قطعات کولینگ تاور (Coolingtower) یکی از مهمترین ملزومات ساخت و راه‌اندازی دستگاه می‌باشد. قطعات کولینگ تاور یا تجهیزات برج خنک کننده هم نیز همانند دیگر قطعات و ملزومات صنعتی برای ساخت برج خنک کننده مورد نیاز است.قطعات کولینگ تاور گرچه اندک هستند اما باید در نظر داشت تمامی تجهیزات کولینگ تاور برای فرایند خنک کاری به یکدیگر متصل هستند.اگر بخواهیم به طور کلی قطعات کولینگ تاور را لیست نماییم شامل مواردی مانند: پکینگ مدیا برج خنک کننده،نازل افشانک کولینگ تاور،آبگردان کولینگ تاور،سازه داخلی یا اسکلت اصلی برج خنک کننده، پوسته کولینگ تاور، فن محوری برج خنک کننده،الکتروموتور کولینگ تاور،پمپ آب برج خنک کننده،قطره گیر کولینگ تاور، فلنچ و کاهش دور برج خنک کننده می‌باشد. قطعات کولینگ تاور در حفظ و نگهداری دستگاه نقش مهمی دارند.

کیفیت چه تاثیری میتواند بر قطعات کولینگ تاور بگذارد

کیفیت این تجهیزات کولینگ تاور عامل اصلی در طول عمر مفید و کارآمدی هر چه بهتربرج خنک کننده است. برخی از لوازم‌های کولینگ تاور با  یکدیگر در نوع دستگاه متفاوت هستند و برخی ازملزومات برج خنک کننده به انحصار همان دستگاه است. برای این گزینه میتوان به برج های خنک کننده ابارا اشاره نمود این این نوع از دستگاههای تبریدی تولید کننده اصلی برای انحصار نمود کولینگ تاور خود برای هر مدل و تن تبرید آن از یک نوع پکینگ مدیا استفاده نموده و این عمل باعث شده مشتری در هنگام تعویض قطعه به شرکت عامل اصلی یعنی ابارا مراجعه نماید برای خرید کالای مورد نیاز خود.

پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی

پکینگ مدیا چست 

به پکینگ مدیا در کولینگ تاور پرکن نیز گفته می‌شود. وظیفه این قطعه ایجاد سطح مناسب برای خنک کاری آب است پکینگ ها در میانه برج جای میگیرند و با اینج سطح گستره در مساحت کولینگ تاور قطرات آب را به کوچکترین حد مولکولی خود تبدیل می نمایند. این عمل باعث می‌شود تا راندمان خنک کاری به شکل صحیح و مهندسی در کولینگ تاور انجام پذیرد و خنک کاری در دمای دلخواه را به شما بدهد. پکینگ مدیاها دارای انواع گوناگونی هستند این تنوع بی علت نیست هر یک از این قطعات کولینگ تاور به دیگری دارای مزایای بیشتری دارند. پکینگ مدیا در زمره قطعات کولینگ تاور قرار میگیرد که محوریت چرخه تبرید در دستگاه است. پرکن‌ها دارای طول عمر مفید و مشخصی هستند که معمولا نوع متریال بکار رفته در تولید این قطعه نقش مهمی در طول عمر آن دارد.

دومین نکته برای انتخاب پکینگ مناسب تشخیص صحیح پکینگ مدیا برای نوع کولینگ تاور و میزان فعالیت دستگاه و همچنین دمای سیال ورودی به برج خنک کننده است.

نازل برج خنک کننده

نازل‌های ثابت برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده وظیفه پاشش آب بر روی پکینگ مدیاها را بر عهده دارد. این پاشش توسط نازل‌ها در کولینگ تاور مکعبی به صورت یکسان و همزمان انجام می‌شود. نازل کولینگ تاور از جمله قطعات کولینگ تاور است که بدون وجود آنها دستگاه دیگر معنایی ندارد افشانک درواقع فقط در برج خنک کننده مکعبی نصب می‌شود .هر نازل برج خنک کننده با تعیین فاصله معین با یکدیگر در قسمت بالایی دستگاه زیر دهانه فن استک نصب می‌شود. توجه داشته باشید تعداد نازل‌های موجود در بازار بسیار است و این امر موجب شده تا با محاسابات دقیق نازل مورد نیاز برای دستگاه مشخص گردد.

sprinkler cooling tower

آبگردان کولینگ تاور

آبگردان برج خنک کننده در کولینگ تاور مدور یا مخروطی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. آب پخش کن ها همانطور که از اسم آنها پیداست وظیفه توزیع مناسب آب بر روی سطوح خنک کاری برج خنک کن را به عهده دارند. آبگردان کولینگ تاور عضو اصلی در قطعات کولینگ تاور محسوب می شود و بدون این قطعه امکان فعالیت دستگاه وجود ندارد.اسپرینکلر کولینگ تاور دارای گوناگونی بسیار و با متریال‌های مختلفی تولید می‌گردد. آبگردان در واقع آب ورودی به مدار خود را توسط سیستم چرخش آرام و انتقال سیال بر روی لوله های اسپرینکلر پاشش آب را به گردش در می‌آورد.

سازه و اسکلت کولینگ تاور

سازه کولینگ تاور جزئی از قطعات کولینگ تاور می‌باشد که به آن در کار ساپورت نیز گفته می‌شود. این سازه اغلب با متریال گالوانیزه نیز طراحی و در برج خنک کن استفاده می‌گردد. تجهیزات کولینگ تاور مانند پکینگ مدیا و قطره گیر بر روی سازه کولینگ تاور نصب می‌شوند. این ساختمان در معرض رطوبت مستقیم و آب قرار دارد. برای ساخت سازه‌ها میتوان از متریال‌های دیگری همچون آلومینیوم و فولاد آبکاری شده استفاده شود. سازه‌ها به طریقی نگهدارنده کولینگ تاور نیز محسوب می‌شوند. این ستون‌ها از کف تشتک دستگاه الی دهانه فن استک امتداد می‌یابند.

قابل و بدنه کولینگ تاور 

درواقع هر محصول تولیدی دارای قاب و پوسته نهایی که قابل رویت عموم است را دارد. این پوسته می‌تواند از انواع مختلف متریال تهیه و تولید شود . پوسته برج خنک کننده فایبرگلاس بوده و عموما رنگ سفید است. پوسته برج خنک کننده وظیفه حفظ و نگهداری حریم کولینگ تاور را بر عهده دارد. پوسته باعث می‌شود تا قطعات کولینگ تاور که در داخل دستگاه قرار دارند در معرض مستقیم هوای بیرون و پرتو‌های آفتابی نباشند. همچنین از سیال داخل دستگاه در برابر تابش نور خورشید و اشعه آن که در نهایت باعث افزایش دمای آب می‌شود جلوگیری کند. از دیگر وظایف پوستها جلوگیلری از گردو غبار و وارد شدن اجسام خارجی به داخل دستگاه می‌باشد.

فن محوری ایرفویل تجهیز صنعت تتا

پروانه کولینگ تاور چیست انواع آن کدام است

در تمامی کولینگ تاورها خنک کاری با روش تبخیری انجام می‌شود. این به معنای وجود فن محوری در برج های خنک کاری مدار باز و مدار بسته است . پروانه برج خنک کن از دیگر قطعات کولینگ تاور است که نقش آفرینی مهمی در فرایند خنک کردن سیال و آب دارد. پروانه‌های برج خنک کاری عموما از سه متریال پلی آمید،فایبرگلاس و آلومینیوم تولید می‌شود.که دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی هستند. بلیدها و هاب بیشتر از جنس آلومینیوم تولید می‌شود. کیفیت تولید پروانه فن محوری برج خنک کن در فرایند خنک کردن سیال تاثیر مستقیم دارد و در تولید صدای کولینگ تاور تاثیگذار است . وظیفه اصلی فن محوری در مقایسه با دیگر قطعات کولینگ تاور کمی متفاوت است.

زیرا فن با مکش هوا و به گردش در آوردن سیال هوا در داخل دستگاه هوا را از بین سطوح خنک کاری عبور داده و قطرات آبی که در پکینگ مدیا حضور دارد و آب‌هایی که از نازل به سمت پایین سرازیر می‌شود را خنک می نماید.

الکتروموتور کولینگ تاور

الکترو موتوربرج خنک کاری

دینام یا همان الکتروموتور کولینگ تاور بخش بیرونی قطعات کولینگ تاور بشمار می‌رود. الکتروموتورها دارای شاخصه IP هستند این شناسه نشان دهنده میزان عایق بودن موتور است. در بسیاری از موارد دینام به توسط شفت به پروانه برج خنک کننده متصل می گردد این عمل را کوپل مستقیم و یا دایرکت درایو می نامند. از دیگر روش‌های اتصال موتور به فن دستگاه به کاهش دور و تسمه پولی می‌باشد که به توسط تعدادی تسمه و دور موتور مشخص پروانه برج خنک کننده به گردش در می‌آید.یک روش دیگر جهت انتقال قدرت در برج وجود دارد که بسیار کمتر از این روش استفاده می‌شود و آن چرخش پروانه به وسیله گیریبکس برج خنک کننده است. این گریبکس وظیفه انتقال قدرت به پروانه را به عهدا دارد.

.توصیه می‌شود قبل از انتخاب موتور برای برج خنک کن اطلاعاتی در مورد اعداد ip داشته باشید زیرا هر یک از اعداد دارای شاخصه منحصر به فرد خودش است و هر شرکتی دارای دارای تفاوت هایی با نمونه مشابه خودش است .

ip55 به معنای زد نفوذ رطوبت و قطرات آب به داخل دستگاه و زد نفوذ گرد و غبار به داخل موتور است.

قطعات کولینگ تاور

کاهش دورچیست وظیفه آن چیست؟

کاهش دور کولینگ تاور اغلب در برج‌هایی با ظرفیت بالاتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور یا تسمه پولی دارای اندازه‌های مختلف و ساختار متفاوتی در قطعات کولینگ تاور است. کاهش دورها در برج خنک کن از دوتسمه الی ۵ تسمه مو رد استفاده قرار می‌گیرند. کاهش دور کولینگ تاور را توصیه می‌گردد قبل از نصب و راه اندازی بر روی دستگاه آبکاری گرم شود زیرا عموم برج‌های خنک کننده در محیط باز نصب می‌شوند این عامل باعث می‌شود قطعات فلزی نظیر کاهش دور یا تسمه پولی در معرض خوردگی نور آفتاب و زنگ زدگی در اثر بارش باران در فصول سرد شوند. تسمه جزئی از کاهش دور محسوب می‌شود که وظیفه اتصال بین موتور و پروانه را به عهده دارد این اتصال بسته به ظرفیت برج خنک کننده دارای تعداد متفاوتی است.

کیفیت تسمه در کاهش دور برج خنک کننده بسیار مورد بحث قرار میگیرد زیرا پایین بودن سطح کیفی قطعات کولینگ تاور راندمان کاری ثایر گذار است.

قطعات کولینگ تاور

قطره گیر کولینگ تاور

قطره گیر یا المیناتور جزو قطعات کولینگ تاور است که کاربرد کاهش مصرف انرژی و خصوصا آب را به دوش می‌کشد. قطره گیر‌ها دارای دو نوع تیغه‌ای و لانه زنبوری هستند. که این دسته از المیناتورها در برج‌های خنک کننده مکعبی نصب می‌شود. نوع دیگری از این قطعه المیناتور چرخشی برج خنک کننده مدور است که بر روی لوله‌های پاشش آب دستگاه نصب می‌گردد. المیناتور به معنای نگهدارنده و بازگشت دهنده است.که همین معنا را رد عمل کاری خود نیز انجام می‌دهد با ایجاد سطح برای جلوگیری از خروج قطرات آب و بازگشت آنها به مدار چرخه خنک کاری دستگاه و کاهش مصرف ۳درصدی آب المیناتور را در این بحران کم آبی به یکی از قطعات کولینگ تاور که دارای کاربرد محوری هستند تبدیل کرده است. به طور کلی تمامی دستگاهایی که با فشار بالای سیالات کار میکنند نیازمند توجه بیشتری در انتخاب تجهیزات و قطعات مصرفی در آنها هستند.

کولینگ تاور جزو مبدلهایی است که نیازمند انتخاب صحیح قطعات کولینگ تاور است. قطعات کولینگ تاور بخش عظیمی از ساخت و تولید یک دستگاه به شمار می‌آیند. تجهیزات و ملزوماتی که بدون حضور آنها سیستم چرخه تبرید در این مبدل دچار مشگلات فراوانی می‌شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 79 میانگین: 4.6]

نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده