برج خنک کننده سلولی دستگاهی برای کاهش دمای آبگرم می باشد. عموما در تمامی صنایع فولاد و کارخانه‌جات ذوب آهن برای خنک کردن آب کوره القایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سیال مایع در گذر زمان پس از دو ساعت به دمایی بالغ بر ۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برای پایین آوردن مجدد درجه آبگرم کولینگ تاور سلولیگزینه مناسبی است. دستگاه علاوه بر خنک نمودن فوری آب کاهش مصرف انرژی و بازدهی بیشتری در فرآیند خنک کاری سیال ایجاد می‌کند.به عنوان مثال: اگر  برج مکعبی تنها در هر بار سیرکولاسیون ۷ درجه دلتاتی آب کاهش یابد. انواع برج خنک کننده سلولی (نیروگاهی) این فرایند را افزایش داده و دمای آپروج ۱۵ رو میتوان دریافت نمود.

کولینگ تاور سلولی با متریال فایبرگلاس امروزه جایگزین برج‌های عظیم بتنی می‌باشد. در گذشته شرکت‌های آلمانی برای خنک نمود مایعات نیروگاه‌ها، دستگاهی هذلولی شکل طراحی و به جهان معرفی کردند. اما این سیستم خنک کاری تبخیر آب بالایی داشت. به همین منظور دیگر مهندسان به چاره‌ای مناسبتر پرداختند. کارخانه مارلی آمریکا طراحی جدیدی برا رفع این مشکل معرفی نمود و تا به امروز مورد استقبال گسترده در تمام دنیا قرار گرفته است. برج خنک کننده سلولی با مکش مکانیکی و قابلیت افزایش سلول‌های خود،توانسته جایگزین مناسبی برای برج خنک کننده نیروگاهی باشد. تبخیر سیال مایع بسیار پایین، دمای خنک کاری مناسب، بازدهی و عملکرد حیرت انگیز، همه و همه باعث شده تا امروزه در دیگر صنایع وابسته با دمای آب بالا از برج خنک کن سلولی استفاده نمایند.

برج خنک کننده دوسلول 60 تن

اجزای برج خنک کننده سلولی چیست؟

این دستگاه عظیم جثه هم مانند دیگر برج‌های خنک کننده فایبرگلاس از متریال فایبرساخته می‌شود. البته لازم به ذکر تنها در بخش بدنه،تشتک و دهانه فن از فایبر استفاده می‌گردد. و دیگر قطعات کولینگ تاور سلولی همانند دیگر برج‌ها بوده با مقداری تفاوت در میزان عملکرد و شیفت کاری دستگاه. به طور کلی با خرید برج خنک کننده نیروگاهی شما تا ۲۰ درصد از هزینه‌های انرژی خود را کاهش می‌دهید. این برج دارای دو یا چند الکتروموتور می‌باشد همچنین به همین منظور از دو پروانه پلی آمید برج خنک کننده بهره می‌گیرد. برای جبران و افزایش حجم خنک کاری دو ورودی آب و دو خروجی آب در برج خنک کننده سلولی طراحی شده است. اتصالات ورودی و خروجی دستگاه از نوع فلنچی با متریالهای چدنی و گالوانیزه است. با نگاه به افزایش عمر و کیفیت بیشتر آبکاری گرم میشوند.

این دستگاه هم نیز همانند دیگر انواع خنک کنندها نیازمند سطحی گسترده برای کند کردن سطح آب است. استفاده از پکینگ اسپلش توانسته تحمل دمایی آب داغ را در کولینگ تاور سلولی بالا ببرد. این متریال تا مرز ۹۳ درجه سانتیگراد تحمل دمایی دارد لازم به ذکر است علاوه بر  این قابلیت اسید شویی را نیز اضافه کنید. همچنین با نگاه به این مهم از نازل‌های PP در بخش پاشش آب استفاده شده است. تمامی سازه داخلی که به آن ساپورت گفته می‌شود. اغلب از جنس گالوانیزه بوده که به منظور افزایش سطح مقاومتی در برابر رسوبات آبکاری گرم می‌شود. برای جلوگیری از خروج قطرات آب در قسمت بالای نازلهای برج خنک کننده سلولی به اصلاح قطره گیر استفاده شده است. این قطعات مانع از خروج بی رویه آب از قسمت فن استک میشوند.

پکینگ کولینگ تاور سلولی

سطوح خنک کاری به اصلاح پکینگ سطحی گشترده در میان و مرکز دستگاه ایجاد می‌نماید. در عمل این سطح باعث کند سازی روند جریان آب و فرصت خنک کاری سیال توط هوا را می‎‌سازد. از این رو باید دانست که این قطعه کاربرید دارای تنوع بسیاری است. هریک برای دستگاهی به خصوص طراحی شده‌اند. گوناگونی مدل و جنس آنها سبب می‌شود تا مقداری برروی این قطعه برج خنک کننده سلولی بحث نماییم. پکینگ‌های فیلمی مناسب خنک کاری این دستگاه نمی‌باشند زیرا دمای آب ورودی به طور معمول بالای ۵۰ درجه سانتیگراد بوده است. با نگاه به این دما متوجه ضعیف بودن سطح فیلم با متریال PVC میشویم. برای حل این معضل پیشنهاد میشود از سطوح خنک کننده PP که با نام تجاری پکینگ اسپلش برج خنک کننده شناخته می‌شود استفاده گردد. زیرا تحمل دمای بالا ۹۰ درجه و قابلیت اسید شویی همچنین نرمی و انتعطاف قطعه باعث شده ضدرسوب باشد.

برج خنک کننده دوسلول 150 تن

پروانه برج خنک کننده سلولی

به طور معمول برای ایجاد هوایی مناسب در داخل دستگاه نیازمند مکش اجباری هستیم. این فرایند هواسازی را در کولینگ تاور سلولی معمولا توسط موتورهای الکتریکی انجام میشود. طراحی و مهندسی ساختار انتقال قدرت در برج‌ها به صورت دایرکت درایو بوده است که به آن کوپل مستقیم نیز گفته میشود. البته این نحوه برای برجهایی تا ظرفیت ۴۰۰ تن تبرید پاسخگو می‌باشد و برای ظرفیتهای بالاتر از سیستم کاهنده دور باید استفاده شود. اما در بخش اول به علت فراهم سازی عملکرد هر چه بهتر پروانه برج خنک کننده. از فن‌های سبک به نام پلی آمید(مولتی وینگ) بهره میگیریم. این نوع فن تعداد پره بالایی دارد و با زاویه ۱۶ درجه تنظیم شده است. تمامی بلیدها و هاب در کوپلینگ خود بالانس استاتیکی و دینامیکی میشوند. این مراحل کمک میکند تا برج خنک کننده سلولی آرام و بی صدا به کار خود ادامه دهد.

کولینگ تاور سلولی

سیستم پاشش آب در برج خنک کن سلولی چگونه است؟

این نوع از دسته بندی برج خنک کننده سلولی از آبرسانی ثابت بهره میگیرد. یعنی برای پاشش مایع بر روی سطوح از تعدادی نازل ثابت با شعاع معین و طراحی شده استفاده میگردد. این به منظور خنک کاری بیشتر و جا به جایی حجم آب بالاتر نسبت به سایر دستگاههای خنک کننده میباشد. کولینگ تاور سلولی باظرفیتهای مختلفی تولید می‌شود که هر یک از آنها مقدار دبی معینی را با مقداری اختلاف جا به جا میکند. تمامی نازل برج خنک کننده سلولی با توجه به پیش نیاز دستگاه از متریال‌های ضد رسوب مانند پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود. اغلب در این دستگاه از مدل ۲h مهندسان استفاده میکنند که هم شعاع خوبی دارد هم سیال را کاملا اسپری می‌نماید. اغلب این نازلها برای لوله ۵۰ تا ۶۳ مناسب هستند. با این عمل تعداد لوله‌های ورودی آب افزایش یافته است. توزیع فشار و دبی درگردش داخلی دستگاه و کنترل فشارهای سیالاتی موثر باشد.

کولینگ تاور سلولی

قطره گیر کولینگ تاور سلولی چیست؟

برای جلوگیری از پرت آب و تبخیر بیهوده سیال باید تدابیری می اندیشید. طراحی‌های گوناگونی ارائه گردید تا به مقصد اصلی یعنی قطره گیر برج خنک کننده سلولی رسیدیم. از نظر شکل ظاهری اولیه جندان تفاوتی با پکینگ فیلمی ندارد اما در واقع کاملا متفاوت است. طراحی آن به شکلی است که به صورت حرفه‌ای جلوی خروج قطرات آب را از دهانه فن میگیرد. در هر ۲۴ ساعت کارکرد دستگاه چیزی بالغ بر ۵ درصد سیال مایع توسط همین عامل پرت میشود. که برای کشورهای کم آب معضلی بزرگ به حساب می‌آید. استفاده از قطره برگردان کمک شایانی به چرخه محیط زیست می‌کند. همچنین با یک بار هزینه اولیه شما را از هزینه جاری تبخیر آب معاف مینماید. در کولینگ تاور سلولی پیشنهاد می‌شود به علت داشتن دو یا چند فن از این قطعه استفاده نمایید. قطره گیرها در تجهیز صنعت تتا با دو جنس PP و PVC تولید می‌شوند.

جهت مشاهده انواع ویدیو آموزشی برج خنک کننده سلولی در کانال میهن ویدیو کلیک نمایید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده