سیستم پاشش آب در تمامی برج های خنک کننده توسط نازل برج خنک کننده انجام می‌شود. نازل کولینگ تاور بخش توزیع سیال آب را داخل برج خنک کننده بر عهده دارد. نازل‌های برج خنک کننده تولیدی در کمپانی گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا دارای کیفیت و کارایی مطلوبی هستند. تولیدات این واحد صنعتی در راستای عملکرد هر چه بهتر تبرید برج طراحی میشود. طراحان تجهیز صنعت بر این باورند تا برترین نازل‌های برج خنک کننده را در سالهای متوالی ساخته و روانه بازار کنند. نازل کولینگ تاور برای رسیدن به مرحله تولید نیازمند گذرکردن از چند آیتم است. چرا که نازل‌ها در بخش پر فشار سیالاتی کولینگ تاور در حال کار هستند. پس رعایت هرچه بیشتر حجم فشار و دبی آب میتواند عملکرد نازل برج را بهبود ببخشد. در ادامه آیتم های نام برده را بررسی میکنیم.

 1. تحمل فشار
 2. دبی آب در گردش
 3. تحمل دما
 4. شعاع پاشش
 5. طول عمر مفید

آیتم های نام برده شده در طراحی یک نازل مناسب تاثیر گذار است. برای خرید نازل برج خنک کننده با کیفیت بالا میبایست از شرکتی خریداری نمو.د که اصول ساخت و تولید قطعات با فشار سیالاتی را خوب حفظ نماید. در این صورت تضمین وجود دارد که کیفیت عملکردی نازل مناسب با محیط انتخابی مشتری باشد. اگر بخواهیم یک نازل مناسب در صنعت برج خنک کننده معرفی کنیم قطعات نازل مربع پاش برج خنک کننده است. این نازل با شعاع پاشش مناسب خود توانسته در مدت زمان کوتاهی بیشترین سهم مصرف را در کولینگ تاور به خود اختصاص دهد. شعاع پاشش نازها از ۱۵ سانتیمتر شروع و تا ۱٫۵ یک و نیم متر پایان میبابد. در برج های خنک کاری نیروگاهی یا هذلولی از نازل های طرح هامون با شعاع پاشش بالغ بر ۱٫۵ متر استفاده میشود.

نازل برج خنک کننده بالتیمور

تحمل فشار نازل برج خنک کننده تا چه مقدار است؟؟

تحمل فشار در انواع نازل‌ها بسته ابعاد نازل متفاوت است. این تفاوت ها تعیین کننده نهایی انتخاب یک افشانک درست برای برج است. بدون محاسبات اولیه میزان فشار، نمیتوان تعداد نازلهای مورد نیاز برج را تعیین نمود. این محاسبات به ما کمک میکند تا بهترین نازل برج خنک کننده را برای دستگاه انتخاب نماییم. جالب است بدانید اغلب تولید کنندگان این صنعت نوآور حتی نمیدانند که تحمل فشار هر نازل به تفکیک چه مقدار است. کنترل فشار به توجه به خروجی نازل قابل کنترل است. هرچه میزان خروج آب از نازل کوچک تر باشد با فشار بیشتری آب خارج میگردد. درنتیجه مفدار دبی آب کاهش میابد و این عمل میتواند به دستگاه آسیب برساند. آسیب های ناشی از فشار پاشش بالای آب هم به لوله هدر اصلی و هم به پکینگ برج خنک کننده وارد میگردد.

برای جلوگیری از این اتفاقات می بایست قبل از انتخاب ی نازل کولینگ تاور مقدار فشار آب توسط پمپ ورودی آب به داخل دستگاه بررسی گردد. تحمل فشار یا بار در نازلها عموما به طراحی اولیه بستگی دارد. نازل برج خنک کننده تولید شدهخ در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تحت تست های ویژه در فشارهای مختلف قرار میگیرد. همانطور که گفته شد تعیین فشار اولیه در بارهای متناوب میتواند به خریدار کمک نماید تا محصولی با تناسب فشار سیالاتی خود انتخاب کند. فشار نازل برج خنک کننده رابطه مستقیم با طول عمر قطعه دارد که لذا اگر فشار بالاتر از حد مجاز تعیین شده برای نازل کولینگ تاور باشد افشانک بلافاصله دچار خرابی شده و دیگر قادر به انجام وظیفه پاششی خود نمیباشد. در این صورت خریدار نازل دچار زیان شده است. نکته نازلهای ثابت در برج خنک کننده مخروطی و مدور کاربرد ندارد.

نازل برج خنک کننده

دبی آب در گردش کولینگ تاور چه رابطه‌ای با نازل دارد؟؟

دومین بخش برای تعیین نازل در برج خنک کننده میزان دبی آب در گردش است. واحد این محاسبات بر حسب ساعت براورد میگردد. آنچه از این بخش خواهیم آموخت مارا تا ۵۰ درصد انتخاب یک نازل کارآمد هدایت میکند. هر یک نازلهای برج خنک کننده گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا یک مقدار معینی دبی را پاسخگو میباشد. برای مثال می توان به نازل مربع پاش برج خنک کننده اشاره نمود. توان گردشی دبی آب این نازل مابین ۱۰ الی ۱۵ متر مکعب در هر ساعت است. این افشانک مناسب برای لوله های ۹۰ است که حجم آب ورودی آب در این لوله تا ۳۰ متر مکعب میباشد. با توجه به طول لوله حجم آب ورودی به داخل کولینگ تاور مشخص میشود. میزان فشار هم در بخش قبلی تعیین شد و الان میتوان انتخاب نمود.

