نازل افشانک برج خنک کننده CTR

نازل برج خنک کننده / قیمت / خرید / انواع افشانک برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده فایبرگلاس

نازل برج خنک کننده (nazel tower) یا افشانک برج خنک کن، مرکز اصلی توزیع آب می‌باشد و درواقع نازل افشانک، هدایتگر سیستم پاشش آب در انواع برج خنک کننده است. نازل برج خنک کننده دارای دسته بندی های بسیاری است که از جمله مهمترین آن طبقه بندی ثابت و متغیر است. در سامانه آبرسانی برج خنک کننده از یک یا تعدادی نازل ثابت و یا متحرک با میزان شعاع پاشش معین استفاده می‌گردد.

در واقع نازل کولینگ تاور با ایجاد تنش یا تلاطم در جریان آب سبب شکست جریان سیال شده و در نهایت آب را از دهانه خروجی خود اسپری می‌کند. به دلیل تغییر نسب سطح مقطع ورود و خروج آب، فشار و سرعت جریان آب نیز افزایش می‌یابد، از این رو کارکرد آنها مشابه دوش های پاشش آب است.

در مکانیزم خنک کاری دستگاه، آب گرم در هنگام پاشش و پس از برخورد با پکینگ، در مجاورت با جریان هوای القایی توسط حوض هوارسانی قرار می‌گیرد. از جمله موارد کاربرد نازل می‌توان به برج خنک کن، هواساز، ایرواشر و اسکرابرها اشاره کرد. نازل های متحرک یا به عبارتی دوار فقط به عنوان مرکز توزیع آب در برج خنک کننده مخروطی کاربرد دارد. این تجهیز در صنعت با نام های دیگری نظیر آب پخش کن و اسپرینکلر نیز شناخته می‌شود. از اسپرینکلرها علاوه بر برج، می‌توان آنها در سیستم اطفاء حریق به کار گرفت.


نحوه توزیع آب نازل برج خنک کننده

همانطور که اشاره شد، افشانک وظیفه هدایت سیستم پاشش آب را در کولینگ تاور بر عهده دارد. آب گرم از قسمت فلنچ وارد لوله های اصلی هد سیستم توزیع آب می‌شود. در هنگام طراحی کولینگ تاور اگر تعداد افشانک ها و فاصله آنها از یکدیگر استاندارد باشد، سبب همپوشانی کامل نازلها خواهد شد. همپوشانی باعث تر شدن کامل سطوح خنک کاری شده که به موجب آن شاهد حداکثر راندمان کولینگ تاور خواهیم بود. درادامه سیال خنک شونده وارد بخشی به نام افشانک شده و به وسیله آن بر روی پکینگ کولینگ تاور یا به عبارتی سطوح خنک کاری پاشش می‌یابد.

جریان آب با ورود به بخش نازل، دچار آشفتگی شده و در نهایت با شعاع پاشش معین بر روی پکینگها اسپری می‌شود. در علوم مهندسی مکانیک سیالات، به وسیله‌ای که با تغییر نسبت سطح مقطع باعث افزونی فشار در دهانه خروجی خود شود، شیپوره اطلاق می‌شود. هر چه میزان ریز شدن قطرات آب بیشتر باشد، سطح تماس برخورد آب گرم با جریان هوا افزایش می‌یابد.

افزایش سطح تماس(تبدیل قطرات به ریز قطرات)+همپوشانی کامل نازل ها+تر شدن تمام سطوح پکینگ = افزایش راندمان دستگاه

مهمترین عناوین موثر بر کارکرد نازل برج خنک کننده

 1. شعاع پاشش (همپوشانی)
 2. تامین حداقل فشار لازم
 3. تحمل فشار
 4. تحمل دمایی
 5. نحوه سیستم توزیع آب
 6. جنس و ماده تشکیل دهنده

نازل برج خنک کننده فایبرگلاس

خرید نازل برج خنک کننده 

در دوره های آورهال برج خنک خنک کننده و طراحی سیستم دستگاه گزینش و خرید نازل از جمله موارد مورد توجه است. به هنگام خرید نازل می‌بایست به کیفیت و نوع متریال سازنده آن دقت نمائید. هیچگاه به صرف قیمت، اقدام به خرید افشانک های بی کیفیت با پلیمرهای کهنه یا بازیافتی نکنید.  برای خرید نازل برج خنک کننده به دو آیتم باید دقت کنید. نخست دمای آب گرمی که وارد دستگاه می‌شود، چند درجه است. اگر میزان حرارت سیال بین ۷۵ تا ۹۵ درجه سانتی گراد است باید اقدام به خرید نازلهایی با متریال پلی پروپیلن نمائید.

چنانجه این دما کمتر از ۷۰ درجه است می‌توانید از گریدهای مناسب تر مانند PVC , ABS و PE  استفاده نمایید. چنانچه کیفیت آب در دسترس پایین باشد، احتمال رسوب گرفتگی در مجرای افشانک برج خنک کن وجود دارد. بنابراین بهتر است گریدی با قابلیت اسید شویی مانند پلی پروپیلن را گزینش کنید.

شرکت برج خنک کننده طراح و سازنده انواع نازل برای هواساز،ایرواشر و برج خنک کن با انواع مواد پلی پروپیلن، پلی اتیلن یا پلی کربنات است. اغلب افشانک های ساخته شده در هواساز و برج خنک کن به صورت مشترک قابل استفاده می‌باشد. از اهداف این شرکت همواره ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خود و جلب رضایت مشتریان و اطمینان خاطر آنها در هنگام خرید نازل برج خنک کننده است.

نازل حلزونی برج خنک کننده و هواساز کلیک کنید.


تقسیم دبی حجمی توسط افشانک برج خنک کن

گردش آب در برج از مهمترین بخشهای فعالیت‌ دستگاه در طی یک شبانه روز محسوب می‌شود. سیرکولاسیون در واقع اجرای یک دور خنک کاری سیال در برج خنک کن به شمار می‌آید. افشانک برج خنک کننده دارای انواع گوناگون بسیاری است که هر یک از آنها برای مقدار معینی از جابه‌جایی حجم مایعات طراحی شده‌اند. با توجه به ظرفیت برودتی برج (تبرید) تعداد و نوع نازل برج خنک کننده مشخص می‌شود. در واقع هر یک از افشانک های انشعاب گرفته از لوله اصلی توزیع آب، حجم معینی از دبی آب در گردش را در واحد زمان میپاشند که به آن دبی حجمی اطلاق می‌گردد.


تحمل فشار نازل برج خنک کننده 

تحمل فشار از بخش‌های مورد توجه در محاسبه و طراحی اولیه ساخت و تولید (قطعات برج خنک کننده) است. میزان آب ورودی یا همان دبی نیرویی به سطح مقطع قطعات وارد میکند که به آن فشار می‌گویند. از جمله اقدامات ایمن سازی قطعات، تست آنها در فشارهای مختلف سیالاتی است. نازل برج خنک کن قطعه‌ای است که تحت دو فشار ورودی آب و مکش فن از بالا قرار می‌گیرد. ضخامت افشانک برج خنک کن از شکستگی آن در هنگام ورود مایعات جلوگیری می‌کند. برای شکست فشار اولیه در برخی افشانک‌های برج خنک کاری وسیله‌ای به نام روتور نصب شده است. پس از ورود آب به داخل نازل برج خنک کننده، آب توسط این قطعه تقسیم شده و با حرکت پیچشی آن دچار تلاطم شده و درنهایت از دهانه خروجی آن به بیرون هدایت می‌گردد.


تحمل دما افشانک برج خنک کننده

یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد و طول عمر نازل برج خنک کننده را افزایش می‌دهد مقاومت در برابر حرارت آبگرم ورودی است. همانطور که میدانید تمامی مواد در یک دمای خاصی مولکول‌های آنها فعال می‌شود. به این آستانه مرزی تحمل دمایی Temperature tolerance گفته می‌شود. در برخی از صنایع مانند پتروشیمی،راکتورها،صنایع فولاد و ذوب فلزات دمای آبگرم ورودی بالاست. این دما گاها تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد (بخار) می‌رسد که اگر مواد اولیه نازل برج خنک کن درست انتخاب نشود باعث آسیب جدی می‌شوند. در دمای بالای ۶۰ درجه مولکول‌های مواد پلی اتیلن و  پی‌وی‌سی فعال می‌گردد. این عامل باعث دفرمه شدن نازل برج خنک کننده شده که در این صورت باید تعویض شود. در این حالت حتما از نازل‌هایی که با مواد پلی پروپیلن استفاده نمایید چرا که این مواد تا مرز ۹۵ درجه سانتی گراد، حرارت را تحمل می‌کنند.


شعاع پاشش افشانک برج خنک کن

شعاع پاشش نازل برج خنک کن یکی از نکات مهم در خرید آن و طراحی کولینگ تاور است. در انواع نازل ساخته شده میزان پرتاب آب متفاوت و متناسب با فشار جریان آب گرم ورودی به برج خنک کن است. حتی برای بهبود سطح کیفی و همپوشانی بهتر نحوه سیستم پاشش آب نازل‌های برج خنک کن متفاوت ساخته شده است. در برخی از مدل‌ها به صورت مربع پاش و بعضی افشانک ها به روش دایره پاش تولید شده‌اند. از عوامل موثر بر شعاع پاشش افشانک برج خنک کننده، میزان دبی و فشار آب در دستگاه است.


