پکینگ برج خنک کننده CTR

پکینگ اسپلش برج خنک کننده / تیوب اسپلش / گرید اسپلش / رندوم اسپلش

پکینگ اسپلش

 

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

پکینگ ها به دو گروه اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می‌شوند که پکینگ اسپلش برج خنک کننده (splash packing) یا سطح پرکن پاششی برج خنک کننده از پرکاربردترین گریدهای آن می‌باشد. پکینگ ضد رسوب به دلیل عدم یکپارچگی سطوح آن، به املاح معلق و یون های رسوب پذیر آب، اجازه ته نشینی نمی‌دهد. از این رو به آنان پکینگ های ضد رسوب نیز اطلاق می‌گردد. در مهم ترین دسته بندی از انواع سطح پرکن ضد رسوب می‌توان به پکینگ نت اسپلش، رندوم، گرید و توپی اشاره کرد.

وظیفه اصلی پکینگ اسپلش در برج خنک کننده ایجاد سطح تماس و زمان مطلوب، برای انتقال حرارت است. این مدل از پکینگهای اسپلش یا پاششی، در مواردی که آب ورودی به برج خنک کننده، در دسته بندی آبهای سخت، آبهای آلوده شهرک صنعتی با  TDS بالاست، کاربری دارند. ازجمله نام های په سطح پرکن پاششی یا ریزشی و پرکننده پاششی یا ریزشی اشاره کرد. همچنین به پکینگها در صنعت برج خنک کننده سطوح خنک کاری نیز اطلاق می‌شود.

مطلب مرتبط را در صفحه پکینگ فیلمی برج خنک کننده مطالعه نمایید.

سطح پرکن پاششی ضد رسوب  چیست؟

این دسته از انواع پکینگها، عموماٌ با گرانول های پلی پروپیلن(PP) و پلی اتیلن ساخته می‌شوند. گرید پلیمری PP در دمای بالا تا ۹۰ الی ۹۵ درجه سانتی گراد به هنگام کار، دفورمه نمی‌گردد. متریال پلی پروپیلن در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی مقوم است. در صورت تشکیل رسوب بر روی پرکن اسپلش، این ویژگی به پکینگها قابلیت اسید شویی می‌دهد. جذب گرمای سیال عملاٌ مهم ترین بخش در یک برج خنک کننده است. از این رو سطح پرکن ها را می‌توان قلب سیستم خنک کاری برج دانست. اگر سطح پرکن های ضد رسوب در فاصله استانداردی از نازل ها قرار گیرد، سطح آن به طور کامل با آب تر شود و مدل مناسب آن گزینش گردد، دستگاه به بالاترین راندمان کاهش دمای خود می‌رسد. در مهم ترین دسته بندی از انواع سطح پرکن ضد رسوب می‌توان به پکینگ نت اسپلش، رندوم، گرید و توپی اشاره کرد.


نحوه عملکرد پکینگ اسپلش برج خنک کننده

نام دیگر این دسته از سطوح خنک کاری در واقع پرکن های پاششی است. آبی که از طریق آب پخش کن یا نازل برج خنک کننده بر روی پکینگ اسپلش پاشش می‌یابد، پس از برخورد به قطرات ریزی تری تبدیل می‌شود. این امر عمدتاٌ باعث افزایش سطح تماس برخورد سیال خنک شونده و هوا می‌گردد. در عمل جریان آب یک بار توسط نازل به دلیل تغییر سطح مقطع و چرخش روتور، دچار تلاطم و تنش می‌گردد. سپس قطرات آب را بر روی پکینگ اسپلش برج خنک کن می‌پاشد. ضمن برخورد با سطح پرکن پاششی، این قطرات به قطعات ریز تری تبدیل شده که این امر موجب افزایش سطح تماس آب و هوا می‌شود. در ادامه آب سرد در قسمت تشتک برج خنک کن جمع شده و به سمت دستگاه های صنعتی جهت جذب حرارت روانه خواهد شد.

انواع پکینگ اسپلش ضد رسوب

پکینگ اسپلش برج خنک کننده شامل خانواده بزرگی از سطوح خنک کاری است که مواد اولیه آنها، همگی پلی پروپیلن یا پلی اتیلن می‌باشد. گریدهای گرانول پلی پروپیلن در دو دسته شفاف و کدر تقسیم بندی می‌شوند. کدر شدن پلیمر حاکی از عدم خلوص و ترکیب آن با اکسیژن یا رسوبات سطح آن می‌باشد که پس از ذوب به هنگام قالبگیری، ترکیب می‌گردد. این امر در پکینگ های رندوم اسپلش مشهود می‌باشد. در واقع گرید های کدر پلیمر را می‌توان از مواد کهنه و درجه دو دانست. شرکت برج خنک کننده مفتخر به تولید انواع سطح پرکن رسوب می‌باشد. مدل های مختلف پکینگ اسپلش دارای مقاومت دمایی و شیمیایی یکسان است، اما از لحاظ شکل ساختاری و طراحی دارای ویژگیهای منحصر به فرد خود می‌باشد. انواع آن شامل:

 1. پکینگ نت اسپلش
 2. پکینگ گرید اسپلش
 3. پکینگ رندوم اسپلش
 4. پکینگ تیوب اسپلش
 5. پکینگ توپی اسپلش
 6. پکینگ توربو اسپلش

پرکن شبکه ای برج خنک کننده صنعتی

پکینگ گرید اسپلش(پکینگ شبکه‌ای مشبک)

 1. متریال سازنده: ترکیب دو پلیمر پلی پروپیلن و درصد کمی پلی اتیلن
 2. دارای سه گرید HP600 , HP900 ,FC7034
 3. ابعاد HP600: شبکه‌ی ۶۰ در ۶۰ سانتی متر
 4. ابعاد FC7034: شبکه ماژولار ۷۰ در ۷۰ سانتی متر
 5. دارای قابلیت نصب ماژولار به وسیله اسپایدر در قالب چهارتایی
 6. سطح ویژه نامی پکینگ گرید اسپلش: ۱۳۰ متر مربع در متر مکعب
 7. ساختاری کاملا ضد رسوب
 8. کاربری در برجهای نیروگاهی و آبهایی با املاح بسیار بالا
 9. مقاومت مکانیکی بالا، عدم شکنندگی و پوسیدگی
 10. عدم سایش و دفورمه شدن در تماس با آب داغ

ویژگی های عمومی پکینگ پاششی ضد رسوب

 1.  راندمان کاری مناسب
 2. طول عمر مفید بالا
 3. قابل استفاده در آب های سخت و آلوده شهرک صنعتی
 4. مقاومت در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی
 5. دارای قابلیت اسید شویی در صورت تشکیل رسوب
 6. عدم رسوب پذیری به دلیل یکپارچه نبودن سطوح آن
 7. انعطاف پذیری مطلوب و به عبارتی مقاومت مکانیکی مناسب
 8. مقاومت حرارتی به هنگام کار تا ۹۵ درجه سانتی گراد به صورت دائم و بخار ۱۲۰ درجه به صورت موقت
 9. حمل و نقل آسان
 10. تعمیر و نگهداری آسان

 پکینگ نت اسپلش(پکینگ بلوکی)

 1. نحوه تولید پکینگ نت اسپلش: با استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک به صورت بلوکی
 2. ابعاد بلوک: طول-۱۰۰/عرض-۳۰/ارتفاع-۳۰
 3. وزن هر بلوک:۳۰۶۱ گرم و برابر با تقریبا ۳ کیلوگرم
 4. سطح ویژه نامی پکینگ نت اسپلش: ۱۷۰ متر مربع در متر مکعب
 5. سطح ویژه حقیقی: ۱۳۰ متر مربع در متر مکعب
 6. طریقه اتصال ورق ها: به صورت پیمی یا نر و مادگی
 7. کاربری در آب های کثیف با آلایندگی بالا
 8. رسوب گذاری کمتر نسبت به سایر پکینگ های پاششی به دلیل داشتن سطح ویژه کمتر و استراکچر شبکه ای
 9. نازل ترین افت فشار نسبت به سایر گریدهای پکینگ پاششی
 10. گرانول های سازنده پکینگ نت اسپلش: پلی پروپیلن، R60 و R220 و پلی اتیلن HDPE80
 11. کاربری در انواع برج خنک کننده صنعتی

پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده

پکینگ رندوم اسپلش(پکینگ استکانی)

جریان آب پس از برخورد به پکینگ های استکانی یا پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده، به صورت شانسی و نامعین پخش می‌شود. دلیل اصلی نام گذاری این سطح پرکن در واقع همین پدیده است. این مدل پرکننده پاششی دارای ظاهری استوانه ای یا استکانی می‌باشد. این گرید از پرکن های اسپلش دارای ۶ پره و سایزبندی متنوع شامل:۱، ۱٫۵، ۲ و ۳ اینچ است. در هر متر مکعب بسته به سایزبندی، تعداد مشخصی پکینگ رندوم اسپلش قرا می‌‌گیرد. این مدل از پرکننده ها پس از تولید در شرکت برج خنک کننده صنعتی درون کیسه هایی بسته بندی شده، و به متقاضی ارائه می‌گردد. وزن هر عدد وابسته سایز آن بین ۳ تا ۱۶ گرم می‌باشد. دارای دو گرید شفاف و کدر در رنگهای متنوع نظیر مشکی، آبی، قرمز و کرم تولید می‌شود.