تحمل دمای آب چه مقدار اهمیت دارد در انتخاب نازل کولینگ تاور؟؟

یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد در نحوه عملکرد نازل دمای آب وردوی است. همانطور که میدانید تمامی مواد در یک دمای خاصی مولکولهای ماده‌شان فعال میشود. به این آستانه مرزی تحمل دمایی گفته می‌شود. در برخی از صنایع مانند پتروشیمی،رکتورها،صنایع فولاد و ذوب فلزات دمای آّ گرم ورودی بالاست. این دما گاها تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد میرسد که اگر مواد اولیه نازل درست انتخاب نشود باعث آسیب جدی میشوند. چرا که در دمای بالای ۶۰ درجه مولکول های مواد پلی اتیلن و  پی وی سی فعال میشوند. این عامل باعث دفرمه شدن قطعه نازل برج خنک کننده میگردد که در این صورت باید تعویض شود. و در این حالت باید حتما از نازلهایی که با مواد پلی پروپیلن تهیه و ساخته میشوند استفاده نمود چراکه آستانه تحمل این مواد تا مرز۹۰ درجه سانتیگراد است.

شعاع پاشش نازل برج خنک کننده چه کارایی در فرایند خنک کاری سیال دارد؟!!

بعد از نهایی کردن آیتم های بالا میبایست میزان شعاع پاشش را در نظر گرفت. این شعاع در انواع نازل ها تا قطر یک متر هم میرسد که این بسته به نوع برج خنک کننده دارد. در انواع برج خنک کننده اعم از اتمسفریک تا فایبرگلاس یا بتنی از نازل برج خنک کننده جهت پاشش آب استفاده میشود. شعاع پاشش نازل باید به طریقی تنظیم گردد که انتهای پاشش نازل A نازلB را قطع نماید. برخی از نازلهای برج خنک کننده آب را به صورت مربع پاش و برخی دیگر به صورت دایره پاش می پاشند. درواقع این علت بستگی به نوع روتور در نازل کولینگ تاور دارد که در افشانک به چه شکلی طراحی گردد. قطر پاشش افشانگ در واقع اصلی ترین وظیفه یک نازل است که در زمان طراحی نازل زاویه پاشش و نحوه پاشش در نظر گرفته میشود.

طول عمر نازل برج خنک کننده را چگونه کنترل کنیم؟؟

طول عمر پروانه برج خنک کننده و افشانک به تمامی آیتم های بالا بستگی دارد از چگونگی انتخاب جنس تا میزان فشار ودبی. اما نکته ای دیگر در حفظ و نگهداری همچنین افزایش طول عمر نازل برج خنک کننده وجود دارد. آن مهم شستشو مدام و مرتب افشانک کولینگ تاور است که میانگین در ابتدای هر فصل تابستان توصیه میگردد. این شستشو اغلب با آب گرم هم امکان پذیر بوده ولیکن در صورت تجمیع رسوبات در نازلهای پلی پروپیلن میتوان با اسیدهای مخصوص رسوب ذایی نمود.

انواع نازل کولینگ تاور کدامندآ«ها را به شرح ذیل توضیح میدهیم:

 1. نازل مربع پاش یا دک اسپری
 2. نازل ۲H با متریال پلی پروپلین
 3. نازل بالتیمور ۳/۴ اینچ و۱/۲ اینچ
 4. نازل فانوسی یا توربو نازل
 5. نازل حلزونی با متریال ABS
 6. نازل اوریفیس
 7. نازل هامون
 8. نازل خورشیدی
 9. نازلهای چپقی که این بخش شامل ۷ مدل افشانک میشود.

۱-نازل مربع پاش برج خنک کننده

این دسته از افشانک را با نامهایی همچون دک اسپری نیز مینامند. علت نام گذاری این محصول ظاهر و نوع پاشش آب که در مداری مربع شکل اسپری میکند است. از این مدل افشانک برای برجهای بزرگ تر از ۱۰۰ تن نیز استفاده میشود. این نازل مربع پاش برج خنک کاری مناسب برای لوله میل میل یا ۳ اینچ میباشد که توسط کمربند به لوله اصلی برج متصل میگردد.شعاع پاشش این فوگر تا ۶۵ سانتیمتر میرسد همین موضوع باعث شده تا همپوشانی خوبی داشته باشد. در طراحی نازل مربع پاش روتور نصب شده که وظیفه تقسیم فشار و چرخش آب را به عهده دارد قیمت این نازل برج خنک کننده ۲۵۰۰۰ هزار تومان توسط کارشناسان گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا گذاشته شده است. البته میتوان از طرح های شناور کمپانی تا ۳۰ درصد تخفیف دریافت نمود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده