5 آبان 1399
29 views
نظر %

دریچه هواساز یکی از کاربردیترین ابزار برای تهویه مناسب میباشد. به انواع دریچه هواساز نیز لوور هوارسان هم گفته میشود. این دریچه ها اغلب برای سیستم های کانالی و کولری استفاده میگردد. لوورهای هوارسان دارای انواع گوناگونی هستند . هرکدام از این دریچه‌ها برای کاربردی در مکان مشخصی طراحی و ساخته شده اند. با این میتوان از انواع دریچه هواساز برای دیگر مانالهای مکنده یا دمنده هوا استفاده نمود. کیفیت ساخت و رنگ الکترواستاتیک باعث افزایش طول عمر لوورها میشود. از دریچه های هواساز به عنوان پنل دسترسی مشتری به تنظیم کانال هوا یاد میگردد.

دریچه هواساز

دریچه رفت دیواری هواساز

این دریچه هواساز در روی خروجی های کانال رفت نصب می شود. این لوورهای هوارسان دارای یک یا دو سری تیغه های متحرک افقی و عمودی می باشند. با تنظیم تیغه ها می توان مقدار دبی و جهت دمیدن هوای ورودی به فضا را تنظیم کرد. در حالت معمول جهت جریان در دریچه هواساز دیواری در فصل تابستان به پایین و در فصل زمستان رو به بالا می باشد. محل نصب دریچه دارای دمپر به گونه باید باشد .که در ارتفاع حدود ۱تا ۲ متری از کف اتاق سرعت مناسبی را در اتاق ایجاد نماید. در شرایط معمولی محل نصب دریچه هوارسان در روی دیوار به گونه است. که فاصله ضلع بالایی دریچه تا سقف بیش از دو برابر ارتفاع دریچه باشدتا اثر سقف بر روی هوا خروجی از دریچه ناچیز باشد.

در صورتیکه در جلوی هوا خروجی از دریچه هواساز موانعی وجود داشته باشد که ممکن است در جریان هوای خروجی از دریچه اختلال ایجاد کند بهتر است دریچه آنقدر از سقف فاصله داشته باشدتا اثر موانع مذکور ناچیز باشد.

دریچه های سقفی هوارسان

دریچه هواساز سقفی دیفیوزر گرد عموما به منظور توزیع هوا به صورت نامحسوس در محیط های گوناگون ادارای. آموزشی.درمانی و مسکونی کاربرد دارند. این دریچه ها معمولا به تعداد زیاد در سقف به گونه ای آرایش پیدا می کنند که هوا را به طور یکنواخت توزیع نمایند. این لوور هوارسان برای نصب در سقف و یا سقف کاذب تا ارتفاع ۴٫۸ متر مناسب می باشند. به علت توزیع  متدفاوت هوا و طول پرتاب متفاوت در دبی ثابت این دریچه ها در دو نوع تخت و برجسته قابل ارائه می باشند.

دریچه برگشت دیواری هواساز

این دریچه هواساز در ابتدا کانال برگشت نصب می شود. پره های این دریچه به صورت ثابت و به گونه‌ای می باشد که کمترین افت فشار رادر مقابل ورود هوا به کانال ایجاد نماید. این دریچه معمولا دارای ابعاد بزرگتری نسبت به دریچه های هوا رفت می باشد و در روی دیوار راهرو یا سالن‌ها در فاصله ۲۰ سانتیمتری از کف نصب می‌شود. نوعی از این دریچه هوارسان پادری  نامیده می شود بر روی درب اتاق ها نصب می شوند.

دریچه هواساز

دریچه پادری هوارسان

دریچه هواساز برگشت پادری یا لوورهای پادری برای ایجاد ارتباط میان دو محیط به منظور فراهم آوردن امکان جریان هوا از محیط به محیط دیگر استفاده می شوند. در بعضی از موارد که هوای تازه تزریقی به یک محیط وجود ندارد. فشار منفی ای که در اثر تخلیه و یا برگشت هوا ایجاد می شود باید از طریق ورود هوا از محیط مجاور جبران شود. استفاده از این لوور هوارسان روی  درب ها  پارتیشن ها و یا دیوارهای حائل بین دو محیط ارتباطی میان دو فضا را بدون ایجاد دید مستقیم میان آن ها ممکن می سازد.

اساس کار این دریچه هواساز براساس اختلاف فشار میان دو محیط می باشد و هوا از محیط پر فشارتر به محیط کم فشارتر جریان می یابد و جایگزین هوا تخلیه شده از فضای کم فشار می گردد.کاربرد این دریچه بیشتر در مکان هایی با هوا سنگین مانند سالن های ژیمناستیک سرویس بهداشتی  حمام و … می باشد و استفاده از آن در زیبایی محیط نیز موثر است.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده