نازل چپقی برج خنک کننده و هواساز

نازل چپقی برج خنک کننده (nazel tower) یا افشانک از انواع نازل برج خنک کن با طراحی چپقی می‌باشد که از این نازل در انواع هواساز و ایرواشر استفاده می‌شود. افشانک چپقی برج خنک کننده در چندین تیپ متنوع نیز به تولید می‌رسد. (نازل چپقی هواساز) نام دیگر این قطعه می‌باشد. افشانک فشاری در ایرواشر ها و هواسازها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علت مصرف افشانک چپقی برج خنک کننده در هواساز این است که نازل مورد نظر با افزایش سرعت خطی و فشار سیال، آب را به صورت مهپاش توزیع می‌نماید. افشانک چپقی را در انواع کندانسور هم میتوان استفاده نمود این نازل با شعاع پاشش مناسب خود در اغلب دستگاههای خنک کننده استفاده می‌شود. نازل چپقی کندانسور در کندانسورهای تبخیری، آبی استفاده میشود. نازلهای برج خنک کن انواع گوناگونی دارد که بیشترین میزان کاربرد مطعلق به نازل چپقی است.

از دیگر فواید نازل برج خنک کننده قابلیت اسید شویی در گرید پلی پروپیلن(PP) است. درواقع علت شستشو با اسید، تحمل مولکولی گرانولهای PP در ساخت و تولید نازل چپقی است.تحمل دمایی افشانک چپقی هواساز در مواد پلی اتیلن تا ۷۵ درجه سانتیگراد و مواد پلی پرو پیلن تا مرز۹۰ درجه سانتیگراد است. فوگر فشاری برج خنک کننده انواع گوناگونی دارند و هر یک مناسب سیستمی منحصر به فرد هستند.

انواع نازل چپقی را میتوان در شرکت برج خنک کن با کیفیت مناسب تهیه نمود. ضمانت نامه کتبی محصول گواه بر کیفیت کالا و خدمات پس از فروش کمپانی دارد. انواع نازل برج خنک کن در تمامی برج های مکعبی مورد استفاده می‌باشد. طراحی افشانک چپقی بر اساس ساختار ضبدری می‌باشد که می‌توان آن را به صورت عمودی یا افقی در برج نصب نمود.

مشخصات نازل چپقی برج خنک کننده

 1. وظیفه: افشانک چپقی مرکز اصلی هدایت پاشش آب در انواع برج خنک کن
 2. نحوه اتصال به لوله: رزوه بیرون/رزوه داخل/ واشردار
 3. نوع سیستم پاشش آب: به صورت دایره ای
 4. زاویه اتصال به لوله: به دو صورت افقی و عمودی
 5. متریال سازنده آن : عمدتا پلی پروپیلن
 6. تحمل دمایی: بین ۸۵-۹۵ درجه(تست آزمایشی)
 7. دارای قابلیت اسید شویی
 8. مقاوم در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی
 9. دارای قابلیت شستوشو با جت واشر
 10. سایزبندی افشانک چپقی برج خنک کننده: ۱/۲ و ۳/۴ و ۱ اینچ
 11. سایز دهانه نازل: به ترتیب ۲۰ و ۲۵ میلی متر
 12. دارای چهار تیپ متفاوت از لحاظ شعاع پاشش، فشار کاری، نحوه اتصال به لوله و سایز دهانه خروجی آب
 13. شعاع پاشش آب: بین ۲۰ الی ۵۰ سانتی با توجه به فشار آب
 14. کاربری سایز ۱/۲ اینچ در انواع ایرواشر
 15. فشار لازم جهت کار: بین ۰٫۷ الی ۱٫۴ بار

افشانک چپقی برج خنک کننده سر پهن فشاری

در برج خنک کننده نازل چپقی سر پهن می‌تواند با پاشش مناسب آب و شعاع معین با فشار استاندارد دبی ۵ لیتر در دقیقه را تا شعاع ۳۵ سانتی متر پاشش می‌کند. سر مخروطی شکل افشانک چپقی این امکان را میدهد تا فشار خروجی آب را کنترل نماید. این قطعه از طریق رزوه به بدنه اصلی متصل می‌گردد. اندازه قطر سر فوگر فشاری ۴۹ میلیمتر است.

بدنه اصلی نازل چپقی برج خنک کننده مانند حرف P در حروف لاتین طراحی شده است .آب با فشار به داخل افشانک هدایت شده و به دلیل تغییر اندازه سطح مقطع خروجی نسبت به ورودی، آب با فشار افزون تری از دهانه نازل خارج می‌شود. لوله انتقال آب درون افشانک چپقی سرپهن، دایره استوانه‌ای مخروطی شکل است که این طراحی هم سبب گشته تا میزان قابل توجهی فشار آب را در بخش اول افزون تر کند.

 1. طول فوگر فشاری ۸۶ میلی متر
 2. قطر دهانه خروجی آب ۶ میلمتر
 3. قطر داخلی ورودی آب افشانک چپقی برج خنک کن ۱۲میلی متر که معادل ۱/۲ اینچ می باشد
 4. متریال و جنس به کار رفته در این قطعه از پلی‌پروپیلن گرانولی می‌باشد.
 5. تمحل دمایی تا مرز ۸۳(تست شده) درجه سانتی گراد و عدم دفورمه شدن قطعه
 6. .در کل این نوع نازل چپقی از سه قطعه تشکیل می‌گردد.

نازل چپقی سر استیل هواساز و برج خنک کن

نازل چپقی سر استیل برج خنک کننده و هواساز

نازل چپقی سراستیل برج خنک کننده سلولی نسل جدیدی از این نوع افشانک چپقی است. تغییرات ویژه‌ای به منظور بهبود عملکرد و کارایی محصول در آن اعمال شده است. با توجه به مدل‌های گذشته که تمام محصول از مواد پلاستیکی تولید می‌شد و رسوبات باعث از بین بردن این قطعه می‌شدند. نازل چپقی سر استیل برج خنک کننده این مشکل را حل نمود.

به طول ۷۷ میلی متر در مقایسه با فوگر فشاری سرپهن ۱۱ میل کوچکتر است. علت این طراحی چیست؟ این تغییر با توجه به افزایش حجم نازل اعمال شده، در مرکز نازل چپقی، استوانه‌ای به منظور کاهش فشار آب و بهبود اسپری کنندگی سیال تعبیه شده است. ورودی آب در این مدل افزایش یافته که اندازه آن به ۳۰ میلیمتر یا یک اینچ می‌رسد.آب پس از وزود به دایره اصلی در راهی پلکانی شکل در داخل افشانک چپقی سراستیل قرار می‌گیرد که باعث افزایش سرعت و نرمال نمودن دبی میگردد.

تحمل فشار در این نوع نازل چپقی برج خنک کن تا ۸ بار است و دبی قابل پاشش ۱۰ لیتر می‌باشد.خروجی دهانه نازل برج خنک کننده سر استیل ۲۰۰ میکرون است که با این اندازه خروجی نوعی نازل مه‌پاش محسوب می‌شود. علت استفاده این فوگر فشاری در هواسازها و تونل‌های پاستور همین آیتم مهپاش بودن آن است. علاوه بر این دو دستگاه در کندانسورهای تبخیری که دارای کویلهای فین‌دار هستند هم نصب می‌گردد. افشانک مهپاش علاوه بر کاربردهای ثابت نظیر کولینگ تاور در سیستم‌های هوارسان مورد استقبال است. این نازل چپقی برج خنک کننده با توجه به سر استیل خود قابلیت اسید شویی در دمای بالا را دارد. استیل نازل به هیچ عنوان رسوب نمیگرید و شستشوی آن بسیار ساده و آسان میباشد.

برای آشنایی با نازل مربع پاش برج خنک کننده کلیک نمایید

اجزای سازنده نازل چپقی هواساز

 1. بدنه اصلی افشانک چپقی هواساز
 2.  سر استیل خروجی سیال
 3. سر پیچ نگهدارنده خروجی آب
 4. واشر عایق بندی خروجی در فوگر فشاری برج خنک کننده

نازل چپقی برج خنک کن دو تکه فشار قوی در ایرواشر

ویژگی های این محصول نظیر: کیفیت، سبکیف زیبایی، راحتی نصب تعویض آسان، بادوام، مقاوم در برابر آبهای اسیدی و سختی بالا همه و همه در نازل چپقی برج خنک کننده و ایرواشر مدل دو تکه خلاصه می‌شود. شعاع پاششی بالغ بر ۴۵ سانتی متر که در مقایسه با دیگر هم نوع های خود بسیار برجسته است. این نوع نازل برج خنک کن همانند نمونه‌های قبلی دارای مقدار دبی مشخص و تحمل فشار معین خود است.

لذا اگر میزان دبی و فشار در هنگام خرید نازل مورد توجه قرار نگیرد میتواند به سیستم دستگاه شما خسارت وارد نماید. افشانک چپقی برج خنک کننده دوتکه دارای دبی نرمال (۷ لیتر با ماکسیموم فشار ۶ بار) را تحمل می نماید. این را درنظر داشته باشید تمامی نازل چپقی برج خنک کننده دارای اندازه گیری نسبی بوده است و با تغییر فشار دبی نیز تغییر مینماید. ابعاد نازلهای چپقی ایرواشر به شرح زیر می‌باشد:

 1. طول فوگر فشاری(چپقی) به اندازه ۷۵ میلیمتر یا ۷/۵ سانتی متر است.
 2. خروجی آب به قطر ۱۱ میل می‌باشد.
 3. ورودی آب به قطر ۲۳ میلی متر یا ۳/۴ اینچ است.
 4. کاربری در برج خنک کننده و ایرواشر

 

افشانک فشاری چپقی در ایرواشر، هواساز و برج خنک کننده

کلیه نازلهای برج خنک کننده در دسته قطعات برج خنک کننده قرار میگیرند. طراحی و ساخت این نوع افشانک فشاری برج خنک کننده به صورت فشاری میباشد.این نوع نازل در دو اندازه ساخته و تولید میشود. از افشانک چپقی به عنوان نازل ایرواشر و هواساز نیز استفاده میشود. این نوع نازل فشار آب را مانند مه پاش اسپری مینماید. طراحی نازل به گونه ای است که با ۸ بار فشار کامل باز هم پر قدرت به کار خود ادامه میدهد. شاید مقداری ظاهر کوچک آن فریبنده باشد ولی در عمل راندمان نازل چپقی ایرواشر ثابت شده است.

میتوان از آن در تمامی دستگاههای خنک کاری به انضمام ایرواشر و هواساز استفاده نمود. از دیگر مصارف نازل چپقی برج خنک کن در کندانسورهای هواخنک آب و کندانسورهای تبخیری است. به علت داشت فین در لوله های حرارتی این نوع مبدلها نمی توان با پاشش آب مشتقیم سیال را خنک نمود.

 

لیکن برای رفع این اشکال پیشنهاد می‌شود از نازل چپقی برج خنک کن  استفاده نمایید.این نازل برج خنک کاری آبی رنگ نوعی دیگر از نازلهای پر فشار است. خروجی بسیار کوچک این مدل فشار و مهپاشی مناسب تی را نصبت به سایر انواع افشانک چپقی به شما مشتری گرامی ارائه میدهد. متریال به کار رفته در ساخت و تولید این دو نوع افشانک چپقی برج خنک کننده از مواد اولیه و درجه یک پلی پروپیلن است. مهمترین قابلیت این مواد ضد رسوب بودن آن است و میوان نازلها را با اسید شستشو داد.

محصولی با عملکرد مشابه را در مقاله نازل حلزونی کولینگ تاور مطالعه نمایید.

افشانک چپقی هواساز و برج خنک کننده

نحوه عملکرد افشانک چپقی 

سیال خنک شونده از طریق لوله‌های هدر اصلی انتقال آب، به داخل برج هدایت می‌شود. این عملیات دارای دو نکته اساسی و مهم می‌باشد. فشار کاری نازل های چپقی به طور کل پایین بوده و در دسته بندی نازلهای کم فشار برج خنک کن قرار دارند. با تامین فشار بین ۱/۱ تا ۱/۴ بار می‌توان به راندمان مطلوب این قطعه رسید. چنانچه فشار لازم جهت کار نازل تامین گردد، آب پس از عبور از افشانک دچار تلاطم می‌شود. در نهایت سیال از قسمت خروجی با شعاع پاشش معین بر روی پکینگ ها پاشش می‌یابد.

محاسبه تعدا دقیق افشانک در هنگام طراحی برج خنک کننده، سبب هم پوشانی کامل نازلها خواهد شد. در واقع زمانی می‌توان به بالاترین کاهش دما در کولینگ تاور رسید که سطوح پکینگ به طو کامل توسط نازلها تر شوند. اما آب روانه شده از سوی دوشها به سمت پایین و به بخش پکینگ برج خنک کننده میرسد. با برخورد به این سطوح مستحکم و شبکه ای کاملا سیال پودر میشود و پس از استارت فن برج خنک کن هوا از بین پکینگ عبور میکند و فرایند تبرید کامل می‌شود.

قیمت نازل چپقی برج خنک کننده

قیمت افشانک فشاری برج خنک کننده به پارامترهایی نظیر میزان متریال مصرف شده، گرانول مواد اولیه، سایزبندی و درصد خلوص مواد سازنده بستگی دارد. میزان متریال مصرف شده در واقع همان سایز تولیدی نازلها می‌باشد. به هر میزان که اندازه نازل افزایش یابد میزان مواد اولیه به کار رفته در آن افزایش می‌یابد. پارامتر بعدی نوع متریال بوده که شامل سه دسته PP, PE و PVC می‌باشد. پلیپروپیلن به دلیل مقاومت دمایی و شیمیایی بالا، دارای محبوبیت و قیمت افزون تری است. برای براورد دقیق و استعلام قیمت نازل چپقی می‌توانید با کارشناسان شرکت سازنده برج خنک کننده تماس حاصل نمائید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی