18 خرداد 1399
260 views
نظر %

قطعات برج خنک کننده یکی از مهمترین ملزومات ساخت و راه‌اندازی برج خنک کننده می‌باشد. تجهیزات برج خنک کننده یا (قطعات برج خنک کننده) هم نیز همانند دیگر قطعات و ملزومات صنعتی برای ساخت برج خنک کننده مورد نیاز است. قطعات برج خنک کننده گرچه اندک هستند اما باید در نظر داشت تمامی تجهیزات برج خنک کننده برای فرایند خنک کاری به یکدیگر متصل هستند. تکامل کیفیت یک دستگاه مناسب و مونتاژ آن به انتخاب قطعات و خرید تجهیزات در هنگام ساخت بستگی دارد. لذا در بازارهای تولیدی جهان کیفیت کالا دارای تنوع بسزایی گشته است. این قطعات برای فشارهای سیالاتی در بعضی موارد گاها مناسب نیستند. به همین امر توسط این فشار سریغا معیوب میشوند. اگر بخواهیم به طور کلی قطعات برج خنک کننده  را لیست نماییم شامل مواردی مانند:

 1. پکینگ برج خنک کننده
 2. نازل افشانک کولینگ تاور
 3. آبگردان کولینگ تاور
 4. سازه داخلی یا اسکلت اصلی برج خنک کننده
 5. پوسته کولینگ تاور
 6. فن برج خنک کننده
 7. الکتروموتور برج خنک کننده
 8. پمپ آب برج خنک کننده
 9. قطره گیر برج خنک کننده
 10. فلنچ  و سایر اتصالات
 11. کاهش دور برج خنک کننده می‌باشد.

کیفیت تجهیزات برج خنک کننده عامل اصلی در طول عمر مفید و کارآمدی هر چه بهتر برج خنک کننده است. برخی از قطعات برج خنک کننده با  یکدیگر در نوع دستگاه متفاوت هستند. برخی دیگر از قطعات برج خنک کننده به انحصار همان دستگاه است. برای این گزینه میتوان به برج‌های خنک کننده ابارایی اشاره نمود. این نوع دستگاه‌های تبریدی تولید کننده اصلی برای انحصار نمودن کولینگ تاور خود برای هر مدل و هر تن آن از یک نوع پکینگ مدیا استفاده نموده. این عامل باعث شده مشتری در هنگام تعویض قطعه به شرکت اصلی یعنی ابارا مراجعه نماید.

پکینگ مدیا قطعات برج خنک کننده

پکینگ جز کدام دسته از قطعات برج خنک کننده محسوب میشود؟؟

به پکینگ در کولینگ تاور پرکن و سطوح خنک کاری نیز گفته می‌شود. وظیفه این دسته از قطعات برج خنک کننده ایجاد سطح مناسب برای خنک کاری آب است. پکینگ‌ها در میانه برج جای میگیرند و با ایجاد سطح گسترده در مساحت برج  قطرات آب را به کوچکترین حد مولکولی خود تبدیل می‌نمایند. این عمل سبب می‌شود تا راندمان خنک کاری به شکل صحیح و مهندسی در برج خنک کننده انجام پذیرد. خنک کاری در دمای دلخواه شما را پکینگ مدیا انجام میدهد و افزایش و کاهش حجم آن در برج نیازمند طراحی و محاسبه است. پکینگ‌ها دارای انواع گوناگونی هستند هر یک از این ملزومات برج خنک کننده نسبت به دیگری دارای مزایای بیشتری هستند. پکینگ‌مدیا در زمره تجهیزات برج خنک کننده قرار میگیرد که محوریت چرخه تبرید دستگاه است.

پرکن‌ها دارای طول عمر مفید و مشخصی هستند که معمولا نوع متریال بکار رفته در تولید این قطعه نقش مهمی در طول عمر آن دارد. دومین نکته برای انتخاب پکینگ مناسب تشخیص صحیح پکینگ مدیا برای نوع کولینگ تاور و میزان فعالیت دستگاه و همچنین دمای سیال ورودی به برج خنک کننده است.ار  پکینگ فیلمی در قطعات برج خنک کننده از بیشترین حد کیفیت خنک کاری در بین پکینگ ها برخوردار است. به طور کلی از نگاه مهندسین تجهیز صنعت تتا کیفیت ورقه های پکینگ در خنک نمودن سیال تاثیر گذار است و میتواند این قطعات برج خنک کننده تا حد چشمگیری در عملکرد تبرید دستگاه اثر گذار باشد. تعویض به موقع پکینگ مدیا میتواند عمر دیگر قطعات برج خنک کننده را بالا ببرد . در واقع این طور باید گفت تمامی تجهیزات برج خنک کننده رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند.

انواع نازل کولینگ تاور در قطعات برج خنک کننده به شرح ذیل است:

 1. نازل  h2 
 2. نازل مربع پاش برج خنک کننده
 3. نازل فانوسی
 4. نازل چپقی برج خنک کننده
 5. نازل اوریفیس یا پلکانی

نازل برج خنک کننده وظیفه پاشش آب بر روی پکینگ مدیاها را بر عهده دارد. این پاشش توسط نازل‌ها در برج خنک کننده مکعبی به صورت یکسان و همزمان انجام می‌شود. نازل کولینگ تاور از جمله قطعات برج خنک کننده است که بدون وجود آنها دستگاه دیگر معنایی ندارد. افشانک در واقع فقط در برج خنک کننده مکعبی نصب نمی‌شود بلکه در برج دوسلول هم کاربرد دارد. هر نازل برج خنک کننده با تعیین فاصله معین با یکدیگر در قسمت بالایی دستگاه زیر دهانه فن استک نصب می‌شود. توجه داشته باشید تعداد نازل‌های موجود در بازار بسیار است و این امر موجب شده تا با محاسابات دقیق نازل مورد نیاز برای دستگاه مشخص گردد. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا میتواند با مشاوره دقیق شما را در انتخاب یک نازل صحیح هدایت نماید.

در اغلب برج‌های خنک کننده تولیدی شرکت فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا  از نازل ۲H استفاده میشود. قابلیت این نوع نازل تحمل بالای دما در ۹۰ درجه سانتیگراد است. علاوه بر این متریال به کار رفته در ساخت نازل ۲H از مواد پلی پروپیلن است. این مواد قابلیت اسید شویی در دمای بالا را دارد. این دو عامل بزرگترین نکته در استفاده و استقبال نازل ۲H در برج های خنک کننده است. قطعات برج خنک کننده در مواد پلاستیکی از سه مواد پلی اتیلن یا پلی استیرن و پلی پروپیلن و پی وی سی استفاده میشود.

اسپرینکلر قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده مخروطی چه هستند؟؟

 1. اسپرینکلر برج خنک کننده
 2. پکینگ مدیا برج خنک کننده

اسپرینکلر برج خنک کننده در کولینگ تاور مدور یا مخروطی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. اسپرینکلرها همانطور که از اسم آنها پیداست وظیفه توزیع مناسب آب بر روی سطوح خنک کاری کولینگ تاور را به عهده دارند. اسپرینکلر کولینگ تاور عضو اصلی در قطعات برج خنک کننده مخروطی محسوب می‌شود و بدون این قطعه امکان فعالیت دستگاه وجود ندارد. اسپرینکلر برج خنک کننده دارای گوناگونی بسیار و با متریال‌های مختلفی تولید می‌گردد. این قطعه با جنس آلومینیوم،برنج و ABS توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید می‌گردد. آبگردان در واقع آب ورودی به مدار خود را توسط سیستم چرخش آرام و انتقال سیال بر روی لوله‌های اسپرینکلر پاشش آب را به گردش در می‌آورد.

برج خنک کننده مخروطی به خاطر ظاهر مدور شکل خودش نمیتواند از نازل های ثابت برج خنک کاری مکعبی استفاده نماید. در دسته بندی قطعات برج خنک کننده اسپرینکلر تنها قطعه‌ای است به صورت انحصار در کولینگ تاور گرد استفاده میشود. اسپرینکلرها اغلب از متریال آلومینیوم در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید میشوند.

آیا سازه و اسکلت فلزی و فایبرگلاس دستگاه جز قطعات برج خنک کننده محسوب مشوند؟

سازه کولینگ تاور جزئی از قطعات برج خنک کننده می‌باشد که به آن در کار ساپورت نیز گفته می‌شود. این سازه اغلب با متریال گالوانیزه نیز طراحی و در برج خنک کن استفاده می‌گردد. تجهیزات برج خنک کننده مانند پکینگ مدیا و قطره گیر بر روی سازه کولینگ تاور نصب می‌شوند. این ساختمان در معرض رطوبت مستقیم و آب قرار دارد. برای ساخت سازه‌ها میتوان از متریال‌های دیگری همچون آلومینیوم و فولاد آبکاری شده استفاده شود. سازه‌ها به طریقی نگهدارنده کولینگ تاور نیز محسوب می‌شوند. این ستون‌ها از کف تشتک دستگاه الی دهانه فن استک امتداد می‌یابند. سازه دخلی برج خنک کننده

قابل و بدنه در کدام بخش قطعات برج خنک کننده میباشد؟

درواقع هر محصول تولیدی دارای قاب و پوسته نهایی که قابل رویت عموم است را دارد. این پوسته می‌تواند از انواع مختلف متریال تهیه و تولید شود . پوسته برج خنک کننده فایبرگلاس بوده و عموما رنگ سفید است. پوسته برج خنک کننده وظیفه حفظ و نگهداری حریم کولینگ تاور را بر عهده دارد. پوسته باعث می‌شود تا قطعات برج خنک کننده که در داخل دستگاه قرار دارند در معرض مستقیم هوای بیرون و پرتو‌های آفتابی نباشند. همچنین از سیال داخل دستگاه در برابر تابش نور خورشید و اشعه آن که در نهایت باعث افزایش دمای آب می‌شود جلوگیری کند. از دیگر وظایف پوستها جلوگیلری از گردو غبار و وارد شدن اجسام خارجی به داخل دستگاه می‌باشد.

پروانه کولینگ تاور چیست انواع آن کدام است؟/!

در تمامی کولینگ تاورها خنک کاری با روش تبخیری انجام می‌شود. این به معنای وجود فن محوری در برج های خنک کاری مدار باز و مدار بسته است . پروانه برج خنک کن از دیگر قطعات برج خنک کننده است که نقش آفرینی مهمی در فرایند خنک کردن سیال و آب دارد. پروانه‌های برج خنک کاری عموما از سه متریال پلی آمید،فایبرگلاس و آلومینیوم تولید می‌شود.که دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی هستند. بلیدها و هاب بیشتر از جنس آلومینیوم تولید می‌شود. کیفیت تولید پروانه فن محوری برج خنک کن در فرایند خنک کردن سیال تاثیر مستقیم دارد و در تولید صدای کولینگ تاور تاثیگذار است . وظیفه اصلی فن محوری در مقایسه با دیگر قطعات برج خنک کننده کمی متفاوت است.

زیرا فن با مکش هوا و به گردش در آوردن سیال هوا در داخل دستگاه هوا را از بین سطوح خنک کاری عبور داده و قطرات آبی که در پکینگ مدیا حضور دارد و آب‌هایی که از نازل به سمت پایین سرازیر می‌شود را خنک می نماید.

الکتروموتور کولینگ تاور

الکتروموتور برج خنک کاری

دینام یا همان الکتروموتور کولینگ تاور بخش بیرونی قطعات برج خنک کننده بشمار می‌رود. الکتروموتورها دارای شاخصه IP هستند این شناسه نشان دهنده میزان عایق بودن موتور است. در بسیاری از موارد دینام به توسط شفت به پروانه برج خنک کننده متصل می گردد این عمل را کوپل مستقیم و یا دایرکت درایو می نامند. از دیگر روش‌های اتصال موتور به فن دستگاه به کاهش دور و تسمه پولی می‌باشد که به توسط تعدادی تسمه و دور موتور مشخص پروانه برج خنک کننده به گردش در می‌آید.یک روش دیگر جهت انتقال قدرت در برج وجود دارد که بسیار کمتر از این روش استفاده می‌شود و آن چرخش پروانه به وسیله گیریبکس برج خنک کننده است. این گریبکس وظیفه انتقال قدرت به پروانه را به عهدا دارد.

.توصیه می‌شود قبل از انتخاب موتور برای برج خنک کن اطلاعاتی در مورد اعداد ip داشته باشید زیرا هر یک از اعداد دارای شاخصه منحصر به فرد خودش است و هر شرکتی دارای دارای تفاوت هایی با نمونه مشابه خودش است .

ip55 به معنای زد نفوذ رطوبت و قطرات آب به داخل دستگاه و زد نفوذ گرد و غبار به داخل موتور است.

قطعات کولینگ تاور

کاهش دورچیست وظیفه آن چیست؟

کاهش دور کولینگ تاور اغلب در برج‌هایی با ظرفیت بالاتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور یا تسمه پولی دارای اندازه‌های مختلف و ساختار متفاوتی در قطعات برج خنک کننده است. کاهش دورها در برج خنک کن از دوتسمه الی ۵ تسمه مو رد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور کولینگ تاور را توصیه می‌گردد قبل از نصب و راه اندازی بر روی دستگاه آبکاری گرم شود زیرا عموم برج‌های خنک کننده در محیط باز نصب می‌شوند این عامل باعث می‌شود قطعات فلزی نظیر کاهش دور یا تسمه پولی در معرض خوردگی نور آفتاب و زنگ زدگی در اثر بارش باران در فصول سرد شوند. تسمه جزئی از کاهش دور محسوب می‌شود که وظیفه اتصال بین موتور و پروانه را به عهده دارد این اتصال بسته به ظرفیت برج خنک کننده دارای تعداد متفاوتی است.

کیفیت تسمه در کاهش دور برج خنک کننده بسیار مورد بحث قرار میگیرد زیرا پایین بودن سطح کیفی قطعات کولینگ تاور راندمان کاری ثایر گذار است.

قطعات کولینگ تاور

قطره گیر یا چگه گیز برج خنک کننده

قطره گیر یا المیناتور جزو قطعات برج خنک کننده است که کاربرد کاهش مصرف انرژی و خصوصا آب را به دوش می‌کشد. قطره گیر‌ها دارای دو نوع تیغه‌ای و لانه زنبوری هستند. که این دسته از المیناتورها در برج‌های خنک کننده مکعبی نصب می‌شود. نوع دیگری از این قطعه المیناتور چرخشی برج خنک کننده مدور است که بر روی لوله‌های پاشش آب دستگاه نصب می‌گردد. المیناتور به معنای نگهدارنده و بازگشت دهنده است.که همین معنا را رد عمل کاری خود نیز انجام می‌دهد با ایجاد سطح برای جلوگیری از خروج قطرات آب و بازگشت آنها به مدار چرخه خنک کاری دستگاه و کاهش مصرف ۳درصدی آب المیناتور را در این بحران کم آبی به یکی از قطعات برج خنک کننده که دارای کاربرد محوری هستند تبدیل کرده است.

به طور کلی تمامی دستگاهایی که با فشار بالای سیالات کار میکنند نیازمند توجه بیشتری در انتخاب تجهیزات و قطعات مصرفی در آنها هستند. کولینگ تاور جزو مبدلهایی است که نیازمند انتخاب صحیح تجهیزات برجچ خنک کنندهاست. قطعات کولینگ تاور بخش عظیمی از ساخت و تولید یک دستگاه به شمار می‌آیند. تجهیزات و ملزوماتی که بدون حضور آنها سیستم چرخه تبرید در این مبدل دچار مشگلات فراوانی می‌شود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده