14 آبان 1399
235 views
نظر %

هیتر برج خنک کننده

هیتر برج خنک کننده Cooling tower heater یا المنت کولینگ تاور مانند ضد یخ آب تشتک و مخزن برج خنک کننده در زمستان بوده و دمای سیال را ثابت است. سرمای بسیار زیاد در برخی از مناطق کشور در فصل سرما معضلی برای سیستم‌های خنک کاری سیالاتی نظیر کولینگ تاور است. تنها راه حلی که در میان مهندسان مطرح است. استفاده از مواد ضدیخ برج خنک کننده برای برج بوده اما این ماده معایبی دارد مانند افزایش غلظت آب. این عامل سبب کند شدن گردش مایع در مدار می‌شود. اما هیتر برج خنک کننده با نصب در قسمت تشتک (مخزن ذخیره آب) از انجماد سیال جلوگیری می نماید. همچنین دیگر نیازمند مواد افزودنی آب وجود ندارد و رقیق بودن مایع حفظ می‌گردد. با المنت برج خنک کننده سامانه در زمستان و تابستان دمای آب را در یک محدوده با کمک هیتر کولینگ تاور نگه می‌دارد.


نحوه عملکرد هیتر برج خنک کننده

المنت کولینگ تاور یا ضدیخ برج خنک کننده با برق کار میکند و می‌تواند در دو فاز یک و سه فعالیت نماید. لازم است بدانید این تجهیز تنها برای برج مورد استفاده نمی‌باشد بلکه در انواع سیستم‌های مخزنی قابل نصب است. از دیگر مصارف صنعتی آن مخازن آب در کارخانه‌جات است که برق مستقیم در لوله‌های مسی هیتر ضدیخ در جریان می‌باشد. الکتریسیته رسانه برق انرژی گرمایی از خود منتشر می کند.بدین صورت گرما از کویل مسی هیتر برج خنک کننده به سیال مایع انتقال می‌یابد و در مدت زمان مشخص آب گرم می‌شود. با توجه به یکپارچه بودن تابلو میتوان به هیتر کولینگ تاور برنامه از پیش تنظیم شده داد. با این روش دمای آب را به نسبت نیاز خط تولید بالا می‌برد. سپس به صورت اتوماتیک المنت برج خنک کننده خاموش ده تا زمانی که مجدد کاهش گرمای آب توسط حسگر قطعه به تابلو برق اعلام گردد.


هیتر برج خنک کننده


نصب هیتر برج خنک کننده

هیتر برج خنک کننده را می‌توان جهت نصب در برج‌های خنک کن فایبرگلاس در تشتک جای‌گذاری نمود. ابتدا می بایست با گرد بر به اندازه المنت برج خنک کننده برشی در برج  ایجاد کرد. توجه نمایید برش را با اندازه گیری دقیق ۵ سانتیمتر بالا تر از کف مخزن انجام دهید. بعد رزوه‌ای در فایبر ایجاد کنید تا بتوان در راستای محکم کاری و عایق بندی قطعه را به بدنه متصل نمود. با توجه به تمامی این مراحل اگنون زمان ترمیم تشت جهت رفع نفوذ آب به بیرون دستگاه است.

پس اکنون با مقداری رزین و الیاف خام محدوده آسیب دیده را ترمیم می‌کنیم. حال نوبت به اتصالات برقی هیتر برج خنک کننده رسیده است که می‌بایست به تابلو برق اصلی متصل کرد. برای این کار توصیه می‌شود حتما از افراد متخصص در این زمینه مشورت و کمک بگیرید. زیرا در صورت بروز حادثه میتواند خطرات جانی داشته باشد.

در بعض از دستگا‌ها پس از مدتی ضدیخ برج خنک کننده معیوب شده و دیگر بازدهی نخست را ندارد. در این حال تعویض المنت کولینگ تاور بسیار راحتر از نصب اولیه هیتر کولینگ تاور است.


انواع هیتر کولینگ تاور

المنت برج خنک کننده در بازار دارای انواع گوناگونی با ولتاژهای بسیار است. همچنین در این میان برندهای مختلفی از سایر کشورها دیده می‌شود. انتخاب یک قطعه برقی که با ۳ فاز مستقیم کار میکند مقداری حساس است. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تامین کننده انواع (قطعات برج خنک کننده) به شما در خرید هیتر کولینگ تاور کمک می‌نماید. به طور معمول مناسب‌‌ترین نوع هیتر heater با ولتاژ ۲۵۰ الی ۴۰۰ می‌باشد. در این بین پیشنهاد می‌گردد تا از ضدیخ کولینگ تاور اروپایی حدالامکان با برندهایی ایتالیایی کار نمایید. کیفیت محصول در مرور زمان مشخص می‌شود و با توجه به تجربه این برند کار آمیدترین تا به حال بوده است. هیتر برج خنک کننده از جمله قطعات پر خطر بوده و نسبتا زود خراب می‌شوند.


انواع هیتر گرمکن برج خنک کننده


خرابی المنت برج خنک کننده از چیست؟؟

یکی از شایع‌ترین قطعاتی که در صنعت دچار عیب و خرابی کامل میشود المنت برج خنک کننده Cooling tower element است. علت‌های زیادی برای معیوب شدن قطعه وجود ندارد و حال به برخی از این علل می‌پردازیم. چرا که شاید با برخی از اقدامات پیشگیرانه بتوان جلوی خسارات احتمالی را گرفت. رسوبات در آب‌های صنعتی و شهری با بروز یکسری عامل‌های طبیعی و بشری در حال رشد داخل سلولهای آب هستند.

سختی سیال شاید به چشم انسان دیده نشود ولیکن در آب‌ها وجود دارد. املاح معدنی زمین که عموما نمک و کربن هستند باعث ایجاد اثر رسوبگذاری داخل تشک برج می‌شوند. این آیتم آسیب زیادی به قطعات داخل از جمله هیتر برج خنک کننده وارد می کند. توصیه میشود با دانستن این بخش باید برای جلوگیری از خرابی المنت هر شش ماه یک بار سرویس و رسوب ذایی شود.

جریان الکترسیته یکی دیگر از جندین عامل معیوب شدن هیتر کولینگ تاور می‌باشد. چرا که جریان برق انرژی گرمایی از خود تولید میکند با مرور زمان این دما علتی بر خراب شدن قطعات داخلی هیتر برج خنک کننده نظیر بخش‌های پلاستیکی آن دارد. در نتیجه ذوب شده و دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد. برای پیشگیری از این مشکل باید در همان دوره شش ماهه بخش اتصالات سیم داخلی ضدیخ برج خنک کننده تمیز شود. زیرا علت افزایش سطحی گرمای سیم‌ها فشار و بار مضاعف گفته شده است.


جنس هیتر برج خنک کننده چیست؟

تمامی المنت برج خنک کننده از یک فلز نمی‌باشد و بخشهای آن از آلیاژ مختلفی مونتاژ شده است.برای ایجاد سازی رسانا در کویل خود باید از دونوع فلز بهره گرفت چرا که استیل و مس بیشترین رسانا را در انواع فلزات دارند. لوله های مسی این وظیفه را در هیتر برج خنک کننده انجام می‌دهند. این بخش به مهره‌ای برنجی یا بالاترین مقدار آلیاژی متصل می‌گردد که توسط آن به بدنه دستگاه رزوه می‌شود. بخش مرکزی و هسته پردازنده داخلی با متریال استیل طراحی شده که ضد رسوب است. علت بعدی انتخاب این فلز تحمل دمایی بالا و نقطه ذوب بیشتر می‌باشد. برای زیبا سازی و محافظت از اتصالات داخلی هیتر کولینگ تاور در پوشی از جنس ABS تعبیه شده است. تا آسیبی به مدار وارد نشود و از برق گرفتگی احتمالی جلوگیری کند. تحمل دمایی این مواد تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد بوده که اغلب از همین ناحیه دچار آسیب می‌شود.


نکات تکمیل هیتر کولینگ تاور

توصیه اول :توجه داشته باشید این وسیله مناسب برای برج‌های خنک کننده مدار باز و کانترفلو می‌باشد. مطلقا قابل استفاده برای (برج‌ خنک کننده هیبریدی) نیست و آسیب جدی به سیکل مدار بسته وارد میکند. چراکه این کولینگ‌ها میتواند در فصول سرد بدون آب کار کرده و نیازی به این گونه ابزارها برای ثابت نگه داشتن سیال ندارند.

توصیه دوم: توجه کنید که تهیه هیتر برج خنک کننده نیاز به محاسبه حجم آب قابل گرم شدن دارد. لذا برای هر دستگاه متفاوت بوده و بسته میزان دبی درگردش و آب ساکن در مخزن باید انتخاب شود.


خرید ضد یخ صنعتی و تاسیساتی


ضد یخ برج خنک کننده چیست؟

درواقع عمل یخ زدگی در برج‌های خنک کننده مدار بسته و مدار باز در فصل‌های زمستان یکی از شایع‌ترین حوادث و اتفاقات برج می‌باشد. ضد یخ یکی دیگر از راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از منجمد شدن آب مدار است. البته اینو مواد مقداری با ضد یخ های موجود در بازار متفاوت بوده و نیاز است میزان حجم دبی آب درگردش و دمای ورودی آب به داخل برج خنک کننده محاسبه گردد. ضد یخ برج خنک کننده به غیر از هیتر میباشد و در آب کل مدار مخلوط می‌گردد. درواقع همانند سیستم خودرو عمل میکند اما با مقداری تفاوت در نوع مواد. ماده موجود در ضد یخ کولینگ تاور شامل اتیلن گلایکول،پروپیلن کلایکول است. این محلول با غلیظ نمودن جرم آب مانع از یخ زدگی و جوش آمدن سیال در حین فرایند کار می‌شود. البته راه کاری ساده تر با هزینه کمتر وجود دارد که در این مقاله بارها به آن ارشاره نمودیم (هیتر برج خنک کننده) که با یک با نصب و راه اندازی آن می‌توانید دمای آب مدار خود را برای همیشه یکسان نگه دارید.


 


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده