از انواع سیستم‌های پاشش آب در برج خنک کاری نازل مربع پاش برج خنک کننده (Square nozzle) است. نازل مربع پاش برج خنک کننده را با نام (دک اسپری) می‌نامند. عموم وظیفه نازل‌ها، پاشش آب مناسب در تمام سطوح برج خنک کننده است. به این سطوح خنک کاری در کولینگ تاور پکینگ برج خنک کننده می‌گویند. نازل‌های مربع پاش مناسب برای برج خنک کننده مکعبی بوده و در مدور استفاده‌ای ندارد. نحوه قرار گیری و نصب نازل مربع پاش برج خنک کننده به اینگونه است. کولینگ تاورهای مکعبی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. واحد اندازه گیری کولینگ تاور تن تبرید است. برای اندازه گیری صحیح و نصب اصولی نازل برج خنک کننده تعداد لوله‌ها و طول را مشخص نمایید. شعاع پاشش این قطعه ۳۵ الی ۵۵ سانتی متر است. اما چرا به این نوع افشانک نازل مربع پاش می‌گویند؟

جواب این سوال در قسمت خروجی افشانک است که حالت آن را در دستگاه تبدیل به مربع می‌کنند. آب به هنگام خروج از نازل مربع پاش برج خنک کننده به شکل پاشش مربعی سیال را بر روی بستر برج خنک کننده می‌پاشد. (بستر برج خنک کننده همان سطوح خنک کاری دستگاه هستند). نازلهای مربع پاش برج خنک کننده به سه دسته کلی تقسیم میشوند. نازل پلکانی مربع پاش،نازل ۲H مربع پاش و (نازل برج خنک کننده) که بیشترین مخاطب را در بین مربع پاشها دارد. نازل مربع پاش کولینگ تاور رزوه بیرون است و توسط تعدادی کمربند لوله یا بست کمربندی به لوله هدر آب کولینگ تاور نصب میشوند. تعویض آسان و شستشو سریع از ویژگی های این مدل افشانک است. قابلیت شستشو در دمای بالا باعث میشود طول عمر بیشتری داشته باشد.

نازل مربع پاش برج خنک کننده

اندازه و محاسبات نازل مربع پاش برج خنک کننده

طول نازل مربع پاش برج خنک کننده ۱۱/۳ سانتیمتر (معادل ۱۱۳ میلیمتر) می‌باشد. قطر دهانه ورودی آب ۷۵ ملی متر است فشار استاندارد قابل تحمل در نازل مربع پاش برج خنک کننده ۳الی ۵ بار می‌باشد. دبی پاشش آب را تا مرز ۱۰ الی ۱۲ متر مکعب پاسخگو است. نازل مربع پاش از بیرون رزوه شده و میتوان این مدل را بر روی لوله ۹۰ ملی یا ۳ اینچ بست. البته لازم به ذکر است این مدل قابلیت نسب بر روی لوله های بزرگتر مانند ۴ اینچ الی ۶ اینچ را دارد. در قسمت خروجی نازل برج خنک کننده مربعی طراحی شده که اندازه آن ۷۵ در ۷۵ می‌باشد. آب پس خروج از دهانه میانی در سطح مواج مربع نازل پخش و در نهایت با شکل مربع و چرخشی سیال توزیع می‌گردد. شعاع پاشش بسته به قاصله میان نازل و پکینگ متغیر است.

گاهی توسط تولید کننده این فاصله به یک متر میرسد. در این صورت شعاع پاشش تا ۶۵سانتیمتر افزایش میابد. مادامی که این فاصله به کمتر از ۴۰ سانتی متر برسد شعاع پاشش چیزی بالغ بر ۴۵ سانتیمتر است. این عوامل شاید در ابتدای طراحی نازل مربع پاش برج خنک کننده زیاد مورد تاثیر نباشد ولیکن در مراحل کاری و فرایند خنک کاری تاثیر خود را خواهند گذاشت. پس قطر چیدمان پکینگ برج خنک کننده در فرایند پاشش مناسب میتواند تاثیر بگذارد. به طور کلی و حرفه ای قطر چیدمان در برج های خنک کننده مکعبی نباید بیشتر از ۶۰ سانتی متر باشد. این قطر پیشنهادی معادل دو لایه ۳۰ سانتی است. در این حالت نازل برج خنک کاری مربع پاش با حداکثر ظرفیت خود کار میکند و اینجا نفع اقتصادی برای مشتری ایجاد مینماید فلذا تعداد کمتری نازل مصرف شده است و همچنین تعداد کمتری پکینگ در برج نصب می‌شود.

اجزای نازل مربع پاش برج خنک کننده

استاتور در این نوع افشانک مربع پاش خنک کاری از متریال ABS و پلی اتیلن تشکیل میشود. تحمل دمایی در نازل مربع پاش تا مرز ۸۳ درجه سانتی گراد است. در متریال ABS این امکان وجود دارد تا افشانک را با اسیدهای مخصوص شستشو دهید.روتور وظیفه چرخش و ایجاد فشار مناسب همچنین کنترل دبی خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده را به عهده دارد. روتورها از جنس استاتورها اغلب تولید می‌شوند.شکل ظاهری روتور بیشتر شبیح به دایره‌ای با دو حرف اس در میانش است. در نازلها این دو بخش مکمل یکدیگر هستند گرچه اجزای افشانک بسیار اندک است ولی در عملکرد کلی هر تکه از نازل تاثیر گذار است.در این نازل تولیدی توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا افشانک به دو قسمت تقسیم می‌گردد:

  1. بدنه اصلی نازل کولینگ تاور که به آن استاتور (Stator) نیز گفته می‌شود.
  2. قسمت میانی افشانک که به آن روتور (Rotor) هم گفته می‌شود.

نازل مربع پاش 2H

مقایسه نازل پلی پروپیلن با نازل پلی استایرن

برای ساخت و استفاده از نازل برج خنک کن بهره گیری از کدام پلیمر بهترین انتخاب است؟ هردو پلیمرهای نیمه بلورین و  ترمو پلاستیک می‌باشند. پلی پروپیلن استحکام بسیار بالایی در برابر شکنندگی، و ترک در اثر فشار دارد. همچنین نقطه ذوب بالاتر نسبت به پلی استایرن سبب شده تا تحمل آن در برابر حرارت بیشتر باشد. بنابر این علاوه بر فشار، میزان حرارت بیشتری را تحمل می‌کند. در برابر فشار و دمای بالا دفرمه نمی‌شود و راندمان و کارایی خود را حفظ می‌کند. کیفیت برتر همچنان مشتری بیشتری به نسبت قیمت مناسب دارد. یک ضربالمثل انگلیسی هست که میگوید من هنوز آنقدر پولدار نشدم که جنس ارزان بخرم. این دقیقا تفاوت مابین پلی پروپیلن و پلی اتیلن است. مولکولهای پلی پروپیلن در دمای بالای ۹۰ درجه فعال میشوند. و این به معنای تحمل آستانه دما در نازل PP میباشد.

نازل۲H  نوعی دیگر از نازل های مربع پاش 

 نازل ۲H از انواع افشانک برج خنک کننده دو سلول است. این مدل نازل در خانواده مربع پاش‌ها قرار می‌گیرد.امروزه در بیشتر کولینگ تاورها مورد استفاده است. متریال به کار رفته در فرایند تولید این افشانک از جنس پلی پروپیلن می‌باشد.خاصیت این نوع مواد به کار رفته در تولید نازل ۲H باعث شده تا مقاومت بیشتری در برابر دمای بالای آب پیدا کند. کیفیت مواد در حفظ و طول عمر کالا تاثیر مستقیم دارد. در این مدل نازل مربع پاش علاوه بر طراحی مهندسی و اصولی همچنین دوام و کار آمدی بالاتر محصول در اولویت ساخت قطعه توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا قرار گرفته است. ابعاد و مزایای نازل ۲H به شرح زیر می‌باشد:

  1. طول قطعه ۹۶ میلیمتر
  2. قطره دهانه ورودی آب ۲ اینچ یا ۶ میلیمتر
  3. دارای روتور از جنس خود کالا
  4. قابلیت اسید شوی در دمای بالا
  5. قابلیت باز و بسته نمودن نازل با ابزار مانند آچار
  6. قطر دهانه خروجی ۳ سانتی متر
  7. تحمل فشار تا ۸ بار و دبی در گردش بر مبنای ساعت ۷ متر مکعب

برای خرید نازل برج خنک کننده ابارا کلیک نمایید

اگر به دنبال نازل ویژه و کار آم هستید نازل فانوسی یا مرحله ای برج خنک کاری را امتحان نمایید


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده