پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده


پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده Random splash packing با نام‌های دیگری همچون پال رینگ یا پکینگ استکانی شناخته شده و در انواع کولینگ تاور نصب میگردد. این شکل از سطوح خنک کننده دارای سیستم رندوم یا نامشخص جهت توزیع آب بوده است. سیال هنگام برخورد با اسپلش‌های رندوم، در جهات مختلف و نامعینی مسیر خود را تغییر داده و به همین علت اینگونه نامگذاری شده‌اند. پکینگ اسپلش پالرینگ در سایزهای مختلف طراحی و تولید شده و برای افزایش انتقال حرارت سطوح خنک کننده هر واحد دارای ساختاری استکانی می‌باشد. که قطر آنها ۱ یا ۲ اینچ بوده و در هر دو بخش شامل شش بلید یا تیغه هستند. پکینگ رندوم اسپلش در برج‌های خنک کننده با حجم مشخص و تعیین شده‌ای داخل یک محفظه توری شکل ریخته می‌شوند. برای جلوگیری از رسوب این محصول باید به طور منظم شست‌و‌شو داده شود تا مانع از بروز مشکلات احتمالی باشد.


نحوه عملکرد و کاربرد پکینگ رندوم اسپلش

پکینگ رندوم اسپلش در برج‌های خنک کن مکعبی و مخروطی استفاده می‌شود و به دلیل ساختار منحصر به فردش در کولینگ تاورهای جریان متقاطع کارایی دارد. وظیفه پکینگ پال رینگ افزایش سطح برخورد سیال و زمان تلاقی آب و هوا است تا عملکرد خنک کردن سیستم برج بهبود یابد. پکینگ رندوم استکانی دارای یک سطح ویژه بوده و شاخصه مهم در ایجاد مقطع تبادل حرارت در برج برج خنک کننده می‌باشد. منظور از سطح ویژه اسمی در اصل مقدار کل سطوح پکینگ در جابجایی حرارت میان آب و هوا است. هدف از سطح ویژه واقعی همان مقطعی از پکینگ‌ها بوده که در تماس با هوا قرار می‌گیرد. در هر متر مکعب وابسته به مدل و طرحی که داراست بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ متر نوسان دارد. ارتفاع چیدن پکینگ رندوم اسپلش در برج‌های متفاوت از ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر تخمین زده شده است.


پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده


متریال و سایزهای پکینگ پال رینگ در برج خنک کننده

طراحی پکینگ استکانی برج خنک کننده در پنج اندازه ۱، ۱٫۵، ۲٫۵ و ۳ اینچ صورت می‌گیرد. پکینگ پال رینگ با گریدهای متفاوتی همانند پلی پروپیلن و پلی ونیل کلراید ارائه می‌گردد. متریال PVC ضعیف بوده و به علت نداشتن تحمل دمایی زیاد و عدم اسیدشویی عمر مفید آن کم است. ولی نوع عرضه شده آن با گرید پنیل‌ونیل طول عمر بیشتری یعنی از یک تا دو سال را دارد. البته پرکن‌هایی از جنس PP بین پنج تا ده سال دوام داشته و طاقت دمایی آن‌ها مابین ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. نحوه تولید پکینگ رندوم اسپلش برج خنک کننده در دو شکل مات و شفاف بوده که مدل مات  در مقایسه با شفاف ضعیف‌تر و مواد کهنه و بازیافتی دارد. نوع روشن این پکینگ‌ها مقاوم‌تر است و ناخالصی ندارد و جهت افزایش توان مکانیکی آن با درصد کمی از پلی‌اتیلن با پلی‌پروپیلن مخلوط می‌شود.


ویژگی‌های پکینگ استکانی در کولینگ تاور

۱ – برای به کار گیری پکینگ پالرینگ در برج‌های خنک کننده مختلف و فضاهای گوناگون محدودیت وجود ندارد.

۲ – در شرایطی که آب دارای سختی بالا و آلاینده می‌باشد به کار برده می‌شود.

۳ –  قابل رسوب زدایی با اسید و مقاومت شیمیایی زیاد است.

۴ – استحکام آن بسیار زیاد بوده و طول عمر مفیدی دارد.

۵ – مقاومت مکانیکی بالا و عدم تغییر شکل در دماهای زیاد

۶ – حمل‌ونقل آسان، راحتی در نصب و تعویض، راندمان خنک کاری مناسب و اصولی از دیگر مزایای آن می‌باشد.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده