نازل مربع پاش برج خنک کننده فایبرگلاس

نازل مربع پاش برج خنک کننده (Square nazel) یا افشانک مربع پاش برج خنک کن از انواع نازل برج خنک کاری است که در دسته بندی فوگر های مربعی قرار دارد. وظیفه اصلی نازل، هدایت سیستم پاشش آب و توزیع مناسب سیال در انواع برج خنک کن مدار باز و مدار بسه با طراحی مکعبی است. در برج های خنک کن مخروطی از نازل های متحرک تحت عنوان اسپرینکلر یا آب پخش کن استفاده می‌شود. افشانک مربع پاش برج خنک کننده در گروه نازل های اسپری کن قرار دارد. مربع پاش ها به مراتب دارای راندمان بالاتر و شعاع پاشش بیشتری به نسبت گریدهای قطره پاش و مهپاش است.  نازل برج خنک کننده یکی از مهم ترین قطعات دستگاه است که عملکرد صحیح آن تاثیر بسزایی در کاهش دمای سیال دارد.

افشانک مربع پاش برج خنک کننده در گروه نازلهای پرفشار با فشار کاری ۱٫۸ بار می‌باشد. چنانچه فشار کاری استاندارد آن تامین گردد، شعاع توزیع آب آن به هشتاد سانتی متر می‌رسد. عمدتاً در سایزهای ۲ و ۱/۲ اینچ با متریال پلی پروپیلن توسط دستگاه تزریق پلاستیک به تولید می‌رسد. این گرید در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی مقاوم و دارای قابلیت اسید شویی است. تحمل دمایی گرانول های آن تا ۹۵ درجه سانتی گراد می‌باشد در اثر حرارت کمتر از ۹۵ درجه، دفرمه نمی‌شود. همچنین باید گفت افشانک مربع پاش برج خنک کننده از انواع نازل های ثابت است. نحوه اتصال آن به لوله به صورت رزوه‌ای با رزوه بیرون است که آن را توسط بست کمربندی به لوله متصل می‌کنند.


چرا به این نوع افشانک نازل مربع پاش برج خنک کننده می‌گویند؟

جواب این سوال در قسمت خروجی افشانک است که حالت آن را در دستگاه تبدیل به مربع می‌کنند. آب به هنگام خروج از نازل مربع پاش برج خنک کننده به شکل پاشش مربعی سیال را بر روی بستر یا پکینگ دستگاه می‌پاشد. (بستر برج خنک کن همان سطوح خنک کاری دستگاه هستند). نازلهای مربع پاش برج خنک کننده به سه دسته کلی تقسیم میشوند. نازل پلکانی مربع پاش،نازل ۲٫H مربع پاش که بیشترین مخاطب را در بین مربع پاشها دارد. نازل مربع پاش برج خنک کن رزوه بیرون است و توسط تعدادی کمربند لوله یا بست کمربندی به لوله هدر آب برج خنک کننده نصب میشوند. تعویض آسان و شستشو سریع از ویژگی های این مدل افشانک است. قابلیت شستشو در دمای بالا باعث میشود طول عمر بیشتری داشته باشد.

محصولی مرتبط با افشانک برج خنک کننده را در مقاله نازل حلزونی مطالعه نمایید.


اندازه و محاسبات فوگر مربع پاش برج خنک کننده

طول نازل مربع پاش برج خنک کننده ۱۱/۳ سانتیمتر (معادل ۱۱۳ میلیمتر) می‌باشد. قطر دهانه ورودی آب ۷۵ ملی متر است فشار استاندارد قابل تحمل در نازل مربع پاش برج خنک کن ۳الی ۵ بار می‌باشد. دبی پاشش آب را تا مرز ۱۰ الی ۱۲ متر مکعب پاسخگو است. نازل مربع پاش از بیرون رزوه شده و میتوان این مدل را بر روی لوله ۹۰ ملی یا ۳ اینچ بست. البته لازم به ذکر است این مدل قابلیت نسب بر روی لوله های بزرگتر مانند ۴ اینچ الی ۶ اینچ را دارد. در قسمت خروجی نازل برج خنک کننده مربعی طراحی شده که اندازه آن ۷۵ در ۷۵ می‌باشد. آب پس خروج از دهانه میانی در سطح مواج مربع نازل پخش و در نهایت با شکل مربع و چرخشی سیال توزیع می‌گردد.


شعاع پاشش افشانک مربع پاش برج خنک کننده

شعاع توزیع آب بسته به قاصله میان نازل و پکینگ متغیر است. گاهی توسط تولید کننده این فاصله به یک متر میرسد. در این صورت شعاع پاشش تا ۶۵سانتیمتر افزایش میابد. مادامی که این فاصله به کمتر از ۴۰ سانتی متر برسد شعاع توزیع آب چیزی بالغ بر ۴۵ سانتیمتر است. این عوامل شاید در ابتدای طراحی نازل مربع پاش برج خنک کننده زیاد مورد تاثیر نباشد ولیکن در مراحل کاری و فرایند خنک کاری تاثیر خود را خواهند گذاشت.

