قطره برگردان (Drift Eliminators) یا همان (قطره گیر برج خنک کننده) گرفتن قطرات آب که از نازل ایجاد می‌شوند. قطره گیر برج خنک کننده در واقع نوعی بهینه ساز کننده مصرف انرژی و آب است. قطرات آب در برج خنک کاری پس از استارت فن در هوای برج معلق میشوند. برای جلوگیری از خروج این قطرات گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا استفاده از المیناتور یا چگه گیر برج خنک کننده را پیشنهاد مینماید. نوعی مسئله است چون قطرات آب تمایل دارند. همواره جریان عمودی هوا از برج خنک کننده خارج شوند. مگر آنکه مانعی سر راه قرار داشته باشد و صرفه جویی در مصرف آب مسئله ایست که می توان گفت امروزه همه ملت‌ها با آن مواجه هستند.

ولی در مناطق خشک جهان این موضوع حادتر است. مصرف آب در برج‌های خنک کننده قابل ملاحظه است و لذا بررسی راه پیشگیری از هدر رفتن آب که در طراحی برج پیش بینی شده است خالی از اهمیت نیست. اگر بخواهیم نگاهی عمیق به عملکرد قطره گیر برج خنک کننده بی اندازیم باید گفت بیشک یکی از راههای جلوگیری از هدر رفت آب در جهان همین قطعه است. سیستم های خنک کاری همگی نیازمند آب برای پایین نگه داشتن تاسیسات سیالاتی خود دارند. این عمل مصرف آب را در جهان گسترش داده است. برخی از شرکتهای تولید کننده طرحهایی بر اساس حذف کردن آب در برج  ارائه دادند. اما آن طرحها موقت بوده وراه اصلی تنها استفاده از قطره گیر می‌باشد.

قطره گیر فایبرگلاس برج خنک کننده

انواع قطره گیر برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا

برای انتخاب قطره برگردان مناسب و خرید قطره گیر برج خنک کننده باید ابتدا بدانید در کدام دسته محصولی قرار میگیرد. چگه گیر در دسته قطعات برج خنک کننده می‌باشند وبرای آنها انواعی تعریف شده است. یکی از پرکاربردترین انواع المیناتور قطره گیر لانه زنبوری است. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا این محصول را با دو گرید pvc و pp تولید مینماید. این نوع قطره برگردان در اکثر برج های خنک کننده سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد. و اما نوعی دیگر از چکه گیر تولید میشود به نام تیغه‌ای یا سینوسی که در صنایع فولاد و نفت و گاز اغلب مورد استقبال بوده است . زیرا این نوع از متریال پلی پروپیلن تولید میشود و تحمل دمایی بالایی نسبت به دیگر متریالها دارد. این قطعات دارای قابلیت اسید شویی هستند و میتوان در تمامی برجهای خنک کننده مدور و مکعبی استفاده نمود.

نوع دیگر قطره برگردان وجود دارد که مخصوص در برج های خنک کننده مخروطی استفاده میشود. این قطره گیر از متریال فایبرگلاس تولید میشود و دوام مناسبی در برابر رطوبت و سختی آب دارند. نحوه نصب این چکه گیر برج خنک کننده مقداری متفاوت با سایر چکه گیرها است. این مدل بر روی لوله آب اسپرینکلر برج خنک کننده نصب شده و مانند باله ای در برج می‌باشد. حال به درک انتخاب انواعی از المیناتور رسیده‌ایم و میتوان با آگاهی کافی در بین انواع این قطره گیر برج خنک کننده به انتخاب بهترین آن برای دستگاه خود بپردازیم.  در بین تمامی آنها موادهای مختلفی را هم شناخته‌ایم. حال به بررسی یکی از پرمصرفترین انواع المیناتور برج خنک کننده در بخش بعدی خواهیم پرداخت تا بهترین و برترین قطره گیر برج را تا به امروز با هم آنالیز نماییم .

قطره گیر لانه زنبوری برج خنک کننده

کی از محصولات پر کاربرد در صنعت خنک کاری قطره گیر برج خنک کننده یا همان چکه گیر است . قطره برگردان زنبوری برج خنک کننده در سه گرید مشکی .طوسی. سفید در واحد صنعتی گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید میگردد. وظیفه اصلی المیناتور  جلوگیری از هدر رفت آب است که این موضوع راندمان کاری قطعه را افزایش میدهداست.چکه گیر در حد وسط بین محل قرار گیری سیستم پاشش آب وخروجی هوا در برج خنک کننده یا قطره گیر وجود دارد . به منظور بهره وری بیشتر از چندلایه قطره برگردان یا چکه گیر استفاده میشود. در واقع جهت گیر انداختن قطرات آب و جلوگیری از مکش به سمت خروجی هوا در برج خنک کننده است.وظیفه اصلی از پرت شدن قطرات آب به سمت پروانه می باشد.

قطره گیر لانه زنبوری یا سلولار برج خنک کننده از متریال پی وی سی تولید میشود تولید و عرضه بازار گردیده است . به دلیل تماس دائمی المیناتور با قطرات یا شبنم از متریال PVC (پلی و نیل کلراید )تولید و روانه بازار گردد.تحمل دمایی قطره گیر لانه زنبوری ۴۵ درجه سانتی گراد است. دمایی بالاتر از ۴۵ درجه سانتی گراد چکه گیر دفرمه می‌شود. در  صورت رعایت کردن اصول دمایی میتوان طول عمر قطره برگردان برج خنک کننده افزایش داد.  متریال قطره گیر لانه زنبوری پی وی سی است. ابعاد هر بلوک از قطره گیر ۱۲۰*۳۰*۱۳ سانتی متر است و قابل برش کاری میباشد به صورتی که ابعاد مورد در خواست مشتری باشد قابل چیدمان و برش کاری است .

مزیدهای قطره گیر لانه زنبوری برج خنک کننده شامل :

نحوه عملکرد قطره گیر برج خنک کننده به صورتی است که فن که در بالایی برج قرار دارد قطره مازاد آب را در چکه گیر کولینگ تاور جمع گردیده و بعد از جمع شدن ملکول آب توسط فشار و شدت فن دوباره به داخل برج خنک کننده بر میگردد. و این سیرکلاسیون دائم در حال انجام است .

  1. جلوگیری از هدر رفت آب در برج خنک کننده.
  2. افزایش کارایی و طول عمر قطعات سیستم برج خنک کننده.
  3. به علت برگشت قطرات  باعث جلوگیری از رسوب زدگی و خوردگی قطعه در مقابل قطرات آب و رطوب هوا را دارد.
  4. مزیت قطره گیر لانه زنبوری مقاومت در برابر اسید شویی است .
  5. کاربرد های قطره گیر لانه زنبوری در برج خنک کننده

قطره برگردان برج خنک کننده در برج های مکعبی و مخروطی در تمامی تناژ چه مدار بسته و چه مدار باز کاربری میباشد .در صورت نداشتن المیناتور لانه زنبوری تا ۳ درصدپرت پا همان هدر رفت آب را داریم . قطره گیر برج خنک کاری لانه زنبوری  در انواع ایواشرها نیز کاربد دارد و در اصل وجود چکه گیر جلوگیری از عبور قطره های آب و بخار شدن آب و انتقال قطرات آب به بیرون دستگاه را میدهد.قطره برگردان لانه زنبوری در واقع پرکاربرد ترین نوع قطره گیر میباشد . لانه زنبوری از شکل هندسی شش ضلعی (شبیه لانه زنبور) میباشد .اینو مدل با ضخامت بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میکرون ساخته میشود.این ورق های پلی ونیل کلرید توسط چسب های گرانول  مخسوس در دستگاه قالب به یکدیگر متصل میشود. در واقع قطره گیر لانه زنبوری به دلیل شکل هندسی از راندمان بالایی برخوردار است.

عوامل مهم در مفید کار نمودن دستگاه و رابطه آن با چکه گیر ؟؟

در برج با جریان عرضی هوا در وارد شدن به بخش پر کننده برج از طرفین حرکت افقی دارد و ریزش آب دارای جریان عمودیست . بدین ترتیب دو جریان هوا و آب تحت زاویه نود درجه به هم می رسند. هوا پس از عبور از پخش پر کننده در وسط برج تغییر جهت می دهد و به طور عمودی صعود می کند و برای گرفتن قطرات آب  همواره آن مجموعه ای در سمت داخل هر بخش پر کننده نصب می شود که به آن ها قطره برگردان می گویند . سرعت عبور هوا در این طرح برج ۴۵ تا ۲۲۵ متر در دقیقه متغیر است.

بازدهی مطلوب قطره گیر برج خنک کننده یک عامل اساسی است چون ۱- صرفه جویی در آب ۲- حفظ ترکیب شیمیایی تیمار آب برج ۳- پیشگیری از تغییر رنگ به علت مواد افزودنی از جمله کرومات ها و ۴- اجتناب از تخلف در قانون حفاظت محیط زیست محل عمل برج گرماگیری از آب است و لذا در این عمل توازنی بین جریان آب و حجم هوا مطرح می باشد. چکه گیر برای این منظور طراحی شدند که در دامنه محاسبه شده ای از جریان هوا موثر واقع شوند. چنانچه سرعت هوا خیلی زیاد باشد. سبب خروج قطرات زیاد آب از برج خواهند شد. اگر طرح المیناتور غیر موثر باشد. افت فشار زیاد شده و توان خنک کنندگی برج پایین می آید.

قطره گیر برج خنک کننده

وظیفه قطره برگردان برج خنک کننده چیست؟

وجود وسیله ای مکانیکی برای نگه داشتن آب ضرورت غیر قابل اجتناب دارد. چون آب توسط سیستم توزیع از حالت جریان انبوه خود به قطرات ریز تبدیل  می شوند تا در برخورد با هوا خنک شوند. در این عمل خنک شدن تبخیری توسط مخلوط هوا و آب ایجاد می شود و سبب از دست رفتن گرمای محسوس می‌شود. هوا در ضمن عبوآر چه در حالت جریان متقابل چه در جریان عرضی تمایل دارد. قطرات ریز آب را با خو به بیرون از برج حمل کند. شمای یک قطره گیر برج خنک کننده با سه گذرگاه وجود دارد. در طرح جدید قطره برگردان که از آزبست و لاستیک کلرینه شده درست می شود. تعداد تغییر جهت هوا درآن ۶ مرتبه است و در نتیجه سطح تماس برای گرفتن قطرات آب همواره بیشتر خواهد برد.

منحنی افت فشار (به اینچ آب) بر حسب سرعت هوا رسم شده است. منحنی های رسم شده از دو فرم چکه گیر برای مقایسه افت فشار هستند.یکی المیناتور با تیغه‌های چوبی و دارای سه گذرگاه و دیگرنوع سلول قطره گیر برج خنک کننده می باشد. محاسبه دقیق بازیافت  مشکل خواهند بود ولی آنچه مسلم است هرچه حرکت هوا آزادتر باشد خنک کنندگی بیشتر و هزینه نیز کمتر خواهد بود . این منحنی ها نشان می دهند که قطره برگردان سلولی حدود ۷ درصد از قطره گیر با سه گذرگاه موثرتر است. برج  های کهنه با المیناتور و پرکننده سلولی از PVC و نازل های سرامیکی به منظور بهینه نمودن توان برج تعمیر شدند و بازدهی آن ها تا ۲۲ درصد بهتر است.

محاسبات انتخاب قطره برگردان برج خنک کاری

افت کمتر فشار در قطره گیر سلولی نشان می دهد که هوا در آن با سرعت بیشتری جریان پیدا می کند. بدون آنکه هزینه اضافی داشته باشد. بنابراین در بازسازی بخش پر کننده و قطره گیر برج خنک کننده تر موجود توجه به این موضوع حائز اهمیت است.قطره برگردان چوبی کهنه ملاحظه می شود که میزان خنک کنندگی طرح برج را ند اشت و آب زیادی را از برج خارج می نمود. این چکه گیر با نوع سلولی از PVC جایگزین شد که خروج آب از برج را تا حد تشکیل مه جزیی در بالای قیف فن کنترل نموده است. یک روش متدوال در افزایش عملکرد برج افزودن بر سرعت هوا است و این به سرعت بیشتر پنکه نیاز دارد که با افزایش توان مصرفی  و زوایه بزرگ تر تیغه های پنک  بستگی دارد.

مسلما به دنبال این اقدام خروج قطرات آب از برج فزونی می یابد چون قطره گیر برج خنک کننده برای سرعت بالای هوا طراحی نشدند. المیناتورهای سلولی که اسبابد افت فشار بیشتر را فراهم نمی آورند می توانند باران گیری را بهتر  انجام دهند. در واقع افت فشار کم حجم خروجی هوا را با توان مصرفی  مساوی تشدید  می نماید. باران گیری کامل بنا بر تئوری ممکن است ولی در عمل مقدور نمی باشد. سطح قابل  قبول باران زایی برج ۰٫۲ درصد است.در برج با جریان عرضی مسئله باران زایی بیشتر مطرح است چون  در این نوع برج تمایل به افزایش سرعت هوا بیشتر می باشد. چون باران زایی برج مسئله ایست جدی سیستم  را باید در جهت حداقل ساختن مقدار خروج آب از برج تغییر داد.

مصارف چکه گیر برج خنک کاری کدام کارخانه جات هستند؟؟

در نیروگاه‌ها پلایشگاه‌ها و تاسیسات برودتی و غیره از برج خنک کننده برای خنک نمودن آب استفاده می‌شود. برج‌های تر مورد استفاده در دو شکل احداث می شود. با جریان متفابل و با جریان عرضی در برج با جریان متقاطع هوا و آب در خلاف با یکدیگر جریان همانطوری که  مشاهده میشود عمودیست . آب از بالا به طرف پایین اسپری یا توزیع می شود و هوا را از سمت پایین به طرف بالا پنکه با سرعت ۹۰ الی ۲۱۰ متر در دقیقه  می مکد. در این طرح برج بین ۰۰۲۰ فضای مانور باد و شبکه توزیع آب مجموعه قطره گیر قرار میگیرد تا از فراز قطرات آب همراه هوا جلوگیری نمایند.

قطره گیر تیغه‌ای چیست؟؟

قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید کننده انواع مدل قطره گیر می‌باشد. این واحد صنعتی با تولید روزانه بیش از ۵۰۰۰ متر طول بیشترین حجم تولید قطره گیر تیغه ‌ای را به خود اختصاص داده استقطره گیر تیغه ‌ای برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تتا نام این قطعه صنعتی در علم مهندسی (المیناتور) میباشد. این نوع قطره گیر یکی از پر مصرف‌ترین انواع قطره گیر در برجهای خنک کننده می‌باشد.

 المیناتور یا همان نگهدارندی است.که در واقع  وظیفه جلوگیری از تبخیر بیش از حد آب در کولینگ تاور را به عهده دارد. قطره گیر برج خنک کننده تیغه ای به دو نوع تک کوهانه و دو کوهانه در این واحد تولید ساخته می‌شود.اگر بخواهیم در بین تمامی قطره گیرهای موجود در بازار بهترین را نام ببریم تیغه‌ای برترین است. در دو نوع. تک کوهانه و دو کوهانه موردد استفاده قرار میگیرد.:تک کوهانه در برج خنک کننده مورد کاربرد و استفاده قرار میگیرد. و مدل دو کوهانه آن در کندانسور تبخیری مورد استفاده قرار گرفته میشود. این نوع قطره گیرها قطره گیری تا۰.۰۰۲ درصد آب در چرخش را انجام می‌دهد.

 مزایایی قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده

قطره گیر تیغه ای از متریال  از متریال  پلی اتیلن تولید میشود . زیرا مواد پلی پرو پیلن نرم و انعطاف پذیر بوده است . برای ساخت این قطعه کاربردی استانداردهایی را تعیین نموده استقطره گیر برج خنک کننده تیغه  به کمک فاصله اندازه‌ها (spacer) از یکدیگر جدا شده. فاصله اندازها در این نوع قطره گیر معمولاً تا ۴۸ الی ۴۵ میلیمتری می‌باشند. و از جمله مزایای این نوع قطره گیرها افت فشار پایین در مسیر عبور هوا می‌باشد.

کاهش میزان مصرف آب برج خنک کننده :

قطره گیر برج خنک کننده همانطور که پیشتر در خصوص عملکرد آن صحبت شد وظیفه برگشت قطرات مکش شده به سمت فن را برعهده دارد . قطره گیر برج خنک کننده تیغه ای گروه فنی تجهیز صنعت تتا از آنجا که در سر راه هوای اشباع خروجی از قسمت تنوره فن قرار دارد مستقیما در تماس با هوای اشباع و بخارات موجود در هوا قرار دارد . بنابراین قطره گیر برج خنک کننده به صورت غیر مستقیم .

سبب میعان بخارات آب موجود در هوای اشباع خروجی می شود . جلوگیری از پرتاب قطرات آب و همچنین میعان بخارات هوای اشباع خروجی برج خنک کننده سبب می شود که مصرف آب برج خنک کننده (دبی آب جبرانی) با استفاده از قطره گیر یا الیمیناتور کاهش چشم گیری داشته باشد .

جلوگیری از رسوب و خوردگی در قسمت تجهیزات هوادهی

: قطره گیر با جلوگیری از نشست و رسوب قطرات از قسمت پایینی به قسمت فن و تجهیزات هوادهی سبب افزایش عمر این تجهیزات خواهد شد .

 .۳متریال این قطعه از جنس پلی اتیلن

: استفاده از این متریال کارایی و راندمان این قطعه را فزایش میدهد . با این متریال این قطعه امکان. اسید شویی در بالا بالا را در و شکل اصلی آن حفظ شده و دفرمه نمی شود. و انعطاف پذیری قطره گیر تیغه افزایش پیدا میکند. وطول عمر این قطعه بسیار بالا است و برای صنایع مختلف خرید این قطعه یک گونه سود است که طول عمری بالایی دارد و راندمان کار را افزایش میدهند و هزینه هایی مجموعه های صنعتی را کاهش میدهد.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده