برج های خنک کننده CTR

برج خنک کننده سلولی / بتنی / فولاد / کولینگ تاور چند سلول / فایبرگلاس

برج خنک کننده سلولی فایبرگلاس صنعتی

برج خنک کننده سلولی فایبرگلاس صنعتی

برج خنک کننده سلولی Cellular cooling tower برج خنک کن چند سلولی است که به اصطلاح کولینگ تاور سلولی گفته می‌شود برای کاهش دمای آبگرم می‌باشد. عموما در تمامی صنایع فولاد و کارخانه‌جات ذوب آهن برای خنک کردن آب کوره القایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سیال مایع در گذر زمان پس از دو ساعت به دمایی بالغ بر ۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برای پایین آوردن مجدد درجه آبگرم کولینگ تاور سلولی یا چند سلول گزینه مناسبی است.

چند سلول علاوه بر خنک نمودن فوری آب کاهش مصرف انرژی و بازدهی بیشتری در فرآیند خنک کاری سیال ایجاد می‌کند.به عنوان مثال: اگر  برج مکعبی تنها در هر بار سیرکولاسیون ۷ درجه دلتاتی آب کاهش یابد. انواع برج خنک کننده سلولی (چند سلول به هم متصل شده) این فرایند را افزایش داده و دمای آپروج ۱۵ رو میتوان دریافت نمود. شرکت برج خنک کننده طراح و سازنده انواع برج خنک کاری با متریال فایبرگلاس و ضمانت نامه کتبی میباشد.


تاریخچه برج خنک کننده سلولی

کولینگ تاور سلولی با متریال فایبرگلاس امروزه جایگزین برج‌های عظیم بتنی می‌باشد. در گذشته شرکت‌های آلمانی برای خنک نمود مایعات نیروگاه‌ها،دستگاهی هذلولی شکل طراحی و به جهان معرفی کردند. اما این سیستم خنک کاری تبخیر آب بالایی داشت. به همین منظور دیگر مهندسان به چاره‌ای مناسب‌تر پرداختند. کارخانه مارلی آمریکا طراحی جدیدی برا رفع این مشکل معرفی نمود و تا به امروز مورد استقبال گسترده در تمام دنیا قرار گرفته است.

برج خنک کننده سلولی با مکش مکانیکی و قابلیت افزایش سلول‌های خود،توانسته جایگزین مناسبی برای برج خنک کن سلولی نیروگاهی Power plant باشد. تبخیر سیال مایع بسیار پایین، دمای خنک کاری مناسب، بازدهی و عملکرد حیرت انگیز، همه و همه باعث شده تا امروزه در دیگر صنایع وابسته با دمای آب بالا از کولینگ تاور سلولی استفاده نمایند.


سازنده برج خنک کننده سلولی صنعتی

اجزای برج خنک کننده سلولی چیست؟

کولینگ تاور سلولی عظیم جثه هم مانند دیگر برج‌های خنک کننده چند سلول فایبرگلاس از متریال فایبرساخته می‌شود. البته لازم به ذکر تنها در بخش بدنه،تشتک و دهانه فن از فایبر استفاده می‌گردد. و دیگر قطعات برج خنک کننده سلولی همانند دیگر برج‌ها بوده با مقداری تفاوت در میزان عملکرد و شیفت کاری دستگاه. به طور کلی با خرید کولینگ تاور چند سلول شما تا ۲۰ درصد از هزینه‌های انرژی خود را کاهش می‌دهید.

کولینگ تاور چند سلول دارای دو یا چند الکتروموتور می‌باشد برای هر سلول همچنین به همین منظور از دو فن پلی آمید برج خنک کننده بهره می‌گیرد. برای جبران و افزایش حجم خنک کاری دو ورودی آب و دو خروجی آب در برج خنک کننده سلولی طراحی شده است. اتصالات ورودی و خروجی دستگاه از نوع فلنچی با متریالهای چدنی و گالوانیزه است. با نگاه به افزایش عمر و کیفیت بیشتر آبکاری گرم می‌شوند.


نحوه فرایند خنک کاری کولینگ تاور سلولی

برج خنک کاری چند سلولی هم نیز همانند دیگر انواع خنک کنندها نیازمند سطحی گسترده برای کند کردن سطح آب است. استفاده از پکینگ اسپلش چند سلول توانسته تحمل دمایی آب داغ را در کولینگ تاور سلولی بالا ببرد. این متریال تا مرز ۹۳ درجه سانتیگراد تحمل دمایی دارد لازم به ذکر است علاوه بر  این قابلیت اسید شویی را نیز اضافه کنید. همچنین با نگاه به این مهم از نازل‌های PP در بخش پاشش آب استفاده شده است.

تمامی سازه داخلی که به آن ساپورت گفته می‌شود. اغلب از جنس گالوانیزه بوده که به منظور افزایش سطح مقاومتی در برابر رسوبات آبکاری گرم می‌شود. برای جلوگیری از خروج قطرات آب در قسمت بالای نازلهای برج خنک کننده سلولی به اصلاح قطره گیر استفاده شده است. این قطعات مانع از خروج بی رویه آب از قسمت فن استک می‌شوند.


