24 اردیبهشت 1399
324 views
نظر %

پکینگ برج خنک کننده سطحی در برج خنک کاری است که به آن پر کن برج خنک کننده یا آکنه نیز می‌گویند. (پکینگ برج خنک کننده) تولیدی در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا دارای انواع گوناگونی است.  پکینگ برج خنک کاری به سطوحی گفته می‌شود که وظیفه ایجاد سطح برای کند کردن جریان آب است. همچنین این سطوح با قرارگیری در کنارهم باعث کوچک نمودن مولکول آب می‌شوند. پر کن برج خنک کننده با ایجاد سطح در میان دستگاه باعث می‌شود آب با برخورد به این سطوح به کوچکترین حالت مولکولی خود تبدیل شود. این عمل در فرایند خنک کاری برج خنک کننده تاثیر مستقیم می‌گذارد و خنک کاری آب را سهولت می‌بخشد. عموم پکینگ‌ها وظیفه ایجاد سطح تبادل حرارتی را میان دو سیال دارند. این تبادل به جریان عمود برهم یا جریان مخالف انجام می‌شود.

آب توسط سیستم پاششی برج نازل یا اسپرینکلر بر روی پکینگ برج خنک کننده اسپری میشود.با توجه به ارتفاع پاشش و سرعت خروج آب از نازل برج خنک کننده سیال با شدت به آکنه ها برخورد میکند. در این واکنش فیزیکی آب در سطح پکینگ‌ها گسترده میشود. در این با استارت پروانه برج خنک کننده جریان هوا از قسمت زیرین پکینگ ها مکش میشود. هوا از میان پر کن برج خنک کننده عبور میکند و در عین حال آب جمع شده در پکینگ را خنک میناید. بدین ترتیب هوای گرم اشباع از قسمت دهانه فن خارج شده . آب سرد مورد نیاز مدار اصلی در تشتک برج جمع آوری میشود. عموما تمامی پکینگ‌های برج خنک کن کاری جز ایجاد سطح در برج ندارند. ولیکن امروزه این قطعه برج خنک کننده در مصارف دیگر نظیر تصفیه آب و پروش ماهی و قارچ نیز استفاده می‌شود.

پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی

انواع پکینگ برج خنک کننده کدام است؟؟

برای پر کن برج خنک کننده محصول کابردی در برج مهندسی واحد تجهیز صنعت تتا انواع مختلفی را تولید می نمایند. تنوع محصولی در پکینگ ها کارایی مختلفی به این کالا بخشیده . پکینگ از جمله قطعات برج خنک کننده است که نیاز به تعویض و سرویس دوره ای دارد. با یک نگاه کلی تر پکینگ‌ها همانند پر کن برج خنک کننده عمل میکنند. به طریقی درصورت نبود این بخش در دستگاه خنک کاری انجام نخواهد شد. تعداد و اندازه حجم گذاشته شده در برج نیازمند محاسبه و طراحی اولیه است. زیرا اگر تعداد وحجم غیر استانداردی در دستگاه چیده شود میتواند به فرایند خنک کاری آسیب رساند. پکینگ برج خنک کننده با متریال‌های مختلفی نظیر پلی پروپیلن و پی‌وی‌سی تولید میشود. هر یک از این مواد دارای شاخصه های مختلفی هستند. زیرا هر یک از مواد نام برده برای یک کار بردی در صنعت طراحی شده است.

 1. پرکن فیلمی برج خنک کننده
 2. پکینگ نت اسپلش برج خنک کاری
 3. پکینگ رندوم اسپلش پلی پروپیلن
 4. پکینگ تیوب اسپلش
 5. پکینگ گرید اسپلش
 6. پکینگ ابارایی تخم مرغی

پکینگ فیلمی برج خنک کاری آبشاری

پکینگ برج خنک کننده آبشاری به عنوان نمونه‌ای از سطوح جدید خنک کاری برای برج خنک کننده مخروطی تولید شد.  ولی طولی نکشید این مدل هم منسوخ گردید.  پلکانی بودن این سطح سرعت آب را افزایش میدهد. این امر فرایند خنک کاری را کند میزان پرت انرزی را افزایش میدهد.  پکینگ برج خنک کننده فیلمی نسل جدیدی از سطوح خنک کاری کولینگ تاور است. به آن لایه‌ای هم گفته می‌شود. این قطعه برج خنک کاری تحولی در صنعت کولینگ تاور به وجود آورد. پکینگ فیلمی توانست این دستگاه را به استاندارد خنک کاری رساند.  گسترش سطح مناسب این پرکن سبب افزایش کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتی گراد شد.

امروزه پکینگ برج خنک کننده فیلمی با گریدهای طوسی مشکی و سفید تولید می‌شود. تفاوت گریدها در استفاده از مواد اولیه متفاوت و رنگ دانه pvc است.فرایند تولید پر کن برج خنک کننده به صورت کاملا مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود. بعد از تولید هر ورقه آن‌ها به توسط سیستم داغی به یکدیگر کوپل می‌شوند فاصله هر دهانه با یکدیگر را گام می‎‌نامند. بعد از مونتاژ ورقه‌ها به هم هر بلوک به شکل لانه زنبور در می‌آیند. این شبکه لانه زنبوری شکل آب را بصورت یکنواخت در شیارهای خود نگه‎‌داشته و سیال در تماس با هوا دمای آن کاهش می‌یابد. ورقه‌های این پکینگ برج خنک کننده با ضخامت ۴۵۰ میکرون با برامدگی و تورفتگی منظم قطرات آب را تا حد بسیار زیادی در خود نگه داشته تا طی فرایند مکش هوا و ایجاد جریان مخالف با آب خنک کاری تبخیری شکل پذیرد.

پکینگ مدیا برج خنک کننده نت اسپلش

پکینگ برج خنک کن نت اسپلش کانتر فلو و کراس فلو

پکینگ اسپلش برج خنک کننده همانطور که از اسم آن پیداست آب با برخورد به این صفحات قدرتمند به ریزترین حد مولکولی خود تبدیل می‌شوند این اسپری شدن آب در فرایند خنک کاری بسیار اهمیت دارد. خنک کردن آب در فرایند تبخیری مستلزم ایجاد سطوح خنک کننده مناسب یعنی پکینگ برج خنک کننده است. پکینگ نت اسپلش از متریال پلی‌پروپلین بوده و استفاده از این جنس مواد در ساخت این قطعه باعث انعطاف‌پذیری بالا و دوام بسیار  پکینگ اسپلش شده است. شبکه مهندسی این قطعه برخلاف فیلمی که ورقه‌ای بود اشکال هندسی در آن دیده می‌شود.این اشکال هندسی توسط قالب دستگاه تزریق پلاستیک بوده و صفحات پکینگ مدیا نت اسپلش را شکل می‌دهند.

صفحات و ساختار پکینگ اسپلش به صورت مواج تولید می‌شوند این موج‌ها باعث مکش مناسب هوا توسط فن پلی آمید برج خنک کننده در لایه لایه این قطعه است. صفحات پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش توسط پیم های ورقه‌ای به کیدیگر متصل می‌شوند.که در طرفین انتهایی بلوک توسط چهار پیچ به طول یک متر به هم کوپل و در نهایت مونتاژ میگردند. متریال به کار رفته در تولید این قطعه باعث شده قابلیت‌هایی نظیر اسید شوییی و تحمل دمای آب گرم تا ۸۳ درجه سانتی‌گراد به این محصول اضافه شود. سبک وزن بودن پر کن برج خنک کننده نت اسپلش از دیگر مزیت‌های این محصول به شمار می‌آید. شبکه مهندسی پکینگ اسپلش باعث شده رسوبات کمتر در آن جرم شودند و قطعه را خراب نمایند حتی با وجود رسوبات بالا میتوان پکینگ PP را با فشار آب مناسب و دمای ۶۰ درجه شستشو داد.

پرکن رندوم اسپلش مناسب برای تمای برج های خنک کننده

پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده دارای انواع گوناگونی است همچنین اسم‌های متفاوتی نام برده می‌شود مانند پر کن برج پال رینگ و پزکن‌های استکانی ولی تمامی این القاب نشان از محبوبیت این نوع پر کن مدیا دارد.شکل ظاهری پکینگ برج خنک کننده رندوم اسپلش به صورت هندسه دایره است این دایره شکل بودن باعث میشود به در کنار یکدیگر قراربگیرند و فضاهای خالی را در داخل برج پر نمایند.مانند دو نمونه دیگ این نوع پکینگ اسپلش هم در میانه کولینگ تاور قرار می گیرد. پر کن برج خنک کننده دارای مقاومت بسیار بالایی است و هر گونه فشاری را تا حدامکان تحمل می نماید.شکل ظاهری استوانه‌ای آن دارای پنجرهایی است که هوا از آنها عبور میکند.

 در مرکزیت این پکینگ برج خنک کننده شبکه ۶ راهی قراردارد تا مقاومت را بالاببرد و قطرات آب با برخورد به این هندسه به حالت اسپلش درآمده و فرایند خنک کاری به صورت صحیح انجام می‌شود. پکینگ رندوم اسپلش از متریال پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود و تحمل دما را تا ۸۳ درجه سانتی‌گراد دارد اندازه تولید شده این قطعه در ابعاد ۲ اینچ و ۱ اینچ است. روش چیدمان پکینگ مدیا استکانی به صورت رندوم و در مرکز برج توسط مهار کننده مخصوص خود نصب می‍شود. برای پکینگ برج خنک کننده رندوم اسپلش این گونه میتوان محاسبه نمود که هر متر مکعب از پر کن برج پال رینگ ۲اینچ ۷۰۰۰هزار پکینگ است. چدیمان این پکینگ دارای اصول نمی باشد و زیرا این عمل باعث می شود زود دچار رسوب زدگی شوند و دراین حال تمامی پرکن ها به یکدیگر متصل میشوند ودیگر قابل استفاده نمی‌باشند.

پکینگ برج خنک کننده ابارا

پر کن برج خنک کاری شانه تخم مرغی جریان متقاطع 

پکینگ برج خنک کننده که در کولینگ تاور کراس فلو مورد استفاده قرار میگیرد به نام  پکینگ شانه تخم مرغی فیلمی یا ورقه‌ای نامیده می‌شود. ابعاد قالب و هر بلوک شانه تخم مرغی ۱۰۰*۵۰*۵۰ میباشد. این نوع سطوح خنک کاری دارای دونوع با قطره گیر و بدون قطره گیر است.مورد استفاده این پرکن ها در برج‌های خنک کننده ابارا یا جریان متقاطع است. کیفیت پر کن برج خنک کننده به نوع متریال به کاررفته در تولید بستگی دارد. انواع مواد مصرفی برای تولید این قطعه برج خنک کننده از پی‌وی‌سی و پلی‌پروپیلن است. هر یک از مواد نام برده دارای خواص مجزا است ولی تمامی آنها در زیر گروه پلاستیک قرار میگیرند. ماده PVC به مراتب خشک‌تر و غیر قابل انعطاف است در مقابل PP و پلی پروپیلن.

در دو طرف پکینگ برج خنک کننده ابارایی قطره برگردان لحاظ شده است. در برجهای جریان متقاطع هوا از زاویه ۹۰ درجه آب وارد دستگاه میشود . لیکن این مورد باعث شده تا نحوه طراحی این پکینگ با دیگر انواع خود مقداری متفاوت باشد.

 پکینگ برج خنک کننده یا آکنه ها در کدام صنایع دیگر کاربرد دارد؟

 1. تصفیه آب
 2. چربی گیر
 3. کولینگ تاور
 4. سالن های قارچ
 5. پرورش ماهی
 6. فاضلاب‌های شهری 
 7. تصفیه خانه های آب 

پکینگ برج خنک کننده در دیگر صنایع هم نیز استفاده می‌شود امروزه این محصول کاربردی برای مرطوب نگه داشتن سالن‌های قارچ ویا سیستمهای تصفیه فاضلابی و یا حتی در استخرهای پرورش ماهی نیز استفاده می شود. وجود شیارها در این کالا باعث شده تا بتواند در چربی گیرهای فاضلابی نقش مثبتی داشته باشد. پر کن برج خنک کننده با لایه‎‌های به هم چسبیده خود باعث می‌شود تا ذرات چربی به آنها چسبیده و آب قبل از ورود به مجاری فاضلابی یک فیلتر چربی گیری بر روی آن انجام شود. همانطور که میدانید برای پرورش قارچ نیازمند رطوبت بالایی است،تولید این رطوبت با پدهای سلولزی با هزینه بالا و مصرف آب بسیار همراه بود پکینگ مدیا به علت وجود ماده pvc در ساختار مولکولی آن هیچ گونه جذب آب به خود ندارد همین عامل باعث کاهش چشمگیر مصرف آب در سالن‌های پرورش قارچ شده است.

قیمت پر کن برج خنک کاری ؟؟

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید با ۴ نوع این قطعه برج خنک کننده آشنا شدین. حال بعد این تحلیل کارایی هر یک از پکینگ برج خنک کننده به بررسی قیمتهای آنها میپردازیم. قیمت پکینگ مدیا به دو عامل کلی بستگی دارد.

در بخش اول به صورت کلی دو نوع متریال برای ساخت انواع پر کن برج خنک کننده استفاده میشود. نخست pvc و دیگری پلی پروپیلن که این دو مواد تفاوتهای بسیاری با یکدیگر دارند و هر کدام برای یک کاربری ساخته شده است. ابعاد و ضخامت ورق های پکینگ میزان حجم مواد اولیه مصرفی را تعیین می‌نمایند. این دو عامل باعث می‌شود. قیمت پکینگ برج خنک کننده فیلمی در گرید مشکی در هر بلوک ۹۱۸٫۰۰۰ میلیون ریال و در گریدهای سفید و طوسی هر بلوک معادل ۱٫۴۵۰٫۰۰۰میلیون ریال میباشد. ضخامت ورق به طور استاندارد ۴۵۰ میکرون است.این قیمت برای پکینگهای دارای گام ۱۹ نوزده است و گامهای دیگر نظیر ۱۴ الی ۲۵ استعلام قیمت به صورت تلفنی انجام میشود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده