از انواع سیستم‌های پاشش آب در کولینگ تاور نازل مربع پاش برج خنک کننده (Cooling Tower Square nozzle) است. نازل مربع پاش برج خنک کننده را با نام (دک اسپری) می نامند. عموم وظیفه نازل‌ها پاشش آب مناسب در تمام سطوح برج خنک کننده است.

به این سطوح خنک کاری را در کولینگ تاور پکینگ مدیا برج خنک کننده می گویند. نازل‌های مربع پاش مناسب برای برج خنک کننده مکعبی بوده و در مدور استفاده‌ای ندارد. نحوه قرار گیری و نصب افشانک مربع پاش برج خنک کننده به این گونه است.

کولینگ تاورهای مکعبی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. واحد اندازه گیری کولینگ تاور تن تبرید است.

برای اندازه گیری صحیح و نصب اصولی نازل مربع پاش کولینگ تاور تعداد لوله‌ها و طول را مشخص نمایید.

شعاع پاشش این قطعه ۳۵ الی ۵۵ سانتی متر است. اما چرا به این نوع افشانک نازل مربع پاش می‌گویند؟

جواب این سوال در قسمت خروجی افشانک است که حالت آن را در دستگاه تبدیل به مربع می‌کنند. آب به هنگام خروج از نازل مربع پاش به شکل پاشش مربعی سیال را بر روی بستر برج خنک کننده می‌پاشد. (بستر برج خنک کننده همان سطوح خنک کاری دستگاه هستند)

نازل مربع پاش برج خنک کننده

اندازه و محاسبات نازل مربع پاش برج خنک کننده

طول نازل مربع پاش کولینگ تاور ۱۱/۳ سانتیمتر (معادل ۱۱۳ میلیمتر) می‌باشد. قطر دهانه ورودی آب ۷۵ ملی متر است فشار استاندارد قابل تحمل در نازل مربع پاش برج خنک کننده ۳الی ۵ بار می‌باشد. دبی پاشش آب را تا مرز ۱۰ الی ۱۲ متر مکعب پاسخگو است. نازل مربع پاش از بیرون رزوه شده و میتوان این مدل را بر روی لوله ۹۰ ملی یا ۳ اینچ بست. البته لازم به ذکر است این مدل قابلیت نسب بر روی لوله های بزرگتر مانند ۴ اینچ الی ۶ اینچ را دارد. در قسمت خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده مربعی طراحی شده که اندازه آن ۷۵ در ۷۵ می‌باشد. آب پس خروج از دهانه میانی در سطح مواج مربع نازل پخش و در نهایت با شکل مربع و چرخشی سیال توزیع می‌گردد.

اجزای نازل مربع پاش کولینگ تاور

در این نازل تولیدی توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا افشانک به دو قسمت تقسیم می‌گردد:

۱- بدنه اصلی نازل کولینگ تاور که به آن استاتور (Stator) نیز گفته می‌شود
۲-قسمت میانی افشانک که به آن روتور (Rotor) هم گفته می‌شود.

استاتور در این نوع نازل خنک کاری از متریال ABS و پلی اتیلن تشکیل میشود. تحمل دمایی در نازل مربع پاش تا مرز ۸۳ درجه سانتی گراد است. در متریال ABS این امکان وجود دارد تا افشانک را با اسیدهای مخصوص شستشو دهید.روتور وظیفه چرخش و ایجاد فشار مناسب همچنین کنترل دبی خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده را به عهده دارد. روتورها از جنس استاتورها اغلب تولید می‌شوند.شکل ظاهری روتور بیشتر شبیح به دایره‌ای با دو حرف اس در میانش است.

نازل مربع پاش 2H

نازل۲H  نوعی دیگر از نازل های دک اسپری

 نازل ۲H از انواع افشانک برج خنک کننده است. این مدل نازل در خانواده مربع پاش‌ها قرار می‌گیرد.امروزه در بیشتر کولینگ تاورها مورد استفاده است. متریال به کار رفته در فرایند تولید این افشانک از جنس پلی پروپیلن می‌باشد.خاصیت این نوع مواد به کار رفته در تولید نازل ۲H باعث شده تا مقاومت بیشتری در برابر دمای بالای آب پیدا کند. کیفیت مواد در حفظ و طول عمر کالا تاثیر مستقم دارد.

ابعاد و مزایای نازل ۲H به شرح زیر می‌باشد:

۱-طول قطعه ۹۶ میلیمتر

۲-قطره دهانه ورودی آب ۲ اینچ یا ۶ میلیمتر

۳-دارای روتور از جنس خود کالا

۴-قابلیت اسید شوی در دمای بالا

۵-قابلیت باز و بسته نمودن نازل با ابزار مانند آچار

۶-قطر دهانه خروجی ۳ سانتی متر

۷-تحمل فشار تا ۸ بار و دبی در گردش بر مبنای ساعت ۷ متر مکعب

در این مدل نازل علاوه بر طراحی مهندسی و اصولی همچنین دوام و کار آمدی بالاتر محصول در اولویت ساخت قطعه توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا قرار گرفته است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 58 میانگین: 4.7]

نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده