کولینگ تاور دستگاهی برای خنک نمودن سیال می‌باشد. (نازل چپقی برج خنک کننده) (Nozzle cooling tower) وسیله‌ای برای پاشش مناسب آب بروری پکینگ مدیا برج خنک کننده است.

نازل چپقی برج خنک کننده از انواع بسیاری برخوردار می‌باشد. تنوع کالایی باعث می‌شود انتخاب یک محصول مناسب به مشتری کمک نماید. (افشانک برج خنک کننده) نام دیگر این قطعه می‌باشد.

نازل چپقی کولینگ تاور در ایروارشها و هواسازها مورد استفاده است. علت مصرف نازل ایرواشر در هواساز این است که نازل مورد نظر با افزایش دبی و فشار سیال آب را به صورت مهپاش توزیع می نماید.

نازل چپقی برج خنک کننده

نازل چپقی برج خنک کننده سر پهن فشاری

در اینگونه نازل تولیدی در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا دارای اندازه استاندرد است.

۱-طول نازل فشاری ۸۶ میلی متر

۲-قطر دهانه خروجی آب ۶ میلمتر

۳-قطر داخلی ورودی آب نازل چپقی برج خنک کننده ۱۲میلی متر که معادل ۱/۲ اینچ می باشد

متریال و جنس به کار رفته در این قطعه از پلی‌پروپیلن گرانولی می‌باشد.

تمحل دمای تا مرز ۸۳ درجه سانتی گراد را دارد و دفرمه نمی‌شود.در کل این نوع نازل از سه قطعه تشکیل می‌گردد.

در کولینگ تاورها این افشانک میتواند با پاشش مناسب آب و شعاع معین با فشار استاندارد (۴ بار و دبی ۵ لیتر) در دقیقه را تا شعاع ۳۵ سانتی متر پاشش مینماید.سر مخروطی شکل افشانک این امکان را میدهد تا فشار خروجی آب را کنترل نماید. این قطعه به طریقه رزوه به بدنه اصلی متصل میگردد.اندازه قطر سر فوگر ایرواشر ۴۹ میلیمتر است.بدنه اصلی نازل چپقی برج خنک کننده مانند حرف P در حروف لاتین طراحی شده است .آب با فشار بالق بر ۸ بار به داخل افشانک هدایت می شود. شدت ورود آب پس وارد شدن به دایره p کاهش میبابد.لوله انتقال آب فوگر به  داخل دایره استوانه ای مخروطی شکل است که این طراحی هم سبب گشته تا میزان قابل توجهی فشار آب را در بخش اول کاهش دهد.

نازل چپقی برج خنک کننده

افشانک سر استیل برج خنک کننده

نازل چپقی برج خنک کننده سر استیل نسل جدیدی از تولیدات این نوع افشانک است. طراحی و تغییرات ویژه‌ای به منظور بهبود عملکرد  و کارایی محصول داده شده است.با توجه به مدل‌های گذشته که تمام محصول از مواد پلاستیکی تولید میشد و رسوبات باعث از بین بردن این قطعه می‌شدند نازل چپقی سر استیل این مشگل را حل نمود.

این قطعه شامل ۴ تکه می‌باشد که این قطعه را به صورت کامل تشریح کرده ایم:

۱-بدنه اصلی نازل چپقی کولینگ تاور

۲- سر استیل خروجی سیال

۳-سر پیچ نگهدارنده خروجی آب

۴-واشر عایق بندی خروجی در نازل چپقی برج خنک کننده

به طول ۷۷ میلی متر در مقایسه با نازل سرپهن ۱۱ میل کوچکتر است. علت این طراحی چیست؟ این کوچکی با توجه به افزایش حجم نازل بوده در مرکز نازل استوانه‌ای به منظور کاهش فشار آب و بهتر اسپری نمود سیال تعبیه شده است. ورودی آب در این مدل افزایش یافته که اندازه آن به ۳۰ میلیمتر و یا یک اینچ میرسد.آب پس از وزود به دایره اصلی در راهی پلکانی شکل در داخل نازل قرار میگیرد که باعث افزایش سرعت و نرمال نمودن دبی میگردد. تحمل فشار در این نوع نازل چپقی برج خنک کننده تا ۸ بار است و دبی قابل پاشش ۱۰ لیتر می‌باشد.خروجی دهانه افشانک برج خنک کننده سر استیل ۲۰۰ میکرون است که با این اندازه خروجی نوعی نازل مهپاش محسوب میشود. نازل‌های مهپاش علاوه بر کاربردهای ثابت نظیر کولینگ تاور در سیستم‌های هوارسان مورد استقبال است.

نازل کولینگ تاور

نازل چپقی دو تکه فشار قوی اسپری

ویژگی های این محصول نظیر: کیفیت سبکی زیبایی راحتی نصب تعویض آسان بادوام مقاوم در برابر آبهای اسیدی و سختی بالا همه و همه در نازل چپقی برج خنک کننده مدل دو تکه خلاصه می‌شود.

ابعاد این قطعه به شرح زیر می‌باشد:

۱-طول افشانک به اندازه ۷۵ میلیمتر یا ۷/۵ سانتی متر است

۲-خروجی آب به قطر ۱۱ میل میباشد

۳-ورودی آب فوگر به قطر ۲۳ میلی متر یا ۳/۴ اینچ است.

ویژگی محصول 

شعاع پاششی بالغ بر ۴۵ سانتی متر که در مقایسه با دیگر هم نوع های خود بسیار برجسته است.

این نوع نازل همانند نمونه‌های قبلی دارای مقدار دبی مشخص و تحمل فشار معین خود است. لذا اگر میزان دبی و فشار در هنگام خرید نازل مورد توجه قرار نگیرد میتواند به سیستم دستگاه شما خسارت وارد نماید.

نازل چپقی کولینگ تاور دوتکه دارای دبی نرمال (۷ لیتر با ماکسیموم فشار ۶ بار) را تحمل می نماید.

این را درنظر داشته باشید تمامی نازل‌ها دارای اندازه گیری نسبی بوده است و با تغییر فشار دبی نیز تغییر مینماید.

نازل چپقی ایرواشر فشارینازل چپقی برج خنک کننده

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 85 میانگین: 4.6]

نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده