فن پلی آمید برج خنک کننده کار هواسازی و جابه جایی هوا را در برج خنک کننده انجام میدهد. (فن پلی آمید برج خنک کننده) دارای تعداد معینی پره یا تیغه است. با چرخش پروانه‌ها هوا در داخل برج خنک کننده فایبرگلاس در حال جابه جایی و حرکت می‌باشد . وظیفه اصلی فن پلی آمید برج خنک کننده جابه جایی هوا از بیرون کولینگ تاور به داخل برج خنک کن می‌باشد.نام دیگر پره‌ها بلید یا تیغه پروانه می‌باشد. طول هر باله از ۳۵ سانتیمتر الی ۱۲۰ سانتیمتر میرسد. این نوع پروانه بسیار سبک بوده و در میان برجهای خنک کاری با ظرفیت پایینتر از ۱۰۰ تن تبرید مورد استفاده می‌باشد. البته نوعی دیگر از برجهای خنک کننده توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا طراحی و تولید گشته است. این برجها دو یا چند سلولی هستند و از یک تا چند فن پلی آمید برج خنک کننده در آنها استفاده میشود.

سیستم گردش هوایی فن پلی آمید برج خنک کننده اکسیال یا محوری با توجه به اهمیت جنس و نوع پروانه‌ها تقسیم بندی می‌شود. از اهمیت بارز در پروانه کولینگ تاور انتخاب جنس مناسب و عرض تیغه می‌باشد. به این دلیل که انتخاب متریال و اندازه درست بر اساس نوع و محل کار باعث افزایش راندمان پروانه پلی آمید کوکینگ تاور می‌شود. مقطع ایرودینامیکی باعث کاهش فشار بر روی پروانه کاهش میزان لرزش شدید می‌شود. این اصل باعث کاهش پیش لرزش در نوک پره شده و جلوگیری از  لرزش غیر عادی  و  باعث کاهش فشار بر روی موتور دستگاه و کاهش صدای غیر عادی دستگاه می‌شود. قطر پروانه با سرعت چرخش رابطه عکس دارند به صورتی که هر چه قطر فن پلی آمید برج خنک کننده بزرگ تر باشد از سرعت چرخش پروانه کم می‌شود به دلیل آن که جلوگیری از آسیب به بلبرینگ میشود.

فن برج خنک کننده پلی آمید

مزایای فن پلی آمید برج خنک کننده شامل:

  1. کاهش سر و صدای به خاطر داشتن مقطع ایرودینامیکی تیغه به صورت ایرافویل می باشد.
  2.  افزایش راندمان دستگاه و بالا رفتن ظرفیت هوادهی میشود.
  3. جلوگیری از لرزش بی رویه پروانه کولینگ تاور می باشد.
  4. نیازی به تعویض و سرویس دوره ای و روغن کاری ندارد.
  5. گردش هوایی مناسب در سیستم های هوایی
  6. دارای ظرفیت هوایی بسیار بالاو فشار استایتک متعادل می باشد.
  7. راندمان بالایی کاری و ایجاد هوایی مطلوب در دستگاه برج خنک کننده
  8. مناسب و مورد استفاده در دستگاه برودتی مثل چیلرها. کولینگ تاور میباشد.
  9. فن برج خنک کننده دارایی دور بالانس استاتیکی و دینامیکی میباشد.
  10. جنس بلید ها در فن پلی آمید و جنس هاب آلومینیوم می باشد.

کاهش صر و صدای برج خنک کاری در واحدهای مسکونی تجاری و حتی صنعتی یکی از دغدغه های خریداران و تولیدکنندگان تا به امروز بوده است. بخش اعظمی از این ارتعاشات و صدای ناحنجار از فن محموری دستگاه به وجود میآید. برای جلوگیری از این آیتم حساس توسیه میشود از پروانه پلی آمید برج خنک کننده استفاده کرد . دومین آیتم مهم و کاربردی برای انتخاب یک فن و پروانه کارآمد در دستگاهی مانند برج خنک کننده میزان حجم هوادهی فن بر حسب CFM طراحی میشود. هرچند کیفیت دیگر قطعات برج خنک کننده در حد مطلوب باشد. این بخش در میزان خنک کاری آب در برج بسیار تاثیر گذار است. سومین آیتم برای خرید فن پلی آمید برج خنک کننده اطمینان حاصل فرمایید تا از دو بالانس استاتیکی و دینامیکی بره مند باشد.

چگونه از کیفیت فن پلی آمید برج خنک کاری اطمینان حاصل نماییم؟؟

تفاوت هایی مابین تولیدات امروزی در این صنعت و این نوع فن پلی آمید در بازار مشاهده میشود. یکی از عمده موارد تفاوتی در بحث کیفیت فن و طول عمر مفید قطعه مواد مصرفی در هنگام ساخت و تولید فن‌ها می‌باشد. استفاده از مواد اولیه و درجه یک به جای مصرف مواد درجه دو و بازیافتی یکی از نکات مهم است. حال از کجا بدانیم کدامیک از از فنها از مواد یک و کدام از مواد دو تولید شده است. اولین شاخص رنگبندی فنها میباشد که در فنهایی با رنگ طوسی و مشکی احتمال مصرف مواد بازیافتی را افزایش میدهد. و رنگهایی مانند آبی روشن،زرد،قرمز  مواد اولیه است. دومین نکته این بخش در هنگام خرید فن پلی آمید برج خنک کننده هاب مرکزی در پروانه‌ها است. در این هنگام برخی از تولید کنندگان سودجو به جای استفاده از متریال آلومینیوم از چدن یا گالوانیزه استفاده مینمایند.

برای جلوگیری از رویت بی کیفیتی محصول قطعه را رنگ یا آبکاری گرم و سرد میدهند. اما فن‌ها دارای فشار نیروی گریز از مرکز هستند این آیتم به ما نشان میدهد فشار بسیاری در سیستم گردشی پروانه پلی آمید وجود دارد. و این فشارها با فشار سیالاتی هوا ادغام شده و در نتیجه پروانه‌ها به سرعت دجار عیب میشوند. دقت نمایید در هنگان تهیه فن پلی آمید برج خنک کننده از هاب آلومینیوم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

پروانه آلومینیوم برج خنک کاری اطلاعات و مشخصات فنی به جز کلیک نمایید.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده