18 اردیبهشت 1399
266 views
بدون نظر

برج خنک کننده مخروطی از متریال فایبرگلاس در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید می‌شود. برج خنک کننده مخروطی چه در ظاهر و چه در کارایی دستگاه تمایزاتی چشمگیر با برجهای دیگر دارد. سیستم‌های نیروگاهی برای خنک کاری توربینهای خود و سیال آب از برج خنک کننده مخروطی استفاده می‌کنند.  چیلرهای به کار رفته برای تهویه مطبوع هم برای خنک کاری آب کندانسورها نیازمند برج خنک کننده مخروطی هستند. متریال بکار رفته در برج مخروطی تولید شده کمپانی T،S،T از جنس فایبرگلاس روغنی می‌باشد. این عمل به خاطر انعطاف‌پذیری الیاف فایبر‌گلاس و رزین بکار رفته در مواد است. برج خنک کاری مخروطی در تناژ مختلفی تولید میشود و هرکدام مناسب یک دبی مشخص آب هستند. ظاهر گرد و مدور شکل دستگاه باعث شده است تا از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.

برج خنک کننده مخروطی بیشترین مخاطب خود را در صنعت تهویه مطبوع دارد. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه اکثر تولید کنندگان این صنعت به علت مصرف متریال بیشتر برج خنک کاری مخروطی. به مشتریان خود برج خنک کننده مکعبی را پیشنهاد می نمایند. اما نکته قابل توجه برای این انتخاب ارتفاعات است که در بیشتر مشاورهای فنی به آن اشاره نمی‌شود. فشار هوا و سرعت باد با توجه به افزایش ارتفاع ساختمان ها بالا میرود. این فشار نیازمند محاسبه‌ای دقیق از محل نصب برج خنک کن مخروطی به عمل آید. زیرا در بعضی تند بادها دیده شده است برج های خنک کننده مکعبی از جای خود حرکت و باعث خسارات سنگینی به مالک میشوند. نکته دیگر در انتخاب برج خنک کاری مخروطی میزان دقیق تبرید است. چراکه افزایش میزان ظرفیت دستگاه برودت بیشتری به شما مشتری گرامی نخواهد داد.

برج خنک کننده مخروطی

 

چه تفاوتی در سیستم آبرسانی برج خنک کننده مخروطی و مکعبی است؟؟!

نوع سیستم پاشش آب در دو برج خنک کننده مخروطی و مکعبی کاملا متفاوت است. در نوع مخروطی ورودی آب از سمت پایین برج می‌باشد و در مکعبی از قسمت بالای دستگاه این پاشش انجام می‌شود. این تفاوت علت فنی دارد زیرا در برج مخروطی تنها یک لوله هدر اصلی آب را در مرکز برج هدایت میکند و این عامل فشار آب و همچنین دبی را افزایش میدهد.لیکن در نوع مکعب از دو یا چند ورودی برای لوله هدر اصلی استفاده می‌شود. این عامل فشار آب را در بین دیگر لوله‌ها توزیع و پخش می‌نماید. برج خنک کننده مخروطی لوله اصلی در کف تشتک نصب میشود. این لوله در مرکز برج خنک کاری مخروطی در زاویه ۹۰ درجه با سمت بالا هدایت میگردد. در آنجا ۵۰ سانت زیر فن محوری اسپرینکلر برج خنک کن مخروطی به آن متصل می‌شود.به اسپرینکلر تعدادی لوله متصل میشود و آب به صورت دورانی می‌پاشد.

تفاوت دیگری که میتوان نام برد پاشش آب مناسبتر برج خنک کننده مخروطی است. در این برج آب توسط قطعه‌ای به نام اسپرینکلر در مرکزیت برج انجام میشود. گردش اسپرینکلر در مدار برج مخروطی آب را در تمام نقاط دستگاه اسپری میکند. پاشیدن مناسب آب بر روی پکینگ مدیا فیلمی باعث خنک کاری هرچه بهتر آب می‌شود. اما نکته حایز اهمیت انتخاب آبگردان مناسب است. برای این موضوع گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا آب پخش کن آلومینوم را پیشنهاد مینماید.تعمیر سیستم آبرسانی برج خنک کاری مخروطی بسیار راحتر انجام میشود زیرا تعداد لوله های هدر کمتر میباشد. همچنین هزینه کمتری برای سرویس و خرید قطعه جدید پرداخت می نمایید. که در هزینه های جاری نگهداری دستگاه به شما کمک می نماید.

هوارسانی برج خنک کننده مخروطی

 

سیستم هوارسانی برج خنک کننده مخروطی به چه شکل است؟؟!

سیستم هوارسانی در برج خنک کاری مخروطی توسط لوورهای اطراف دستگاه انجام میگردد. لوورها دورتادور دستگاه در قسمت بالای تشتک نصب میشوند و با مکش فن تمام هوای پیرامون خود را به داخل دستگاه هدایت میکنند. برج مخروطی به علت شکل دایره‌ای خود مکش هوا و گردش هوای مناسبتری به نسبت دیگر انواع برج ها دارد. هوا هم نوعی سیال است و همانطور که میدانید سیال هوا گردش مناسبی در محیط های گرد دارد. لیکن این موضوع باعث شده هوادهی بهتری در برج خنک کننده مخروطی جریان یابد و میزان برودت بالاتری را بدهد. لذا عمل خنک کاری آب در تمامی برجهای خنک کننده مخروطی یا غیره به روش تبخیری انجام میشود. با اشاره به این آیتم متوجه میشویم اهیت هوادهی در انواع برج بسیار مهم بوده و نیازمند طراحی دقیق است.

در برجهای دیگر وجود ستونهایی در زاویه دستگاه دیده میشود. این ستون یا پایه قسمت پرت کولینگ تاورهای نوع دیگر است. لیکن مزیت برج خنک کاری مخروطی این بوده و هست که هیچ گونه فضای پرتی در برج دیده نمیشود و طراحی دستگاه با کیفیت بالایی انجام شده است. لورهای بزرگتر حجم هوای بیشتری را جابه جا میکنند. طراحی مناسب دریچه های ورودی هوا باعث میشود مصرف انرژی در برج خنک کن مخروطی تا ۳۰درصد کاهش یابد. زیرا دستگاه قادر است در مدت زمان کوتاه تری دمای آب را تا ۱۰ درجه پس از ورود کاهش دهد. و مدت استراحت موتور و سایر قطعات دیگر بیشتر میشود. پس سیستم هوارسانی مناسب بخش مهمی در انتخاب یک دستگاه با کاربری عالی است. در ادامه این مقاله به عملکرد برج خنک کننده مخروطی اشاره خواهیم نمود.

عملکرد برج خنک کننده مخروطی

نحوه کارکرد برج خنک کننده مخروطی چگونه است و شامل چه بخش هایی میشود؟؟!!

در صنعت مکانیک، برج های خنک کاری سیال موجود در دیگر سیستم ها نظیر چیلر را تا دمای مورد انتظار خنک می کنند. ابتدا سیال مورد نظر بر روی صفحات پرکننده پاشیده می شود، در این هنگام فن برج شروع به کار کرده و هوای داخل برج خنک کننده مخروطی را به گردش در می آورد. این به عمل تبخیر سیال درون برج مخروطی منجر می شود و دمای سیال را کاهش می دهد. وظیفه دیگر فن، اگزاست هوای گرم داخل برج خنک کاری مخروطی به محیط بیرون است. سیال گرم توسط لوله هایی در بالای برج توزیع شده و سپس توسط نیروی گرانش تا قسمت پایین روی پکینگ مدیا در حرکت است. طراحی سطوح پر کننده به این شکل است که سیال را به ذرات ریز تبدیل کرده و همچنین سطح بیشتری را برای تماس با هوا ایجاد می کند.

 


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده
 • با سلام و عرض ادب بنده دو دستگاه تزریق پلاستیک دارم میخواستم بدونم برای ۳۵ متر مکعب دبی آب در گردش چه نوع کولینگ تاوری را پیشنهاد میکنید پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

  • با سلام و عرض ادب
   بفرمایید دلتا‌تی مورد نیاز شما چند درجه است؟

 • با سلام و وقت بخیر، مرسی از توضیحات کاملتون
  برای یک دستگاه چیلر ۲۰ تن چه نوع کولینگ تاوری پیشنهاد میفرمایید؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • با سلام وقت بخیر خدمت شما
   چیلر تراکمی ۲۰% بالاتر از ظرفیت معادل یک کولینگ تاور با ظرفیت ۲۵ تن تبرید