر برای اندازه گیری تنها یک دما استفاده می‌شوند.

شناخت تفاوت بین تست دمای مرطوب ورودی و محیط بسیار محیط مهم است. توصیه می شود برج خنک‌کننده دو سلول  براساس دمای مرطوب ورودی تست شود که می‌تواند بر اندازه برج و نتایج تست‌های حرارتی تاثیرگذار باشد. دمای مرطوب محیط دمای توده هوای ورودی برج است که کمتر از تحت تاثیر باز گردش قرار می‌گیرد. برای کولینگ تاور دو سلول دمای مرطوب محیط باید حداقل سه دماسنج مرطوب محیطی به فاصله پنجاه فوت از یکدیگر در جهت باد نصب شوند. اندازه‌گیری دما و مقدار جریان هوای ورودی برج خنک‌کننده نیز لازم است. شامل هوای باز گردش نمی‌شود هرچند انجام این کار دشوار است ولی سعی کنید آن را با دقت انجام دهید دمای مرطوب ورودی می تواند متوسط دمای تمام هوای ورودی برج خنک کننده را صرف‌نظر از منبع آن اندازه گیری کند.

تست درایو برج خنک کننده فایبرگلاس

اندازه گیریهای دقیق برای کولینگ تاور چه مراحلی هستند؟؟

درحالی‌که این کار آسان‌تر از جدا کردن تاثیر چندین توده هوا است ولی نیازمند تحلیل دقیق توسط پرسنلبرج خنک کننده دو سلول است. تا اطمینان به دست آید تعداد دماسنج‌ها و مکان‌های آن‌ها کافی هستند. بیشتر تست‌های برج خنک کننده سلولی امروز کلاس B هستند. اولین گام این روش بررسی کولینگ تاور است تا از آماده بودن آن برای تست نهایی اطمینان حاصل شود . نقطه اندازه‌گیری پارامترهای گوناگون شناسایی شوند درحالی‌که این وظیفه شرکت‌های تست برج خنک‌کننده نیست که برج را تمیز و آن را از هر نظر آماده تست کنند بلکه وظیفه مالک یا نصاب برج است.

در صورت تأیید تست معمولاً نصاب یا سازنده این اطمینان را می‌دهد که پتانسیل و ظرفیت کامل برج اندازه‌گیری می‌شود. پس از اعلام آمادگی طرفین برای انجام تست وسایل چیده شده و تست آغاز می شود. برای برج‌های خنک کننده دو سلول بزرگ معمولی تهویه مطبوع فرایند تست به یک یا دو روز نیازمند است با این ‌وجود شرایط آب‌وهوایی و عملیاتی می‌تواند باعث افزایش زمان تست شود. برای شروع فرایند تست تکنسین‌ها شروع به گرفتن و جمع‌آوری داده‌ها می‌کنند. معمولاً داده‌های حرارتی در زمانی کوتاه شروع و نظارت می‌شوند. هرگونه مسئله‌ای در رابطه با وسایل یا ظرفیت وضعیت کار باید برطرف شوند. پس از تثبیت وضعیت تست شروع و باید حداقل یک ساعت طول بکشد. در زمان تست تکنسین‌ها دماهای سیستم را زیر نظر می‌گیرند و جریان آب و توان فرد را اندازه‌گیری می‌کنند.

تست عملکرد فن برج خنک کننده

الزامات نصب برج خنک کننده برای عملیات استارت نهایی!

خرید برج خنک کننده از چند جانب برای مجتمع هایی که بزرگ و نیاز به راندمان و دبی و تبرید باشد کاربرد دارد. برج خنک کننده دو سلولی در فصول سرد و زمان نیاز کاری به خنک کاری سیال میتوان یکی از موتور برج خنک کننده دو سلولی را خاموش کرد تا عمر دستگاه و میزان انرژی مصرفی کاهش پیدا کند. برج خنک کننده دو سلولی دارد ابعاد استاندارد و از ترکیب دو برج خنک کننده چه مدار باز و چه مدار بسته تشکیل میشود. در کولینگ تاور دو سلولی تمامی ابعاد ها به غیر از طول همه دو برابر میشود. برای برج خنک کننده دو سلولی به ویژه تست تایید الزامات معینی وجود دارد که باید توسط مشتری و نماینده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تا تعیین شود.

لیست زیر شامل ملاحظات مشترک برای نصب برج استاندارد است:

  1. شیرهای لوله پیتوت باید در لوله های ورودی برج خنک کننده نصب شوند.
  2. غلاف حسگرهای اندازه‌گیری دمای آب باید نصب شوند معمولاً دمای آب گرم در تشتک توزیع برج‌های جریان متقابل اندازه گیری می شود همچنین شیرهای لوله پتوت می‌توانند به عنوان مکان اندازه‌گیری دمای آب گرم به کار روند اگر شرایط میدانی با هیچ‌یک از این گزینه‌ها هماهنگ نیست از شیرهای مخصوص استفاده کنید دمای آب سرد معمولاً در خروجی پمپ‌های آب گردشی اندازه‌گیری می‌شود رایج‌ترین مکان شیره گی جف فشار سیستم است در غیر این صورت باید از شیرهای خاص یا راه‌حل‌های دیگر استفاده کنید اندازه‌گیری دما از طریق تشتک تحتانی برج قابل‌قبول نیست اندازه‌گیری دمای آب سرد در کانال یا مجرا گاهاً قابل‌قبول است ولی باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد.
  3. در زمان تست دسترسی ایمن به مکان های مرتفع اندازه گیری فراهم شود. که باید از الزامات ایمنی بین المللی برخوردار باشد.
  4. برق لازم برای وسایل تست باید در مجاورت برج مهیا باشد. در برجهای بزرگ استفاده از منابع چندگانه حول برج الزامی است

اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کننده  کانال ویدیویی MP4 کلیک نمایید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده