برج های خنک کننده CTR

تعمیر برج خنک کننده / تعمیرات کولینگ تاور / سرویس / آورهال /

تعمیر و آورهال انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

تعمیر برج خنک کننده یا سرویس برج خنک کن یکی از امور نگهداری و آورهال Overhaul دستگاه است که باید در ابتدای فصل گرما تعمیرات برج خنک کننده انجام شود. این بخش شامل موارد بسیاری می‌شود که در این مقاله برای هر واحد از کولینگ تاور توضیحات مفصل ارائه نموده‌ایم. برج خنک کن دستگاهی است که با آب کار میکند و عموما در نوع مدار باز یا کانتر فلو سیال مایع به صورت مستقیم وارد برج خنک کننده می‌شود. آب‌ها دارای سختی بسیاری هستند زیرا از چاه عمیق مکش شده و مفدار زیادی املاح معدنی مانند منیزیم و کلسیم را وارد برج میکنند. این مواد موجب ایجاد رسوب شده و باعث خرابی برج خنک کن می‌شوند. برای جلوگیری از خسارات احتمالی به قطعات هر یکساله کولینگ تاور نیاز به سرویس و تعمیر برج خنک کننده دارد.

تعمیرات برج خنک کننده شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

برای ساده سازی امور تعمیرات برج خنک کننده باید لیستی از انجام سرویس بخش‌های مختلف تهیه نمایید. این کار کمک میکند تا به صورت کلی و کاملا دقیق تمام دستگاه را تعمیر کنید. برای شروع از چک کردن اتصالات آبی و سپس روانکاری پروانه برج خنک کننده را بررسی کنید. حال میتوانید سیستم آبرسانی یا به اصطلاح نازل را مورد بازرسی قراردهید. در انتها سطوح خنک کننده و چکه گیرها بررسی شود تا از سالمی آنها اطمینان حاصل فرمایید.

البته تعمیرات کولینگ تاور بسته به نوع هندسه و شرکت سازنده برج خنک کن مقداری متفاوت است. زیرا راه‌های دسترسی به برخی قطعات انحصاری همان شرکت مبدا هستند که نمیتوانید بدون اطلاع دستگاه را سرویس کنید. چرا که در صورت داشتن گارانتی و اقدام به تعمیر برج خنک کننده بدون هماهنگی شرکت سازنده ضمانت نامه شما باطل میگردد.

لیست بخش های تعمیر و نگهداری برج خنک کننده فایبرگلاس

 1. شستشو و تعویض پکینگ مدیا برج خنک کاری
 2. آچار کشی بدنه
 3. عایق بندی دیوارها و تشتک کولینگ تاور
 4. بررسی اتصالات ورودی و خروجی آب
 5. تعویض و شستشو نازل ها
 6. روانکاری کاهش دور برج خنک کننده
 7. روانکاری پروانه و فن محوری دستگاه
 8. باز سازی و بهسازی استراکچر داخلی 
 9. تعمیر و تعویض اسپرینکلر برج خنک کننده
 10. شستشو داخلی برج خنک کاری
 11. رنگ آمیزی و بازسازی بدنه بیرونی دستگاه
 12. تعویض قطره گیر یا المیناتور کولینگ تاور
 13. مقاوم سازی فونداسیون برج خنک کن
 14. پایپینگ و لوله کشی مدار 
 15. شستشو کویل مدار بسته در صورتی که برج خنک کننده هیبریدی باشد.
 16. تعویض لرزه گیرهای سازه 
 17. چکاپ کلی از تسمه و سیستم انتقال قدرت 

تعمیر و نگهداری پکینگ کولینگ تاور

پکینگ فیلمی برج خنک کننده یکی از قطعات پر استحلاک و بسیار حساس کولینگ تاور می‌باشد. چرا که این قطعه به سرویس و نگهداری دائم احتیاج دارد و باید در بازه ۶ ماهه یک بار شستشو شود.این عمل در صورت منظم انجام شدن کار تا ۴۰ درصد عمر قطعه را افزایش میدهد. در غیر این صورت عدم توجه به این مورد میتواند موجب خرابی دیگر بخش‌های دستگاه شود. درنتیجه کولینگ تاور نیاز به آورهال تعمیر و یا تعمیرات اساسی برج خنک کن پیدا میکند.

