پکینگ شانه تخم مرغی ابارا


پکینگ شانه تخم مرغی ابارا از اجزای اساسی برج خنک کننده جریان متقاطع است و متریال این پکینگ برای مدل شانه تخم مرغی یا ابارا در برج خنک کن از PVC می‌باشد. در واقع نوعی پکینگ فیلمی ابارا محسوب شده که تاثیر بسزایی در راندمان سیستم خنک کاری برج کراس فلو ایفا می‌کند و از نظر شکل ظاهری به شانه تخم مرغ شباهت دارد. وظیفه اصلی سطوح خنک کننده شانه تخم مرغی افزایش مقطع تماس و انتقال حرارت میان دو سیال آب و هوا میباشد و در دسته‌ی پرکن فیلمی قرار می‌گیرد. نکته‌ای که حائز اهمیت بوده مدت زمان و میزان خنک کاری مایع توسط پکینگ فیلمی برج خنک کننده است. 

پکینگ شانه تخم مرغی (ورقه‌ای) در دو نوع قطره گیر و ساده ساخته می‌گردد. شکل ساده آن متشکل از صفحات شانه تخم‌مرغی در ضخامت ۵۰۰ میکرون می باشد. که ورقه‌های آن از طریق چسب به نحو نر و مادگی بکدیگر اتصال دارد و معمولا از جنس‌های پی وی سی طراحی میشود. شرکت تولید برج خنک کننده هر دو مدل پکینگ شانه تخم مرغی ابارا را نیز همراه با ضمانت و رعایت استانداردهای بین‌المللی عرضه می‌نماید. 


نحوه عملکرد پکینگ شانه تخم مرغی ابارا

آب به صورت عمودی روی پکینگ‌ فیلمی ابارا ریخته شده و هوا بشکل افقی توسط لوورها وارد برج خنک کننده فایبرگلاس کراس فلو (CROSS FLOW) می‌شود. در ادامه به علت برخورد این دو سیال (آب و هوا) باهم زاویه‌ای ۹۰ درجه ساخته میگردد. در کولینگ تاور مدار باز با جریان متقاطع پرکن ابارا مهم ترین نقش را برای تبادل حرارت ایفا میکند. در برج‌های خنک کن کراس‌فلو همراه پکینگ شانه تخم مرغی یک قطره گیر نصب میشود.

همانطوره که بالاتر اشاره شد متریال تولیدی آنها از PP، PVC، پلی استایرن و انواع دیگر پلیمرها است. که کاربردی‌ترین آن در صعنت ساخت پکینگ تخم مرغی پلی پروپیلن و پی‌وی‌سی می باشد. البته در گذشته از پکینگ مدیاهای جنس چوبی استفاده می‌کردند. امروزه با توجه به حضور مواد پلیمری و کارایی بیشتر آنها نسبت به چوب، مواد پلیمری کاربرد دارد. اندازه و ابعاد پکینگ شانه تخم مرغی ۵۰ در ۱۰۰ و قطر آن پنجاه سانتی‌متر می‌باشد.


پکینگ ابارایی PVC یا PP کدام یک بهتر است؟

برای پی بردن به این سوال به بررسی مزایا و معایب هر دو جنس می‌پردازیم که هنکام سفارش و طراحی برای یک برج خنک کن باید به آن توجه کرد:

مزایای pvc نسب به پلی‌پروپیلن

 • حمل و نقل سریع
 • سبک بودن
 • مقاومت بالا 
 • مقرون به صرفه بودن
 • قابل طراحی دلخواه متناسب با نیاز مشتری

معایب پی وی سی نسبت به pp 

 • مقاومت کم حرارتی، اسید شویی و عبور سیال‌های خاص
 • نازک بودن نوع پلیمر و مولکول‌های آن
 • جذب دمای بیشتر 

شرکت برج خنک کننده سازنده انواع پکینگ‌های اسپلش و فیلمی همراه گارانتی طلایی در سراسر کشور با سابقه درخشان و مورد رضایت مشتریان می‌باشد.

پکینگ شانه تخم مرغی برج خنک کننده ابارا


انواع پکینگ ابارا برای چه دمایی مناسب هستند؟

بهتر است در سیستم های خنک کاری که با دمای پایین سر و کار داشته از پکینگ شانه تخم مرغی ابارا با جنس  PVC استفاده شود. اینگونه از پکینگهای در حال تولید در دسته بندی پکینگ فیلمی برج خنک کننده قرار میگیرند.در PP مولکول های آن در دماهای بالای ۹۰ درجه فعال شده و جذب دما می‌کند. اما به دلیل مقاومت کم پی‌وی‌سی در برابر دمای بالا امکان دفرمه شدن وجود دارد . همچنین به دلیل عدم مقاومت در برابر اسید شویی ممکن است رسوب گرفتگی اتفاق افتد اما به طور کلی خنک سازی و کاهش دمای آب در آن بیشتر از پلی پروپیلن می‌باشد.


نحوه تولید پکینگ شانه تخم مرغی برج خنک کننده

ساخت قطعاتی نظیر پکینگ‌ها معمولا توسط دستگاه تزریق پلاستیک و قالب اکسترود انجام می‌گردد. مواد گرانولی با مقداری نرم کننده مخلوط شده و انعطاف پذیری را به همراه دارد. در دمای ۷۰ درجه بر روی قالب ریخته میشود و مانند اتوی داغ ورق فیلمی را به فرم شکل دلخواه تغییر میدهد. بعد از آنکه لایه‌های بزرگ پکینگ فیلمی ابارا آماده شوند در ادامه آنها را به وسیله جوش پلاستیک بیکدیگر کوپل می نماییم. پس از طی تمامی این مراحل پکینگ ابارا آماده انتقال به انبار و تحویل مشتری دادن می‌باشد.


نحوه نصب پکینگ ابارا در برج خنک کننده کراس فلو

برای نصب پوشال تخم مرغی در برج خنک کننده فایبرگلاس باید ابتدا قطعات معیوب و خراب قبلی را تخلیه نمایید. سپس برج خنک کن را با مواد مخصوص شستشو داده و بلوک های پکینگ شانه تخم مرغی را آماده انتقال به کولینگ تاور جریان متقاطع کنید. برای پکینگهای ابارا جهت استفاده این مدل برج دو طرف محصول نوار ۵ سانتی تحت عنوان قطره گیر قرار می‌دهیم. که وظیفه آنها جلوگیری از خروج قطرات اشباع شده در هوا توسط پروانه برج خنک کننده است. توجه نمایید یک طرف آن باید متصل به لوورها باشد و طرفی دیگر به قسمت مرکزی برج خنک کاری تا عملکرد صحیح انجام بشود. جهت درخواست نصب صحیح و اطلاع از قیمت‌ها با مهندسان و کارشناسان فروش ما تماس برقرار نمایید. همچنین برای آگاهی از کاربرد قطعات دیگر برج‌ها میتوانید به مقاله تعمیر برج خنک کننده مراجعه نمایید.


مزایای پرکن شانه تخم مرغی برج خنک کننده 

 1. پکینگ شانه تخم مرغی ساده به علت داشتن گام پایین راندمان کاری بالایی را دارا است
 2. قابل استفاده در مدل‌های متفاوت برج‌های خنک کن کراس فلو یا همان جریان متقاطع
 3. مدل قطره گیردار آن هزینه‌های ناشی از نصب قطره‌گیر را کاهش می‌دهد
 4. گرید سفید پرکن تخم مرغی (پکینگ فیلمی ابارا) قابلیت آنتی یووی دارد
 5. امکان افزودن آنتی باکریال با ذرات نانو روی و نقره
 6. ضد جلبک و دارای خاصیت خود خاموش کنی 
 7. مقاومت زیاد در مقابل رسوب و گرفتگی
 8. مقطع ویژه مناسب و نصب راحت
 9. توان بالا در برابر آب گرم 

جهت سرویس و تعویض پکینگ برج خنک کننده کلیک نمایید.


نویسنده مطلب دکتر علی مرادی