پکینگ فیلمی برج خنک کننده در سال ۱۹۸۵ اختراع گردید و در انواع کولینگ تاور مورد استفاده قرار گرفت. پکینگ فیلم برج خنک کننده با دو متریال pvc و pp (پلی‌پروپیلن) تولید می‌گردد. نام‌های دیگر  محصول پکینگ آبشاری و لایه‌ای است که به عنوان سطوح در برج شناخته می‌شوند. عملیات خنک کاری در دستگاه‌های برودتی بسیار متفاوت از یکدیگر انجام می‌شود. در این بین طراحی سیستم خنک کاری کولینگ تاور بر اساس تبخیر بخشی از سیال می‌باشد. برای رسیدن به این مهم باید سطحی در خود ایجاد کند که تولید کنندگان با تعبیه پکینگ فیلمی برج خنک کننده در دستگاه توانستند این معضل را برطرف کنند. با چیدمان محصول در میانه برج و پاشش آب بروی پر کن‌ها تبادل حرارت ایجاد می‌شود. این انتقال گرما با روش مکش اجباری پروانه صورت می‌گیرد.

وظیفه این قطعه به طوری کلی کند نمودن جریان حرکت آب و خورد نمودن سیال در برج است. این عامل کمک میکند تا در مدت زمان کمتری دمای مایع گرم کاهش یابد. این فرایند در تمامی برج‌ها یکسان بوده جز کولینگ تاور مداربسته که نیازی به پکینگ فیلم برج خنک کننده ندارد. زیرا در این مبدل کویلی نصب شده است که سیال داغ که این عمل را انجام می‌دهد. اما لازم به ذکر است بدانیم بیشترین مصرف پکینگ مدیا را در جهان پکینگ فیلمی برج خنک کننده به خود اختصاص داده است. زیرا از مواد خوبی برخوردار بوده و قابلیت ساخت محصول با دیگر مصالح ممکن است. این دلایل گستردگی بازاری برای آن ایجاد نمود که تا کنون با وجود تولید محصولات مشابه همچنان محبوب و مرغوب است. یکی از نکات مثبتی که می‌توان اشاره کرد قابلیت نصب در انواع کولینگ تاور بوده و امکان برشکاری به ابعاد دلخواه مشتری است.

پکینگ فیلمی

نحوه عمکلکرد پکینگ فیلمی برج خنک کننده

نحوه عملکرد پکینگ فیلمی برج خنک کننده به این صورت می‌باشد که آب از نازل ها پاش می‌شود بر روی پکینگ‌ها. این پاشش به صورت منظم و یکنواخت با فشار و دبی معین انجام میشود. آب پس از برخورد با پکینگ ها به قطرات ریز آب تشکیل می شود. این عملیات در اصل باعث میگردد تا آب به ریز ترین حد مولکولی خود تبدیل گردد. که این خود در طراحی پکینگ کولینگ تاور دارای طراحی ویژه‌ای است. پکینگ فیلمی برج خنک کننده قطرات آب را در خود نگه میدارد و سیال هوا پس از عبور از داخل فیلم پکینگ آب را خنک مینماید. این عوامل کنار یکدیگر باعث خنک کاری سیال آب و پایین آمدن دمای آب سیستم تبرید می‌شود. آب خنک از پکینگ‌ها به داخل تشتک برج روانه می‌شوند و داخل آن جمع آوری می‌گردد. تا در صورت نیاز آب سرد به سیکل مدار مکش شود.

انواع پرکن‌های فیلم کولینگ تاور

به طور کلی این نوع پکینگ فیلمی برج خنک کننده به دو دسته تقسیم می‌شود. یک پکینگ فیلم گام۱۹ دو پکینگ شانه تخم مرغی ابارا. این دو مدل از متریال pvc ساخته میشوند و هر دو تحمل دمایی بالغ بر۶۰ درجه سانتیگراد دارند. اما از نظر ضخامت تقریبا ۱۰۰ میکرون نوع ابارا ضخیم تر میباشد. از لخاظ ابعاد این دو متفاوت هستند و این عامل به همراه ضخامت بیشتر قیمت پکینگ تخم مرغی را افزایش داده است. پکینگ فیلمی برج خنک کننده مدل (شانه تخم مرغی) در دو نوع قطره برگردان دار و بدون قطره گیر تولید می‌شود. دسته اولی بسیار کم درخواست بوده و در برجهای خنک کننده جریان متقاطع خاص تولید می‌شود. لیکن پکینگ ابارا با قطره گیر بسیار پر بازده و همچنین در ۹۰درصد از کولینگ تارهای مختلفی ابار مورد استفاده می‌باشد.

چگونگی ساخت و تولید پکینگ فیلمی برج خنک کننده

پکینگ فیلم برج خنک کننده یا آبشاری توسط قالب های اکستورد تهیه و به مرحله تولید مونتاژ میرسد. برج خنک کننده در انواع مخروطی و مکعبی و همچنین مکعب مستطیل تولید می‌گردد. برای جایگیری پکینگ فیلمی برج خنک کننده می‌بایست در بعضی از اندازه های تبریدی مختلف پکینگها را برشکاری نمود. تا به اندازه دلخواه و مورد نیاز ما برای برج خنک کننده مخروطی تبدیل گردد. قطر چیدمان به طور استاندارد و معمول در انواع برج دولایه معادل ۶۰ سانتیمتر است. در صورت افزایش ارتفاع چیدمان فشار آب می بایست افزایش یابد تا با تبخیر آب مواجه نشوید.

پکینگ فیلمی برج خنک کننده با مواد PVC در سه رنگ طوسی،مشکی و سفید در این واحد تولید میگردد. و در متریال پلی پروپیلن با رنگ دانه آبی یا بی رنگ تولید و عرضه می‌شود. اما این دو مواد تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. این تفاوت ها آنها را به دو دسته محصولی مجزا تبدیل کرده است. هر یک از این دسته‌ها کاربرد خود را در برج خنک کننده ایفا میکند. برج خنک کننده‌ای که در صنعت استفاده می‌شود به طبع دارای سختی آب بالاتری نصبت به دیگر موارد است. و این مورد در صنایع فولاد، ذوب و فلزات بیشتر به چشم میخورد. به همین منظور توصیه کارشناسان بر این است که از پکینگ فیلمی برج خنک کننده (PP) پلی‌پروپیلن استفاده شود. تحمل دمایی در این مدل تا نود درجه سانتی‌گراد بوده و از کیفیت کاری بالاتری برخوردار است.

مقایسه پر کن فیلم با اسپلش

در باتدا باید گفت به طور کلی نحوه عملکرد و خنک کاری سیال در این دو مدل بسیار متفاوت است. همچنین در متریال به کار رفته در ساخت و تولید این قطعات برج خنک کننده متمایزاتی وجود دارد. در نوع پکینگ فیلمی برج خنک کننده با دو متریال PVC-PP پرکن فیلم تولید میگردد. ردصورتی که در پکینگ اسپلش برج خنک کننده تنها از مواد اولیه با گرید پلی پروپیلن تهیه میشود. این دو متریال تفاوتهایی با یکدیگر نظیر تحمل دما و نرمی و انعطافپذیری دارند. در نتیجه میزان سطح تبدل در هر کدام گوناگون میباشد. در این مورد پکینگ فیلمی برج خنک کننده بسیار سطح خنک کاری گسترده تری نسبت به رقیب خود دارد.

اما تحمل دمای این محصول تا ۶۰ درجه بوده و این به منظور عدم استفاده آن در برجهای خنک کننده صنعتی می‌باشد. در آبهای صنعتی به دلیل سختی بالای سیال در چاههای زیر زمینی رسوبات به شدت بالا هستند. این عامل باعث میشود تا در هنگام فرایند خنک سازی سیال مایع رسوبات در قالب نمک به پکینگ فیلمی برج خنک کننده چسبیده شوند. در همان هنگام به مرور زمان رشد میکنند و راههای گذر هوا را میبندند و بدین ترتیب پکینگ فیلم دیگر قادر به کار نخواد بود. ولیکن در نمونه اسپلش این قابلیت وجود دارد تا در دمای مثبت۸۰ درجه شستشو دهیم قطعه را . یاحتی میتوان برای پاکسازی تمام آن را اسید شویی نمود . بعد از اتمام عملیات پاکسازی مجدد پکینگ در برج خنک کننده جایگذاری می‌شود.

مصارف پکینگ فیلم برج خنک کننده

این مدل سطوح خنک کاری را در بسیاری از صنایع استفاده می کنند. دلیل محبوبیت و استقبال بی اندازه از پکینگ فیلم برج خنک کننده سطح تبادل گسترده حرارتی آن می‌باشد. پکینگ فیلمی برج خنک کننده که به صورت تخصصی برای این دستگاه طراحی شده است و در دسته قطعات برج خنک کننده قرار می‌گیرد. امروزه در اکثر مصارف مشابه مانند تصفیه آب،پرورش ماهی و قارچ همچنین در چربگیرهای رستورانی مورد استفاده گسترده ای است. در تصفیه خانه ها و ادارات آب و فاضلاب از پکینگ فیلمی به عنوان نگهدارنده اجسام و دیگر ناخالطی های آب استفاده میشود. بنحوی که میتوان گفت مانند یک فیلتر مستحکم در این فرایند عمل میکند.

تمامی سالنهای پروش قارچ نیازمند رطوبت کامل و مدام می‌باشند. این فضای مرطوب با کمترین میزان پرت و تبخیر آب اولین دغدغه مسئولان این است. برای این موضوع مهم راه حلی ساده اما پرکاربرد به نام پکینگ فیلمی برج خنک کننده به چشم میخورد. از این سطوح به عنوان کانالهای عبور آب و هوا محیطی به صورت اتمسفریک و طبیعی استفاده میشود. سیال مایع به روش آبیاری قطره ای بر روی پکینگ کولینگ تاور چکه میکند و با عبور عوا  رطوبت آب در هوا تلفیق شده و وارد محیط پرورشی می‌شود. چربیگیرهای رستورانی از دسته قطعاتی هستند که در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در واحد شماره ۳ تولید می‌شوند. متریال اصلی آنها فایبرگلاس بوده و در تمامی این قطعات وجود پکینگ فیلم برج خنک کننده دیده می‌شود.


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده