برج های خنک کننده CTR

برج خنک کننده مدار بسته / برج خنک کننده خشک / کولینگ تاور مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته هیبریدی

برج خنک کننده مدار بسته هیبریدی

برج خنک کننده مدار بسته از انواع برج خنک کننده با گردش آب در مدار یا سیکل بسته می‌باشد که این برج خنک کن به دو سته خشک و ترکیبی یا هیبریدی تقسیم می‌شود. هدف به کارگیری دستگاه های خنک کننده مدار بسته درواقع صرفه جویی در مصرف آب و در نتیجه کاهش هزینه های تامین آب جبرانی دستگاه است. هدف از طراحی و تولید نسل جدید برج خنک کننده با عنوان مدار بسته، خنک کاری تجهیزات صنعتی به وسیله کولینگ تاور در مناطقی بوده که با مشکل فقدان آب مواجهند.

آب داغ شده توسط ماشین آلات صنعتی پس از ورود به برج خنک کننده  مدار بسته وارد لوله های سیکل بسته درون دستگاه می‌شود. به این لوله ها یا مبدل های انرژی، نیز نیز می‌گویند. اغلب کویل های سرمایشی با متریال مس با ضریب انتقال حرارت بالا، ساخته می‌شوند. برج خنک کننده مدار بسته در دو طراحی خشک و هیبریدی قابل تولید است. از کاربرد های برج خنک کن مدار بسته  میتوان به صنایع مختلفی نظیر، پتروشیمی، نیروگاهی، پالایشگاهی اشاره کرد.

آشنایی با نحوه عملکرد برج خنک کن مدار بسته

سیال خنک شونده پس از ورود از قسمت فلنچ ها به درون برج خنک کننده وارد کویل‌های برودتی می‌شود. انتقال حرارت از طریق سطح مبدل در دو مرجله‌ی نفوذ حرارتی و هدایت گرما به خارج دستگاه، به انجام می‌رسد. وضیفه خروج گرمای آزاد شده بر عهده بخش حوض هوارسانی می‌باشد. این بخش با ایجاد جریان هوای مناسب و دمش هوای اشباع به خارج برج، بر راندمان دستگاه موثر است. اغلب برجهای خنک کننده مدار بسته دارای تعداد و تراکم فین های معین می‌باشند.

 مزایا و معایب برج خنک کننده مدار بسته

 1. مصرف انرژی به ویژه مصرف آب بسیار اندک (کاهش هزینه‌های‌ مدار جبرانی)
 2. مجهز به پکیج ضد رسوب و در نتیجه عدم گرفتگی رسوبات در دستگاه
 3. عدم نیازمندی به  سیستم های تصفیه آب نظیر سختی گیر رزینی و فیلترهای تصفیه آب
 4. افزایش دوره‌های آورهال و تعمیر و نگهداری دستگاه
 5. عملکرد مطلوب و راندمان بالای سیستم خنک کاری
 6. کاهش دمای سیال در محدوده‌ای ثابت
 7. دمای آب را در فصول سرد بدون نیاز به سیکل کمکی با فرایند ادیاباتیک می‌کاهد
 8. ایجاد سطح تبادل حرارتی بیشتر با افزودن متراژ و تعداد ردیف‎‌های کویل و پیرو آن اشغال فضای قلیل
 9. عدم زنگ زدگی و پوسیدگی کویل به دلیل داشتن حفاظت کاتودی

برج خنک کننده خشک

این مدل از برج های خنک کننده مدار بسته دارای سیستمی برپایه انتقال حرارت؛ به صورت هوا خنک است. در واقع خنک شدن آب در این دستگاه، تماماً توسط هوای خشک محیط صورت می‌گیرد. این مدل برج خنک کن در فصول سرد سال نظیر بهار، پاییز و زمستان دارای کاربری مطلوبی است و دمای سیال را تا نزدیکی دمای هوای مرطوب محیط می‌کاهد. اما در فصل تابستان که دمای هوای خشک محیط حدود ۴۵ درجه سانتی گراد است، دمای سیال کاهش نمی‌یابد. بنابراین برج خنک کننده خشک در مناطق کویری، خشک و سرد یا معتدل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. راندمان برج خنک کننده خشک به طور کل به دو قسمت اصلی بستگی دارد. بخش نخست ایجاد گردش هوای مناسب توسط حوض هوارسانی است. بخش دوم نوع کویلهای سرمایشی و فین های به کار رفته جهت افزایش تبادل حرارت دستگاه می‌باشد.

خصوصیات برج خنک کن خشک

 1. کاهش مصرف آب و هزینه‌های تامین آب مدار جبرانی دستگاه
 2. دوستدار محیط زیست (عدم آلودگی محیط اطراف و تخریب زیست محیطی)
 3. مجهز به سیستم ضد رسوب و عدم گرفتگی لوله‌های مبدل سرمایشی (کویل)
 4. راندمان مطلوب در فصول سرد و عدم نیازمندی به مصرف آب

کولینگ تاور و برج خنک کننده مدار بسته خشک

برج خنک کننده ترکیبی

برج خنک کننده مدار بسته هیبریدی ترکیبی از دو مدل کولینگ تاور مرطوب و خشک بوده که به اصطلاح به برج ترکیبی مشهور است. این دستگاه دارای گردش آب در دو سیکل باز و بسته می‌باشد. سیکل پاشش آب مدار باز آن، به عنوان بخش کمکی در فصول گرم نظیر تابستان به بخش اصلی کمک نموده تا بتوان دمای سیال را تا نزدیکی دمای حباب تر محیط کاهش داد. در فصول سرد سال نیز سیکل هوا خنک به تنهایی می‌تواند دمای سیال را کاهش دهد.

نفاوت طراحی برج خنک کن خشک و ترکیبی

برج خنک کن هیبریدی یا ترکیبی نسبت به خشک دارای برتری های متعددی است که در این بخش آنهارا مورد بررسی قرار خواهیم داد. برجهایی با طراحی هیبریدی دارای سیکل پاشش کمکی، دارای خنک کاری ثابت و حفظ راندمانی ثابت در روزهای گرم سال می‌باشد. در طراحی برج خنک کننده هیبریدی یا ترکیبی، این دستگاه مجهز به پمپ شاور، پکینگ و نازل در سیکل کمکی ادیاباتیک شده است.

مقایسه کولینگ مدار باز و مدار بسته

فناوری برجهای خنک کننده با مدار باز یا همان کانترفلو، اغلب مناسب برای سیستم های تهویه مطبوع می‌باشد. برجهای خنک کننده مرطوب در تمامی مناطق به جز منطقه‌های شرجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیال خنک شونده در برجهای مرطوب در سیکل باز بر روی پکینگ ها پاشش می‌یابد. این امر سبب می‌شود تا انتقال هوا به صورت نامحسوس از طریق جذب گرمای نهان سیال صورت پذیرد. در روش دیگر به صورت مستقیم در اثر برخورد جریان هوا و افزایش سطح تماس بین آب و هوا دمای سیال کاهش می‌یابد.

برج خنک کن مرطوب یا مدار باز در شرایطی که آب در دسترس، دارای کیفیت مطلوبی نمی‌باشد، نیازمند استفاده از سیستم های تصفیه آب نظیر فیلتر شنی و سختی گیر رزینی است. همچنین به دلیل تبخیر آب، یک مدار جبرانی جهت تزریق آب از دست رفته به دستگاه متصل می‌شود. در حالی که در برج های خنک کننده مداربسته چنین مسائلی مطرح نمی‌باشد.

قطعات برج خنک کننده مدار بسته

 1. پنل ها و استراکچر دستگاه: شامل تشتک، دیواره، فن استک، لوور
 2. کویل سرمایشی یا مبدل بروتی: شامل سیکل بسته‌ی لوله های تبادل حرارت در چند ردیف
 3. حوض هوارسانی: شامل فن، هاب، شفت، خار نگهدارنده، کوپلینگ اتصال، کاهش دور، تسمه پولی
 4. دینام یا التروموتور: دارای دو نوع انتقال قدرت تسمه پولی و دایرکت درایو
 5. پکینگ برج خنک کننده: ویژه در برجهای هیبریدی در سیکل پاشش کمکی
 6. نازل یا آب پخش کن: ویژه در برج های ترکیبی
 7. لوله های توزیع آب اصلی : وظیفه انتقال سیال از سمت پمپ شاور به لوله های توزیع آب
 8. پمپ سیرکولاتور: انتقال آب از بیسین به آب پخش کن (ویژه در برج‌های ترکیبی)
 9. قطره گیر یا المیناتور: جلوگیری از پرت قطرات آب به خارج برج خنک کن
 10. تابلو کنترل: وظیفه حفاظت از قطعات الکتریکی نظیر دینام را بر عهده دارد
 11. ساپورت های پالتوژن نگهدارنده: نگهدارنده المیناتور و توزیع وزن مبدل بر روی شاسی اصلی
 12. سنسور دمای پمپ شاور: قطع و وصل نمودن پمپ در فصول مختلف
 13. فیلتر هوا: عدم ورود آلاینده های هوا از طریق لوور
 14. توری آشغال گیر: عدم ورود ذرات درشت به درون پمپ شاور

برج خنک کن مدار بسته یا کندانسور هواخنک

از نظر برخی این دو دستگاه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. ولیکن انتخاب برج کویل دار به مراتب از یک کندانسور بهتر و مقرون به صرفه‌تر است. تعمیر و نگهداری اولین عیب یک ایرکولر است. تعداد فنهای زیلابگ بسیار در طراحی این مبدل و صدای ناهنجار آن همچنین میزان برق مصرفی چشمگیر از دیگر معایب این مبدل است. تمامی این معایب در کنار مکان نصب که معمولا در فضاهای بسته می‌باشد. در مقابل برج خنک کننده مداربسته در طراحی خود تمامی این معایب را برطرف نموده و یک کاربری ویژه نیز دارد. دو مداره بودن کولینگ تاور هیبریدی میتواند دو مدار آب را همزمان خنک کاری نماید. توان تبردی بالاتر و کاربری بیشتر در سالهای اخیر باعث شده تا اغلب کارخانجات صنعتی سیتم های خنک کاری را به برج مداربسته کویل دار تغییر دهند.

انواع کویل برج خنک کن مدار بسته

 1. کویل مسی
 2. کویل آلومینوم
 3. کویل گاوانیزه با آبکاری گرم مانیسمان
 4. کویل گاوانیزه با آبکاری گرم درز دار
 5. کویل استیل ۳۰۴L
 6. کویل استیل۳۱۶L 

کاتولوگ برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کن مدار بسته با ظرفیت ۱۰ الی ۱۰۰۰ تن تبرید قابل تولید می‌باشد. برجهای خنک کننده ۱۰۰۰ تن مدار بسته از دو سلول با ظرفیت ۵۰۰ تشکیل می‌شود. شما می‌توانید کاتولوگ برج خنک کننده شامل برجهایی با ظرفیت های گوناگون با مشخصات فنی و تچهیزات جانبی آن را از شرکت برج خنک کننده به عنوان واحد برتر تولید کولینگ تاور در سال ۱۳۹۷ دریافت نمائید. کاتولوگ برج خنک کننده مدار بسته شامل مهم ترین مشخصات این دستگاه نظیر ظرفیت، نوع انتقال قدرت، سیستم هوارسانی و مواردی از این قبیل می‌باشد. پس از طراحی برج خنک کننده مدار بسته، کاتولوگ مشخصات فنی محصول برای تایید نهایی به مشتریان عزیز ارائه می‌گردد.

عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده مدار بسته

 1. جنس و متریال سازنده  لوله‌های کویل (مس، استیل، گاوانیزه، آلومینیوم)
 2. ضخامت کویل و ضخامت و تراکم فین ها
 3. متراژ و تعداد ردیف کویل به کار رفته در تولید برج خنک کننده مدار بسته
 4. جنس و گرید تیوب شیت ها و شاسی اصلی
 5. جنش بدنه یا استراکچر (گالوانیزه، فایبرگلاس)
 6. ضخامت پنل ها، تشتک . کیفیت مواد اولیه
 7. جنس قطعات به کار رفته در سیستم حوض هوارسانی دستگاه (برای مثال تعداد بلید فن، عرض آن و جنس تیغه‌ها)
 8. توان دینام یا الکتروموتور و برند آن (کلاس حفاظتی، راندمان و گارانتی)