نازل فانوسی و مرحله ای برج خنک کننده


نازل فانوسی یا مرحله ای و در اصطلاع مهندسی توربو نازل از انواع افشانک در برج خنک کننده است نازل فانوسی در برجهای خنک کننده ظرفیت متوسط عملکرد بهتری دارد. عملکرد توربو نازل در برج خنک کن به صورت همپوشانی است که در دو مرحله انجام می‌گردد و تمام سطح برج را مرطوب می‌نماید. افشانک فانوسی در انواع مختلفی با توجه به مدل و ظرفیت برج خنک کننده طراحی می‌شود. لازم بذکر است تحت هیچ شرایطی نمی‌توان بدون محاسبه و دانش فنی  نازل برج خنک کننده را تغییر داد. شرکت برج خنک کننده از تولیدکنندگان به نام نازل فانوسی یا مرحله ای و دیگر مدل‌های افشانک برج خنک کن می‌باشد.


جنس نازل فانوسی برج خنک کننده

نازل فانوسی از دو متریال پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن برای استفاده در برج خنک کننده ساخته می‌شود. افشانک مرحله‌ای به علت دارا بودن دو سطح مقطع، موجب افزایش میزان شعاع پاشش می‌گردد. باید توجه نمود که توربو نازل برج خنک کننده در دسته‌ی پرفشارها قرار گرفته و به همین علت نوع جنس و میزان مقاومت آن در برابر رسوب گرفتگی مهم است. بهترین متریال برای افشانک فانوسی پلی پروپیلن میباشد زیرا تحمل دمایی بالا و قابلیت شستشو را دارد. نازل مرحله ای از پلی کربنات نیز برای به کار گیری در برج خنک کن طراحی میگردد که این جنس در مقایسه با pp دارای فواید کمتری است. البته برای برج‌های خنک کن تا دمای ۶۵ درجه قابل استفاده و به کار گیری می باشد.

 محاسبه و ساخت توربو نازل مرحله‌ای برج خنک کننده 

برای ساخت و محاسبه نازل فانوسی برج خنک کن نیازمند طراحی قوی و مهندسی (کاملا فنی) هستیم. کیفیت تولید افشانک فانوسی و عمر قطعات برج خنک کننده رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. هرچه میزان دقت در طراحی و محاسبه نازل مرحله‌ای برج خنک کننده بالاتر باشد راندمان کاری بهتر می‌شود. همپنین پاشش اولیه آب هر چه شعاع بیشتری را در بر بگیرد مقدار خنک کاری سیال در برج افزایش می‌یابد.

خنک شدن آبگرم در برج‌های خنک کن بستگی به چندین آیتم دارد که اولین آن انتخاب درست یک فوگر مناسب با توجه به برج است. نازل فانوسی کولینگ تاور در چندین طرح و نقش توسط شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس تولید و به بازار عرضه می‌ گردد. از دیگر انواع نازل فانوسی برج خنک کن میتوان به افشانک خورشیدی و هامون اشاره نمود که برای برج‌های خنک کن صنعتی عظیم و بزرگ استفاده میشود.


مشخصات فنی توربو نازل 

  1. نازل فانوسی برج دارای شعاع پاشش ۵۰ سانت الی ۱٫۵ متر می‌باشد.
  2. تحمل فشار ورودی سیال به داخل توربو نازل مرحله‌ای کولینگ تاور بین ۱٫۵ تا ۴ بار تخمین زده شده است.
  3. تحمل دمای غیر مستقیم توسط آب تا مرز ۹۰ درجه سانتیگراد را دارد.
  4. نصب آسان و تعویض راحت
  5. مناسب لوله های ۱/۲ الی ۲ اینچ

توربو نازل مرحله ای برج خنک کننده


نازل فانوسی خورشیدی برج خنک کاری 

نازل فانوسی برج خنک کن از سه شکل استاندارد تشکیل میگردد. یکی از این سه مدل نازل خورشیدی است که کمی با نمونه اولیه تفاوت دارد. نحوه پاشش آب بر روی پکینگ کولینگ تاور همچون نمونه نخست در دو مرحله انجام می‌شود. به همین علت افشانک خورشیدی در دسته توربو نازل یا مرحله‌ای برج خنک کننده (Turbo stage nozzle) قرار میگیرد. پاشش خطی و اسپری منظم با فشار متعادل از نکات مثبت نازل فانوسی برج خنک کن می‌باشد. میتوانید این فوگر را در انواع برج‌های فایبرگلاس،بتنی و گالوانیزه استفاده نمایید. شعاع اسپری مرحله اول در افشانک یک متر و در بخش دوم ۶۵ سانتیمتر را پوشش می‌دهد.


افشانک فانوسی و مرحله ای هامون 

در برج‌های بتنی یا به اصلاح هذلولی نمی‌شود از هر نوع افشانک پاشنده‌ای استفاده کرد. برای رفع این معضل شرکتی با نام هامون فوگری طراحی کرد که به آن نازل مرحله‌ای هامون نیز میگویند. در این کولینگ تاورها برای خنک کردن آب احتیاج به سطح گسترده‌ای داریم که بتواند آن حجم آب را در ساعت مشخص به روش اتمسفریک خنک کاری کند. این میزان از کاهش دما را تنها می‌توان با پکینگ کولینگ تاور بدست آورد. موضوع اصلی پاشش مناسب سیال بر روی این سطوح میباشد که با توجه به بزرگی دستگاه می‌بایست از نازل فانوسی برج خنک کن استفاده گردد.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی