18 اردیبهشت 1399
603 views
بدون نظر

کولینگ تاور مخروطی

برج خنک کننده مخروطی یا کولینگ تاور مخروطی از مواد فایبرگلاس تولید شده است این برج خنک کن را به خاطر ظاهر مدور شکلش،کولینگ تاور مخروطی می‌نامند. کولینگ تاور گرد چه در ظاهر و چه در کارایی دستگاه تمایزاتی چشمگیر با برج‌های خنک کاری دیگر دارد. سیستم‌های نیروگاهی برای خنک کردن توربین‌های خود و سیالات مایع از برج خنک کن مخروطی استفاده می‌کنند.  چیلرهای به کار رفته برای تهویه مطبوع هم برای خنک کاری آب کندانسورها نیازمند کولینگ تاور مخروطی هستند. 

متریال بکار رفته در برج خنک کننده مخروطی تولید شده شرکت کولینگ تاور تجهیز صنعت تتا از جنس فایبرگلاس روغنی می‌باشد. این عمل به خاطر انعطاف‌پذیری الیاف فایبر‌ و رزین بکار رفته در مواد است. برج خنک کاری مخروطی در تناژ مختلفی تولید می‌شود و هرکدام مناسب یک دبی مشخص آب هستند. ظاهر گرد و مدور شکل دستگاه باعث شده است تا از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.


برج خنک کننده مخروطی مناسب چه مکان‌هایی است؟

برج خنک کننده مخروطی بیشترین مخاطب خود را در صنعت تهویه مطبوع دارد. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه اکثر تولید کنندگان کولینگ تاور مخروطی به علت مصرف متریال بیشتر برج خنک کاری مخروطی. به مشتریان خود برج مکعبی را پیشنهاد می‌نمایند. اما نکته قابل توجه برای این انتخاب ارتفاعات است که در بیشتر مشاورهای فنی به آن اشاره نمی‌شود. فشار هوا و سرعت باد با توجه به افزایش ارتفاع ساختمان‌ها بالا می‌رود.

این فشار نیازمند محاسبه‌ای دقیق از محل نصب برج خنک کن مخروطی به عمل آید. زیرا در بعضی تند بادها دیده شده است برج های خنک کننده مکعبی از جای خود حرکت و باعث خسارات سنگینی به مالک میشوند. نکته دیگر در انتخاب کولینگ تاور مخروطی میزان دقیق تبرید است. چراکه افزایش میزان ظرفیت برج خنک کننده مخروطی برودت بیشتری به شما مشتری گرامی نخواهد داد.


برج خنک کننده مخروطی


چه تفاوتی در سیستم آبرسانی کولینگ تاور مخروطی و مکعبی است؟

نوع سیستم پاشش آب در دو برج خنک کننده مخروطی و مکعبی کاملا متفاوت است. در کولینگ تاور مخروطی ورودی آب از سمت پایین دستگاه تعبیه گردیده، ولیکن در مکعبی از قسمت بالای برج خنک کن این پاشش انجام می‌شود. این تفاوت علت فنی دارد زیرا در برج خنک کاری مخروطی تنها یک لوله هدر اصلی آب را در مرکز کولینگ تاور هدایت میکند و این عامل فشار آب و همچنین دبی را افزایش می‌دهد.لیکن در نوع مکعب از دو یا چند ورودی برای لوله هدر اصلی استفاده می‌شود.

این عامل فشار آب را در بین دیگر لوله‌ها توزیع و پخش می‌نماید. برج خنک کننده مخروطی لوله اصلی در کف تشتک نصب میشود. این لوله در مرکز کولینگ تاور مخروطی در زاویه ۹۰ درجه با سمت بالا هدایت می‌گردد. در آنجا ۵۰ سانت زیر فن محوری آبگردان برج خنک کن مخروطی به آن متصل می‌شود.به اسپرینکلر تعدادی لوله متصل میشود و آب به صورت دورانی می‌پاشد.


دستگاه پاشش آب برج خنک کننده مخروطی چه نام دارد؟

تفاوت دیگری که می‌توان نام برد پاشش آب مناسب‌تر برج خنک کننده مخروطی است. در کولینگ تاور مدور آب توسط قطعه‌ای به نام (اسپرینکلر آلومینیوم) در مرکزیت برج انجام می‌شود. گردش اسپرینکلر در مدار کولینگ تاور مخروطی آب را در تمام نقاط دستگاه اسپری میکند. پاشیدن مناسب آب بر روی پکینگ مدیا فیلمی باعث خنک کاری هرچه بهتر آب می‌شود. اما نکته حایز اهمیت انتخاب آبگردان مناسب است.

برای این موضوع شرکت کولینگ تاور تجهیز صنعت تتا آب پخش کن آلومینیوم را پیشنهاد می‌نماید.تعمیر سیستم آبرسانی برج خنک کننده مخروطی بسیار راحتر انجام می‌شود زیرا تعداد لوله‌های هد کمتر می‌باشد. همچنین هزینه کمتری برای سرویس و خرید قطعه جدید پرداخت می‌نمایید. که در هزینه‌های جاری نگهداری کولینگ تاور مخروطی به شما کمک می‌نماید.


سیستم هوارسانی برج خنک کن مخروطی به چه شکل است؟

سیستم هوارسانی در برج خنک کننده مخروطی توسط لوورهای اطراف کولینگ تاور انجام میگردد. لوورها اطراف برج خنک کن مدور در قسمت بالای تشتک نصب میشوند و با مکش فن پلی آمید برج خنک کننده تمام هوای پیرامون خود را به داخل کولینگ واتر مخروطی هدایت میکنند. برج خنک کاری گرد به علت شکل دایره‌ای خود مکش هوا و گردش هوای مناسبتری به نسبت دیگر انواع برج ها دارد.

هوا هم نوعی سیال است و همانطور که میدانید سیال هوا گردش مناسبی در محیط های گرد دارد. لیکن این موضوع باعث شده هوادهی بهتری در برج خنک کننده مخروطی جریان یابد و میزان برودت بالاتری را بدهد. لذا عمل خنک کاری آب در تمامی برج‌های خنک کننده مخروطی یا غیره به روش تبخیری انجام میشود. با اشاره به این آیتم متوجه میشویم اهیت هوادهی در انواع برج بسیار مهم بوده و نیازمند طراحی دقیق است.


مزیت کولینگ تاور مخروطی نسبت به سایر برج‌ها

در برجهای مکعب و سلولی وجود ستون‌هایی در زاویه کولینگ تاور دیده می‌شود. این ستون یا پایه قسمت پرت کولینگ تاورهای مکعبی است. لیکن مزیت برج خنک کننده مخروطی این بوده و هست که هیچ گونه فضای پرتی در کولینگ تاور مخروطی دیده نمی‌شود و طراحی کولینگ واتر با کیفیت بالایی انجام شده است. لورهای بزرگتر حجم هوای بیشتری را جابه جا میکنند.

طراحی مناسب دریچه های ورودی هوا باعث میشود مصرف انرژی در کولینگ تاور مخروطی تا ۳۰درصد کاهش یابد. زیرا دستگاه قادر است در مدت زمان کوتاه تری دمای آب را تا ۱۰ درجه پس از ورود کاهش دهد. و مدت استراحت موتور و سایر قطعات دیگر بیشتر میشود. پس سیستم هوارسانی مناسب بخش مهمی در انتخاب یک کولینگ تاور مدور با کاربری عالی است. در ادامه این مقاله به عملکرد برج خنک کننده مخروطی اشاره خواهیم نمود.


برج خنک کننده و کولینگ تاورمخروطی


نحوه عملکرد کولینگ تاور مخروطی چگونه است و شامل چه بخش هایی میشود؟؟!!

در صنعت مکانیک، کولینگ تاور مخروطی سیال موجود در دیگر سیستم ها نظیر چیلر را تا دمای مورد انتظار خنک می کنند. ابتدا سیال مورد نظر بر روی صفحات پرکننده پاشیده می شود، در این هنگام فن برج شروع به کار کرده و هوای داخل برج خنک کننده مخروطی را به گردش در می آورد. این به عمل تبخیر سیال درون کولینگ تاور مخروطی منجر می شود و دمای سیال را کاهش می دهد. وظیفه دیگر فن، اگزاست هوای گرم داخل برج خنک کاری مخروطی به محیط بیرون است. سیال گرم توسط لوله هایی در بالای برج توزیع شده و سپس توسط نیروی گرانش تا قسمت پایین روی پکینگ مدیا در حرکت است. طراحی سطوح پر کننده به این شکل است که سیال را به ذرات ریز تبدیل کرده و همچنین سطح بیشتری را برای تماس با هوا ایجاد می کند.


اجزای کولینگ تاور مخروطی

برای ساخت و تولید یکدستگاه کولینگ تاور مدور وسایلی تحت عنوان قطعات برج خنک کننده نیازمندیم. این تجهیزات از انواع مختلفی برخوردار است و در برخی از آنها کیفیت قطعه بسیار متمایز می‌باشد. اجزای سازنده اصلی برای ساخت برج خنک کن مخروطی شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱- بدنه: پوسته بیرونی یا در واقع بدنه نگهدارنده و محافظ قطعات داخل برج خنک کننده مخروطی بشمار میرود و شکل ظاهری و زیبایی بصری را فراهم می نماید.

۲-الکتروموتور: برای ایجاد جریان هوا در کولینگ تاورهای مدور از موتورهای الکتریکی بهره میگیریم و توسط نیروی مکانیکی فن را میچرخاند.

۳-پروانه: خنک سازی آب در برج خنک کن گرد با ایجاد جریان هوای مکشی به داخل برج خنک کاری شکل میگیرد وظیفه گردش باد به عهده پروانه برج خنک کننده میباشد.

۴-اسپرینکلر: آبگردان یا اسپرینکلر وسیله ای تحت عنوان قلب تپنده برج در مرکز برج خنک کننده مخروطی نصب شده است و کار توزیع آب را در کولینگ تاور به عهده دارد.

۵- پکینگ مدیا: این وسیله که به آن پوشال هم نیز گفته میشود در قسمت زیرین آب پخش کن قرار می‌گیرد و با ایجاد سطحی گسترده مانع حرکت سریع سیال شده و کاهش دمای چشمگیری در هر بار سیرکولاسیونبرج خنک کننده مخروطی صورت می‌پذیرد.

۶- استراکچر: سازه‌ای از جنس گالوانیزه یا استیل در کولینگ تاور مخروطی تعبیه شده به منظور قرارگیری قطعات و تجهیزات برج بر روی دستگاه.

برای ارتباط با واحد فنی و کارشناسان شرکت کولینگ تاور (تجهیز صنعت تتا) تماس بگیرید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده
 • با سلام و عرض ادب بنده دو دستگاه تزریق پلاستیک دارم میخواستم بدونم برای ۳۵ متر مکعب دبی آب در گردش چه نوع کولینگ تاوری را پیشنهاد میکنید پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

  • با سلام و عرض ادب
   بفرمایید دلتا‌تی مورد نیاز شما چند درجه است؟ تا محاسبات اجمالی برج خنک کننده هیبریدی شمارا انجام دهیم

 • با سلام و وقت بخیر، مرسی از توضیحات کاملتون
  برای یک دستگاه چیلر ۲۰ تن چه نوع کولینگ تاور مخروطی پیشنهاد میفرمایید؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • با سلام وقت بخیر خدمت شما
   برای چیلر تراکمی ۲۰% بالاتر از ظرفیت معادل یک کولینگ تاور مخروطی با ظرفیت ۲۵ تن تبرید پیشنهاد میشود. البته در این میان آیتم مهم و حساس دلتاتی فراموش نشود زیرا تمامی برج‌های مخروطی در این کمپانی بر اساس دو اصل دبی آب درگردش و میزان کاهش دمای سیال بر حسب ساعت طراحی میشوند. برای انتخاب یک کولینگ تاور مخروطی مناسب توصیه میگردد قبل از خرید از فروشگاه تجهیز صنعت تتا حتما با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 • سلام و درود بفرمائید جهت همکاری و خرید برج خنک کننده مخروطی یا مدور شما میتوانید لیستی از انواع ظرفیتهای کولینگ تاور مخروطی رو منتشر کنید یا اگر مرجعی دارید معرفی کنید سپاسگذارم

  • با سلام وقت بخیر
   جهت بازدید از انواع برج خنک کننده مخروطی یا مدور میتوانید با مراجعه به صفحه فروشگاه در ساید بار بالا از تولیدات و ظرفیتهای مختلف کولینگ تاور مخروطی دیدن نمایید در این راستا کلیه برج‌های خنک کاری مخروطی یا مدور با ارائه مشخصات فنی و کیفی ثبت شده‌اند