نازل و افشانک بالتیمور برج خنک کننده صنعتی

نازل بالتیمور برج خنک کننده از انواع نازل مهپاش برج خنک کننده استکه قابل نصب در تمامی برج خنک کن ها را دارد و به نام بالتیمور یا مهپاش شناخته می‌شود. طراحی منحصر به فرد این نوع افشانک توسط مهندسین شرکت اروپایی سازنده برج خنک کننده یعنی بالتیمور صورت گرفته است. نازل بالتیمور برج خنک کننده در دسته بندی افشانک های مهپاش قرار دارد. نوع اتصال ان به لوله به صورت رزوه‌ای از نوع رزوه بیرون می‌باشد. این گرید از انواع نازل برج خنک کننده دارای شعاع پاشش کم حدود ۲۵ سانتی متر داشته و در دسته بندی نازل های کم فشار قرار دارد.

از دیگر کاربری های نازل بالتیمور می‌توان به استفاده در کندانسورهای تبخیری و هواخنک اشاره کرد. در منطقه عسلویه به هنگام تابستان نمی‌توانند مایع خود را تنها با هوا خنک نمایند. مهندسین این کارخانه‌جات تصمیم گرفتند تا از نازلهای مهپاش بالتیمور برای خنک کردن کویل‌های فین دار خود استفاده نمایند. این عمل توانست تا حد چشمگیری فرایند خنک کردن را در این دستگاه‌ها بهبود ببخشد.


مشخصات فنی نازل بالتیمور برج خنک کننده

  1. متریال سازنده: اغلب ABS و PP(پلی پروپیلن)
  2. نام: بالتیمور یا مهپاش (Baltimor nozzle)
  3. سایز تولید نازل : ۳/۴ اینچ
  4. نحوه پاشش آب: دایره پاش
  5. شعاع توزیع آب:  ۲۵ سانتی متر ( در صورت تامین حداقل فشار کار لازم)
  6. نوع نازل از لحاظ فشار کاری: کم فشار با فشار ۱٫۲ بار

نصب و عملکرد نازل بالتیمور (مهپاش)

افشانک مهپاش بالتیمور دارای شعاع پاشش کم و توزیع آب معین و یک طرفه می‌باشد. هدف اصلی نصب نازل های بالتیمور افزایش رطوبت نسبی و سطح تماس بیشتر میان جریان هوا و سیال خنک شونده است. در واقع آب داغی که از قسمت فلنج ها وارد دستگاه شده، پس از عبور از افشانک ثابت بالتیمور به صورت یک طرفه و به شکل مه بر روی پکینگ ها پاشش می‌یابد افشانک بالتیمور  Baltimore cooling tower nozzle در برج خنک کننده هیبریدی، مدارباز و کندانسور های تبخیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در انواع ایرواشر جهت افزایش رطوبت نسبی محیط نیز کاربرد قرار دارد. در کندانسورهای تبخیری در فصل تابستان جهت خنک سازی کویل ها به کار می‌رود.

برای مطالعه جامع نصب و اجرا به صفحه نصب برج خنک کننده مراجعه نمایید.

همپنین نازل بالتیمور در ابعاد ۱٫۲ و ۳/۴ اینچ تولید میگردد. این افشانک قابل نصب به دو روش عمودی و افقی پاش می‌باشد.جهت نصب آن را به بست کبربندی به صورت رزوه‌ای می‌بندند. این امر باعث تعویض راحت نازل بالتیمور برج خنک کننده و استحکام هر چه بیشتر سیستم آبرسانی است. برای جلوگیری از نشت آب یا به اصلاح آببندی از نوار تفلون و واشر اورینگ استفاده نمایید.


مزایای نازل بالتیمور برج خنک کننده

افشانک مهپاش برج خنک کننده دارای مزایای منحصر به فردی به جهت نحوه خاص طراحی و کاربری آن دارد. در این بخش به انواع مزایای آن می‌پردازیم:

۱-میزان آبدهی افشانک مهپاش بالتیمور

میزان آب دهی هر افشانک بستگی به میزان و فشار آب ورودی دارد در این مدل نازل برج خنک کننده به دلیل افزایش میزان آب دهی یا همان پرتاب آب بر روی پکینگ ها اهمیت دارد. در یک کولینگ تاور مدار باز سه رکن مهم در افزایش راندمان کاهش دما موثراند.

  1. کارکرد صحیح سیستم هوارسانی،
  2. تامین فشار لازم برای نازل،
  3. خیس شدن صحیح سطوح خنک کننده

این مدل نازل به صورت دو تایی در کنار یک دیگر قرار میگیرد تا پاشش آب بر روی پکینگ به شکل مناسبی صورت بگیرد. زمانی به حداکثر کاهش دمای خنک کاری دستگاه خواهیم رسید که سطوح پکینگ به طور کامل تر، و در مجاورت هوای خشک محیط قرار بگیرد.

۲-نحوه پاشش و فشار کاری افشانک مهپاش

نحوه پاشش افشانک به صورت مهپاش (مه) است . این مدل افشانک برج خنک کاری از خروجی کوچک آب ,آب به صورت مهپاش با کرد بر روی پکینگ اسپلش ریخته می‌شود. میزان فشار احتمالی مورد نیازبرای نازل بالتیمور برج خنک کننده معادل ۰٫۸ بار میباشد. این فشار کم بوده و بازدهی و راندمان کاری دستگاه را افزایش می‌دهد.

۳-دمای مناسب برای افشانک مهپاش baltimor

دمای مورد نیاز بستگی به متریال مورد استفاده دارد اگر نازل بالتیمور کولینگ تاور از متریال PP تولید شود قابلیت تحمل دمایی بالا ۹۰ درجه را دارد و نیز قابلیت اسیدی شوری دار و متریال PP دارای عمر بالای کاری میباشد. اگر از متریال ABC ساخته شودر تحمل دمایی آن شدیدا کاهش پیدا می کند. عمر مفید متریال ABC پایین است و مقروم به صرفه نمی‌باشد.


قیمت نازل بالتیمور برج خنک کننده

نازل بالتیمور با دو متریال پلیمری ABS و PP  قابل تولید بوده که نوع آن مهمترین پارامتر تعیین کننده قیمت می‌باشد. گرید پلی پروپیلن این افشانک تحمل دمایی تا ۹۰ درجه سانتی گراد ( تست شده) به هنگام کار دارد. از دیگر ویژگی های آن قابلیت اسید شویی و مقاومت در برابر طیف وسیعی از مواد های شیمیایی است. همچین قابل شستوشو با جت واشر می‌باشد. پارامتر دیگر در تعیین قیمت قطعات برج خنک کن بی شک سایز آنها (میزان متریال مصرفی) است. اخرین فاکتور موتر به قیمت تمام شده هر افشانک کیفیت تولید و درصد خلوص مواد اولیه سازنده آن می‌باشد. برای استعلام  قیمت نازل بالتیمور می‌توانید با شرکت برج خنک کننده صنعتی تماس حاصل نمائید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی