محاسبه بلودان برج خنک کننده


بلودان برج خنک کننده مقدار آبی می‌باشد که از برج خنک کننده خارج شده و جانشین مایع جدید می‌گردد تا مقدار سختی آب (بلودان) در برج کاهش یابد. در یک برج خنک کن به علت تبخیر سیال مقدار سختی آب رو به افزایش می‌رود. که این بالا رفتن سختی اگر از نقطه اشباع گذر کند موجب تشکیل رسوب می ‌شود. در امتداد آن رسوبات سریعا تبدیل به ذرات سخت شده و به کل برج خنک کن آسیب می‌رساند. زیر آب برج خنک کن نقش مایع را ایفا می‌کند و از افزایش سختی مایع جلوگیری می‌نماید. به صورتی که میزان سیال در حال گردش را از برج تخلیه کرده و آب جدید جایگزین آن میشود. شرکت برج خنک کننده مقدار بلودان برج خنک کن را به شکل آنلاین محاسبه می‌نماید جهت راهنمایی و اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید. 


نحوه دقیق عملکرد بلودان برج خنک کننده 

بخار خالص آب تبخیر شده در برج خنک کن با جریان هوا همراه می‌شود. سپس ناخالصی و دیگر املاح معدنی در آب باقی مانده و به مرور مانعی را تشکیل می‌دهد. از آن جا که مکانیزم تبخیر به صورت مداوم انجام می‌گیرد باعث رسوب و حتی خوردگی در سطوح خنک کننده میشود. جهت حل این معضل باید قسمتی از آب را خارج کرده تا ذرات نامحلول کاملا دفع شوند که این عمل را بلودان می‌نامند. به طور کلی مقدار زیر آب که ما در هر برج خنک کاری به آن نیازمندیم از نرخ تبخیر به دست می‌آید. همچنین برای ارزیابی میزان تجمع ناخالصی‌ها در برج خنک کن از معیار C.O.C که وابسته به برنامه‌ی تصفیه آب، کیفیت سیال جبرانی و متریال به کار برده شده در کولینگ تاور می‌باشد استفاده می‌کنیم.

مقالات مرتبط با نحوه انتقال حرارت در برج خنک کننده کلیک نمایید.


انواع محاسبه زیر آب برج خنک کن 

  1. بلودان اتوماتیک :از یک T.D.S متر هوشمند به همراه شیر برقی جهت کاهش مقدار تخلیه استفاده می‌شود. هنگامی که میزان غلظت مواد محلول در آب از حد مجاز فراتر رود T.D.S شروع به فعالیت می‌کند. یعنی دستور روشن شدن را به شیر برقی برای خارج نمودن آب در برج خنک کن می‌دهد. با بلودان مایع غلیظ از بخش تشتک برج خنک کاری، غلظت مواد محلول موجود در آب کم می‌گردد. هنگامی که زمان تعیین شده طی و به اتمام برسد T.D.S متر فرمان به خاموشی را ارسال می‌نماید.
  2. بلودان دستی : محاسبه بلودان برج خنک کننده یا زیر آب به طور دستی به این نحو بوده که یک فلنچ تخلیه کوچک و شیر دستی برای تنظیم دارد. همچنین مقدار و محاسبه زیر آب وابسته به دو عامل میباشد. اول غلظت مواد محلول در آب و دوم میزان اختلاف در دمای مایع ورودی و خروجی. شرکت برج خنک کننده هر دو مدل محاسبه را به صورت دقیق و کامل برای انواع برج‌های صنعتی انجام می‌دهد.

نکات قابل توجه هنگام محاسبه بلودان کولینگ تاور 

  1. اگر مقدار بلودان از عدد استاندارد تعدی کند یا کمتر شود موجب زیاد شدن رسوب و کاهش راندمان می‌گردد.
  2. چنانچه بلودان برج خنک کننده (زیر آب) از اندازه تعیین شده بیشتر شود موجب مصرف بی‌رویه آب جبرانی خواهد شد.
  3. تنظیم بلودان مهمترین قسمت محاسبه میزان مصرف آب در برج خنک کننده می‌باشد.

نویسنده مطلب مهندس مینا خراسانی