دمای برج خنک کننده / محاسبات اختلاف دمای انواع کولینگ تاور

دمای برج خنک کننده یا اختلاف دمای ورودی و خروجی آب کولینگ تاور یکی از آیتم‌های مهم طراحی انواع برج خنک کن بشمار میرود و فاکتور اصلی عملکرد دستگاه است.کارکرد کولینگ تاورها بر اساس کاهش دمای آب سیستم کاخانجات محاسبه شده‌اند.به همین منظور برای انتخاب یک برج خنک کن مناسب با شرایط آن کارخانه باید اختلاف دما یا دلتاتی مشخص شود.برای محاسبه انواع برجهای خنک کاری و رسیدن به عدد تبرید واقعی دستگاه باید دمای ورودی و خروجی بررسی شود.چرا که هر مدار تولیدی دارای میزان مشخصی از دبی آب درگردش است.مساله دوم کاهش دمای مورد نیاز برای افزایش راندمان کاری کارخانه میباشد.لذا هر سیستم با دیگری متفاوت طراحی شده و در نتیجه باید بر اساس نیاز مشتری برج خنک کننده محاسبه شود.

نحوه اندازه گیری دمای برج خنک کننده

برای اندازه گیری این بخش باید از دستگاهی تحت عنوان دما سنج میله ای استفاده کرد.با وارد نمودن میله حسگر به داخل آب ورودی و خروجی اختلاف دمای کلی مشخص میشود.این بخش به ما نشان میدهد پس از هر بار گردش آب در داخل برج خنک کننده چند درجه دمای آن کاهش میابد.به این اختلاف حرارتی در اصطلاح مهندسی DeltaT دلتاتی میگویند.

برای مطالعه دقیق مزایا و معایب انواع برج خنک کن کلیک نمایید.

کاهش دما در کولینگ تاور چند درجه است؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت: در تمامی برجهای خنک کن در سراسر جهان که از مهندسی مدار باز بهره میگیرند.در هر بار سیرکولاسیون و انجام فرایند خنک کاری بر روی آبگرم تنها ۳ تا ۵ درجه کاهش دما حاصل میگردد. این درحالی است که میتوان از همین دستگاه دمایی تا ۱۵ درجه دلتاتی را دریافت نمود.برای رسیدن به این عدد تنها یک برج خنک کننده مدار بسته با کویل مسی چاره ساز میباشد.در این کولینگ تاور به ازای هر دو متر لوله مسی ۷/۸ دهم اینچ با ضخامت ۸۱/. میکرون یک درجه کاهش دمای سیال را به همراه خواهد داشت.

طراحی دمای برج خنک کننده مدار بسته

با طراحی و محاسبه کویل مسی در برج خنک کن میتوانید اختلاف دمای بیشتری از این دستگاه دریافت نمایید.برای دستیابی به کاهش دمای بیشتر باید مساحت انتقال حرارت در برج خنک کننده را افزایش دهید.تبادل حرارت در کولینگ تاور هیبرید و با ابسرد ۴ برابر هوای خنک مشخص گردیده است.بنابراین عملکرد برج های ترکیبی را نمیتوان با کندانسورهای هوا خنک مقایسه نمود.در طراحی و تعیین ظرفیت برج خنک کننده مدار بسته شرکت CTR سیال گرم در مداری بسته در گردش است و پس از ورود به کویل توسط هوا و آب خنک کاری میشود.این عمل ضریب کاهش دمای برج خنک کن را افزایش میدهد و موجب افزایش راندمان کاری میگردد. با توجه به شرایط گفته شده میتوانید تا سقف ۱۵ درجه کاهش دما را در هر بار گردش آب دریافت نمایید.

دمای ورودی و خروجی برج خنک کننده فایبرگلاس

کاهش گرمای آب با روش مخزن کمکی

در این روش مخزنی را متناسب با میزان و مقدار آب مصرفی برج خنک کننده طراحی کنید.به گونه ای که آب داغ ابتدا وارد مخزن گردد و سپس به وسیله پمپ به داخل کولینگ تاور پمپ شود.پس از خنک شدن مجدد به داخل مخزن برگردد.بعد از مدت زمانی دو ساعته دمای با اندازه گیری آب منبع دمای سیال تا مرز حباب تر محیط کاهش یافته است. از همین نقشه میتوان در استخر هم نیز بهره گرفت و جایگزین منبع کرد.

مزایای استفاده از مخزن یا استخر در کنار کولینگ تاور 

  1. کاهش هزینه قیمت برج خنک کن
  2. کاهش تبخیر آب در هر ساعت
  3. راندمان خنک کاری بالا
  4. ذخیره آب سرد در تمام ساعات روز
  5. بهبود فرایند تبرید 
  6. افزایش راندمان خنک کاری

نویسنده مطلب دکتر علی مرادی