تعویض پکینگ برج خنک کننده فایبرگلاس


تعویض پکینگ برج خنک کننده packing یکی از مهمترین بخش‌های سرویس برج خنک کن می‌باشد و با تعویض پکینگ راندمان برودتی را در برج خنک کننده افزایش میدهیم. پکینگ یا به عبارتی سطوح خنک کاری در برج خنک کن دارای عمر نسبتا کوتاهی است. این امر باعث شده که هر دوسال یا سه سال  پکینگ دستگاه تعویض یا شستشو شود.شما می‌توانید با رعایت برخی نکات  طول عمر پکینگ (packing) را افزایش و تعویض آن را به تعویق بیاندازید. تعویض به موقع و انتخاب پکینگ مناسب در عملکرد برج خنک کننده بسیار  موثر میباشد. وظیفه اصلی سطوح خنک کاری یا پکینگ، درواقع افزایش سطح تماس و زمان برخورد دو سیال آب و هوا می‌باشد. بخش عمده راندمان خنک کنندگی برج به عملکرد و مناسب بودن سطوح خنک کاری آن بستگی دارد.


چگونه تعویض پکینگ برج خنک کننده را انجام دهیم؟

در این بخش توضیحات تکمیلی و کمکی، در راستای تعویض پکینگ را ارائه داده‌ایم. ابتدا برای سهولت در انجام کار و عملیات، پنل‌های دیواری (بدنه) را از یکدیگر باز نمایید. برای این کار اگر برج خنک کن مخروطی است دو دیواره و اگر مکعبی میباشد تنها یک پنل را باز کنید. برج را از مدار خارج کرده تا پکینگهای های معیوب تخلیه شود و سپس با مواد شوینده مخصوص داخل برج خنک کن را شستشو دهید.

با این عمل کلیه خرده پکینگ‌های قبلی و رسوبات جمع شده در تشتک برج خنک کن کامل جمع شود. لطفا قبل از چیدمان و تعویض پکینگ برج خنک کننده از سالمی استراکچر یا عنکبوتی نگهدارنده پکینگ‌ها اطمینان حاصل کنید. حال می‌توانید سطح پر کن جدید را در برج نصب کرده و مجدد دستگاه را به مدار بازگردانید. در صورت نیاز به مشاوره و اعزام تکنسین، می‌توانید با شرکت برج خنک کننده تماس حاصل فرمایید.

اگر برج خنک کننده مخروطی بود چگونه پکینگ‌ها را برشکاری کنیم؟

برای برش پکینگ‌ها به اندازه و ابعاد دلخواه باید دستگاه برش داشته باشید.محاسبه تعداد و سایز چیدمان را می‌توانید مطابق شرایط استاندارد و با توجه به ظرفیت برج خنک کن انجام دهید. لذا برای تعویض پکینگ در برجهای مخروطی باید برخی پرکن‌ها برشکاری شده باشد. برای این کار کافیست قطر برج خنک کننده مخروطی را به ما اطلاع دهید تا تعداد و همچنین اندازه چیدمان استاندارد، متناسب با ظرفیت برج را به شما اعلام کنیم.


تعویض پکینگ برج خنک کننده

آیا می‌توان پکینگها را شستشو داد؟

بله، این امر بستگی به نوع گرانول سازنده مواد اولیه دارد. عمدتاٌ پکینگهای برج خنک کن از دو متریال با گرانول های PVC و پلی پروپیلن (PP) نیز ساخته می‌شوند. گرید PVC به دلیل عدم انعطاف پذیری بالا و حتی کاهش آن به مرور زمان، با فشار آب جت واشر خرد شده و سطح پرکن ها شروع به فرو ریختن می‌کنند. تعویض پکینگ برج خنک کننده در نوع فیلمی با متریال PVC بسیار متداول است چراکه قابل شستشو نمی‌باشند. PVC به دلیل عدم مقاومت در برابر مواد شیمیایی، دارای قابلیت شست و شو با اسید نمی‌باشد و درصورت خرابی باید تعویض شود.

مواد اولیه پکینگ اسپلش برج خنک کننده (ضد رسوب) به دلیل ساخته شدن با گرانولهای پکینگ PP دارای قابلیت اسید شویی بوده و علاوه بر آن تا ۹۵ درجه سانتی گراد نیز تحمل دمایی دارد. پکینگهای ساخته شده از پلیمر پلی پروپیلن دارای انعطاف پذیری مطلوب تری نسبت به PVC  هستند.


تعویض پکینگ فیلمی 

تعویض پکینگ فیلمی برج خنک کننده به مراتب از نوع اسپلش بسیار سخت‌تر و دشوارتر است چرا که ماده PVC به مرور زمان در تماس با آب خشک تر می‌شود و بسیار شکننده می‌باشد. به همبن منظور تعویض پکینگ برج خنک کن از نوع فیلمی در دوره های آورهال  مرسوم تر است. ابتدا اگر میزان رسوبات  خیلی بالا نباشد می‌شود هر بلوک را به تنهایی از برج خارج نمود.

اما در زمانی که مدت زیادی پکینگ فیلمی برج خنک کننده تعویض نشود رسوبات کاملا در لایه‌ها نفوذ کرده و دیگر به سادگی از هم جدا نمی‌شوند و باید از پیکور یا وسایل دیگر جهت تخریب آن استفاده کرد. همچنین برای مشاوره و ارسال تکنسین، می‌توانید با شرکت برج خنک کن تماس حاصل نمائید.

مزایای تعویض پکینگ برج خنک کن فایبرگلاس و گالوانیزه

  1. عدم رسوب گذاری در برج
  2. افزایش راندمان خنک کاری آب
  3. بالا بردن سطح تبادل حرارت 
  4. بهبود جریان گردش هوا
  5. افزایش سرعت چرخش آب در مدار 
  6. موجب کاهش سختی آب
  7. امکان کاهش دمای سیال تا ۱۰ درجه سانتیگراد بیشتر

نویسنده مطلب دکتر علی مرادی