پکینگ کولینگ تاور سلولی

سطوح خنک کاری به اصلاح پکینگ سطحی گسترده در میان و مرکز برج خنک کن چند سلولی ایجاد می‌نماید. در عمل این سطح باعث کند سازی روند جریان آب و فرصت خنک کاری سیال توط هوا را می‎‌سازد. از این رو باید دانست که این قطعه کاربرید دارای تنوع بسیاری است. هریک برای دستگاهی به خصوص طراحی شده‌اند. گوناگونی مدل و جنس آنها سبب می‌شود تا مقداری برروی این قطعه برج خنک کننده سلولی بحث نماییم.

پکینگ‌های فیلمی مناسب خنک کاری کولینگ تاور چند سلولی نمی‌باشند زیرا دمای آب ورودی به طور معمول بالای ۵۰ درجه سانتیگراد بوده است. با نگاه به این دما متوجه ضعیف بودن سطح فیلم با متریال PVC می‌شویم. برای حل این معضل پیشنهاد می‌شود از سطوح خنک کننده PP که با نام تجاری پکینگ اسپلش برج خنک کننده شناخته می‌شود استفاده گردد. زیرا تحمل دمای بالا ۹۰ درجه و قابلیت اسید شویی همچنین نرمی و انتعطاف قطعه باعث شده ضدرسوب باشد.


برج خنک کننده چند سلولی فایبرگلاس

پروانه برج خنک کننده سلولی

به طور معمول برای ایجاد هوایی مناسب در داخل برج خنک کننده چند سلولی نیازمند مکش اجباری هستیم. این فرایند هواسازی را در کولینگ تاور سلولی معمولا توسط موتورهای الکتریکی انجام میشود. طراحی و مهندسی ساختار انتقال قدرت در برج‌ها به صورت دایرکت درایو بوده است که به آن کوپل مستقیم نیز گفته میشود. البته این نحوه برای برجهایی تا ظرفیت ۴۰۰ تن تبرید پاسخگو می‌باشد و برای ظرفیتهای بالاتر از سیستم کاهنده دور باید استفاده شود.

اما در بخش اول به علت فراهم سازی عملکرد هر چه بهتر پروانه برج خنک کننده. از فن‌های سبک به نام پلی آمید(مولتی وینگ) بهره میگیریم. این نوع فن تعداد پره بالایی دارد و با زاویه ۱۶ درجه تنظیم شده است. تمامی بلیدها و هاب در کوپلینگ خود بالانس استاتیکی و دینامیکی میشوند. این مراحل کمک میکند تا برج خنک کننده سلولی آرام و بی صدا به کار خود ادامه دهد.


سیستم پاشش آب در برج خنک کن سلولی چگونه است؟

این نوع از دسته بندی برج خنک کننده سلولی از آبرسانی ثابت بهره می‌گیرد. یعنی برای پاشش مایع بر روی سطوح از تعدادی نازل ثابت با شعاع معین و طراحی شده استفاده می‌گردد. این به منظور خنک کاری بیشتر و جا به جایی حجم آب بالاتر نسبت به سایر دستگاههای خنک کننده می‌باشد. کولینگ تاور سلولی باظرفیتهای مختلفی تولید می‌شود که هر یک از آنها مقدار دبی معینی را با مقداری اختلاف جا به جا میکند.

تمامی نازل برج خنک کننده سلولی با توجه به پیش نیاز دستگاه از متریال‌های ضد رسوب مانند پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود. اغلب در کولینگ تاور چند سلولی از مدل ۲H مهندسان استفاده می‌کنند که هم شعاع خوبی دارد هم سیال را کاملا اسپری می‌نماید. اغلب این نازلها برای لوله ۵۰ تا ۶۳ مناسب هستند. با این عمل تعداد لوله‌های ورودی آب افزایش یافته است. توزیع فشار و دبی درگردش داخلی دستگاه و کنترل فشارهای سیالاتی موثر باشد.


قطره گیر کولینگ تاور سلولی چیست؟

برای جلوگیری از پرت آب و تبخیر بیهوده سیال باید تدابیری می اندیشید. طراحی‌های گوناگونی ارائه گردید تا به مقصد اصلی یعنی قطره گیر برج خنک کننده سلولی رسیدیم. از نظر شکل ظاهری اولیه جندان تفاوتی با پکینگ فیلمی ندارد اما در واقع کاملا متفاوت است. طراحی آن به شکلی است که به صورت حرفه‌ای جلوی خروج قطرات آب را از دهانه فن می‌گیرد. در هر ۲۴ ساعت کارکرد کولینگ تاور سلولی چیزی بالغ بر ۵ درصد سیال مایع توسط همین عامل پرت میشود. پ

برای کشورهای کم آب تبخیر و پرت مایعات معضلی بزرگ به حساب می‌آید. استفاده از قطره برگردان کمک شایانی به چرخه محیط زیست می‌کند. همچنین با یک بار هزینه اولیه شما را از هزینه جاری تبخیر آب معاف مینماید. در برج خنک کننده چند سلولی پیشنهاد می‌شود به علت داشتن دو یا چند فن از این قطعه استفاده نمایید. قطره گیرها در تجهیز صنعت تتا با دو جنس PP و PVC تولید می‌شوند.

جهت مشاهده انواع ویدیو آموزشی برج خنک کننده سلولی در کانال میهن ویدیو کلیک نمایید.