این مدل سطح پرکن دارای کاربری گسترده در انواع برج خنک کن صنعتی به ویژه اسکرابرها می‌باشد. از جمله مزایا و معایب آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 1. سهولت در هنگام نسب و پرشدن زوایای مختلف برج بدون پرت و برش
 2. عدم محدودیت نصب در انواع برج خنک کننده به ویژه مخروطی
 3. افت فشار این مدل سطح پرکن پاششی در هنگام کار
 4. سطح ویژه کمتر به نسبت آنواع پرکننده های اسپلش
 5. رسوب زدایی دشوارتر به دلیل چبندگی رسوبات بین پرکن های رندوم
 6. این مورد با شستوشوی مرتب پکینگ های پاششی رندوم قابل جلوگیری است
 7. ارتفاع چیدمان سطح پرکن پاششی: ۹۰ الی ۱۲۰ سانتی متر
 8. سطح ویژه: در انواع سایزبندی آن بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ مترمربع در متر مکعب متغیر است
 9. تحمل دمایی تا ۸۹ درجه سانتی گراد(تست آزمایشی)

پکینگ پاششی بیوبال

پکینگ توپی اسپلش برج خنک کننده

پکینگ توپی اسپلش یا به اصطلاح بیوبال پکینگ از انواع سطح پرکن های کولینگ تاور در دسته بندی پکینگ های ضد رسوب است. این مدل از انواع پرکننده های پاششی یا ریزشی، در کاربری های گوناگون نظیر کولینگ تاورها، برجهای خنک کننده اسید و استخرهای پرورش ماهی دارد. در حقیقت از این مدل پکینگها اغلب در آبهای آلوده و کیفیت پایین استفاده می‌گردد. همچنین در تجهیزات تصفیه فاضلاب و تصفیه بیولوژیکی آب و ازت زدایی نیز کاربری دارد. از جمله ویژگی های آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 1. جلوگیری از رشد باکتریهای بیولوژیکی در سیستم های تهویه مطبوع و استخر های پرورش ماهی
 2. دارای بخشی اسفنجی و شناوری بر روی سطح آب
 3. دارای قابلیت جذب انرژی گرمایی خورشید برای متعدل سازی آب استخر پروش ماهی
 4. دارای انعطاف پذیری و مقاومت مکانیکی بالا در اثر ضربه، وزن سیال و رسوبات
 5. دوستدار محیط زیست و عدم ایجاد باکتری های زیست محیطی
 6. حداقل افت فشار در برخورد با حجم معینی از آب

موارد کاربرد سطح پرکن پاششی ضد رسوب

به طور کل همانطور که در طول مقاله اشاره کردم، کاربرد های پکینگ های اسپلش برج خنک کن فراتر از کولینگ تاور ها در صنعت تهویه مطبوع است. در یک جمع بندی مختصر باید گفت پکینگ اسپلش در انواع tower نظیر برج خنک کننده هیبریدی به ویژه در شرایطی که آب در دسترس، دارای کیفیت پایین می‌باشد، به کار گرفته می‌شوند. از جمله این موارد، می‌توان به کولینگ تاورهای صنایع پتروشیمی، ذوب فلزات، نیروگاهی و در درحقیقت کارخانجات واقع در شهرک های صنعتی اشاره کرد.

انعطاف پذیری و عدم دفورمه شدن در دمای بالا به همراه قابلیت اسیدشویی باعث شده تا نسل چدید پرکننده ها به نام پکینگ های اسپلش، کاربردی گسترده در صنایع مختلف نظیر کولینگ تاورها داشته باشد. به علت طول عمر مفید مناسبو قابلیت رسوب زدایی از نظر اقتصادی برای مجموعه به صرفه است.


قیمت پکینگ اسپلش برج خنک کننده

قیمت و بهای تمام شده برای پکینگهای پاششی اسپلش برج خنک کننده به پارامترهای متعددی بستگی دارد. از جمله آنها میزان متریال مصرفی در هنگام ساخت و تولید محصول می‌باشد. این پارامتر در حقیقت به نوع طراحی و سایز مدیا بستگی دارد. پارامتر بعدی مواد اولیه به کار رفته در ساخت پکینگ اسپلش برج خنک کننده می‌باشد که عبارتند از: پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی استایرن، PVC و ABS. پارامتر نهایی تعیین کننده قیمت پرکننده اسپلش، کیفیت یا درواقع درصد خلوص مواد به کار رفته در ساخت آن است. جهت خرید و استعلام قیمت محصول می‌توانید با کارشناسان شرکت برج خنک کننده تماس برقرار نمائید. برای استعلام و خرید بر روی عبارت قیمت برج خنک کننده کلیک نمائید.