محاسبات و طراحی برج خنک کننده CTR

طراحی برج خنک کننده / جدول محاسبات برج خنک کن فایبرگلاس مکعبی

طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی

طراحی برج خنک کننده مرحله ابتدایی در ساخت کولینگ تاور می‌باشد و پارامترهایی جهت محاسبات برج خنک کننده وجود دارد که در هنگام طراحی باید به آن توجه کرد. این پارامترها بر طبق معیارهایی مانند دمای ورود آب گرم به برج، دما هنگام خروج آب سرد و دبی سیال سنجیده می‌شود. لازم به ذکر بوده که حداکثر و حداقل دمای مرطوب محلی که برج خنک کننده در آن نصب می‌شود باید محاسبه گردد.

عوامل دیگری مانند کیفیت مایع، مقدار تداخل، میزان چرخش، رطوبت نسبی و محل احداث نیز در طراحی یک برج تاثیر گذار است. محاسبات برج خنک کن دو بخش ترمودینامیکی و مکانیکی را شامل می‌گردد که هر کدام از آن‌ها در طراحی مهم می‌باشد. شرکت برج خنک کننده طراحی و سازنده انواع برج‌های خنک کن اعم از مکعبی،مخروطی،مدارباز،مداربسته و هیبریدی را در سراسر کشور عهده‌دار است.


نحوه طراحی برج خنک کننده 

در طراحی یک برج خنک کننده محاسبه سرعت انتقال گرما از سطوح ناصاف به مایعات حائز اهمیت می‌باشد. هدف اصلی از محاسبه کردن در برج خنک کاری حذف گرمای ناخواسته و اضافی می‌باشد تا در عملکرد برج مشکلی حاصل نشود. نحوه طراحی برج به گونه‌ای است که گرمای اضافی در برج خنک کننده مخروطی توسط آب حذف می‌گردد. مایع در این جریان گرم خواهد شد و لذا باید در رودخانه یا دریاچه‌ای تخلیه شود و یا اینکه سرد گردد و مجدد برای جذب گرمای ناخاسته مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده دوباره از آبی که حاوی گرمای ناخاسته است، گرمای آن توسط مجموعه‌ای به نام برج خنک کن در هوا دفع شده و آب سرد می‌شود. این روند برای صرفه جویی در مصرف مایع و حفظ منابع آن محاسبه و طراحی شده است.


محاسبات و طراحی پکینگ برج خنک کن

قلب برج‌های خنک کننده پکینگ فیلمی‌ یا آکنه‌ها هستند که کیفیت سطح و هندسه مکانیسم عملکرد آن باید به نحوی طراحی شود که سطح تبادل یا زمان جابجایی آب و هوا را طی یک مرحله ریزش سیال از بالای برج افزایش دهد. برای این کار باید حداقل قابلیت تجمع رسوب در پکینگ اسپلش برج خنک کننده وجود داشته باشد و محاسبه گردد. همچنین در طراحی برج خنک کن حداقل افت فشار و مصرف انرژی فن در نظر گرفته شود.

با توجه به این تفاصیل هنگام محاسبه و طراحی یک کولینگ تاور بهتر است به نکاتی مانند عمر بالا، مصرف حداقل انرژی ممکن و ایجاد شرایط مناسب دمای ورودی و خروجی آب در گردش با فن و سیستم انرژی مربوطه دقت شود. شرکت برج خنک کننده CTR همواره به صورت آنلاین قادر به انجام محاسبات برج خنک کن مد نظر شما می‌باشد. جهت راهنمایی بیشتر و محاسبه می‌توانید با کارشناسان و مهندسین ما تماس برقرار نمایید.

طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی


انواع طراحی و محاسبه در برج خنک کن 

برج‌های خنک کننده در سه وضعیت فیزیکی احداث و مورد استفاده قرار میگیرند که هر کدام امتیاز و معایبی دارد: 

  • محاسبات برج خنک کننده در نوع جریان تسریع شده 

در این مدل کولینگ تاور محاسبات طراحی باید به نحوی باشد که دمنده‌ها درپایین قرار بگیرند تاهوا در برج خنک کاری جریان یابد. از ویژگی‌های این نوع برج خنک کن سرعت بالای هوا در مدخل ورودی در خروج از دستگاه است.در طراحی این نوع برج خنک کن ارتفاع کوتاه‌تری لحاظ شده و الکتروموتور آن بزرگتر از انواع دیگر می‌باشد. همچنین طراحی باید به نحوی باشد که در مسیر هوای ورودی و خروجی برج خنک کننده مانعی نباشد. محل استقرار برج‌های خنک کن با جریان تسریع شده در کارکرد مفید آن اهمیت قابل توجهی دارد. اگر محاسبات و طراحی برای مکان دستگاه مناسب نباشد در عملکرد کولینگ تاور خلل ایجاد می‌کند. 

 

  • محاسبه و طراحی برج‌های خنک کاری در مدل جریان متقاطع

طراحی برای این نوع دستگاه به شکلی است که پروانه برج خنک کننده در بام آن قرار می‌گیرد. و سرعت هوای مرطوب خروجی از آن بالا بوده و به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت در دقیقه می‌رسد. هوای خروجی مستقیما بالا می‌رود و بامحل ورودی هوا در برج فاصله داردکه سبب افزایش توان خنک کنندگی می‌شود. طراحی برای محل استقرار این شکل از برج‌های خنک کننده دارای انعطاف خوبی می‌باشد و محدودیت کمتری دارد. در طراحی برج خنک کن برای این مدل امکان بازگشت هوای گرم و مرطوب به مدخل ورود هوا در آن ضعیف می‌باشد.

  • محاسبه و طراحی برج خنک کن در نوع جریان عرضی

در محاسبات برج خنک کننده جریان عرضی سطوح مشبک و مورب ورودی هوا در طرفین آن تعبیه می‌شوند. ارتفاع سطح ورودی هوا موجب شده که حجم هوای داخلی زیاد باشد و فشار در نزدیک ناحیه سیال خروجی ایجاد می‌کند. که این امر امکان بازگشت هوای خروجی به داخل ورود هوا را زیاد خواهد نمود. رعایت این موضوع در محاسبات برج می‌تواند موجب افزایش بهتر عملکرد برج شود. بهتر می‌باشد که میزان فشار و سرعت باد طبیعی نیز در نظر گرفته شود. در این مدل از طراحی برج خنک کننده برقراری جریان بازگشت هوای خروجی به سهولت اتفاق می‌افتد. که ضعف طرح برج با جریان عرضی محسوب شده و رفع مشکلات ناشی از آن آسان نمی‌باشد. 


محاسبات و طراحی فن یا پروانه در کولینگ تاور

فن‌ها جهت به جریان انداختن هوا در برج خنک کننده برای تعویض هوای فضای بسته کاربرد دارند. امروزه این دستگاه‌ها را تحت عنوان انتقال دهنده هوا در برج خنک کننده می‌شناسند. و در سه شکل سانتریفیوژ، محوری و یا ترکیبی از هر دو طراحی می‌شوند. پروانه‌ها به سه نوع تقسیم شده که طراحی هر کدام از آنها برای برج‌های مختلفی می‌باشد. عوامل متفاوتی در طراحی برج‌های خنک کننده در مورد انواع فن‌ها موثر و کاربردی می‌باشد. این معیارها عبارت از درجه حرارت کارکرد،خوردگی،طبیعت گاز،جهت جریان گاز، مقاومت در برابر سایش و توان الکتروموتور برج خنک کننده است. طراحی و محاسبات اندازه فن در برج خنک کن باید به درستی و با دقت صورت بگیرد.


موارد مورد توجه در طراحی و محاسبات برج خنک کننده

  1. ایجاد شرایط مناسب دمای ورودی و خروجی آب در گردش با فن و سیستم انرژی مربوطه طبق موارد
  2. ملاحظه حداقل میزان رسوب گیری در برابر آب با گردش طبق آنالیز ارائه شده 
  3.  مصرف انرژی کمترین مقدار باشد
  4. سازگاری با جریان آب مخصوصا در برج‌های مکعبی