فن محوری فایبرگلاس برج خنک کننده صنعتی


فن فایبرگلاس برج خنک کننده از انواع پروانه های محوری جهت جابجایی هوا در برج می‌باشد، این نوع فن با سطح مقطع ایرفویل بلیدهایی از جنس فایبرگلاس دارد. این قطعه در ابعاد گوناگونی طراحی شده و دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی است. این بالانس‌ها کمک میکند تا فن فایبرگلاس آرام در مدار خود حرکت کرده و هوادهی مورد نیاز برج خنک کن را تامین بنماید. همچنین هر کدام از آنها در گردش پروانه محوری برج خنک کننده عملکرد مخصوص به خودش را دارا میباشد.

بالانس استاتیکی از ارتعاشاتی که موجب لرزش بدنه برج خنک کن میگردد جلوگیری می‌کند. نوع دینامیکی نیز در فن فایبرگلاس برای برج‌های ۸۰ الی ۱۵۰۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت این فن‌ها بنابر مدل الکتروموتور برج قابل تغییر است و معمولا موتورها سه فاز هستند. پروانه فایبرگلاس در برابر رطوبت مقاومت زیادی داشته و به همین علت در برج خنک کننده مکش القایی مکنده بیشترین استفاده را دارد. شرکت برج خنک کن  طراح و عرضه کننده ابعاد مختلف فن محوری فایبرگلاس همراه با رعایت کلیه نکات فنی در کل کشور می باشد.


چرا فن فایبرگلاس برج خنک کننده؟

فن هایی که از تیغه‌ها‌ی فایبرگلاس ساخته شده‌اند نسبت به نوع فن آلومینیوم برج خنک کن وزن کمتری را دارند و محبوب‌تر هستند. وزن سبک سبب افزایش طول عمر پروانه میشود و موجب گشته فشار کمتری به دینام (در هنگام چرخش) و همچنین ترمز موتور وارد گردد. بلیدهای فایبرگلاسی سطح مقطع ایرفویل داشته و داخل آن‌ها از شبکه‌هایی مربع شکل طراحی شده که مانع تولید سروصدای زیادی می‌شود. شفت‌های اتصال پره به هاب از جنس آلومینیوم ریخته گری میباشد. تیغه‌های فن فایبرگلاس برج خنک کننده در مقایسه با پروانه پلی آمید و آلومینیوم عرض بیشتری یعنی چیزی در حدود ۳۸ سانتیمتر دارد. به همین منظور تعداد پره پروانه‌ها کمتر است و زاویه آن‌ها طوری طراحی شده که میزان هوادهی بهتری را دارا هستند. این مزیت باعث چرخش سریع‌تر فن‌ها و مصرف کمتر انرژی میگردد. همچنین به الکتروموتور فشار کمتری وارد میشود که عمر آن را افزایش می‌دهد.

پروانه و فن فایبرگلاس برج خنک کن صنعتی

ساختار و طراحی پروانه فایبرگلاس 

ساخت و طراحی فن فایبرگلاس در مقایسه با پروانه پلی آمید از ظرافت و کارایی بیشتری برخوردار است. ویژگی‌هایی مانند سبکی، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و رطوبت از دیگر مزایای این قطعه میباشد. پروانه فایبرگلاس برج خنک کننده به عنوان یکی از چهار فن برتر جهان شناخته می شود. که جایگزین مناسبی بجای فن‌های آلومینیومی بوده چرا که وزن سنگینی ندارد و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. شرکت برج خنک کننده انواع مختلف فن فایبرگلاس را با رعایت استانداردهای جهانی به سراسر ایران عرضه مینماید.

برای بررسی دقیق تر و نحوه انجام محاسبات ساختار قطعات صفحه طراحی برج خنک کننده کلیک نمایید.

همخوانی جنس فن و بدنه کولینگ تاور زیبایی، کارایی یکسانی را در بین دیگر قطعات برج ایجاد می‌کند. تیغه‌های پروانه فایبرگلاس (فن محوری) از شبکه بندی مستحکمی طراحی می‌گردد که توان پره‌ها را افزایش میدهد. این قدرت به کمک شکستن مقاومت باد در برابر فشار سیالاتی هوا پدید می‎‌آید. در ادامه فن فایبرگلاس برج خنک کننده به آرامی بدون ارتعاشات اضافی و منظم در مدار خود می‌ گردد. نتیجه این طراحی اصولی کیفیت هوادهی CFM مناسب و در نهایت تبرید بالا با ماکسیموم ظرفیت دستگاه می باشد.


نصب و تعویض فن یا پروانه فایبرگلاس برج خنک کن

فن فایبرگلاس (Fiberglass fan) در دو حالت مونتاژ شده و دمونتاژ برای مشتریان ارسال میشود. نصب برج خنک کننده و راه اندازی یک پروانه باید توسط متخصصان حرفه‌ای مکانیک انجام گردد. در این بخش نحوه چرخش، نوع مکش و دمش مکانیکی اهمیت زیادی دارد. برای باز کردن فن قبلی که احتمالا دچار زنگ زدگی و رسوب گرفتگی شده است، نیازمند دستگاهی به نام پمپ هیدرولیکی هستیم که در بین شفت اتصال الکتروموتور برج خنک کننده و هاب آلومینیومی پروانه قرار می‌گیرد. با فشردن دسته به آرامی قطعه قبلی از موتور جدا گشته و فن فایبرگلاس جدید به دینام متصل می شود. 

برای مطالعه کلی تر مطلب تعمیر برج خنک کننده کلیک نمایید.

این عملیات حتما باید توسط نیروهای توانمند صورت بگیرد تا خسارت مالی و جانی همراه نداشته باشد. در هنگام نصب و تعویض پروانه دقت داشته باشید که محصول در شفت کاملا محکم اتصال یابد. همچنین اگر بلیدها به صورت دمونتاژ برای شما ارسال گردیده نوع زاویه و اندازه خم هر باله را در ۱۴ الی ۱۷ درجه تنظیم کنید. چنانچه بعد از راه اندازی پروانه فایبرگلاس نوع مکش القایی معکوس بود باید از بخش موتور با ایجاد تغییر فاز ناگهانی چرخش را برگردانید. در ادامه به طور کامل تمامی پیچ‌های پره‌ها محکم کاری و سفت گردد. برای امنیت پروانه آن را پس از یک استارت ۵ دقیقه‌ای آچارکشی نمایید. به منظور رفاه مشتریان گرامی مهندسان شرکت برج خنک کننده به صورت آنلاین و تلفنی پاسخگو سوالات شما می‌باشند.

مطلب مرتبط با سرویس و نگهداری را در مقاله تعویض پکینگ برج خنک کننده جستجو کنید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی