نازل پلکانی برج خنک کننده یا به اصطلاح افشانک اوریفیس برج خنک کن از انواع نازل ثابت با طراحی سطح مقطع پلکانی است که در انواع برج خنک کننده کاربری دارد. نازل پلکانی برج خنک کننده دردسته بندی افشانک با نحوه پاشش آب به صورت دایره پاش می‌باشد. این نازل اوریفیس دارای سطح مقطعی به شکل پلکانی است. این مدل افشانک در گروه نازل‌های ثابت و نازل مربع پاش قرار میگیرد. داخل این قطعه دنده‌ای به شکل دارد و مانند پله است . نام این قطعه کاربردی که فشار و گردش آب را تنظیم می‌نماید روتور است. سایز دهانه ورودی نازل اوریفیس برج خنک کننده ۳ اینچ است. هر اینچ معادل ۲٫۵۴ سانتیمتر است و این افشانک مناسب لوله ۹۰ میل می‌باشد. پاشش آب در این نازل حلزونی برج خنک کننده نیز به صورت دایره‌ای است.

نازل اوریفیس برج خنک کاری از متریال های ABC. PP تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. نازل پلکانی برج خنک کننده توسط بست کمربندی به صورت رزوه‌ای نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل افشانک اوریفیس از مدل افشانک هایی است که تحت فشار زیاد می‌باشد. نازل اوریفیس شامل دو قسمت می‌باشد که عملیات پاشش را بر روی پکینگ انجام می‌دهد. قسمت شامل یک بخش پلکانی شکل داخل نازل اوریفیس و بنده خود نازل برج خنک کاری می‌باشد. که دارای وروی برج و خروجی کوچک دایره شکل است . که آب را به صورت دایره شکل پرتاب می‌کند.

 

نحوه عملکرد نازل اوریفیس پلکانی برج خنک کننده

آب پس از ورود به داخل نازل اوریفیس پلکانی برج خنک کننده توسط روتور مرکزی افشانک تنظیم می‌شود. روتور آب را به چند راه تقسیم می‌نماید و باعث می‌شود تمامی اصول تقسیم آب در افشانک به درستی انجام گردد. نازلهای پلکانی از ساختار طراحی ویژه تری نسبت به دیگر نازلها برخوردارند که باعث میشود از بقیه نازل مربع پاش متمایز گردند. این تمایزها برای مخاطبان افشانک مربع پاش جالب می‌باشد زیرا با توجه به طراحی هر برج خنک کننده میتوان مدل مورد تایید آب پخش کن مربع پاش خود را انتخاب نمایند. عملکرد نازل پلکانی بی شک مابین پاشش مربعی و پاشش دایره ای میباشد. شعاع پاشش افشانک اوریفیس برج خنک کننده با ماکسیموم ظرفیت توان فشار ۶۵ سانتیمتر است. این پاشش اگر فشار پشت افشانک کم شود میزان شعاع پاشش کاهش میابد. تحمل فشار نازل اوریفیس پلکانی ۳ بار به صورت استاندارد میباشد و قادر است در هر ساعت ۱۲ مبتر مکعب آب را پاشش نماید.

مطلبی مرتبط با نازل را میتوانید در صفحه افشانک چپقی برج خنک کن مطالعه نمایید.

طراحی افشانک اورفیس

به علت شکل پلکانی این مدل افشانک برج خنک کاری تلاطم آب در این قطعه زیاد بوده و کمتر دچار گرفتگی میشود. نصب این به وسیله بست کمربندی می‌باشد و برای عایق کاری آن از نوار تفلون استفاده میشود.آب به صورت پکنواخت و دایره شکل بر روی پکینگ مدیا ریخته میشود و باعث افزایش راندمان برج خنک کننده میشود. هزینه نصب و نگهداری این افشانک ها بسیار مقرون به صرفه است. قیمت این مدل نازل بسته به نوع متریال ABC. PVC بسته به اندازه ورودی و خروجی آن متفاوت است. اندازه ورودی پر کاربرد ۳ اینچ میباشد دارای شعاع پاشش متغییر بین ۶۰ الی ۸۰ سانتیمتر است. اتصالات این نوع افشانک رزوه ای رو به داخل است.

مشخصات فنی افشانک برج خنک کننده اوریفیس

 1. مواد اولیه سازنده:ABS و PP و پلی اتیلن سنگین
 2. سایز تولید: دو سایزبندی ۲ و ۱/۲ اینچ
 3. نوع اتصال به لوله: یه صورت رزوه‌ای از نوع رزوه داخل
 4. نحوه پاشش آب: به صورت دایره
 5. شعاع پاشش آب بر روی پکینگ ها: ۵۵ سانتی متر
 6. در دسته بندی افشانک های ثابت از نوع تحت فشار
 7. حداقل فشار لازم برای همپوشانی کامل نازلها: حدود ۲ بار

قیمت نازل پلکانی اوریفیس برج خنک کننده

 1. نوع متریال سازنده قطعه: پلی اتیلن و پلی پروپیلن به دلیل مقاومت بهتر دارای قیمت بالاتری هستند.
 2. سایز تولیدی دکه درواقع منظور همان میزان گرانول مصرف شده برای ساخت قطعه است.
 3. کیفیت و مرغوب بودن جنس محصول
 4. جهت استعلام قیمت و خرید محصول می‌توانید با کارشناسان شرکت برج خنک کننده تماس حاصل نمائید.

اگر به دنبال انواع نازل هستید بر روی لینک افشانک حلزونی کولینگ تاور کلیک نمایید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی