نازل چپقی برج خنک کننده وسیله‌ای برای پاشش مناسب آب بروری پکینگ سطوح خنک کننده است. نازل چپقی برج خنک کننده از انواع بسیاری برخوردار می‌باشد. تنوع کالایی باعث می‌شود انتخاب یک محصول مناسب به مشتری کمک نماید. (نازل چپقی هواساز) نام دیگر این قطعه می‌باشد. فوگر چپقی در ایروارشها و هواسازها مورد استفاده است. علت مصرف افشانک چپقی برج خنک کننده در هواساز این است که نازل مورد نظر با افزایش دبی و فشار سیال آب را به صورت مهپاش توزیع می نماید. افشانک چپقی را در انواع کندانسور هم میتوان استفاده نمود این نازل با شعاع پاشش مناسب خود در اغلب دستگاههای خنک کننده استفاده میشود. نازل چپقی کندانسور در کندانسورهای تبخیری،آبی استفاده میشود. نازلهای برج خنک کننده دارای انواع گوناگونی هستند.

از دیگر فواید نازل برج خنک کننده قابلیت شستشو آن در متریالهای پلی پروپیلن است. اما علت این شستشو با اسید تحمل مولکولی مواد مصرفی در ساخت و تولید نازل چپقی است.تحمل دمایی افشانک چپقی هواساز در مواد پلی اتیلن تا ۷۵ درجه سانتیگراد و مواد پلی پرو پیلن تا مرز۹۰ درجه سانتیگراد است. فوگر چپقی برج خنک کننده انواع گوناگونی دارند و هر یک مناسب یک سیستم تبرید هستند. انواع نازل چپقی برج خنک کننده را میتوان در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا با لاترین کیفیت تهیه نمود. ضمانت نامه کتبی محصول گواه بر کیفیت کالا و خدمات پس از فروش کمپانی دارد. انواع نازل برج خنک کننده در تمامی برج های مکعبی مورد استفاده می‌باشد. طراحی افشانک چپقی بر اساس ساختار ضبدری می‌باشد که میتوان آن را به صورت عمودی یا افقی در برج نصب نمود. این نمونه نازل مناسب برج خنک کننده مخروطی نمی‌باشد.

نازل چپقی برج خنک کننده

افشانک چپقی برج خنک کننده سر پهن فشاری

در برج خنک کننده نازل چپقی سر پهن می‌تواند با پاشش مناسب آب و شعاع معین با فشار استاندارد (۴ بار و دبی ۵ لیتر) در دقیقه را تا شعاع ۳۵ سانتی متر پاشش می‌نماید.سر مخروطی شکل افشانک چپقی این امکان را میدهد تا فشار خروجی آب را کنترل نماید. این قطعه به طریقه رزوه به بدنه اصلی متصل میگردد. اندازه قطر سر فوگر چپقی ۴۹ میلیمتر است.بدنه اصلی نازل چپقی برج خنک کننده مانند حرف P در حروف لاتین طراحی شده است .آب با فشار بالق بر ۸ بار به داخل افشانک هدایت می شود. شدت ورود آب پس وارد شدن به دایره p کاهش می‌بابد.لوله انتقال آب افشانک چپقی به  داخل دایره استوانه‌ای مخروطی شکل است که این طراحی هم سبب گشته تا میزان قابل توجهی فشار آب را در بخش اول کاهش دهد. در اینگونه نازل چپقی تولیدی در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا دارای اندازه استاندارد است.

 1. طول فوگر چپقی فشاری ۸۶ میلی متر
 2. قطر دهانه خروجی آب ۶ میلمتر
 3. قطر داخلی ورودی آب افشانک چپقی برج خنک کننده ۱۲میلی متر که معادل ۱/۲ اینچ می باشد
 4. متریال و جنس به کار رفته در این قطعه از پلی‌پروپیلن گرانولی می‌باشد.
 5. تمحل دمای تا مرز ۸۳ درجه سانتی گراد را دارد و دفرمه نمی‌شود.در کل این نوع نازل چپقی از سه قطعه تشکیل می‌گردد.

نازل چپقی برج خنک کننده

نازل چپقی سر استیل برج خنک کننده و هواساز

نازل چپقی سراستیل برج خنک کننده سلولی نسل جدیدی از این نوع افشانک چپقی است. تغییرات ویژه‌ای به منظور بهبود عملکرد و کارایی محصول داده شده است. با توجه به مدل‌های گذشته که تمام محصول از مواد پلاستیکی تولید می‌شد و رسوبات باعث از بین بردن این قطعه می‌شدند. نازل چپقی سر استیل برج خنک کننده این مشکل را حل نمود. به طول ۷۷ میلی متر در مقایسه با فوگر چپقی سرپهن ۱۱ میل کوچکتر است. علت این طراحی چیست؟ این کوچکی با توجه به افزایش حجم نازل بوده در مرکز نازل چپقی استوانه‌ای به منظور کاهش فشار آب و بهتر اسپری نمود سیال تعبیه شده است. ورودی آب در این مدل افزایش یافته که اندازه آن به ۳۰ میلیمتر و یا یک اینچ میرسد.آب پس از وزود به دایره اصلی در راهی پلکانی شکل در داخل افشانک چپقی سراستیل قرار میگیرد که باعث افزایش سرعت و نرمال نمودن دبی میگردد.

تحمل فشار در این نوع نازل چپقی برج خنک کننده تا ۸ بار است و دبی قابل پاشش ۱۰ لیتر می‌باشد.خروجی دهانه نازل برج خنک کننده سر استیل ۲۰۰ میکرون است که با این اندازه خروجی نوعی نازل مه‌پاش محسوب می‌شود. علت استفاده این فوگر چپقی در هواسازها و تونل‌های پاستور همین آیتم مهپاش بودن آن است. علاوه بر این دو دستگاه در کندانسورهای تبخیری که دارای کویلهای فین‌دار هستند هم نصب می‌گردد. افشانک چپقی مهپاش علاوه بر کاربردهای ثابت نظیر کولینگ تاور در سیستم‌های هوارسان مورد استقبال است. این نازل چپقی برج خنک کننده با توجه به سر استیل خود قابلیت اسید شویی در دمای بالا را دارد. استیل نازل به هیچ عنوان رسوب نمیگرید و شستشوی آن بسیار ساده و آسان میباشد.

این قطعه شامل ۴ تکه می‌باشد که این قطعه را به صورت کامل تشریح کرده ایم:

 1. بدنه اصلی افشانک چپقی هواساز
 2.  سر استیل خروجی سیال
 3. سر پیچ نگهدارنده خروجی آب
 4. واشر عایق بندی خروجی در فوگر چپقی برج خنک کننده

فوگر کولینگ تاور

نازل چپقی برج خنک کننده دو تکه فشار قوی اسپری

ویژگی های این محصول نظیر: کیفیت سبکی زیبایی راحتی نصب تعویض آسان بادوام مقاوم در برابر آبهای اسیدی و سختی بالا همه و همه در نازل چپقی برج خنک کننده مدل دو تکه خلاصه می‌شود. شعاع پاششی بالغ بر ۴۵ سانتی متر که در مقایسه با دیگر هم نوع های خود بسیار برجسته است. این نوع نازل برج خنک کن همانند نمونه‌های قبلی دارای مقدار دبی مشخص و تحمل فشار معین خود است. لذا اگر میزان دبی و فشار در هنگام خرید نازل مورد توجه قرار نگیرد میتواند به سیستم دستگاه شما خسارت وارد نماید. افشانک چپقی برج خنک کننده دوتکه دارای دبی نرمال (۷ لیتر با ماکسیموم فشار ۶ بار) را تحمل می نماید. این را درنظر داشته باشید تمامی نازل چپقی برج خنک کننده دارای اندازه گیری نسبی بوده است و با تغییر فشار دبی نیز تغییر مینماید. ابعاد این قطعه به شرح زیر می‌باشد:

 1. طول فوگر چپقی به اندازه ۷۵ میلیمتر یا ۷/۵ سانتی متر است.
 2. خروجی آب به قطر ۱۱ میل می‌باشد.
 3. ورودی آب به قطر ۲۳ میلی متر یا ۳/۴ اینچ است.

افشانک فشاری

نازل فشاری چپقی هواساز و یرج خنک کننده

کلیه نازلهای برج خنک کننده در دسته قطعات برج خنک کننده قرار میگیرند. طراحی و ساخت این نوع فوگر چپقی برج خنک کننده به صورت فشاری میباشد.این نوع نازل در دو اندازه ساخته و تولید میشود. از افشانک چپقی به عنوان نازل ایرواشر و هواساز نیز استفاده میشود. این نوع نازل فشار آب را مانند مه پاش اسپری مینماید. طراحی نازل به گونه ای است که با ۸ بار فشار کامل باز هم پر قدرت به کار خود ادامه میدهد. شاید مقداری ظاهر کوچک آن فریبنده باشد ولی در عمل بسیار نازل چپقی قابلی است.  و میتوان از آن در تمامی دستگاههای خنک کاری استفاده نمود. از دیگر مصارف نازل چپقی برج خنک کننده در کندانسورهای هواخنک آب و کندانسورهای تبخیری است. به علت داشت فین در لوله های حرارتی این نوع مبدلها نمی توان با پاشش آب مشتقیم سیال را خنک نمود.

افشانک برج خنک کننده

لیکن برای رفع این اشکال پیشنهاد می‌شود از نازل چپقی برج خنک کننده  استفاده نمایید.این نازل برج خنک کاری آبی رنگ نوعی دیگر از نازلهای پر فشار است. خروجی بسیار کوچک این مدل فشار و مهپاشی مناسب تی را نصبت به سایر انواع افشانک چپقی به شما مشتری گرامی ارائه میدهد. متریال به کار رفته در ساخت و تولید این دو نوع افشانک چپقی برج خنک کننده از مواد اولیه و درجه یک پلی پروپیلن است. مهمترین قابلیت این مواد ضد رسوب بودن آن است و میوان نازلها را با اسید شستشو داد.

نحوه عملکرد افشانک چپقی در برج خنک کننده چگونه است؟؟

سیال مایع که عموما آب است از طریق لوله‌های انتقال هدر اصلی به داخل برج هدایت میشود. این عملیات دارای دو نکته اساسی و مهم میباشد ۱-فشار۲-دبی این دو آیتم نیازمند محاسبه برای تعیین تعداد نازل چپقی برج خنک کننده دارد. بعد از محاسبات اولیه و جایگذاری افشانک‌ها پاشش آب در برج انجام میشود. با توجه به شعاع اسپری کردن همپوشانی مناسبی از یکدیگر دارند. اما آب روانه شده از سوی دوشها به سمت پایین و به بخش پکینگ برج خنک کننده میرسد. با برخورد به این سطوح مستحکم و شبکه ای کاملا سیال پودر میشود و پس از استارت فن برج خنک کننده هوا از بین پکینگ عبور میکند و فرایند تبرید کامل میشود.

دیگر انواع نازلهای تولیدی در این واحد صنعتی به شرح ذیل میباشد برای ورود به صفحه هرکدام بر روی واژه کلیک نمایید.

نازل مربع پاش برج خنک کننده


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده