نازل آب پخش کن برج خنک کننده همان لوله خروجی سیال بوده است که وظیفه پاشش آب  روی پکینگ مدیا را بر عهده دارد.این افشانک آب پخش کن بر روی قسمت دوار آب پخش کن نصب می شودبه طور کلی آب پخش کن برج خنک کننده داری ۲ قطعه اصلی می باشد . که شامل  ۱٫ قسمت ثابت که لوله ورودی آب برروی آن نصب می شود ۲٫ قسمت دوار که لوله خروجی که نازل آب پخش کن است برروی آن نصب می‌گردد. برای عایق بندی لوله مایع از چسب مخصوص استفاده می شود که ضد سیال بوده تا از هدر رفت آب جلوگیری کند.

افشانک آب پخش کن برج خنک کننده همچنین به عنوان توزیع کننده آب برج شناخته می‌شود ، این سیستم آبپاش دایره‌ای است. این لوله برروی قسمت دوار کلگی توزیع آب برج خنک کننده متصل می کند. هنگامی که آب دوارمی‌شود گردش با فشار خاصی به موتور برج خنک کننده وارد کرده و از طریق شروع به چرخیدن می کند ، قدرت آب خروجی بالا بوده و باعث چرخش قسمت دوار می گردد. افشانک آب پخش کن آب را خارج کرده و بر روی پکینگ مدیا پاشیده می‌شود و عملیات خنک کاری به وسیله شکستن قطرات سیال پاشیده شده بر روی پوشال خنک می شود. این عمل به صورت یکنواخت انجام میگیرد تا  اثر خنک کاری بهتر انجام گیرد.

متریال افشانک آب پخش کن برج خنک کننده چیست ؟

انتخاب متریال مناسب برای نازل آب پخش کن برج خنک کننده نقش بسزایی در بازدهی  و افزایش راندمان و طول عمر قطعه دارد . هزینه جانبی را کاهش می دهد. کلیه قطعات تولیدی گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا زیر نظر مهندسان فنی و طراحان تخصصی با دانش روز دنیا تولید شده و تولیدات این مرکز گارانتی طلایی دارند. متریال در تولید نازل آب پخش کن  به۳ نوع تقسیم می گردد. که شامل متریال UPVC- PVC-PEباشد.این سه متریال جزء متریال پرکاربرد در تولید  افشانک آب پخش کن می باشد. متریال UPVC در تولید  کولینگ تاور پر کاربرد تر بوده است . این متریال از یک نوع پلاستیک پر کاربرد در صنعت پتروشیمی می باشد که نام پلی وینیل کلراید  تولید می باشد.

نازل آب پخش کن برج خنک کننده

مزایا نازل آب پخش کن با متریالUPVC

  1. تعمیر و نگهداری کم :متریال یو پی وی سی نیاز به به مراقبت و نگهداری اندکی دارد. به صورت کلی در سال فقط نیاز به چند بار تمیز کردن  نیار دارد.دربرابر تبادل آب و هوا مقاوم است.
  2. قابلیت شکل گیری : متریال UPVC به راحتی شکل  می گیرد. و قابل تولید در اندازه و اشکال متفاوت است.
  3. دوام کاری : طول عمر مفید بسیار بالا بوده است . به همین دلیل از نظر هزینه به صرفه برای مصرف کننده می باشد
  4. مزایای متریال PVC:
  5.  مقام بالایی در برابر سایش دارد و زود خراب و دفرمه نمی شود. وزن این متریال بسیار پایین و سبک می باشد و برای مصرف کننده به صرفه می باشد.
  6.  انعطاف پذیر: PVC در برابر شرایط جوی ، پوسیدگی ، خرابی مواد شیمیایی ، شوک و سایش مقاوم است. به همین دلیل برای بسیاری از مصرف کنندگان برای اقلام مختلف با عمر طولانی و فضای باز انتخاب مورد علاقه است.
  7.  مقرون به صرفه: PVC  به دلیل خصوصیات فیزیکی و فنی خود که مزایای بسیار خوبی در عملکرد و هزینه دارد سالهاست که یک ماده محبوب برای تولید قطعات برج خنک کننده می باشد همچنین با خواصی مانند دوام ، طول عمر و نیاز به نگهداری کم این متریال را جزء متریال  پر استفاده در صنعت برج خنک کننده قرار داده است.

مزایای افشانک آب پخش کن با متریال PE :

لوله پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک لوله ترموپلاستیک ساخته شده از مواد قابل ذوب و اصلاح است. ناهموار ، انعطاف پذیر و بادوام است. دارای مقاومت برجسته در برابر ترکش شیمیایی و محیطی است. نسبت به زیرساخت های موجود ، مانند آهن شکل پذیر ، در واقع ، بیش از ۵۰ سال است که با موفقیت در طیف گسترده ای از کاربردهای لوله کشی استفاده می شود

۱-مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یکی از پرهزینه ترین مشکلات مرتبط با سیستم های لوله کشی فلز است. هم در داخل و هم در خارج از لوله رخ می دهد و بر بازده هیدرولیکی تأثیر می گذارد. بسیاری از شهرها آب خود را تصفیه می کنند تا به کندی زنگ زدگی و حفره زدن کمک کند که با لوله های فلزی اجتناب ناپذیر است. برخی دیگر برای افزایش عمر مفید لوله ، محافظت کاتدیک ، پوشش پلاستیکی یا آستین پر هزینه را انتخاب می کنند.

۲-مقاومت در برابر خستگی

لوله HDPE انعطاف پذیر و شکل پذیر است ، سفت و سخت نیست. مقاومت فوق العاده ای در برابر خستگی دارد. بر خلاف لوله های پلاستیکی دیگر ، این لوله برای کنترل نوع حوادث متناوب و متناوب موج متداول در سیستم های توزیع آب ، طراحی و فشاردهی شده است.در بسیاری موارد ، این امکان را برای شما فراهم می کند تا از لوله HDPE دیواره نازک تری در مقایسه با سایر لوله های پلاستیکی استفاده کنید

۳-عمر مفید طولانی تر

لوله HDPE محصولی ایمن و بادوام است که برای زیرساخت های لوله کشی شما ایده آل است. عمر مفید HDPE بسته به کاربرد ، طراحی و نصب بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود.

قطره گیر نازل آب پخش کن

مدل تولید لوله های نازل آب پخش کن؟

نازل آب پخش کن از مواد پی وی سی محکم و سوراخ شده با سوراخ های نزدیک قرار گرفته اند که امکان توزیع کامل آب در یک اسپری چرخان را فراهم می کند و تمام سطح ماده پر کننده را پوشش می دهد.دستگاه آب گردان از مجموعه لوله های آب پاش تشکیل شده است که دراطراف لوله ایستاده بر روی آب پخش کن نصب شده است. آبپاش با فشار آب در گردش چرخانده می شود. در لوله آبپاش سوراخ های زیادی وجود دارد که باعث می شود آب در اثر چرخش دوار از لوله آن آب خارج شود. سرعت  چرخش را می توان تنظیم کرد تا آسیبی به دستگاه قرار نکند.

 انواع لوله افشانک آب باش برج خنک کننده

  1. افشانک چپقی آب پخش کن برج خنک کننده.
  2. افشانک رزوه ای یا پیچ پینی آب پخش کن برج خنک کننده.

نازل چپقی آب پخش کن برج خنک کننده: این نازل به صورت فشاری در داخل آب پخش کن قرار گرفته می شود که برای محکم کاری و عدم خروج آب و مقاومت در برابر فشار آب خارج شده از لوله خروجی این لوله ها را با پیچ و مهره مخصوصی که ضد آب بوده محکم کاری می کنند تا در از در رفتن لوله و هدر رفت آب جلو گیری شود.

نازل روزه ای یا پیچ پینی آب پخش کن: این نازل به شکل سر خود پیچ هست و درقسمت اتصال لوله  به قطعه پیچ خودکار بر روی آن قرار دارد. و بر روی آب پخش کن پیچیده می شود. و به وسیله چسب قایق ضد آب. عایق بندی محکم می شود تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

لوله نازل آب پخش کن بر اساس تعداد خروجی و قطر خروجی آب پخش کن تولید می شود . که ابعاد تولید شده لوله افشانک برج خنک کننده از ابعاد ۳ اینچ تا ۱۲ اینچ تولید می شود. در جدول زیر تعداد خروجی وقطر خروجی مشخص می باشد که به وسیله آن افشانک آب پخش کن را انتخاب می کنیم.

آب پخش کن تعداد خروجی اندازه خروجی
۳ اینچ ۶ عدد ۴۰ میلمتر
۴ اینچ ۶ عدد ۵۰ میلمتر
۵ اینچ ۴ عدد ۷۰ میلمتر
۶ اینچ ۴ عدد ۹۰ میلمتر
۸ اینچ ۶ عدد ۹۰ میلمتر
۱۰ اینچ ۸ عدد ۹۰ میلمتر
۱۲ اینچ ۸ عدد ۱۱۰ میلمتر

 

نحوه کار کردن و سوراخ کاری نازل آب پخش کن برج خنک کننده؟

آب به وسیله لوله ورودی از قسمت ثابت اسپرینکلر که در پایین قطعه قرار دارد وارد می شود بعد از وارد شدن با دوارنی از گرمای آب ورودی کاسته می شود و توسط نازل آب پخش کن تحت فشارآب و حرکت دوارنی بر روی پکینگ مدیا پاشیده می شود تا عملیات خنک کاری انجام گیرد. لوله خروجی در بر روی قسمت متحرک نصب می شود دارای پیچ خود کار می باشند که بر روی خروجی بسته می شود و با پیچ و مهره مقاومت لوله در برابر افشار محکم کاری می کنند. برروی لوله خروجی یا همان نازل آب پخش کن برج خنک کننده سوراخ هایی قرار دارد که محل خروج آب بوده است. این سوراخ باید به صورت فنی و مهندسی طراحی بشود.

نقاط اولیه خروجی آب ریز تر بوده و هر چه به انتهایی لوله نزدیک می شود نقاط خروجی درست تر می شود .این به این علت است که خروجی افشانک آب پخش کن باید اول ریزتر و در انتها درشت تر شود تا با جریان هم رفتی هوا آب تا انتهای لوله نازل آب پخش کن  حرکت کند. تا پاشش آب به صورت یک نواخت درتمامی سطوح پخش شود و عملیات خنک کاری درست و اصولی انجام گیرد.

نازل آب پخش کن برج خنک کننده

قیمت نازل آبپاش برج

در قیمت گذاری نازل آب پخش کن برج خنک کننده متریال مورد استفاده در تولید این نازل بسیار مهم و با اهمیت است این یک قطعه چرخان بوده است که امکان فرسایش وجود دارد به همین دلیل هزینه جانبی این قطعه نیز افزایش پیدا می کند . بهتر است نصب افشانک آب پخش کن برج خنک کننده توسط مهندسان فنی این مرکز به صورت فن نصب شود تا از خطر احتمالی و هزینه مازاد جلوگیری شود. قیمت گذاری اسپرینکلر به متریال مورد استفاده در تولید این قطعه بستگی دارد که در متریال متفاوتی به در خواست مشتری تولید می شود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده