نازل حلزونی برج خنک کننده

نازل حلزونی برج خنک کننده در دسته‌ی نازل رزوه ای قرار دارد و از افشانک حلزونی برای پاشش آب در انواع برج خنک کننده مکعبی و مخروطی استفاده می‌گردد. فوگر حلزونی کیفیت بالایی داشته و هنگامی که فشار سیالاتی زیاد است میتواند به درستی عمل کند. از نازل حلزونی برای هواساز،ایرواشر،کندانسورهای تبخیری نیز استفاده میشودنحوه اسپری کردن سیال توسط این نوع نازل به صورت دایره پاش میباشد. همچنین مدل حلزونی در دسته‌ی افشانک فشار قوی و نازل‌های ثابت جای می‌گیرد. شکل ظاهری شیپوره حلزونی شبیه حروف (P) است که برگرفته از نازل چپقی برج خنک کننده هواساز و ایرواشر می باشد. فوگر حلزونی در سیستم‌های پاشش آب ثابت کارایی دارد و به دو روش عمودی و افقی نصب می‌شود.

کیفیت ساخت و تولید نازل حلزونی برج خنک کن امری مهم است و در طول عمر مفید قطعه تاثیر می‌گذارد. طراحی باید به نحوی انجام شود که در تمامی دستگاه‌ها اعم از برج خنک کننده مدار باز یا مدار بسته به راحتی قابل نصب باشد. هر نازل با توجه به اندازه ورودی خود میزان شعاع پاشش مشخصی را دارا می‌باشد. از مزایای نازل حلزونی هواساز میتوان به قابل شستشو بودن با اسید، یا عمل در دمای بالا، به صرفه بودن هزینه تعمیر و تعویض اشاره کرد. البته برای جلوگیری از معیوب شدن افشانک باید آن را هر ۶ ماه در دوره اول راه اندازی دستگاه شست‌وشو داد تا رسوبات رشد نکنند. شرکت ساخت برج خنک کننده انواع نازل حلزونی را با کیفیت و متریال مناسب همراه ضمانت نامه عرضه می‌نماید. 


ویژگی‌های فنی نازل حلزونی برج خنک کننده 

نازل حلزونی برج خنک کننده پاشش مناسب و اصولی بر روی پکینگ فیلمی دارد. همچنین افشانک حلزونی در دو اندازه ۳/۴ و ۱/۲ اینچ تولید میگردد. هر ۲ سایز از مدل رزوه داخل بوده که توسط یک رابط اتصال به لوله‌ی هدر اصلی نصب می‌شود. آستانه تحمل فشار نازل حلزونی هواساز تا ۳ بار استاندارد است و پاسخگو دبی در گردش (۳/۴ اینچ ۳ متر مکعب) و (۱/۲ اینچ ۱/۵ متر مکعب) می‌باشد.

 متریال و جنس تولیدی فوگر‌های حلزونی در شرکت برج خنک کننده از مواد مقاوم ABC و p.v.c میباشد. که قابلیت اسیدشویی در دمای بالا و تحمل حرارت تا مرز ۸۳ درجه سانتی‌گراد را دارد. همانطور که بالاتر اشاره شد نصب شیپوره حلزونی به دو صورت عمودی و افقی در برج است. همین ویژگی سبب شده علاوه بر استفاده نازل حلزونی برج خنک کننده در ایرواشرها، هواساز، برای تجهیزات پاستور و شستشو دهنده نیز کاربرد داشته باشد.

نازل حلزونی برج خنک کن در واقع از نظر ظاهری شبیه به حلزون طراحی شده است. شکل مخزن افشانک حلزونی موجب می‌گردد تا آب پس از وارد شدن به نازل با چرخش دوار به سمت خروجی هدایت شود. عامل دایره پاش بودن فوگر حلزونی همین امر بوده، البته شعاع پاشش نازل‌ها عموما به مقدار خروجی از آن هم بستگی دارد. هر چه سوراخ خروجی بزرگ‌تر باشد شعاع پاشش بالاتری را در برمیگیرد.

برعکس آن هم اتفاق می‌افتد یعنی اگر مقدار خروجی آب کوچکتر باشد از شعاع اسپری نازل حلزونی کم می‌شود. همچنین اندازه سیال و دبی مایع در گردش نیز حائز اهمیت است. برای محاسبه تعداد نازل باید میزان فشار پمپ و دبی آب در چرخش به صورت دقیق حساب شود. عدم آنالیز صحیح فوگر حلزونی در برج خنک کننده سبب شده که قطعه به درستی عمل نکند.

مقاله مرتبط با افشانک مهپاش را در صفحه نازل بالتیمور برج خنک کننده مطالعه کنید.


افشانک حلزونی برج خنک کن و هواساز

ابعاد نازل حلزونی هواساز و برج خنک کن

عموم فوگرها در کل وظیفه پاشش آب را بر روی پکینگ فیلمی برج خنک کننده عهده‌دار هستند. این عمل در تمام افشانک‌ های حلزونی به دو آیتم دبی و فشار بستگی دارد. برای اتصال نازل حلزونی هواساز نیاز است از رابطی با جنس PVC یا گالوانیزه استفاده شود. سپس توسط بست کمربندی به لوله انتقال آب در برج خنک کن با فاصله معین متصل گردد. اندازه نازل حلزونی برج خنک کننده بر اساس یک استاندارد جهانی می‌باشد. افشانک حلزونی در دو سایز متفاوت با طول و قطر مختلف طراحی می‌شود:

  1. طول نازل حلزونی ۳/۴ اینچ ۶۵ میلیمتر معادل ۶/۵ سانتی‌متر و در نمونه ۱/۲ اینچ طول افشانک به ۵۷ میلی‌متر می‌رسد.
  2. قطر نازل ۱/۲ اینچ ۳/۵ سانتیمتر و برای فوگر حلزونی ۳/۴ اینچ ۴۳ میلی متر میباشد.
  3. سایز دهانه خروجی در هر دو نوع افشانک برج خنک کن حلزونی ۱۰ میلیمتر است.

شیپوره حلزونی برج خنک کننده در این ۲ اندازه فشار و دبی متفاوتی دارد که مقدار آن برای هر دو نوع قابل افزایش است. در ادامه اگر میزان آن زیاد شود نحوه عملکرد افشانک حلزونی هواساز همانند نازل مه پاش میشود. برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر از این شکل طراحی می‌توانید با کارشناسان این کمپانی تماس برقرار کنید.

شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس نازل حلزونی هواساز را از طریق دستگاه تزریق پلاستیک تولید و عرضه می‌نماید


دیگر کاربردهای افشانک حلزونی چیست؟

فوگر حلزونی برج خنک کن در تجهیزاتی همچون تونل پاستور و شستشو مورد استفاده قرار میگیرد. قابلیت عمودپاش و افق پاش در این هنگام به چشم می‌آید. فشار مناسب جهت شستن و پاکیزه کردن محصولات موردی است که هنگام خرید یک نازل حلزونی باید به آن توجه شود. این مدل نازل برج خنک کننده در انواع کندانسور تبخیری و کویل فین دار نیز کارایی به سزایی دارد. این کوئل‌ها عموما به روش خنک سازی هوا سیال خود را خنک میکنند اما در برخی مناطق گرمسیری این امکان دیگر وجود ندارد. لیکن راه حل این معضل استفاده از نازل‌های حلزونی می‌باشد به نحوی که قطرات آب را به کوچکترین حد مولکولی خود تبدیل نموده و سیال بشکل مهپاش بر محیط خود پخش میگردد. این عمل دمای خشک محیط را کاهش داده و با مکش فن‌های قدرتمند از میان کویل‌های خنک کننده عبور مینماید.

تست نهایی برج خنک کننده به ما نشان میدهد که این مکانیزم خنک کاری را سرعت می‌بخشد. همچنین موجب حفظ و سلامت برج خنک کاری و قطعات آن میشود. تعیین یک نازل مناسب از نوع حلزونی می‌تواند تا ۳۰ درصد عملکرد شیمیایی تبرید را کامل کند. همچنین اگر افشانک حلزونی درست انتخاب گردد در کیفیت و ماندگاری فن‌ها نیز تاثیر میگذارد. چرا که در صورت عدم کارکرد صحیح شیپوره حلزونی آب به سمت پروانه برج خنک کننده کشیده می شود و باعث شده رطوبت بالا به آن آسیب جدی برساند.


قیمت نازل یا افشانک حلزونی برج خنک کننده 

قیمت گذاری ثابت برای قطعات برج خنک کننده با توجه به نوسانات بازار امری بسیار مشکل است. اما عزم و اراده شرکت ما همواره بر این بوده که کلیه قیمت‌ها را در سایت فروشگاهی به روز رسانی و اعلام نماید. قیمت‌گذاری کالا چندین آیتم دارد اولین و مهمترین آن نوع جنس مصرفی در ساخت یک نازل حلزونی هواساز می‌باشد. با توجه به تورم‌های اخیر قیمت دلار،ارز و واردات مواد اولیه مانند ABS نمیتوان قیمت مصوب داشت. به همین علت کلیه قیمتها در چند سال اخیر در بازار شناور است. دومین مورد جهت تعیین هزینه این قطعه میزان مصرف متریال میباشد که در هر نازل با دیگری تفاوت دارد. در واقع وابسته به وزن مواد مصرف شده قیمت تعیین می‌گردد. سومین عامل موثر در هزینه‌ها خواب محصول و مدت زمان دپو کالا می باشد. انتخاب یک نازل با متریال مناسب موجب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری برج خنک کننده میشود.

برای مشاهده ویدیوهای مرتبط با نازل حلزونی بر روی لینک آپارات کلیک نمایید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی
  • با سلام وقت بخیر خدمت شما آیا امکان دریافت نمایندگی فروش نازل حلزونی برج خنک کننده یا کولینگ تاور از سایت وجود دارد؟

    • باسلام و عرض ادب
      نازل حلزونی برج خنک کننده و دیگر انواع افشانک حلزونی کولینگ تاور را تنها میتوانید به صورت آزاد خریداری نمایید