محاسبه بلودان برج خنک کننده


بلودان برج خنک کننده مقدار آبی می‌باشد که از کولینگ تاور خارج شده و جانشین مایع جدید می‌گردد تا مقدار سختی آب (بلودان) در برج خنک کننده کاهش یابد. در برج خنک کن بموجب تبخیر سیال مقدار سختی آب افزایش می یابد. این بالا رفتن سختی اگر از نقطه اشباع گذر کند موجب تشکیل رسوب میشود. در امتداد آن رسوبات سریعا تبدیل به ذرات سخت شده و برج خنک کن آسیب جدی خواهد دید. زیر آب برج خنک کن نقش مایع را ایفا می‌کند و از افزایش سختی مایع جلوگیری می‌نماید. صورتی که میزان سیال در حال گردش را از برج تخلیه کرده و سیال جدید جایگزین آن میشود. شرکت برج خنک کننده مقدار بلودان برج خنک کن را به شکل آنلاین محاسبه می‌نماید جهت راهنمایی و اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید. 


نحوه دقیق عملکرد بلودان برج خنک کننده 

بخار خالص آب تبخیر شده در برج خنک کن با جریان هوا همراه می‌شود. سپس ناخالصی و دیگر املاح معدنی در مایع باقی مانده و در دراز مدت مانعی را تشکیل می‌دهد. مکانیزم تبخیر به صورت مداوم انجام می‌گیرد، باعث رسوب و حتی خوردگی در سطوح خنک کننده میشود. جهت حل این معضل باید قسمتی از سیال مایع را خارج کرده تا ذرات نامحلول کاملا دفع شوند این عمل را بلودان می‌نامند. مقدار زیر آب که ما در هر برج خنک کاری نیاز داریم از نرخ تبخیر به دست می‌آید. همچنین برای ارزیابی میزان تجمع ناخالصی‌ها در برج خنک کن از معیار C.O.C که وابسته به برنامه‌ی تصفیه آب، کیفیت سیال جبرانی و متریال به کار برده شده در کولینگ تاور می‌باشد استفاده می‌کنیم.

مقالات مرتبط با نحوه انتقال حرارت در برج خنک کننده کلیک نمایید.


انواع محاسبه زیر آب برج خنک کن 

  1. بلودان اتوماتیک :از یک T.D.S متر هوشمند به همراه شیر برقی جهت کاهش مقدار تخلیه استفاده می‌شود. هنگامی که میزان غلظت مواد محلول در مایع از حد مجاز فراتر رود T.D.S  فعالیتش آغاز میشود. یعنی دستور روشن شدن شیر برقی برای خارج نمودن سیال در برج خنک کن می‌دهد. با بلودان مایع غلیظ از بخش تشتک برج خنک کاری، غلظت مواد محلول موجود در آب کم می‌گردد. وقتی زمان تعیین شده اتمام برسد T.D.S متر فرمان خاموشی را ارسال می‌نماید.
  2. بلودان دستی : محاسبه بلودان برج خنک کننده یا زیر آب به طور دستی به این نحو بوده که یک فلنچ تخلیه کوچک و شیر دستی برای تنظیم دارد. همچنین مقدار و محاسبه زیر آب وابسته دو عامل میباشد. اول غلظت مواد محلول در سیال و دوم میزان اختلاف در دمای مایع ورودی و خروجی. شرکت برج خنک کننده هر دو مدل محاسبه را دقیق و کامل برای انواع برج‌های صنعتی انجام می‌دهد.

نکات قابل توجه هنگام محاسبه بلودان کولینگ تاور 

  1. اگر مقدار بلودان از عدد استاندارد تعدی کند یا کمتر شود موجب زیاد شدن رسوب و کاهش راندمان می‌گردد.
  2. چنانچه بلودان برج خنک کننده (زیر آب) از اندازه تعیین شده بیشتر شود موجب مصرف بی‌رویه آب جبرانی خواهد شد.
  3. تنظیم بلودان مهمترین قسمت محاسبه میزان مصرف آب در برج خنک کننده می‌باشد.

نویسنده مطلب دکتر علی مرادی