برج های خنک کننده CTR

برج خنک کننده مخروطی / مدور / گرد / کولینگ تاور مخروطی فایبرگلاس

برج خنک کننده مخروطی یا مدور

برج خنک کننده مخروطی یا مدور

برج خنک کننده مخروطی یا به اصطلاح برج خنک کننده گرد از مواد فایبرگلاس تولید شده است این دستگاه به خاطر ظاهر مدور شکلش، آن را کولینگ تاور مخروطی می‌نامند. کولینگ تاور گرد چه در ظاهر، قطعات و نوع کاربری دستگاه، تمایزاتی چشمگیر با برج خنک کن مکعبی دارد. تجهیزات نیروگاهی برای خنک کردن توربین‌های خود و سیالات مایع، از برج خنک کننده مخروطی استفاده می‌کنند. چیلرهای به کار رفته برای تهویه مطبوع هم برای خنک کاری آب کندانسورها، نیازمند کولینگ تاور مخروطی هستند.

برج خنک کننده مخروطی ظاهری همانند یک استوانه کونیک دارد و در زیر مجموعه برج ها مرطوب یا مدار باز قرار دارد. مهمترین کاربرد این برج خنک کن، سردسازی چیلرهای تهویه مطبوع است. استراکچر این دستگاه به نوعی طراحی شده که باد شکن باشد و بتوان آن را در ارتفاعات نصب و راه اندازی کرد. این امر به میزان قابل توجهی هزینه پایپینگ را در تهویه ساختمان کاهش می‌دهد.


عملکرد کولینگ تاور مخروطی چگونه است؟

آب گرم تولید شده توسط ماشین آلات صنعتی از طریق لوله ها از بخش فلنج‌ها وارد برج خنک کن می‌شود. در ادامه آب داغ وارد  بخشی به نام اسپرینکلر برج خنک کننده مخروطی خواهد شد. در ادامه اسپرینکلر آب را به لوله های سوراخ دار متصل به آن هدایت می‌کند. این لوله ها آب را بر روی سطوح خنک کننده می‌پاشد. پکینگ‌ها با ایجاد سطح تبادل حرارت بیشتر موجوب خنک کاری سیال می‌شوند. گردش هوای مورد نیاز توسط بخشی به نام حوض هوارسانی تامین می‌گردد. فن با مکش هوا از بین لوورها به داخل و هدایت و در مجاورت پکینگ ها قرار می‌دهد. هوای خشک با جذب رطوبت و گرمای نهان آب، اشباع شده و توسط مکش فن به خارج دستگاه منتقل می‌شود. 

کاربرد برج خنک کننده مخروطی

برج خنک کننده مخروطی بیشترین مخاطب خود را در صنعت تهویه مطبوع دارد. به دلیل ساختار آن و استفاده در ارتفاعات، کولینگ تاور نخروطی باید از مقاومت بالایی در برابر فشار باد برخوردار باشد. همچنین کیفیت مواد اولیه و ضخامت پنل‌ها باید به حدی باشد که در اثر تابش نور خورشید و فشار باد، بدنه دچار پوسیدگی و ترک نشود. به هر میزان که برج خنک کن مخروطی در ارتفاع بالاتری قرار گیرد فشار بیشتری بر آن وارد می‌گردد. پیرو این امر باید به نصب برج خنک کن در مکانی مناسب و محکم کردن آن توجه کرد. به کرات دیده شده دستگاه دذ اثر وزش باد سنگین، جابه جا شده و خسارت مالی در پی داشته است.


تفاوت های برج خنک کننده مخروطی و مکعبی

 1. ورود آب از بخش پایین به دستگاه برخلاف ورود آب از بخش فوقانی در برج خنک کن مکعبی
 2. سیستم پاشش آب متحرک در برج خنک کننده مدور یا مخروطی
 3. وظیفه هدایت سیستم  توزیع آب بر عهده اسپرینکلر
 4. استراکچر مخروطی و پنل های منحنی 
 5. طراحی باد شکن و عدم جابه‌جایی در اثر وزش باد سنگین
 6. ورود آب از یک لوله هدر اصلی در مرکز برج خنک کن (افزایش فشار و دبی)
 7. در برج خنک کننده مکعبی آب از چندین لوله هدر وارد دستگاه می‌شود. (تقسیم فشار دبی در لوله‌ها)

در این دستگاه لوله اصلی در کف تشتک نصب میشود. این لوله در مرکز کولینگ تاور مدار باز مخروطی در زاویه ۹۰ درجه با سمت بالا هدایت می‌گردد. در آنجا ۵۰ سانت زیر فن محوری آبگردان برج خنک کن مخروطی به آن متصل می‌شود.به اسپرینکلر تعدادی لوله متصل میشود و آب به صورت دورانی می‌پاشد.


دستگاه پاشش آب برج خنک کننده مخروطی چه نام دارد؟

تفاوت دیگری که می‌توان نام برد پاشش آب مناسب‌تر برج خنک کننده مخروطی است. در کولینگ تاور مدور آب توسط قطعه‌ای به نام (اسپرینکلر آلومینیوم) در مرکزیت برج انجام می‌شود. گردش اسپرینکلر در مدار کولینگ تاور مخروطی آب را در تمام نقاط دستگاه اسپری میکند. پاشیدن مناسب آب بر روی پکینگ مدیا فیلمی باعث خنک کاری هرچه بهتر آب می‌شود. اما نکته حایز اهمیت انتخاب آبگردان مناسب است.

برای این موضوع شرکت برج خنک کن هد آب پخش کن آلومینیوم را پیشنهاد می‌نماید.تعمیر سیستم آبرسانی برج خنک کننده گرد یا مخروطی بسیار راحت تر انجام می‌شود زیرا تعداد لوله‌های هد کمتر می‌باشد. همچنین هزینه کمتری برای سرویس و خرید قطعه جدید پرداخت می‌نمایید. که در هزینه‌های جاری نگهداری کولینگ تاور مخروطی به شما کمک می‌نماید.


سیستم هوارسانی برج خنک کن مخروطی به چه شکل است؟

سیستم هوارسانی یا حوض هوارسان توسط لوورهای اطراف کولینگ تاور هوا را به درون برج خنک کن می‌کشد. لوورها اطراف برج خنک کن مدور در قسمت بالای تشتک نصب می‌شوند و با مکش فن تمام هوای پیرامون خود را به داخل کولینگ تاور مخروطی هدایت می‌کنند. برج خنک کاری گرد به علت شکل دایره‌ای خود مکش هوا و گردش هوای مناسبتری به نسبت دیگر انواع برج ها دارد.

هوا هم نوعی سیال است و همانطور که میدانید سیال هوا گردش مناسبی در محیط های گرد دارد. لیکن این موضوع باعث شده هوادهی بهتری در برج خنک کننده مخروطی یا گرد جریان یابد و میزان برودت بالاتری را بدهد. لذا عمل خنک کاری آب در تمامی برج‌های خنک کننده مخروطی یا غیره به روش تبخیری انجام میشود. با اشاره به این آیتم متوجه میشویم اهیت هوادهی در انواع برج بسیار مهم بوده و نیازمند طراحی دقیق است.

برج خنک کن مخروطی و کولینگ تاور گرد


مزیت کولینگ تاور مخروطی نسبت به سایر برج‌ها

در برجهای مکعب و سلولی وجود ستون‌هایی در زاویه دستگاه دیده می‌شود. این ستون یا پایه قسمت پرت کولینگ تاورهای مکعبی است. لیکن مزیت برج خنک کننده مدور مخروطی این بوده و هست که هیچ گونه فضای پرتی در کولینگ تاور مخروطی دیده نمی‌شود و طراحی کولینگ واتر با کیفیت بالایی انجام شده است. لوور کولینگ تاور بزرگتر حجم هوای بیشتری را جابه جا میکنند.

طراحی مناسب دریچه های ورودی هوا باعث میشود مصرف انرژی را تا ۳۰درصد کاهش یابد. زیرا دستگاه قادر است در مدت زمان کوتاه تری دمای آب را تا ۱۰ درجه پس از ورود کاهش دهد. و مدت استراحت موتور و سایر قطعات دیگر بیشتر میشود. پس سیستم هوارسانی مناسب بخش مهمی در انتخاب یک کولینگ تاور مدور با کاربری عالی است. در ادامه این مقاله به عملکرد برج خنک کننده مخروطی اشاره خواهیم نمود.


اجزای کولینگ تاور مخروطی

برای ساخت و تولید یکدستگاه کولینگ تاور مدور وسایلی تحت عنوان قطعات برج خنک کننده نیازمندیم. این تجهیزات از انواع مختلفی برخوردار است و در برخی از آنها کیفیت قطعه بسیار متمایز می‌باشد. اجزای سازنده اصلی برای ساخت برج خنک کن مخروطی شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱- بدنه: پوسته بیرونی (پنلها) یا در واقع بدنه نگهدارنده و محافظ قطعات داخل دستگاه بشمار می‌رود. 

اجزای بدنه شامل: پنل، تشتک فوقانی و تشتک یا بیسین تهتانی، لوور و پایه اتصال آن

۲-الکتروموتور: برای ایجاد جریان هوا در برج خنک کننده مدور از موتور الکتریکی بهره می‌گیریم. این قطعه توسط نیروی مکانیکی، فن را می‌چرخاند.

تامین انرژی جهت انتقال قدرت از موتور به پروانه یا فن

۳-حوض هوارسانی: شامل پروانه، فن، کاهش دور، تسمه پولی، شفت

وظیفه خنک سازی آب در برج خنک کن گرد با ایجاد جریان هوای مکشی به داخل و با ایجاد جریان هوای مناسب را برعهده دارد. 

۴-اسپرینکلر: آبگردان یا اسپرینکلر وسیله ای تحت عنوان قلب تپنده در مرکز برج خنک کن مخروطی نصب و توزیع آب را در کولینگ تاور به عهده دارد.

۵- پکینگ : پکینگ یا پوشال خنک کن در قسمت زیرین آب پخش کن قرار می‌گیرد.

با ایجاد سطحی گسترده مانع حرکت سریع سیال شده و کاهش دمای چشمگیری در هر بار سیرکولاسیون برج خنک کننده مخروطی صورت می‌پذیرد.

۶- استراکچر: سازه‌ای از جنس گالوانیزه یا استیل در کولینگ تاور مخروطی تعبیه شده

استراکچر به منظور قرارگیری قطعات و تجهیزات برج بر روی دستگاه طراحی می‌شود.

بها و قیمت برج خنک کننده گرد یا مخروطی

قیمت برج خنک کننده گرد مخروطی به پارامتر های متعددی وابسته است. اولین پارامتر ضخامت بدنه و اجزای آن می‌باشد. در دومین فاکتور باید به متریال پکینگ و اسپرینکلر دستگاه اشاره کرد. نوع فن و برند الکتروموتور برج خنک کن از دیگر عوامل موثر با قیمت کولینگ تاور است. برای دریافت اطلاعات فنی ، استعلام قیمت و ارتباط با واحد فنی، می‌توانید با کارشناسان شرکت برج خنک کننده تماس حاصل نمائید.

6 دیدگاه در “برج خنک کننده مخروطی / مدور / گرد / کولینگ تاور مخروطی فایبرگلاس

 1. دکتر افشار گفت:

  با سلام و عرض ادب بنده دو دستگاه تزریق پلاستیک دارم میخواستم بدونم برای ۳۵ متر مکعب دبی آب در گردش چه نوع کولینگ تاوری را پیشنهاد میکنید پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

 2. علی گفت:

  با سلام و وقت بخیر، مرسی از توضیحات کاملتون
  برای یک دستگاه چیلر ۲۰ تن چه نوع کولینگ تاور مخروطی پیشنهاد میفرمایید؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

 3. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام وقت بخیر خدمت شما
  برای چیلر تراکمی ۲۰% بالاتر از ظرفیت معادل یک کولینگ تاور مخروطی با ظرفیت ۲۵ تن تبرید پیشنهاد میشود. البته در این میان آیتم مهم و حساس دلتاتی فراموش نشود زیرا تمامی برج‌های مخروطی در این کمپانی بر اساس دو اصل دبی آب درگردش و میزان کاهش دمای سیال بر حسب ساعت طراحی میشوند. برای انتخاب یک کولینگ تاور مخروطی مناسب توصیه میگردد قبل از خرید از فروشگاه تجهیز صنعت تتا حتما با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 4. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام و عرض ادب
  بفرمایید دلتا‌تی مورد نیاز شما چند درجه است؟ تا محاسبات اجمالی برج خنک کننده هیبریدی شمارا انجام دهیم

 5. پرهام سعادتمند گفت:

  سلام و درود بفرمائید جهت همکاری و خرید برج خنک کننده مخروطی یا مدور شما میتوانید لیستی از انواع ظرفیتهای کولینگ تاور مخروطی رو منتشر کنید یا اگر مرجعی دارید معرفی کنید سپاسگذارم

 6. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام وقت بخیر
  جهت بازدید از انواع برج خنک کننده مخروطی یا مدور میتوانید با مراجعه به صفحه فروشگاه در ساید بار بالا از تولیدات و ظرفیتهای مختلف کولینگ تاور مخروطی دیدن نمایید در این راستا کلیه برج‌های خنک کاری مخروطی یا مدور با ارائه مشخصات فنی و کیفی ثبت شده‌اند

ارسال دیدگاه بسته شده است.