انواع نازل برج خنک کننده

هر یک از انواع نازل برج خنک کننده با طراحی منحصر به فرد در شرایط مخصوص به خود مورد استفاده قرار می‌گیریند. در واقع با انتخاب صحیح افشانک، می‌توانید، راندمان دستگاه را بهبود بخشیده و از حداکثر توان برودتی برج خنک کن بهرمند شوید. در واقع در سامانه های مدار باز از مهمترین فاکتورهای موثر بر کاهش دمای سیال، نازل و پکینگ برج خنک کننده است.

انواع نازل برج خنک کننده به لحاظ نحوه پاشش آب

 1. افشانک مربع پاش برج خنک کننده : سیال را به صورت مربعی بر روی پکینگها می‌پاشد. این دسته شامل افشانک دک اسپری یا Brent wood می‌باشد.
 2. افشانک دایره پاش برج خنک کننده: جریان آب را صورت دایره ای با شعاع پاشش مشخص توزیع می‌کند. این دسته شامل انواع افشانک های ۲,H، چپقی، بالتیمور، طرح هامون، توربو، پلکانی، پروانه‌ای، خورشیدی، حلزونی می‌باشد.

طبقه بندی افشانک بر اساس فشار کاری

 1. افشانک با فشار کاری کم: این دسته از نازل ها برای رسیدن به شعاع پاشش استاندارد نیازی به فشار بالا ندارند. نازلها با فشار کاری بین ۰٫۵ الی ۱٫۲ بار، از دسته بندی افشانک های کم فشار برج خنک کننده محسوب می‌شوند.
 2. افشانک با فشار کاری زیاد: در این طبقه بندی، نازل هایی که برای رسیدن به شعاع پاشش مطلوب خود به تامین فشاری بیش از ۱٫۲ بار احتیاج دارند، قرار گرفته‌اند.

دسته بندی انواع افشانک به لحاظ نحوه توزیع آب

 1. افشانک های مهپاش برج خنک کن: دارای شعاع توزیع آب کم و به صورت پودر مانند می‌باشد. در واقع این مدل از انواع نازل آب گرم را به صورت مه در آورده و رطوبت نسبی محیط را بالا می‌برد. علاوه در برج خنک کن در کندانسور های تبخیری و ایرواشرها به منظور افزایش رطوبت و خنک سازی بیشتر به کار گرفته می‌شوند.
 2. افشانک های اسپری پاش برج خنک کن: این داسته شامل نازلهایی با شعاع پاشش معین بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می‌باشد. افشانک های اسپری پاش، درصد بالایی از آب را به صورت اسپری بر روی سطح پرکنها می‌ریزد. راندمان نازلهای اسپری کننده به مراتب بالاتر از قطره پاش و مهپاش است. ازچمله افشانک های اسپری پاش میتوان به دک اسپری و دایره پاش(۲H) اشاره کرد.
 3. افشانک های قطره پاش برج خنک کننده: نازل های قطره پاش عمدتاً سیال را با شعاع پاششی بین ۲۰ الی ۶۰ سانتی متر به صورت ریز قطرات توزیع می‌کنند. انواع آن شامل، کریسمسی، حلزونی، چپقی و مرحله‌ای می‌باشد.

 پرکابردترین افشانک های برج خنک کننده کدام اند؟

 1. نازل مربع پاش یا دک اسپری
 2. نازل H.2 با متریال پلی پروپلین (دایره پاش)
 3. نازل بالتیمور ۳/۴ اینچ و۱/۲ اینچ
 4. نازل فانوسی یا توربو نازل (مرحله ای)
 5. نازل حلزونی با متریال ABS
 6. نازل اوریفیس (پلکانی)
 7. نازل طرح هامون
 8. نازل خورشیدی (کریسمسی)
 9. نازل‌های چپقی

۱-نازل مربع پاش برج خنک کن

این دسته از نازل برج خنک کننده را با نام‌هایی همچون دک اسپری(Spray deck) یا مربع پاش می‌نامند. علت نام گذاری آن ظاهر و نوع پاشش آب که در مداری مربع شکل اسپری است. از این مدل افشانک برج خنک کن برای برج‌های بزرگتر از ۱۰۰ تن تبرید استفاده می‌شود. نازل مربع پاش برج خنک کننده مناسب برای لوله ۹۰ میلی متر یا ۳ اینچ می‌باشد. نازل مربع پاش برج خنک کننده توسط کمربند به لوله اصلی برج متصل می‌گردد.شعاع پاشش آن حدودا بین ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر است. نازلهای مربع پاش در دسته بندی افشانکهای اسپری پاش قرار دارد.نازل های مربع پاش برج خنک کننده دارای همپوشانی مطلوبی هستند و همین امر سبب شده تا متقضایان آن بیشتر از سایر مدلها باشد.

در طراحی نازل مربع پاش برج خنک کن روتور نصب شده که وظیفه تقسیم فشار و ایجاد تلاطم در جریان آب را به عهده دارد. شما می‌توانید از طرح‌های شناور کمپانی برج خنک کننده تا ۳۰ درصد تخفیف دریافت نمود.


۲-نازل فانوسی برج خنک کن

نازل فانوسی برج خنک کننده درواقع یکی از انواع سیستم های پاشش آب به صورت قطره‌ای است. نام دیگر محصول توربو نازل مرحله‌ای بوده که علت نام‌گذاری آن اسپری سیال در دو بخش یا مرحله می‌باشد. مواد به کار رفته در ساخت و تولید افشانک فانوسی برج خنک کن با دو گرید پلی کربنات و پلی پروپیلن است. میزان پرتاب آب تا ۱ متر را در اطراف خود دارد و می‌تواند تا ۳ بار استاندارد فشار مستقیم را تحمل نماید. نازلهای فانوسی مناسب برج‌های خنک کننده فایبرگلاس و گالوانیزه میباشد. در انواع ظرفیت‌های برج خنک کن از ۱۰ تن الی ۱۵۰۰ تن تبرید قابلیت نصب دارد.


۳-نازل بالتیمور 

نازل بالتیمور کولینگ تاور درواقع توسط شرکتی با همین نام برای اولین بار طراحی و تولید شده است. شرکت برج خنک کننده توانسته با دانش بومی مهندسین خود این نازل برج خنک کننده را به مرحله تولید انبوه در دو سایز ۳/۴ و ۱/۲ اینچ برساند. افشانک بالتیمور برج خنک کن رزوه بیرون بوده و می‌توان آن را با کمربند مناسب خود به لوله اصلی هد آب در برج متصل نمود. افشانک برج خنک کن نوع بالتیمور از ماده پلی پروپیلن PP تهیه و تولید می‌شود این ماده تحمل دمایی تا ۹۰ درجه سانتیگراد دارد. با توجه به میزان افزایش فشار می‌تواند آب را تا حدی به صورت مهپاش اسپری نماید. برای کندانسورهای تبخیری مفید بوده و در انواع برج خنک کن قابل نصب است. نازل برج خنک کن را می‌توانید به دو صورت عمود پاش و افقی پاش استفاده کنید.


۴-نازل پلکانی 

نازل پلکانی یا افشانک اوریفیس برج خنک کن یکی از انواع‌های نازلها است که در طبقه بندی افشانک‌های کم فشار جای دارد. نازل برج خنک کننده به طور کلی وظیفه پاشش آب برروی پکینگ یا کویل برج را به عهده دارد. اما بسته به میزان فشار،قطر لوله اصلی و میزان سختی آب جنس مواد و نوع آن قابل تغییر است. به همین منظور تنوع این کالا نسبت به دیگر محصولات بیشتر می‌باشد.وسیله‌ای کاربردی و مهم در قسمت ورودی پلکانی تعبیه شده که نام آن روتور است. این قطعه فشار آب را تقسیم، باعث چرخش آب و در نهایت پرتاب سیال در شعاعی مشخص می‌گردد. نازل‌های اوریفیس رزوه داخل هستند و برای برجهایی با لوله قطر ۹۰ میلی متر طراحی شده‌اند.


خرید اسپرینکلر برج خنک کن

اسپرینکلر یا آب پخش کن برج خنک کن، از انواع نازل های دوار بوده که تنها در برجهای خنک کاری با طراحی گرد یا مخروطی کاربرد دارد. درواقع اسپرینکلر مرکز اصلی هدایت آب در یک برج مخروطی است. اسپرینکلر در سه گرید فلزی شامل برنجی، آلومینیوم، چدن و پلیمری PVC نیز تولید می‌شود. در هنگام خرید اسپرینکلر برج خنک کن، پارمتر بسیار موثر بر قیمت آن متریال سازنده است. چنانچه قصد خرید یا استعلام اسپرینکلر برج خنک کن را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.


پارامترهای موثر بر قیمت نازل برج خنک کننده

 1. استراکچر یا به عبارتی طراحی ظاهری
 2. سایز افشانک ( ورودی و خروجی قطعه)
 3. میزان متریال مصرف شده به هنگام ساخت
 4. گرانول و گرید مواد اولیه در ساخت نازل
 5. مدل نازلها: دوار یا ثابت

اسپرینکلرها به دلیل داشتن بلبرینگ،متریال اغلب فلزی و میزان مصرف متریال بیشتر به هنگام ساخت، دارای قیمت بیشتری نسبت به انواع نازل ثابت دارند. اغلب نازل های ثابت ساخته شده از مواد پلیمری بوده و به همین دلیل دارای قیمت مقرون به صرفه تری هستند. برای مشاوره و استعلام قیمت انواع نازل، می‌توانید با کارشناس ما در شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس تماس برقرار کنید.