پس قطر چیدمان پکینگ برج خنک کن در فرایند توزیع آب مناسب میتواند تاثیر بگذارد. به طور کلی و حرفه ای قطر چیدمان در برج های خنک کننده مکعبی نباید بیشتر از ۶۰ سانتی متر باشد. این قطر پیشنهادی معادل دو لایه ۳۰ سانتی است. در این حالت نازل برج خنک کاری مربع پاش با حداکثر ظرفیت خود کار میکند و اینجا نفع اقتصادی برای مشتری ایجاد مینماید فلذا تعداد کمتری نازل مصرف شده است و همچنین تعداد کمتری پکینگ در برج نصب می‌شود.


اجزای نازل مربع پاش برج خنک کننده

استاتور در این نوع افشانک مربع پاش برج خنک کن از متریال ABS و پلی اتیلن تشکیل میشود. تحمل دمایی در افشانک مربع پاش تا مرز ۸۳ درجه سانتی گراد است. در متریال ABS این امکان وجود دارد تا افشانک را با اسیدهای مخصوص شستشو دهید.روتور وظیفه چرخش و ایجاد فشار مناسب همچنین کنترل دبی خروجی نازل مربع پاش برج خنک کننده را به عهده دارد. روتورها از جنس استاتورها اغلب تولید می‌شوند.شکل ظاهری روتور بیشتر شبیح به دایره‌ای با دو حرف اس در میانش است. در نازلها این دو بخش مکمل یکدیگر هستند گرچه اجزای افشانک بسیار اندک است ولی در عملکرد کلی هر تکه از نازل تاثیر گذار است. افشانک تولیدی توسط شرکت برج خنک کننده صنعتی به دو قسمت تقسیم می‌گردد:

 1. بدنه اصلی نازل مربع پاش برج خنک کننده که به آن استاتور (Stator) نیز گفته می‌شود.
 2. قسمت میانی افشانک که به آن روتور (Rotor) هم گفته می‌شود.

مقایسه نازل پلی پروپیلن با نازل پلی استایرن

برای ساخت و تولید افشانک مربع پاش برج خنک کن کدام پلیمر بهترین انتخاب است؟ هردو پلیمرهای نیمه بلورین و  ترمو پلاستیک می‌باشند. پلی پروپیلن استحکام بسیار بالایی در برابر شکنندگی، و ترک در اثر فشار دارد. همچنین نقطه ذوب بالاتر نسبت به پلی استایرن سبب شده تا تحمل آن در برابر حرارت بیشتر باشد. بنابر این علاوه بر فشار، میزان حرارت بیشتری را تحمل می‌کند.

در برابر فشار و دمای بالا دفرمه نمی‌شود و راندمان و کارایی خود را حفظ می‌کند. کیفیت برتر همچنان مشتری بیشتری به نسبت قیمت مناسب دارد. یک ضربالمثل انگلیسی هست که میگوید من هنوز آنقدر پولدار نشدم که جنس ارزان بخرم. این دقیقا تفاوت مابین پلی پروپیلن و پلی اتیلن است. مولکولهای پلی پروپیلن در دمای بالای ۹۰ درجه فعال میشوند. و این به معنای تحمل آستانه دما در نازل PP میباشد.

جهت مشاهده دیگر انواع نازل با متریال pe.pp بر روی لینک افشانک چپقی کلیک نمایید.


نازل ضد رسوب پلی پروپیلن 2H


نازل ۲H چیست؟

 نازل ۲H از انواع نازل مربع پاش برج خنک کننده است. امروزه در بیشتر کولینگ تاورها از این نوع فوگر استفاده می‌شود. متریال به کار رفته در فرایند تولید این افشانک از جنس پلی پروپیلن می‌باشد.خاصیت این نوع مواد به کار رفته در تولید نازل ۲٫H باعث شده تا مقاومت بیشتری در برابر دمای بالای آب پیدا کند. کیفیت مواد در حفظ و طول عمر کالا تاثیر مستقیم دارد. در این مدل نازل مربع پاش علاوه بر طراحی مهندسی و اصولی همچنین دوام و کار آمدی بالاتر محصول در اولویت ساخت قطعه توسط شرکت برج خنک کننده صنعتی قرار گرفته است. ابعاد و مزایای نازل ۲٫H به شرح زیر می‌باشد:

 1. طول قطعه ۹۶ میلیمتر
 2. قطره دهانه ورودی آب ۲ اینچ یا ۶ میلیمتر
 3. دارای روتور از جنس خود کالا
 4. قابلیت اسید شوی در دمای بالا
 5. قابلیت باز و بسته نمودن افشانک با ابزار مانند آچار
 6. قطر دهانه خروجی ۳ سانتی متر
 7. تحمل فشار تا ۸ بار و دبی در گردش بر مبنای ساعت ۷ متر مکعب

 


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی
 • وقت شما بخیر لطفا بفرمائید میتونید نازل مربع پاش کولینگ تاور رو در سایز ۲ اینچ هم تولید کنید آیا این امکان وجود دارد؟

  • با سلام وقت بخیر
   خیر متاسفانه این نوع نازل مربع پاش برج خنک کننده (کولینگ تاور) تنها مناسب لوله‌های ۹۰ میل است و برای سایز دو اینچ به شما نازل ۲H را پیشنهاد میکنم چرا که هم مقاومت بالایی دارد و هم از مواد پلی پروپیلن تهیه و ساخته شده است. همچنین طراحی جدیدتری نسبت به نازل مربع پاش کولینگ تاور دارد.