اسپرینکلر برج خنک کننده CTR

هد آب پخش کن برج خنک کننده / آب پخش کن کولینگ تاور / آب پاش کن

هد آب پخش کن برج خنک کننده صنعتی

آب پخش کن برج خنک کننده

هد آب پخش کن برج خنک کننده یا اسپرینکلر، آب داغ ورودی کولینگ تاور را بر روی پکینگ برج خنک کننده توزیع می‌کند که به آن هد آب پخش کن نیز می گویند. هد اسپرینکلر یا هد آب پخش کن قالباً در انواع برج خنک کاری cooling-tower مخروطی به کار برده می شود. در یک برج خنک کن مخروطی وظیفه اصلی هد آب پخش کن گردش سیال و توزیع آب داغ بر روی پوشال (پکینگ مدیا کولینگ تاور) می باشد. اسپرینکلر ها انواع مختلفی دارند و در سایز بندی های متنوع از سایز ۲ اینچ الی ۱۲ اینچ با متریال آلومینیوم و برنج تولید و طراحی می شوند. طول عمر یک اسپرینکلر یا هد آب پخش کن وابسته به متریال تولید شده بین ۲ الی ۱۰ سال می باشد.

هد آب پخش کن برج خنک کننده چیست؟

در پاسخ به این سوال مختصراً باید عرض نمود که هد آب پخش کن مرکز و کلگی اصلی توزیع کننده آب داغ در یک برج خنک کن استوانه ای می باشد. به عبارتی دیگر آب پخش کن مرکزیت تقسیم کنندگی آب داغ در یک برج خنک کننده مخروطی یا مدور می باشد. آب تحت فشار در ورود به کولینگ تاور گرد سبب چرخش بخش گردان اسپرینکلر می گردد.

آب داغ با فشار خود سبب چرخش هد آب پخش کن و توزیع شدن آب گرم بر روی پکینگ‌ها می‌شود. لوله های خروجی اسپرینکلر تحت نام لوله آرم (arm pipe) با چرخش آرام و سوراخ هایی که بر روی خود دارند و به قسمت چرخان یا روتور اسپرینکلر برج خنک کننده متصل می شوند. آب با عبور از لوله های آرم سبب ریزش آب به صورت دایره ای شکل بر روی پوشال ها می گردد و جریان ریزشی سیال آب با گذر از پکینگ ها توسط هوا خنک می شود.


اهمیت اسپرینکلر یا هد آب پخش کن در برج خنک کننده

هد آب پخش کن به دلیل عملکرد دورانی و تحت فشار در برج خنک کننده مدور یا استوانه ای توزیع کننده اصلی آب به حساب می آید. همانطور که می دانید برای سرد کردن سیستم‌های کارخانجات و مبدل‌های حرارتی آب سرد به میزان معینی مورد نیاز است. دستگاهی تحت نام کولینگ تاور برج آب خنک مورد نیاز جهت سرد سازی دستگاه های دیگر را تامین می‌کند.

عملکرد هد آب پخش یا اصطلاحاً اسپرینکلر هد در یک برج خنک کاری آب بسیار حساس و مهم می باشد. وظیفه تقسیم و توزیع یکنواخت آب گرم بر روی پکینگ های خنک کننده بر عهده اسپرینکلر یا آب پخش کن می‌باشد. بنابراین عملکرد و کارایی درست این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در واقع عدم کارکرد مناسب و مطلوب این بخش از کلگی توزیع آب در کولینگ‌تاور موجب مشکلات عدیده ای در آینده خواهد شد.

آب پخش کن کولینگ تاور

انواع اسپرینکلر مورد کاربری در برج خنک کاری 

  1. هد آب پخش کن برنجی 
  2. هد آب پخش کن آلومینیوم
  3. هد آب پخش کن پلاستیکی یا پلیمری

اسپرینکلر یا هد آبگردان در شرکت سازنده انواع برج خنک کننده فایبرگلاس با سه متریال مختلف ساخت و ارائه میگردد. در مرحله اول به پر مصرف ترین نوع آن یعنی اسپرینکلر آلومینیوم اشاره خواهیم داشت. پر کاربردترین نوع آبگردان در کولینگ تاورهای صنعتی، هد آب پخش کن برج خنک کننده آلومینیوم می باشد. متریال آلومنیوم در میان فلزات صنعتی از قیمت خوبی برخوردار می باشد و همچنان دارای مقاومت نسبتاً خوبی در برابر خوردگی و رسوب می باشد.به دلیل قیمت مناسب این مدل اسپرینکلر یا نازل چرخشی امروزه این تجهیز کاربرد فراوانی پیدا کرده است. البته برخی از کارخانجات صنعتی نیز از این مدل هد اسپرینکلر برج خنک کن در سامانه آبرسانی دستگاه های خود استفاده می کنند.

اغلب واحدهای صنعتی و تولیدی به دلیل سختی زیاد آب گردشی از نوع برنجی این محصول استفاده می کنند. متریال برنج در تولید و فرآوری یک کلگی توزیع آب برج خنک کننده مقاومت اسپرینکلر را در برابر رسوب و گرفتگی افزایش یابد. متریال ABS -PE و HDPE نیز در انواع برج های خنک کن گرد کوچک مورد کاربری قرار می گیرد. در برجهای خنک کننده با ظرفیت پایین تر از ۱۰۰ تن تبرید اسپرینکلر پلاستیکی در سیستم آب رسانی مورد کاربرد قرار خواهد گرفت.

مزایای آب پخش کن برنجی نسبت به آلومینیوم

  1. عدم رسوب پذیری در مقابل آب های کثیف و آلوده
  2. عدم خوردگی در برابر اسیدیته آب و یا املاح نمکی خورنده محلول
  3. مقاومت و طول عمر بالا در مقایسه با نوع چدن و آلومینیوم 
  4. ثبات در عملکرد مداوم در برج های خنک کننده مدور صنعتی و تهویه مطبوع
  5. کاهش هزینه های ناشی از تعمیر یا تعویض در انواع برج خنک کن
  6. فشاری کاری پایین تر و کاهش مصرف انرژی حاصل از هد پمپ سیرکولاتور

انواع سایز آب پخش کن در برج خنک کن گرد

 • ۲ اینچ: دارای ۴ خروجی با انشعاب ۱ اینچ و دارای یک ورودی سایز ۲ اینچ
 • ۳ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۳ اینچ
 • ۴ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۴ اینچ 
 • ۵ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۵اینچ
 • ۶ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۶ اینچ
 • ۸ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۸ اینچ
 • ۱۰ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۱۰ اینچ
 • ۱۲ اینچ: دارای ۶ خروجی با انشعاب ۱٫۲۵ اینچ و دارای یک ورودی با سایز ۱۲ اینچ

***سایزهای بالاتر از ۸ اینچ قالباً دارای یک فلنچ در محل اتصال ورودی می باشند و از طریق فلنچ دوبل به لوله اصلی ورودی کولینگ تاور گرد اتصال می یابند.


نصب آب پخش کن برج خنک کننده

نصب اسپرینکلر هد یا آبگردان بسیار آسان و در عین حال دارای نکات بسیاری است. نحوه اتصال بین لوله های آرم با قسمت روتور آبگردان به صورت رزوه ای و پیچ خودکار یا پیچ معمولی میباشد. به منظور آببندی سازی لوله های آرم خروجی هد آب پخش کن با قسمت گردان از چسب های ماستیک یا نوار تفلون استفاده می شود. نوع رزوه‌ای لوله آرم به دلیل رزوه شدن گوشت لوله عمدتاً بعد از مدتی از قسمت رزوه به دلیل تمرکز تنش دچار شکست می شود. امروزه بیشتر هد آب پخش کن های کولینگ تاور از نوع اتصال پیج خودکار تولید و طراحی می‌شوند.

چگونگی نصب آبگردان در کولینگ تاور مخروطی

به منظور نصب اسپرینکلر در برج خنک کننده گرد یا استوانه ای ابتدا این تجهیز راباید بر روی لوله ورودی اصلی برج قرار دهیم. محل قرارگیری آبگردان توسط چسب های مخصوص آب بندی می‌گردد. در ادامه توسط پیچ رزوه ای و یا قلاویز محکم می‌شود. لوله های آرم خروجی نیز پس از اتصال به بخش روتور توسط سیم بکسل، مهارکش ، بست و کرپی تحت زاویه مشخص تنظیم می گردد. زاویه استاندارد انتهای لوله نسبت به خط افق معادل ۵ درجه می باشد. به منظور عملکرد بهینه، سوراخ های خروجی لوله آرم را همگی به جهت ساعتگرد یا پادساعتگرد تنظیم می کنند.

تست نهایی هد آب پخش کن برج خنک کننده مخروطی

در نصب درست آبگردان باید از عدم سوراخ گذاری نامناسب در لوله های خروجی جلوگیری کرد. سوراخ های خروجی در لوله های آرم باید در سایز مناسب نسبت به سایز هد آب پخش کن برج خنک کننده قرار گیرد. همچنین فواصل بین سوراخ های خروجی ریزش آب در آبگردان باید به صورت استاندارد طراحی شود. یکی از مهمترین نکات نیز در باب این موضوع کاهش سایز سوراخ های ایجاد شده بر روی لوله با فاصله گرفتن از مرکز اسپرینکلر می باشد. در واقع با فاصله گرفتن روزنه های خروجی لوله آرم دبی گردشی آب داغ نیز کاهش می یابد.

قیمت هد آب پخش کن برج خنک کننده

قیمت هد آبگردان وابسته به عوامل مختلفی می باشد و از عوامل بسیاری تاثیر می پذیرد. محاسبه قیمت هد آب پخش کن وابسته به سایز، مدل، متریال و نوع اسپرینکلر متفاوت می باشد. قیمت نوع برنجی اسپرینکلر به مراتب بیشتر از انواع دیگر متریال چذن، آلومینیوم و پلاستیکی می باشد. اسپرینکلر ها از سایز ۲ اینچ تا سایز ۱۲ اینچ تولید و عرضه می شوند. به هر میزان سایز این تجهیز بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. امروزه با توجه به نواسانات اخیر در بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت فلزات ارائه لیست قیمت از جانب سازندگان برج خنک کن دشوار می باشد.

شرکت برج خنک کننده صنعتی نیز فعلاً از ارائه لیست قیمت هد آب پخش کن معذور می باشد. پیشنهاد می شود به منظور استعلام قیمت دقیق اسپرینکلر در کولینگ تاور مخروطی با این کارخانه تماس حاصل نمایید. کلیه اسپرینکلر های تولیدی شرکت برج خنک کننده دارای ۱۲ ماه گارانتی تعمیر و تعویض می باشد.

جهت دریافت لیست قیمت از این شرکت میتوانید به صحفه قیمت برج خنک کننده مراجعه نمایید.


نحوه ساخت و تولید آبگردان برج خنک کن

تمامی صنایع فراوری فلزات دارای کوره و ریخته‌گری هستند. ابتدا آلیاژ را تا حد درجه ذوب حرارت می‌دهند تا تغیر حالت از جامد به مایع اتفاق بی‌افتد. سپس مواد مذاب را در قالبی از پیش طراحی شده ریخته تا فلز فرم بگیرد. بعد از شکل پذیری نهایی هد اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کننده‌ تهیه شده است. عموما این محصول تا کنون با سه فلز ساخته شده است که شامل آلومینوم،برنج و چدن بوده.

هد آب پخش کن برنجی برج خنک کننده عمر بالتری دارد و از کیفیت بیشتری برخوردار می‌باشد. مهترین بخش ضد رسوب بودن محصول و قابلیت اسید شویی مجدد قطعه است. عناصر دیگری مانند استیل و برنز کاربرد بهتری از این نمونه دارند. ولیکن قیمت بسیار بالا باعث شده تا عدم مصرف این فلزات در بازار هد اسپرینکلر برج خنک کننده شکل بگیرد.

اطلاعات بیشتر در جزئیات تولید آب پخش کن

برای ساخت اسپرینکلر ابتدا آلیاژ آلومینیوم تا دمای ۶۶۰ درجه سانتیگراد ذوب شده و تا مرز ۲۷۵۰ درجه حرارت می‌بیند تا به نقطه جوش برسد. برای افزایش کیفیت قالب گیری این عملیات اجباری می‌باشد. در صورت نقص در این پروسه از کیفیت محصول کاسته می‌شود. همین عامل باعث شکستگی زودهنگام هد آب پخش کن برج خنک کننده می‌گردد.

یکی از عللی که محصولات ریخته گری با فلزات مختلف کیفیت متفاوتی دارند همین دمای نقطه جوش است . لذا در اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده دمای ذوب بین ۹۰۰ تا ۹۵۰ درجه سانتیگراد استپ. این درجه نسبت به آلومینیوم حدود ۱۶۰۰ درجه کمتر است. به همین علت ریختگری بهتر انجام شده و در نهایت محصول مناسبتری برای دستگاه تولید می‌گردد.