پکینگ برج خنک کننده CTR

پکینگ فیلمی برج خنک کننده / پکینگ لانه زنبوری PVC / پکینگ PP /

پکینگ فیلمی برج خنک کننده صنعتی

 

پکینگ فیلمی برج خنک کننده صنعتی


پکینگ فیلمی برج خنک کننده film packing یا پکینگ PVC فیلمی کولینگ تاور وظیفه ایجاد سطح تبادل حرارت جهت کاهش دمای آب را در برج خنک کننده به عهده دارد. پر کن فیلم برج خنک کن در سال ۱۹۸۵ اختراع گردید و در انواع کولینگ تاور مورد استفاده قرار گرفت. پکینگ آبشاری film برج خنک کننده با دو متریال PVC و PP (پلی‌پروپیلن) تولید می‌گردد. پکینگ فیلمی یا فیلم، آبشاری و لایه‌ای می نماند که به عنوان پوشال PVC در برج شناخته می‌شوند.عملیات خنک کاری در دستگاه‌های برودتی بسیار متفاوت از یکدیگر انجام می‌شود. در این بین طراحی سیستم خنک کاری کولینگ تاور بر اساس تبخیر بخشی از سیال تولید شده است. برای رسیدن به این مهم باید سطحی در خود ایجاد نماید که تولید کنندگان با تعبیه پکینگ برج خنک کننده در دستگاه توانستند این معضل را برطرف کنند.


وظیفه پکینگ فیلمی برج خنک کننده چیست؟

وظیفه پکینگ آبشاری لایه‌ای کولینگ تاور به طوری کلی کند نمودن جریان حرکت آب و خورد نمودن سیال در برج است. این عامل کمک میکند تا در مدت زمان کمتری دمای مایع گرم کاهش یابد. فرایند تبرید در تمامی برج‌ها یکسان بوده به جزء کولینگ تاور مداربسته که نیازی به پکینگ فیلمی برج خنک کننده ندارد. زیرا در این مبدل کویلی نصب شده است که سیال داغ که این عمل را انجام می‌دهد. اما لازم به ذکر است بدانیم بیشترین مصرف پکینگ مدیا را در جهان پکینگ فیلم PVC برج خنک کن به خود اختصاص داده است.زیرا از مواد خوبی برخوردار بوده و قابلیت ساخت محصول با دیگر مصالح را دارد. یکی از نکات مثبتی که می‌توان اشاره کرد قابلیت نصب در انواع کولینگ تاور بوده و امکان برشکاری پکینگ آبشاری Cascading packing به ابعاد دلخواه مشتری فراهم می‌باشد.


نحوه عمکلکرد پکینگ فیلمی برج خنک کننده

نحوه عملکرد پکینگ فیلم برج خنک کننده به این صورت می‌باشد که آب از نازل‌ها پاشیده می‌شود بر روی پکینگ‌ها.اسپری سیال به صورت منظم و یکنواخت با فشار و دبی معین انجام می‌شود. مایع گرم پس از برخورد با پکینگ PVC برج خنک کن به قطرات ریز آب تبدیل میگردد. این عملیات در اصل باعث شده تا آبگرم به ریزترین حد مولکولی خود تبدیل شود. پکینگ آبشاری کولینگ تاور قطرات آب را در خود نگه می‌دارد و سیال هوا پس از عبور از داخل پکینگ فیلمی برج خنک کننده مایع را خنک می‌نماید. این عوامل کنار یکدیگر باعث خنک کاری آب داغ  و پایین آمدن دمای آن توسط سیستم تبرید می‌شود. آب سرد از لایه‌های پکینگ فیلم به داخل تشتک برج روانه می‌شوند و داخل آن جمع آوری می‌گردد.


انواع پرکن‌های فیلم کولینگ تاور

پر کن فیلمی برج خنک کننده دارای انواع بسیای است این تنوع هم در مصالح بکار رفته می‌باشد و هم طراحی آنهاست. به طور کلی پکینگ فیلم کولینگ تاور را با گام از یکدیگر جدا می‌سازند. هرچه میزان فاصله بین لایه‌های آبشاری کاهش یابد گام آن کم شده و سطح انتقال حرارت بیشتری را ایجاد می‌کند. اما این تنها یک بخش از تنوع پکینگ فیلمی برج خنک کننده است و در مواد سازنده قطعه نیز به صورت عمده دو ماده گرانولی قابل استفاده است. پکینگ PVC فیلمی و پر کن فیلم PP که از نظر شکل ظاهری یکسان هستند ولی در تحمل دما کمی تفاوت دارند. اما نمونه‌ای از پکینگ فیلمی برج خنک کننده تولید شده است که به آن پکینگ شانه تخم مرغی می‌گویند. فیلمی تخم مرغی که بزرگترین نوع آبشاری محسوب میشود فقط در برج خنک کن ابارا کاربرد دارد.


مراحل تولید پکینگ فیلمی برج خنک کننده

پکینگ فیلم برج خنک کننده یا آبشاری PVC توسط قالب‌های اکستورد تهیه و به مرحله تولید مونتاژ میرسد. برج خنک کننده در انواع مخروطی و مکعبی و همچنین مکعب مستطیل تولید می‌گردد. برای جایگیری پکینگ فیلمی برج خنک کننده می‌بایست در بعضی از اندازه های تبریدی مختلف پکینگ آبشاری کولینگ تاور را برشکاری نمود. تا به اندازه دلخواه و مورد نیاز ما برای برج خنک کننده مخروطی تبدیل گردد. قطر چیدمان به طور استاندارد و معمول در انواع برج دولایه پکینگ فیلم معادل ۶۰ سانتیمتر است. در صورت افزایش ارتفاع چیدمان فشار آب می بایست افزایش یابد تا با تبخیر آب مواجه نشوید.


پکینگ آبشاری و خواص مواد

پکینگ فیلمی برج خنک کننده با مواد PVC در سه رنگ طوسی،مشکی و سفید در این واحد تولید میگردد. و در متریال پلی پروپیلن با رنگ دانه آبی یا بی رنگ تولید و عرضه می‌شود. اما این دو مواد تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. این تفاوت ها آنها را به دو دسته محصولی مجزا تبدیل کرده است. هر یک از این دسته‌ها کاربرد خود را در برج خنک کننده ایفا میکند. برج خنک کننده‌ای که در صنعت استفاده می‌شود به طبع دارای سختی آب بالاتری نصبت به دیگر موارد است. و این مورد در صنایع فولاد، ذوب و فلزات بیشتر به چشم میخورد. به همین منظور توصیه کارشناسان بر این است که از پکینگ فیلمی برج خنک کننده (PP) پلی‌پروپیلن استفاده شود. تحمل دمایی در این مدل تا نود درجه سانتی‌گراد بوده و از کیفیت کاری بالاتری برخوردار است.

برای فراگیری و آموزش تعویض پکینگ برج خنک کننده کلیک نمایید.


مقایسه پر کن فیلم برج خنک کننده با اسپلش

در ابتدا باید گفت به طور کلی نحوه عملکرد و خنک کاری سیال در این دو مدل بسیار متفاوت است. همچنین در متریال به کار رفته در ساخت و تولید این قطعات کولینگ تاور متمایزاتی وجود دارد. در نوع پکینگ فیلمی برج خنک کننده با دو متریال PVC – PP پرکن آبشاری تولید میگردد. ردصورتی که در پکینگ اسپلش برج خنک کننده تنها از مواد اولیه با گرید پلی پروپیلن تهیه می‌شود. این دو متریال تفاوتهایی با یکدیگر نظیر تحمل دما و نرمی و انعطاف پذیری دارند. در نتیجه میزان سطح تبدل در هر کدام گوناگون می‌باشد. در این مورد پکینگ لایه‌ای PVC برج خنک کننده بسیار سطح خنک کاری گسترده تری نسبت به رقیب خود دارد.


مقایسه دمای پکینگ فیلمی برج خنک کننده

تحمل دمای پکینگ فیلمی برج خنک کننده تا ۶۰ درجه بوده و این به منظور عدم استفاده آن در برجهای خنک کننده صنعتی می‌باشد. در آبهای صنعتی به دلیل سختی بالای سیال در چاه‌های زیر زمینی رسوبات به شدت بالا هستند. این عامل باعث می‌شود تا در هنگام فرایند خنک سازی سیال مایع رسوبات در قالب نمک به پکینگ فیلمی برج خنک کننده چسبیده شوند. در همان هنگام به مرور زمان رشد می‌کنند و راه‌های گذر هوا را می‌بندند و بدین ترتیب پکینگ آبشاری کولینگ تاور دیگر قادر به کار نخواد بود. ولیکن در نمونه اسپلش این قابلیت وجود دارد تا در دمای مثبت ۸۰ درجه شستشو دهیم قطعه را . یاحتی میتوان برای پاکسازی تمام آن را اسید شویی نمود . بعد از اتمام عملیات پاکسازی مجدد پکینگ در برج خنک کننده جایگذاری می‌شود.


مصارف پکینگ فیلم برج خنک کننده

پکینگ PVC-PP کولینگ تاور سطوح خنک کاری را در بسیاری از صنایع استفاده می‌کنند. دلیل محبوبیت و استقبال بی اندازه از پکینگ فیلم برج خنک کننده سطح تبادل گسترده حرارتی آن می‌باشد. پکینگ فیلمی برج خنک کننده که به صورت تخصصی برای این دستگاه طراحی شده است و در دسته قطعات برج خنک کننده قرار می‌گیرد. امروزه در اکثر مصارف مشابه مانند تصفیه آب،پرورش ماهی و قارچ همچنین در چربگیرهای رستورانی مورد استفاده گسترده ای است. در تصفیه خانه ها و ادارات آب و فاضلاب از پکینگ آبشاری کولینگ تاور به عنوان نگهدارنده اجسام و دیگر ناخالطی های آب استفاده میشود. بنحوی که میتوان گفت مانند یک فیلتر مستحکم در این فرایند عمل میکند.


راه حل مرطوب سازی سالن قارچ و پر کن فیلمی برج خنک کننده

تمامی سالنهای پروش قارچ نیازمند رطوبت کامل و مدام می‌باشند. این فضای مرطوب با کمترین میزان پرت و تبخیر آب اولین دغدغه مسئولان این است. برای این موضوع مهم راه حلی ساده اما پرکاربرد به نام پکینگ فیلمی برج خنک کننده به چشم میخورد. از این سطوح به عنوان کانالهای عبور آب و هوا محیطی به صورت اتمسفریک و طبیعی استفاده میشود. سیال مایع به روش آبیاری قطره ای بر روی پکینگ کولینگ تاور چکه میکند و با عبور عوا  رطوبت آب در هوا تلفیق شده و وارد محیط پرورشی می‌شود. چربی‌گیرهای رستورانی از دسته قطعاتی هستند که در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا در واحد شماره ۳ تولید می‌شوند. متریال اصلی آنها فایبرگلاس بوده و در تمامی این قطعات وجود پکینگ فیلم برج خنک کننده دیده می‌شود.


گام پکینگ فیلمی کولینگ تاور چیست؟

برای شناسایی پکینگ برج خنک کن یا کولینگ تاور در نوع فیلمی با عدد گام شناخته شده و مبادله میگردد. گام در واقع فاصله بین دو لایه و ورقه در پر کن میباشد که باعث کند نمودن سرع آب و ایجاد سطح تبادل حرارت میشود. حال برای آشنایی بیشتر با عملکرد انواع گام‌های مختلف پکینگ برج خنک کننده به طور مفصل در ادامه این مقاله توضیح میدهیم. همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید هر ورقه فیلمی به صورت مجزا توسط قالب شکل میگیرد و به وسیله چسب مخصوص به یکدیگر متصل میشوند. اما سوالی که پیش می‌آید این است آیا برای تغییر گام باید قالب ها متفاوت باشند؟ بله برای هر یک از گام‌های پکینگ برج خنک کننده میبایست قالبی استاندارد تهیه و پکینگ کولینگ تاور را تولید نمود.


پکینگ گام ۱۲ برج خنک کننده

از این نوع پکینگ در انواع برج خنک کننده و دیگر مصارف مانند تصفیه آب فاضلاب و چربی گیر رستوارنها استفاده میشود. پکینگ گام ۱۲ کوچکترین اندازه فیلمی در انواع تولید شده این کالا توسط گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا می‌باشد. در پکینگ گام ۱۲ برج خنک کننده سطح تبادل انتقال حرارت بسیار بالاتر از نمونه معمول در واقع پکینگ گام ۱۹ برج خنک کننده میباشد. چرا که تعداد ورقه‌ها در این نوع افزایش یافته و فاصله بین هر ورق فیلمی کمتر شده است. بنابراین شاهد تعداد بیشتری از لایه‌های پکینگ فیلمی کولینگ تاور خواهیم بود.