برای مطالعه دقیق تعمیرات پکینگ به صفحه تعویض پکینگ برج خنک کننده بروید.


 

تعمیر و سرویس پروانه برج خنک کننده

پروانه برج خنک کن به وسیله موتورهای الکتریکی سه فاز میچرخند همین عامل موجب استحلاک بالا در آنها شود. دومین نکته ایجاد رطوبت مستقیم با هاب و تسمه فن میباشد که به مرور ایجار اثر زنگزدگی میگذارد. در گذر زمان با بی توجهی و عدم نگهداری پرسنل پروانه خراب شده و نیاز به آورهال تعمیر برج خنک کننده دارد. البته با اقدامات پیشگیرانه و فنی میتوان تا ۵۰ درصد از این قبیل اتفاقات چلوگیری نمود.

تعمیر و آورهال انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

برای تعویض فن ابتدا وسیله‌ای به نام پمپ هیدرولیکی احتیاج دارید تا با آن هاب را از شفت جدا کنید. سپس با پولیش قسمت‌های زنگرده را جلا ببخشید. حال وقت آن است تا تسمه و کاهنده دور روانکاری شوند و گریس کارش شده باشند. شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس به عنوان مجری و پیمانکار ارگان های دولتی و خصوصی با کادری مجرب آماده تمامی موارد به بخش تعمیرات را انجام میدهد.


سرویس و آورهال نازل برج خنک کن

در برخی کولینگ تاورها از نازلهای پلی پروپیلن استفاده گردیده است. این دسته از نازل برج خنک کننده نیازی به تعویض ندارند و میتوانید آنها را در صورت مشاهده رسوبات با اسیدهای مخصوص شستشو داده و مجدد در محل خود قرار دهید. اما اگر غیر از این بود در صورت نگهداری اصولی هر ۶ ماهه باز کرده و با فشار آب جت واشر سرویس برج خنک کننده انجام بدهید. اگر مدت زمان بسیاری از بازدید دوره ای بگذرد و رسوبات کاملا بر روی قطعه جمع شده باشید دیگر نمیتوان نازل را تعمیر کرد. تعمیرات برج خنک کن در هر بخش مدت زمان مشخصی دارد اگر از مود آنها بگذرد ناچار به تعویض قطعات خواهید بود.

آورهال یا تعویض و تعمیرات اسپرینکلر یا آبگردان کولینگ تاور

اسپرینکلر قطعه در مرکز برجهای مخروطی است که وظیفه پاشش آب را به عهدا دارد.آبگردان ها در تماس مستقیم با سایل مایع هستند به همین علت در معرض رسوب گرفتگی قرار میگیرند.برای نگهداری اسپرینکلر باید هر ۶ ماهه این تجهیز با اسید دیسکلر شسشو شود.در صورت عدم سرویس مداوم آبگران خراب شده و باید تعمیر گردد.عمده خرابی اسپرینکلرها در برج خنک کن در قسمت بلبرینگ آنهاست.دومین علت ترک یا شکستن آبگردان بر اثر فشار آبگرم ورودی است.اگر نگهداری و آورهال دائم از این قطعه به عمل آید به طور معمول هر دوسال نیاز به تعویض دارد.اسپرینکلر برج خنک کننده در این شرکت با ۳ متریال برنجی،آلومینیوم و پلاستیکی تولید میگردد. شرکت برج سازی صنعتی آبگردان های ساخته شده را پس از نصب تا ۲۴ ماه گارانتی تعویض و تعمیر رایگان نموده است.