نصب برج خنک کننده فایبرگلاس


نصب برج خنک کننده Install آخرین مرحله در راه اندازی یک برج خنک کننده جهت خنک کردن می‌باشد و نصب یک برج حتما باید با دانش و مهارت کافی انجام بگیرد. عدم توجه به این آیتم مشکلات متعددی را پدید می‌آورد و به برج آسیب جدی می‌رساند. این مرحله شامل چهار بخش مونتاژ، لوله‌کشی، اجرای فنداسیون و کابل کشی است که با قسمت‌های مختلف تاسیسات مهندسی برخورد دارد. اگر نصب برج خنک کن به درستی انجام نشود سیستم از مدار کاری خود خارج می‌شود و سطح راندمان افت می‌کند. نصب یک برج خنک کننده شامل مراحل گوناگونی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اصول مهندسی متصل نمودن قطعات هر تجهیز را باید تولید کننده عهده‌دار شود و با تخصص صورت گیرد. شرکت برج خنک کننده طراح و تولید کننده انواع برج‌های خنک کن می‌باشد که نصب برج را با رعایت تمام اصول انجام می‌دهد.


مراحل اولیه در نصب برج خنک کننده 

در آغاز کار باید قطعات برج خنک کننده با دقت بررسی شوند تا از سالم و کامل بودن آنها اطمینان پیدا نمود. کلیه قطعه‌ها بر طبق لیستی که از شرکت سازنده ارائه می‌شود باید چک و بازرسی گردد. بخش‌های متفاوت دستگاه باید مورد تفحص قرار گیرد تا بعد اشکالی در عملکرد برج خنک کن پیش نیاید. ابزار لازم جهت نصب همچون آچار لوله‌گیر و فرانسه، دریل، تراز، تیغ، فرچه و غلطک باید در دسترس باشد. فنداسیون و نقشه‌های برج خنک کننده باید چک و بازرسی بشوند تا مقدار تراز بودن پایه‌ها معین گردد. پس از آن نوبت اتصال حلقه ساپورتی که در بخش تست سیال تهیه گشته و گریل در امتداد استک بالایی نصب شده می‌گردد. همچنین نصب بدنه باید به شکل استوانه‌ای باشد که این روال بر طبق پیچ کردن قطعات در برج خنک کننده است.


مزایای نصب درست برج خنک کن 

اگر نصب برج خنک کننده صحیح انجام گیرد موجب عملکرد عالی سیستم‌های خنکی مانند تجهیزات صنعتی و چیلر می‌شود. هنگامی که اصول استاندارد در راه افتادن برج خنک کن رعایت شود عملکرد بهتر هردستگاه برودتی را به همراه دارد. چنانچه اصل‌های مهندسی در هنگام نصب برای برج خنک کننده رعایت نشود موجب کاهش عمر مفید، راندمان و زیاد شدن مصرف انرژی می‌گردد. علاوه بر آن ضررهای جبران نشدنی را در آینده به سیستم کولینگ تاور در عملکرد آب یا سیال وارد می‌کند. در اصل به دانش فنی برای این مقوله نیازمند هستیم تاعمل خنک کردن در یک برج مختل نشود. مهارتی مثل تعیین یک موقعیت مکانی مناسب قرار گرفتن برج و اجرای صحیح لوله کشی با رعایت استانداردها احتیاج است. تجربه در نصب و تجهیزات جانبی لوله نیز مانند فلنچ‌ها، کلکتور، ساپورت و لرزه‌گیر در یک برج خنکاهمیت دارد.


محل نصب کولینگ تاور

مهمترین پلن در راه اندازی برج خنک کننده محل نصب برج می‌باشد که باید هوا در اطراف آن آزادانه جریان یابد. در نحوه قرار گیری برج خنک کننده باید دقت شود که در بالاترین نقطه تاسیسات جای گیرد. برج‌ها باید در فاصله‌ی طولانی‌تر از منابع حرارتی و آلوده کننده تا سه متر قرار گیرند. عالی‌ترین محل نصب برج خنک کننده در پشت بام ساختمان و آپارتمان‌ها بوده زیرا هوا در اطراف آن آزادانه جریان دارد. لازم و ضروری است که ارتفاع سطح آب برج خنک کن بالاتر از پمپ مایع کندانسور باشد. همچنین فاصله برج باید آزاد و کافی از موانع اطراف بوده تا از سیرکولاسیون مجدد هوای تخلیه شده به داخل جلوگیری کند.


اجرای فونداسیون قبل از نصب برج خنک کننده


انجام فنداسیون محل نصب برج خنک کن

اساسا طراحی فنداسیون برج خنک کننده محل قرار گرفتن و نصب برج خنک کن باید طبق معیارهای استاندارد جهانی باشد. یعنی مکان جای‌گیری و نصب برج حتما به طور کاملا تراز و افقی باشد تا در عمل خنک کردن مانع ایجاد نشود. متریال فنداسیون‌های برج خنک شونده می‌تواند از سازه آهنی یا بتن با شاسی آهن طراحی گردد. بارهای اصلی سازه‌ها به وسیله چهار پلیت به داخل بتن مسلح مهار گشته و فاصله آن طبق نقشه می‌باشد. از لرزه‌گیرهای مکانیکی پلاستیکی و فنری جهت مهار لرزش دستگاه در نقاط متفاوت استفاده و به کار برده می‌شود. اگر در نصب برج‌های خنک کن سازه فنداسیون فلزی باشد مهار بند برای توزیع وزن برج کارایی دارد. ارتفاع لازم برای سازه‌های فلزی و بتنی ۵۰ سانتی‌متر بیشتر از سطح زمین طراحی و تعبیه شده است.


لوله کشی برج خنک کننده 

برای انتقال آب بین سیستم و دستگاه برج خنک کننده نیازمند لوله کشی در آن هستیم. آب جهت خنک شدن در ابتدا به برج منتقل و بعد از آن دوباره به سیستم برمی‌گردد. این جابجایی با پمپ انجام می‌شود که به دو عامل فشار سیال در دستگاه و هد آن وابسته است. در هنگام لوله کشی پمپ باید در پایین ترین نقطه قرار بگیرد و قطر لوله‌ها در تمام مسیر یکسان باشد. بهتر است شیرها و صافی در مسیر خروج پمپ قرار بگیرند و لوله مکش در برج خنک کننده به شکل صاف نصب گردد.


استاندارد آب ورودی به برج خنک کن

آبی که داخل برج خنک کن می‌شود باید از کیفیت مطلوب و مورد احتیاج برخورددار باشد. در دستگاه برج خنک کننده مدار باز که سیال دائم در حال تبخیر بوده لازم است که آب جبرانی تزریق شده سختی‌گیری بشود. و حتما مقدار املاح مجاز در مایع جبرانی T.D.S به طور عمده‌ای پایین تر از ۳۰۰ PPM می‌باشد. اگر کیفیت سیال جبرانی بیشتر در نظر گرفته شود میزان رسوب کاهش و گرفتگی دستگاه را به دنبال دارد. افزایش کیفی آب ورودی میتواند از روش‌های متفاوتی در هنگام طراحی برج خنک کننده صورت گیرد. اسمز معکوس، تعویض یون و فیلتراسیون‌های میکرونی و شنی از شیوه‌های بالا بردن کیفیت آبی که داخل برج می‌رود است. طول و درازای عمر رسوب گذاری در آبهای تمیز بیشتر از نوع آلوده آن در ورود به برج می‌باشد.


قیمت نصب برج خنک کننده

محاسبه قیمت نصب یک برج خنک کننده بر حسب مکانیسم عملکرد مکانیکی یا طبیعی متفاوت می‌باشد. همچنین معیار متریال بدنه دستگاه که فایبرگلاس، بتنی، فولاد گالوانیزه و… بوده برای برآورد هزینه تاثیرگذار است. ظرفیت انتخابی برای برج خنک کن از دیگر موارد مهم در قیمت نصب و اجرای آن توسط مهندسان می‌باشد. جهت اطلاع از قیمت‌ها و راهنمایی بیشتر به صفحه قیمت برج خنک کننده بروید. متخصصین ما بیست و چهار ساعته به صورت آنلاین پاسخگو سوالات و محاسبات تجهیزات مد نظر برای شما مشتریان گرامی می‌باشند.


نویسنده مطلب مهندس مینا خراسانی