پروانه فن برج خنک کننده CTR

فن پلی آمید برج خنک کننده

پروانه و فن پلی آمید برج خنک کننده صنعتی

پروانه و فن پلی آمید برج خنک کننده صنعتی

 


فن پلی آمید یا پروانه مولتی وینگ برج خنک کننده دستگاهی برای مکش هوا به داخل برج خنک کن می باشد که از مواد پلیمری پلاستیکی به نام پلی آمید تولید میشود. (فن یا پروانه پلی آمید برج خنک کننده) دارای تعداد معینی پره یا به اصلاح بلید Blade است. این تیغه‌ها با توجه به اندازه فن پهنا و طول بلیدها افزایش یا کاهش می‌یابند. همچنین بسته به نوع جریان هوا ابعاد هر پروانه مولتی وینگ میتواند پهن یا باریک شود.

برای تعیین میزان هوادهی C.F.M تنظیم زاویه پره ها مهم است و این مرحله به ما نشان میدهد میزان حجم هواسازی پروانه پلی آمید Poly amid تا چه اندازه‌ای است. با این روش میتوان مشخص نمود فن مولتی وینگ تا چند هزار دور در دقیقه RPM را تحمل میکند. شرکت سازنده برج خنک کننده فایبرگلاس طراح و تولید کننده انواع پروانه‌های پلی آمید با نشان استاندارد ملی ایران میباشد.


نحوه عملکرد فن پلی آمید برج خنک کن

پروانه مولتی وینگ پس از متصل شدن به دینام برج خنک کن در مدار میچرخد و هوای تازه را به درون برج مکش میکند.این گردش هوا سبب خنک کاری سیال گرم شده و دمای آبگرم کاهش می یابد.پروانه برج خنک کننده یکی از اصلی ترین اجزای برج‌های خنک کاری به شمار میرود و انتخاب یک پروانه مناسب نیز به دانش فنی دارد.فن های پلی آمید به صورت کوپل مستقیم به موتور متصل میشوند و به همین علت برای دورهای ۷۰۰ الی ۹۱۵ دور طاحی شده‌اند.سطح مقطع پروانه سبب شکست فشار اولیه استاتیکی شده و فن به آرامی در مدار گردشی حرکت میکند.

این اصل باعث خنثی سازی پیش لرزش در نوک فن پلی آمید برج خنک کن شده و جلوگیری از  لرزش غیر عادی موتور برج و کم شدن صدای غیر عادی دستگاه می‌شود. قطر پروانه مولتی وینگ با سرعت چرخش رابطه عکس دارند به صورتی که هر چه قطر فن پلاستیکی و پلیمری بزرگ تر باشد از سرعت چرخش پروانه کم می‌شود.


فن پلی آمید مناسب چه نوع برجی است؟

فن قدرتمند و در عین حال سبک مولتی وینگ قابلیت نصب برروی تمامی برج‌های خنک کننده را دارد. البته توصیه می‌شود به دلیل محدودیت RPM به روش کوپل مستقیم (دایرکت درایو) به الکتروموتور متصل گردد. زیرا پروانه پلی آمید برج خنک کننده مناسب دورهای بالا نمی‌باشد و سریعا آسیب می‌بیند. نحوه انتقال قدرت دایرکت درایو برای فن‌هایی تا قطر ۱۲۰ سانتی‌متری طراحی شده است.

محاسبات و طراحی برج خنک کننده

علت این محاسبات را کارشناسان شرکت برج خنک کننده میزان تنش عملکردی و وزن فن مولتی وینگ می‌باشد. این دو آیتم از مهمترین بخش انتخاب یک فن پلی آمید برج خنک کننده بشمار می‌روند.از پلی آمید برای انواع برج‌های خنک کننده سلولی،مکعبی و مخروطی استفاده می‌شود.


پروانه مولتی وینگ پلی آمید


مزایای پروانه پلی آمید برج خنک کننده

کاهش سر و صدا

کاهش صر و صدای برج خنک کن در واحدهای مسکونی تجاری و حتی صنعتی یکی از دغدغه‌های خریداران و تولیدکنندگان تا به امروز است. بخش اعظمی از این ارتعاشات و صدای ناحنجار از فن محوری یا سانتریفیوژ centrifuge برج خنک کننده به وجود می‌آید. برای جلوگیری صدای زیاد دستگاه توصیه می‌شود از پروانه پلی آمید برج خنک کن به جای دیگر انواع فن استفاده نمایید.

دومین آیتم مهم و کاربردی برای انتخاب یک فن و پروانه مولتی وینگ کارآمد در دستگاهی مانند برج خنک کننده مخروطی میزان حجم هوادهی فن بر حسب C.F.M طراحی می‌گردد. هرچند کیفیت دیگر قطعات برج خنک کن در حد مطلوب باشد. این بخش در میزان خنک کاری آب در برج بسیار تاثیر گذار است.دستگاهای صنعتی و سیالاتی دارای سر و صدای بسیاری هستند. عملا در سیستم‌های تهویه مطبوع این حجم از صدا آزار دهنده است. به همین منظور و به دنبال رفع اشکالات این چنینی تکنسین‌های شرکت برج خنک کننده در ۷۰ درصد از بازدیدها اشکال را در سامانه انتقال قدرت و انواع فن های برج خنک کن دیده‌اند.

عدم تناسب وزن پروانه مولتی وینگ و ضعیف بودن الکتروموتور برج خنک کننده برای دستگاه که عدم از محاسبات دقیق است. باعث می‌شود فشار بیش از اندازه سیستم برج را به لرزه و ارتعاش اندازد. برای رفع این کار استفاده از فن پلی آمید برج خنک کننده فوق سبک پیشنهاد می‌گردد. در طراحی و ساخت این نوع پروانه مولتی وینگ کولینگ تاور ظرافت خاصی به کار رفته است. وزن بالای اکثر فن‌های غیر پلی آمید باعث میشود به دستگاه آسیب جدی وارد گردد.

جهت اقدامات سرویس و نگهداری از قیمت پروانه صفحه تعمیر برج خنک کننده را مطالعه نمایید.

 افزایش راندمان خنک کاری

 افزایش میزان خنک کاری و عملکرد بهتر دستگاه بی ارتباط با پروانه پلی آمید برج خنک کننده نیست. چرا که برای پایین آوردن دمای آب نیاز به جریان هواسازی داریم و این باد توسط فن‌های مولتی وینگ کولینگ تاور تامین می‌شوند. حال اگر تعداد بلید و یا توان موتور درست انتخاب نشده باشد این بخش دچار نقص عملکردی می‌شود. این ایراد در میزان تبرید و کاهش دمای سیال (آبگرم) تاثیر منفی برجای میگذارد و در فصول گرم دلتاتی بیشتر از ۳ درجه حاصل نخواهد شد. این به معنای مشکلی بزرگ در سامانه یک کارخانه است و باید پروانه قبلی را با فن پلی آمید برج خنک کن و دینامی مناسب با ظرفیت دستگاه تعویض کرد. این تغییرات به شما کمک میکند تا برای دستیابی به دمای دلخواه خود چندگامی پیش بروید.

بالانس استاتیکی و دینامیکی

بالانس یک عملیات اجباری و الزامی برای مراحل نهایی ساخت و تولید پروانه پلی آمید می‌باشد. به طور استاندارد تمامی تولیدات فن باید از دو بالانس استاتیکی و دینامیکی بهره‌مند شوند تا کلیه ارتعاشات احتمالی و نقص هوادهی مناسب در ابتدای کار برطرف گردد.

بالانس استاتیکی:

بالانس استاتیکی درواقع نوعی متعادل سازی در قسمتهایی از فن برج خنک کن است. عدم بالانس در انواع پروانه ها میتواند باعث ایجاد تنش بسیار در موتور یا بدنه دستگاه شود. تعریف دیگر این کنش مهندسی خنثی کردن وزن و اجرام که میتوانند سبب لزره های بسیار در کولینگ تاور شوند.

بالانس دینامیکی:

کلیه قطعات دوار مانند فن پلی آمید برج خنک کننده توسط استاندارد (ISO-1940) باید دارای دو بالانس باشند.به طور معمول تمامی خسارات سیستم انتقال قدرت و پروانه از عدم نابالانسی میباشد. بالانس دینامیکی نوعی شکست گریز از مرکز بوده و عملکرد فن کولینگ تاور را آرام و بی صدا می نماید.

پروانه مولتی وینگ برج خنک کننده

قیمت مناسب فن پلی آمید

انتخاب یک پروانه مولتی وینگ درست از اولین نکات طراحی و ساخت یک مبدل حرارتی مانند برج خنک کننده است. فن پلی آمید راه حلی بسیار ساده و ارزان قیمت برای کاهش صدای برج خنک کن به شمار می‌رود.همیشه هزینه بالا به منظور کیفیت مرغوب کالا نیست. این را در نظر بگیرید که محاسبات و طراحی اولین گام برای ساخت هر قطعه‌ای بشمار میرود.

جهت مطالعه مقاله تخصصی قیمت برج خنک کننده کلیک نمایید.

پروانه پلی آمید برج خنک کننده دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی می‌باشد.این دو بالانس فن مولتی وینگ پلی آمید را کاملا در حالت استاندارد نگه داشته و جلوگیری می‌کند از هر گونه ارتعاشی. برای رفع صدای برج خنک کن می‌توانید با تماس به واحد فنی شرکت برج خنک کننده اعزام تکنسین را درخواست نمایید. همچنین با مطالعه جدول در ابتدای مقاله میتوانید از کلیه قیمت‌های فن پلی آمید مطلع شوید.

از دیگر مزایای پروانه پلی آمید

  1. جلوگیری از لرزش بدنه
  2. عدم نیاز به تعمیر و سرویس دوره‌ای
  3. هوادهی بالا
  4. ظرفیت هواسازی بالا و فشار استایتک متعادل
  5. سبک و نصب آسان

 

برای مشاهده ویدیو در آپارات فن پلی آمید برج خنک کننده کلیک نمایید.