پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده صنعتی


پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده Random splash packing یا پرکن استکانی و پالرینگ از انواع پکینگ در برج خنک کن است که در خانواده اسپلش قرار میگیرد. این شکل از سطوح خنک کننده سیستم رندوم یا نامشخص جهت توزیع آب دارند. سیال هنگام برخورد با پرکن اسپلش رندوم، در جهات مختلف و نامعینی مسیر خود را تغییر داده و به همین علت اینگونه نامگذاری شده‌اند.

پکینگ اسپلش پال رینگ در سایزهای مختلف طراحی و تولید می‌شود. برای افزایش انتقال حرارت سطوح خنک کننده هر واحد پرکن ساختاری استکانی را دارا میباشد. که قطر آنها ۱ یا ۲ اینچ بوده و در هر دو بخش شامل شش بلید (تیغه) هستند. پکینگ رندوم اسپلش در برج‌های خنک کننده با حجم مشخص و تعیین شده‌ای داخل یک محفظه توری شکل ریخته میشود. برای جلوگیری از رسوب این محصول باید به طور منظم شست‌و‌شو داده شود تا مشکلات احتمالی رخ ندهد. شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس تولید کننده انواع پکینگ‌های اسپلش از جمله مدل پالرینگ در کل کشور همراه با رعایت استانداردهای بین‌المللی می‌باشد.


نحوه عملکرد پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده 

پکینگ رندوم اسپلش در برج‌ خنک کننده مکعبی و مخروطی استفاده می شود. همچنین به دلیل ساختار منحصر به فردش در برج‌های جریان متقاطع نیز کارایی دارد. وظیفه پکینگ پالرینگ افزایش سطح برخورد سیال و زمان تلاقی آب و هوا است. تا به این وسیله مکانیزم خنک کاری سیستم برج سرعت و بهبود یابد. پکینگ استکانی یک سطح ویژه دارد که شاخصه مهمی در ایجاد مقطع تبادل حرارت در برج خنک کننده می‌باشد. منظور از سطح ویژه اسمی در اصل مقدار کل سطوح پکینگ اسپلش برج خنک کن در جابجایی حرارت میان آب و هوا است. هدف از سطح ویژه واقعی همان مقطعی از پکینگ‌ها بوده که در تماس با هوا قرار می‌گیرد. در هر متر مکعب وابسته به مدل و طرحی که داراست بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ متر نوسان دارد. ارتفاع چیدن پکینگ رندوم اسپلش در برج‌های خنک کن متفاوت از ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر تخمین زده می‌شود.


متریال و سایزهای پکینگ پالرینگ رندوم اسپلش

طراحی پکینگ استکانی برج خنک کننده در پنج اندازه ۱، ۱٫۵، ۲٫۵ و ۳ اینچ صورت میگیرد. پرکن پال رینگ با گریدهای متفاوتی همانند پلی پروپیلن و پلی ونیل کلراید ارائه می‌گردد. متریال PVC ضعیف میباشد و به علت نداشتن تحمل دمایی زیاد،عدم اسیدشویی عمر مفید آن کم است. ولی نوع عرضه شده آن با گرید پنیل‌ونیل طول عمر بیشتری یعنی از یک تا دو سال را دارد. البته پرکن‌هایی از جنس PP بین پنج تا ده سال دوام داشته و طاقت دمایی آن‌ها مابین ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.  پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده در دو شکل مات و شفاف طراحی می‌شود. که مدل مات در مقایسه با شفاف ضعیف‌تر و مواد کهنه (بازیافتی) را داراست. نوع روشن این پکینگ‌ها مقاوم‌تر است همچنین ناخالصی ندارد و جهت افزایش توان مکانیکی، درصد کمی از پلی‌اتیلن با پلی‌پروپیلن برای ساخت آن مخلوط می‌شود. از دیگر انواع اسپلش ها میتوان به نوع پکینگ تیوب اسپلش اشاره نموده که در برج های خنک کننده صنعتی عملکردی مناسب دارد.

 پکینگ رندوم اسپلش در شرکت برج خنک کننده با گرید انحصاری این کمپانی و بهترین کیفیت به تولید می‌رسد


پکینگ رندوم اسپلش یا پالرینگ برج خنک کن

ویژگی‌های پکینگ استکانی برج خنک کن 

  1. حمل‌ونقل آسان، راحتی در نصب و تعویض، راندمان خنک کاری مناسب و اصولی از دیگر مزایای آن می‌باشد.
  2. برای به کار گیری پکینگ پالرینگ در برج‌های خنک کننده مختلف و فضاهای گوناگون محدودیت وجود ندارد.
  3. نوع شفافیت پکینگ رندوم اسپلش به سه دسته رنگی، بی رنگ و سفید تقسیم میشود.
  4. در تمامی برج‌های خنک کن جریان مخالف و متقاطع قابل نصب و استفاده میباشد.
  5. در شرایطی که آب دارای سختی بالا و آلاینده می‌باشد کارایی دارد.
  6. قابل رسوب زدایی با اسید و مقاومت شیمیایی بسیار 
  7. توان مکانیکی بالا و عدم تغییر شکل در دماهای زیاد
  8. استحکام و طول عمر مفید.

مطلب مرتبط را در صفحه پکینگ گرید اسپلش برج خنک کننده مطالعه نمایید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی