فن پلی آمید برج خنک کننده


فن پلی آمید برج خنک کننده کار هواسازی و جابه‌جایی باد را در کولینگ تاور انجام می‌دهد نام دیگر فن برج خنک کننده پروانه پلی آمید یا مولتی وینگ می‌باشد. (فن یا پروانه پلی آمید برج خنک کننده) دارای تعداد معینی پره یا به اصلاح بلید Blade است. این تیغه‌ها با توجه به اندازه فن افزایش یا کاهش می‌یابند. همچنین بسته به نوع جریان ابعاد هر پره مولتی وینگ میتواند پهن یا باریک شود. محاسبات برای C.f.m (حجم هوادهی) توسط دستگاهی تحت عنوان تونل باد چک می‌گردد . این مرحله به ما نشان میدهد میزان حجم هواسازی پروانه پلی آمید Poly amid تا چه اندازه‌ای است. و میتواند تا چند هزار دور در دقیقه RPM را تحمل کند تا بتوان مشخص نمود مناسب برای چه نوع کولینگ تاوری مناسب است. فن پلی آمید برج خنک کننده در واقع پروانه‌ای برای دستگاههای عظیم و کوچک است.


نحوه عملکرد فن پلی آمید برج خنک کننده

سیستم گردش هوایی پروانه پلی آمید برج خنک کننده اکسیال یا محوری با توجه به اهمیت جنس و نوع پروانه‌ها تقسیم بندی می‌شود. از اهمیت بارز در پروانه مولتی وینگ کولینگ تاور انتخاب جنس مناسب و عرض تیغه می‌باشد. به این دلیل که انتخاب متریال و اندازه درست بر اساس نوع و محل کار باعث افزایش راندمان پروانه برج خنک کننده می‌شود. مقطع ایرودینامیکی باعث کاهش فشار بر روی پروانه کاهش میزان لرزش شدید می‌شود. این اصل باعث کاهش پیش لرزش در نوک فن پلی آمید شده و جلوگیری از  لرزش غیر عادی  و  باعث کاهش فشار بر روی موتور دستگاه و کاهش صدای غیر عادی دستگاه می‌شود. قطر پروانه مولتی وینگ با سرعت چرخش رابطه عکس دارند به صورتی که هر چه قطر فن پلی آمید برج خنک کننده بزرگ تر باشد از سرعت چرخش پروانه کم می‌شود به دلیل آن که جلوگیری از آسیب به بلبرینگ می‌شود.


فن پلی آمید مناسب چه نوع برج خنک کننده‌ای است؟

فن قدرتمند و در عین حال سبک مولتی وینگ قابلیت نصب برروی تمامی برج‌ها را دارد. البته توصیه می‌شود به دلیل محدودیت RPM به روش کوپل مستقیم به موتور متصل شود. زیرا این پروانه پلی آمید برج خنک کننده مناسب دورهای بالا نیست و سریعا آسیب می‌بیند. در این حالت حتی می‌تواند خطرناک بوده و خسارات دیگری به سیستم وارد نماید. نحوه انتقال قدرت دایرکت درایو برای فن‌هایی تا قطر ۱۲۰ سانتی‌متری طراحی شده است. علت این محاسبات میزان تنش عملکردی و وزن پروانه مولتی وینگ می‌باشد. این دو آیتم از مهمترین بخش انتخاب یک فن پلی آمید برج خنک کننده بشمار می‌روند. از این مدل برای انواع برج‌های خنک کننده سلولی،مکعبی و مخروطی استفاده می‌شود. نصب سریع و آسان و سبکی آن باعث استقبال همگانی در تمامی صنایع تولیدی از فن پلی آمید شده است.


مزایای پروانه پلی آمید برج خنک کننده شامل:

  1. کاهش سر و صدای به خاطر داشتن مقطع ایرودینامیکی تیغه به صورت ایرافویل می باشد.
  2.  افزایش راندمان خنک کاری دستگاه و مکش هوا از بین پکینگ برج خنک کننده
  3. جلوگیری از لرزش بی رویه پروانه کولینگ تاور می باشد.
  4. نیازی به تعویض و سرویس دوره ای و روغن کاری ندارد.
  5. گردش هوایی مناسب در سیستم های هوایی
  6. دارای ظرفیت هوایی بسیار بالاو فشار استایتک متعادل می باشد.
  7. راندمان بالایی کاری و ایجاد هوایی مطلوب در دستگاه برج خنک کننده
  8. مناسب و مورد استفاده در دستگاه برودتی مثل چیلرها. کولینگ تاور میباشد.
  9. فن برج خنک کننده دارایی دور بالانس استاتیکی و دینامیکی میباشد.
  10. جنس بلید ها در فن پلی آمید برج خنک کننده و جنس هاب آلومینیوم می باشد.

کاهش صر و صدای برج خنک کاری در واحدهای مسکونی تجاری و حتی صنعتی یکی از دغدغه‌های خریداران و تولیدکنندگان تا به امروز بوده است. بخش اعظمی از این ارتعاشات و صدای ناحنجار از فن محموری یا سانتریفیوژ centrifuge دستگاه به وجود می‌آید. برای جلوگیری از این آیتم حساس توصیه می‌شود از پروانه پلی آمید برج خنک کننده استفاده کرد . دومین آیتم مهم و کاربردی برای انتخاب یک فن و پروانه مولتی وینگ کارآمد در دستگاهی مانند برج خنک کننده مخروطی میزان حجم هوادهی فن بر حسب C.F.M طراحی می‌گردد. هرچند کیفیت دیگر قطعات کولینگ تاور در حد مطلوب باشد. این بخش در میزان خنک کاری آب در برج بسیار تاثیر گذار است. سومین آیتم برای خرید فن پلی آمید برج خنک کننده اطمینان حاصل فرمایید تا از دو بالانس استاتیکی و دینامیکی بره‌مند باشد.

 


فن برج خنک کننده مولتی وینگ


کیفیت پروانه پلی آمید یا مولتی وینگ در چیست؟

تفاوت‌هایی مابین تولیدات امروزی در این صنعت و این نوع پروانه پلی آمید برج خنک کننده در بازار مشاهده می‌شود. یکی از عمده موارد تفاوتی در بحث کیفیت فن مولتی وینگ و طول عمر مفید قطعه مواد مصرفی در هنگام ساخت و تولید فن‌ها می‌باشد. استفاده از مواد اولیه و درجه یک به جای مصرف مواد درجه دو و بازیافتی یکی از نکات مهم است. حال از کجا بدانیم کدامیک از از فن‌های پلی آمید از مواد مرغوب و کدامیک بی کیفیت تولید شده است. اولین شاخص رنگ‌بندی فن پلی آمید می‌باشد که در فن‌هایی با رنگ طوسی و مشکی احتمال مصرف مواد بازیافتی را افزایش می‌دهد.رنگ‌هایی مانند آبی روشن،زرد،قرمز ماده اولیه است. دومین نکته این بخش در هنگام خرید فن پلی آمید برج خنک کننده (Cooling tower poly amide fan) هاب مرکزی در پروانه مولتی وینگ است.


رفع مشکل پرتاب آب از دهانه فن استک برج خنک کننده مخروطی

عموما این مشکل از دو آیتم به وجود می‌آید ابتدا نزدیکی اسپرینکلر (Sprinkler) به فن پلی آمید برج خنک کننده سبب این اتفاق می‌شود. در این صورت می بایست تعمیرات و تمعیدات خاصی جهت رفع مشکل محیا گردد. که لازمه آن کوتاه نمودن لوله هدر اصلی دستگاه است. گاهی این مشکل به صورت عکس اتفاق می‌افتد. آنچنان هد آب برج به پکینگ‌ها نزدیک است که پس از پاشش آب سیال به شدت به سمت دهانه پروانه پلی آمید برج خنک کننده کشیده می‌شود و باعث هدر رفت بسیاری مایعات از کولینگ تاور میگردد. جهت رفع ایراد باید لوله را کوتاه نمود.


جایگزین پروانه مولتی وینگ پلی آمید در برج خنک کننده مکعبی

در صورتی که برج خنک کننده مکعبی یا سلولی باشد از افشانک برج ثابت استفاده می‌شود. در این صورت با بروز این مشکل باید قطر چیدمان پکینگ را کاهش داد و میزان فشار آب وردوی را توسط پمپ پایین آورد.اگر با این دو راه حل برطرف نگردید نوع افشانک را تعویض و تغییر دهید. زیرا تمامی نازل برج خنک کننده مناسب انواع برج نمی‌باشند و فن پلی آمید برج خنک کننده پس از استارت میتواند آب را به سمت خود و دهانه پروانه بکشد. راه حلی ساده تر نیز وجود دارد آن هم کاهش دور پروانه مولتی وینگ پلی آمید است. این عمل نیاز به هزینه‌های بسیار برای تعمیر و تعویض قطعات ندارید و می‌توانید با هیچ خرجی راندمان برج را به حال مثبت خود برگردانید.


کاهش صدای کولینگ تاور و رابطه آن با پروانه برج خنک کننده

دستگاهای صنعتی و سیالاتی دارای سر و صدای بسیاری هستند. عملا در سیستم‌های تهویه مطبوع این حجم از صدا آزار دهنده است. به همین منظور و به دنبال رفع اشکالات این چنینی تکنسین‌های گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در ۷۰ درصد از بازدیدها . اشکال را در سامانه انتقال قدرت و انواع فن‌های برج خنک کن دیده‌اند. عدم تناسب وزن پروانه مولتی وینگ و ضعیف بودن الکتروموتور برج خنک کننده برای دستگاه که عدم از محاسبات دقیق است. باعث می‌شود فشار بیش از اندازه سیستم برج را به لرزه و ارتعاش اندازد. برای رفع این کار استفاده از فن پلی آمید برج خنک کننده فوق سبک پیشنهاد می‌گردد. در طراحی و ساخت این نوع پروانه مولتی وینگ کولینگ تاور ظرافت خاصی به کار رفته است. وزن بالای اکثر فن‌های غیر پلی آمید باعث میشود به دستگاه آسیب جدی وارد گردد.


فن پلی آمید برج خنک کننده چیست؟


قیمت فن پلی آمید برج خنک کننده

انتخاب یک پروانه مولتی وینگ درست از اولین نکات طراحی و ساخت یک مبدل حرارتی مانند برج است. فن پلی آمید برج خنک کننده راه حلی بسیار ساده و ارزان قیمت برای کاهش صدای کولینگ تاور به شمار می‌رود. همیشه هزینه بالا به منظور کیفیت مرغوب کالا نیست. این را در نظر بگیرید که محاسبات و طراحی اولین گام برای ساخت هر قطعه‌ای است. پروانه پلی آمید برج خنک کننده دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی می‌باشد. این دو بالانس پروانه مولتی وینگ پلی آمید را کاملا در حالت استاندارد نگه داشته و جلوگیری می‌کند از هر گونه ارتعاشی. برای رفع صدای دستگاه می‌توانید با تماس به واحد فنی کارخانه اعزام تکنسین را درخواست نمایید. همچنین با مطالعه جدول در ابتدای مقاله میتوانید از کلیه قیمت‌های فن پلی آمید برج خنک کننده مطلع شوید.


افزایش راندمان خنک کاری توسط فن مولتی وینگ برج خنک کننده

افزایش میزان خنک کاری و عملکرد بهتر دستگاه بی ارتباط با پروانه پلی آمبد برج خنک کننده نیست. چرا که برای پایین آوردن دمای آب نیاز به جریان هواسازی داریم و این باد توسط فن‌های مولتی وینگ کولینگ تاور تامین می‌شوند. حال اگر تعداد بلید و یا توان موتور درست انتخاب نشده باشد این بخش دچار نقص عملکردی می‌شود. این ایراد در میزان تبرید و کاهش دمای سیال (آبگرم) تاثیر منفی برجای میگذارد و در فصول گرم دلتاتی بیشتر از ۳ درجه حاصل نخواهد شد. این به معنای مشکلی بزرگ در سامانه یک کارخانه است و باید پروانه قبلی را با فن پلی آمید برج خنک کننده و دینامی مناسب با ظرفیت دستگاه تعویض کرد. این تغییرات به شما کمک میکند تا برای دستیابی به دمای دلخواه خود چندگامی پیش بروید.


بالانس استاتیکی و بالانس دینامیکی فن پلی آمید برج خنک کننده چیست؟

بالانس یک عملیات اجباری و الزامی برای مراحل نهایی ساخت و تولید پروانه پلی آمید می‌باشد. به طور استاندارد تمامی تولیدات فن باید از دو بالانس استاتیکی و دینامیکی بهره‌مند شوند تا کلیه ارتعاشات احتمالی و نقص هوادهی مناسب در ابتدای کار برطرف گردد.

بالانس استاتیکی:

بالانس استاتیکی درواقع نوعی متعادل سازی در قسمتهایی از فن برج خنک کننده است. عدم بالانس در انواع پروانه ها میتواند باعث ایجاد تنش بسیار در موتور یا بدنه دستگاه شود. تعریف دیگر این کنش مهندسی خنثی کردن وزن و اجرام که میتوانند سبب لزره های بسیار در کولینگ تاور شوند.

بالانس دینامیکی:

کلیه قطعات دوار مانند فن پلی آمید برج خنک کننده توسط استاندارد (ISO-1940) باید دارای دو بالانس باشند.به طور معمول تمامی خسارات سیستم انتقال قدرت و پروانه از عدم نابالانسی میباشد. بالانس دینامیکی نوعی شکست گریز از مرکز بوده و عملکرد فن کولینگ تاور را آرام و بی صدا می نماید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده