اجزای قطعات برج خنک کننده CTR

قطعات برج خنک کننده / قیمت خرید قطعات کولینگ تاور / تجهیزات

قطعات اصلی برج خنک کننده صنعتی

 

قطعات اصلی برج خنک کننده صنعتی

قطعات برج خنک کننده Cooling tower parts قطعات کولینگ تاور مجموعه‌ای از انواع لوازم یدکی برج خنک کن است که با نام قطعات برج خنک کننده شناخته می‌شوند. تجهیزات برج خنک کننده یا (قطعات برج خنک کننده) هم نیز همانند دیگر قطعات و ملزومات صنعتی برای ساخت برج خنک کننده مورد نیاز است. قطعات برج خنک کننده گرچه اندک هستند اما باید در نظر داشت تمامی تجهیزات برج خنک کننده برای فرایند خنک کاری به یکدیگر متصل هستند. تکامل کیفیت یک دستگاه مناسب و مونتاژ آن به انتخاب قطعات و خرید تجهیزات در هنگام ساخت بستگی دارد. لذا در بازارهای تولیدی جهان کیفیت کالا دارای تنوع بسزایی گشته است. این قطعات برای فشارهای سیالاتی در بعضی موارد گاها مناسب نیستند. به همین امر توسط این فشار سریغا معیوب میشوند.


تعویض قطعات برج خنک کننده

تعویض قطعات و تجهیزات برج خنک کننده یکی از متداول ترین امور نگهداری کولینگ تاور می‌باشد. این تمهیدات می‌بایست در زمان مشخص و درست انجام بگیرد. اگر برای تعویضی قطعه‌ای دیرتر اقدام تمایید شاید با خسارت به سایر تجهیزات برج خنک کننده همراه شود. هر یک از قطعات کولینگ تاور دارای طول عمر معین و بازدهی مناسب زمان خود هستند. با تعویض دقیق میتوان تضمین کرد عملکرد برج خنک کن کاملا منظم و یکپارچه خواهد بود. برخی از قطعات مانند پکینگ یا اسپرینکلر بیشتر از دیگر تجهیزات کولینگ تاور خراب می‌شوند. علت آن سختی بالای آب و ارتباط این دو قطعه با سیال مایع است. زیرا در آبهای صنعتی و ساختمانی مقادیر زیادی نمک و دیگر املاح دیده میشود و به مرور زمان این قطعات برج خنک کاری معیوب می‌شوند.


بازرسی قطعات برج خنک کننده

با بازرسی به موقع و دقیق میتوانید تا حد زیادی از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید. چرا که خرابی یکی از قطعات برج خنک کننده در فشار بالا به سایر تجهیزات آسیب جدی وارد نماید. بررسی بخش‌های مختلف کولینگ تاور تا مقدار قابل توجهی جلوی این انتفاقات را می‌گیرد. در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری از قطعات برج خنک کن در طی یکسال کاهش می‌یابد. اگر بخواهیم اهمیت بازرسی دوره‌ای را کاملا توضیح داد با ذکر مثال ادامه می‌دهیم: پروانه کولینگ تاور جزوء تجهیزاتی است که با دور بالا کار میکند حال در نظر بگیرید به علت عدم بازدید و چکاپ خار آن از مکان خود بیرون آمده باشد. این اتفاق باعش می‌شود فن از شفت جدا شده و به تمام قطعات برج خنک کننده خسارت وارد نماید.


سرویس قطعات برج خنک کننده

سرویس‌های دوره‌ای از قطعات کولینگ تاور شما را از هزینه خرید تجهیزات جدید معاف میکند. سرویس برج خنک کن شامل شستشو،آچارکشی،روانکاری و عایق بندی است. با انجام منظم این امور میتوانید طول عمر قطعات برج خنک کاری را افزایش دهید ودیگر نیازی به تعویض آنها نیست. خراب شدن تجهیزات برج خنک کننده مادامی اتفاق می‌افتد که از سرویس های دوره‌ای سر باز بزنید. در این صورت است که به مرور زمان و کمتر عمر واقعی قطعات خراب می‌شوند. این آورهال برج خنک کن رسوبات و نمک جمع شده را از اطراف تجهیزات کولینگ تاور جمع میکند و از خسارت به برج جلوگیری می‌نماید.


انواع قطعات برج خنک کننده

برج خنک کاری هم مانند سایر دیگر دستگاه‌های تبریدی دارای لوازم و تجهیزات مخصوص خودش است. برای هر کولینگ تاور (مکعب یا مدور) یک نوع قطعه مرتبط با نیاز آن برج طراحی گردیده است. ب همین منظور امروزه تنوع قطعات کولینگ تاور بسیار زیاد می‌باشد. برای انتخاب یک قطعه مفید و مناسب با برج خود ابتدا باید به کاتالوگ تولید کننده برج خنک کننده مراجعه کنید. مشخصات فنی قطعه مورد نیاز را پیدا و اقدام به خرید یا استعلام تجهیزات مورد نیاز کولینگ تاور نمایید. در هنگام تماس با کارشناسان گروه فنی مهندسی شرکت برج خنک کننده اطلاعات کولینگ تاور را ارائه دهید و درخواست پیشفاکتور را ثبت نمایید.

اگر بخواهیم به طور کلی قطعات برج خنک کن  را لیست نماییم شامل مواردی مانند:

 1. پکینگ برج خنک کننده
 2. نازل افشانک کولینگ تاور
 3. آبگردان کولینگ تاور
 4. سازه داخلی یا اسکلت اصلی برج خنک کننده
 5. پوسته کولینگ تاور
 6. فن برج خنک کننده
 7. الکتروموتور برج خنک کننده
 8. پمپ آب برج خنک کننده
 9. قطره گیر برج خنک کننده
 10. فلنچ  و سایر اتصالات
 11. کاهش دور برج خنک کننده می‌باشد.

 

 

۱-پکینگ مدیا و قطعات برج خنک کننده

 وظیفه پکینگ مدیا از قطعات برج خنک کننده ایجاد سطح مناسب برای خنک کاری آب است. پکینگ‌ها در میانه برج جای میگیرند و با ایجاد سطح گسترده در مساحت برج  قطرات آب را به کوچکترین حد مولکولی خود تبدیل می‌نمایند. این عمل سبب می‌شود تا راندمان خنک کاری به شکل صحیح و مهندسی در برج خنک کننده انجام پذیرد. خنک کاری در دمای دلخواه شما را پکینگ مدیا کولینگ تاور انجام میدهد و افزایش و کاهش حجم آن در برج نیازمند طراحی و محاسبه است. پکینگ‌ها دارای انواع گوناگونی هستند هر یک از این قطعات کولینگ تاور نسبت به دیگری دارای مزایای بیشتری هستند. پکینگ‌مدیا در زمره تجهیزات برج خنک کننده قرار می‌گیرد که محوریت چرخه تبرید کولینگ تاور است. 


۲-نازل کولینگ تاور و قطعات برج خنک کننده

نازل کولینگ تاور وظیفه پاشش آب بر روی پکینگ مدیاها را بر عهده دارد. این پاشش توسط نازل‌ها در برج خنک کن مکعبی به صورت یکسان و همزمان انجام می‌شود. افشانک کولینگ تاور از جمله قطعات برج خنک کننده است که بدون وجود آنها دستگاه دیگر معنایی ندارد. افشانک در واقع فقط در برج خنک کننده مکعبی نصب نمی‌شود بلکه در برج دوسلول هم کاربرد دارد. هر نازل برج خنک کننده با تعیین فاصله معین با یکدیگر در قسمت بالایی دستگاه زیر دهانه فن استک نصب می‌شود. توجه داشته باشید تعداد نازل‌های موجود در بازار بسیار است و این امر موجب شده تا با محاسابات دقیق نازل مورد نیاز برای دستگاه مشخص گردد. گروه فنی مهندسی سازنده برج خنک کن میتواند با مشاوره دقیق شما را در انتخاب یک نازل صحیح هدایت نماید.

اجزای آبرسانی و تجهیزات برج خنک کن


۳-سازه (استراکچر) و قطعات برج خنک کن

سازه کولینگ تاور جزئی از قطعات برج خنک کننده می‌باشد که به آن در کار ساپورت نیز گفته می‌شود. این سازه اغلب با متریال گالوانیزه نیز طراحی و در برج خنک کن استفاده می‌گردد. تجهیزات برج خنک کننده مانند پکینگ مدیا و قطره گیر بر روی سازه کولینگ تاور نصب می‌شوند. این ساختمان در معرض رطوبت مستقیم و آب قرار دارد. برای ساخت سازه‌ها میتوان از متریال‌های دیگری همچون آلومینیوم و فولاد آبکاری شده استفاده شود. سازه‌ها به طریقی نگهدارنده کولینگ تاور نیز محسوب می‌شوند. این ستون‌ها از کف تشتک دستگاه الی دهانه فن استک امتداد می‌یابند. سازه دخلی برج خنک کننده


۴-بدنه یا پوسته و قطعات برج خنک کننده

درواقع هر محصول تولیدی دارای قاب و پوسته نهایی که قابل رویت عموم است را دارد. این پوسته می‌تواند از انواع مختلف متریال تهیه و تولید شود . بدنه برج خنک کننده فایبرگلاس بوده و عموما رنگ سفید است. پوسته برج خنک کننده وظیفه حفظ و نگهداری حریم کولینگ تاور را بر عهده دارد. پوسته باعث می‌شود تا قطعات برج خنک کننده که در داخل دستگاه قرار دارند در معرض مستقیم هوای بیرون و پرتو‌های آفتابی نباشند. همچنین از سیال داخل دستگاه در برابر تابش نور خورشید و اشعه آن که در نهایت باعث افزایش دمای آب می‌شود جلوگیری کند. از دیگر وظایف پوستها جلوگیلری از گردو غبار و وارد شدن اجسام خارجی به داخل دستگاه می‌باشد.


۵-پروانه یا فن و قطعات کولینگ تاور

در تمامی کولینگ تاورها خنک کاری با روش تبخیری انجام می‌شود. این به معنای وجود فن محوری در برج های خنک کاری مدار باز و مدار بسته است . پروانه برج خنک کن از دیگر قطعات برج خنک کننده است که نقش آفرینی مهمی در فرایند خنک کردن سیال و آب دارد. پروانه‌های برج خنک کاری عموما از سه متریال پلی آمید،فایبرگلاس و آلومینیوم تولید می‌شود.که دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی هستند. بلیدها و هاب بیشتر از جنس آلومینیوم تولید می‌شود. کیفیت تولید پروانه فن محوری برج خنک کن در فرایند خنک کردن سیال تاثیر مستقیم دارد و در تولید صدای کولینگ تاور تاثیگذار است . وظیفه اصلی فن محوری در مقایسه با دیگر قطعات برج خنک کننده کمی متفاوت است.


۶-الکتروموتور یا دینام و قطعات برج خنک کن

دینام یا همان الکتروموتور کولینگ تاور بخش بیرونی قطعات برج خنک کننده بشمار می‌رود. الکتروموتورها دارای شاخصه IP هستند این شناسه نشان دهنده میزان عایق بودن موتور است. در بسیاری از موارد دینام به توسط شفت به پروانه برج خنک کننده متصل می گردد این عمل را کوپل مستقیم و یا دایرکت درایو می نامند. از دیگر روش‌های اتصال موتور به فن دستگاه به کاهش دور و تسمه پولی می‌باشد که به توسط تعدادی تسمه و دور موتور مشخص پروانه برج خنک کننده به گردش در می‌آید.یک روش دیگر جهت انتقال قدرت در برج وجود دارد که بسیار کمتر از این روش استفاده می‌شود و آن چرخش پروانه به وسیله گیریبکس برج خنک کننده است. این گریبکس وظیفه انتقال قدرت به پروانه را به عهدا دارد.


۷-کاهش دورچیست وظیفه آن چیست؟

کاهش دور کولینگ تاور اغلب در برج‌هایی با ظرفیت بالاتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور یا تسمه پولی دارای اندازه‌های مختلف و ساختار متفاوتی در قطعات برج خنک کننده است. کاهش دورها در برج خنک کن از دوتسمه الی ۵ تسمه مو رد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور کولینگ تاور را توصیه می‌گردد قبل از نصب و راه اندازی بر روی دستگاه آبکاری گرم شود زیرا عموم برج‌های خنک کننده در محیط باز نصب می‌شوند این عامل باعث می‌شود قطعات فلزی نظیر کاهش دور یا تسمه پولی در معرض خوردگی نور آفتاب و زنگ زدگی در اثر بارش باران در فصول سرد شوند. تسمه جزئی از کاهش دور محسوب می‌شود که وظیفه اتصال بین موتور و پروانه را به عهده دارد این اتصال بسته به ظرفیت برج خنک کننده دارای تعداد متفاوتی است.


۸-قطره گیر یا چگه گیر برج خنک کننده

قطره گیر یا المیناتور جزو قطعات برج خنک کننده است که کاربرد کاهش مصرف انرژی و خصوصا آب را به دوش می‌کشد. قطره گیر‌ها دارای دو نوع تیغه‌ای و لانه زنبوری هستند. که این دسته از المیناتورها در برج‌های خنک کننده مکعبی نصب می‌شود. نوع دیگری از این قطعه المیناتور چرخشی برج خنک کننده مدور است که بر روی لوله‌های پاشش آب دستگاه نصب می‌گردد. المیناتور به معنای نگهدارنده و بازگشت دهنده است.که همین معنا را رد عمل کاری خود نیز انجام می‌دهد با ایجاد سطح برای جلوگیری از خروج قطرات آب و بازگشت آنها به مدار چرخه خنک کاری کولینگ تاور و کاهش مصرف ۳درصدی آب المیناتور را در این بحران کم آبی به یکی از قطعات برج خنک کننده که دارای کاربرد محوری هستند تبدیل کرده است.

قطعات مهم برج خنک کن فایبرگلاس


۹- اسپرینکلر و قطعات کولینگ تاور مخروطی

اسپرینکلر یا آب پخش کن برج خنک کن یکی از مهمترین قطعات کولینگ تاور مخروطی می باشد. آبگردان برج خنک کاری در مرکز برج مدور قرار میگیرد و با چرخش دورانی آبگرم را در سطح دستگاه توزیع می‌کند. اسپرینکلر با مواد پلاستیکی و برخی از آلیاژ فلیز قابل تولید است که بهترین آنها اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده می‌باشد. زیرا این محصول ضد رسوب بوده و قابلیت اسیدشویی در دمای بالا را دارد. به همین منظور در بین قطعات برج خنک کننده به عنوان قلب تپنده کولینگ تاور نام گذاری گردیده است.


۱۰-فلنچ یا اتصالات قطعات برج خنک کن

اتصالات کولینگ تاور که همگی از نوع فلنچی هستند هم جزئی دیگر قطعات کولینگ تاور بشمار می‌روند. این تجهیزات وظیفه اتصال لوله خروجی و ورودی آب را به داخل برج خنک کن به عهده دارند. فلنچ دواقع کوپلینگ پیچ و مهره‌ای است و با تعدادی مشخص از پیچ‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. قطعات برج خنک کننده که در معرض تماس با آب قرار دارند توصیه می‌شود از آلیاژ برنج یا آلومینیوم استفاده گردد. اگر این امکان وجود نداشت حتما قبل از تعویض یا نصب تجهیزات فلزی آنها را آبکاری گرم نمایید.

2 دیدگاه در “قطعات برج خنک کننده / قیمت خرید قطعات کولینگ تاور / تجهیزات

 1. علی افشار گفت:

  سلام بفرمائید ضمانت نامه قطعات برج خنک کننده یا کولینگ تاور شما تا چند ماه ساپورت میکنه اصلا دارید یا نه ؟

 2. تجهیز صنعت تتا تولید کننده گفت:

  با سلام وقت یخبر
  ضمانت نامه کلیه قطعات برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا از ۱۸ ماه شروع تا ۳۶ ماه پایان می یابد این فاصله تضمین در برخی تجهیزات به علت گرید کالا و مواد اولیه مصرفی در هنگام تولید است. کلیه قطعات کولینگ تاور با سه گرید انحصاری تولید میگردد که شامل A>B>C میشود که به ترتیب ۳۶ ماه ۲۴ و۱۸ ماه گارانتی میگردند.

ارسال دیدگاه بسته شده است.