برای خنک کردن آب کولینگ تاور نیازمند سطحی به نام پکینگ مدیا برج خنک کننده (packig cooling tower) هستیم. پکینگ مدیا خنک کننده تولیدی در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا دارای انواع گوناگونی است. فیلمی یا لایه‌ای،پکینک مدیا کولینگ تاور نت اسپلش، پرکن رندوم اسپلش،پکینگ پال رینگ،پکینگ مدیا استکانی، پکینگ مدیا آبشاری و پکینگ مدیا شونه تخم مرغی ابارا را در برمیگیرد. پکینگ مدیا کولینگ تاور به سطوحی گفته می‌شود که وظیفه ایجاد سطح برای کند کردن چرخش آب است. همچنین این سطوح با قرارگیری در کنارهم باعث کوچک نمودن مولکول آب می‌شوند. پکینگ مدیا برج خنک کن با ایجاد سطح در میانه برج خنک کن باعث می‌شود آب با برخورد با این سطوح به کوچکترین حالت مولکولی خود تبدیل شود این عمل در فرایند خنک کاری کولینگ تاور تاثیر مستقیم می‌گذارد و خنک کاری آب را سهولت می‌بخشد.

برج خنک کننده به عنوان یک دستگاه مبدل حرارتی در مرکزیت سیستم خنک کاری آب و یاسیال مایع دیگر قرار دارد این حساسیت باعث شود مهندسین این صنعت با نو‌آوری‌های گوناگون به تولید پکینگ مدیا برج خنک کننده دست یابند. ابتدا به ساکن برای خنک کاری آب در صنعت کولینگ تاور از پکینگ مدیا چوبی استفاده می‌شد این نوع پکینگ در برج‎‌های خنک کننده اتمسفریک ملخی سانتریفیوژ و کالوانیزه استفاده می‌گردید. در گذشته نه چندان دور در انواع کولینگ تاور خنک کاری به جای استفاده از پکینگ مدیا از چوب قرمز نیز اسفاده می‌شد. که این متریال معایب بسیاری را به‌همراه داشت.

 

پکینگ مدیا چوبی برج خنک کننده

معایب پکینگ مدیا چوبی

معایب پکینگ مدیا چوبی گران بودن این قطعه یکی از بزرگترین معایب آن بشمار می‌رفت با کمبود هرروزه چوب و کم شدن این کالا در صنایع و ارزشمند شدن آن به واسطه مصرف چوب در دیگر صنایع مانند مبلمان سازی ساختمان سازی وغیره این محصول ارزش بالایی پیدا کرد و دیگر توجیح اقتصادی برای برج خنک کننده نداشت. جذب آب بالا در متریال چوب دیگر عیب این محصول بشمار می‌رفت. با کمبود منابع آبی در زمین و مهم بودن این سیال برای حیات جهان چوب به عنوان قطعه منفی در کولینگ تاور شناخته شد جذب آب باعث تبخیر بیشتر سیال شده و درنتیجه هزینه مصرف آب بالا می‌رود به طوری که در هر ۱۰۰ لیتر آب در گردش کولینگ تاور ۱۰ لیتر آن تبدیل به بخار میشد.

پوسیدگی پکینگ مدیا برج خنک کننده چوبی از دیگر اشکالات این قطعه بود عمر کوتاه چوب در آب و جذب مبکروب‌های بیولوژیکی به خود قطعه را سریعا فرسوده میکرد و این معایب باعث که امروزه از پکینگ مدیا کولینگ تاور با متریال PVC بهره بگیریم .

 

 

پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی

پکینگ مدیا برج خنک کننده آبشاری

پکینگ مدیا برج خنک کننده آبشاری به عنوان نمونه‌ای از سطوح جدید خنک کاری برای کولینگ تاور تولید و به بازار عرضه شد ولی طولی نکشید این مدل هم منسوخ گردید پلکانی بودن این سطح pvc سرعت آب را افزایش میداد و این امر فرایند خنک کاری را کند و میزان پرت انرزی را افزایش می‌داد. پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی نسل جدیدی از سطوح خنک کاری کولینگ تاور است که به آن لایه‌ای هم گفته می‌شود.این قطعه برج خنک کاری تحولی در صنعت کولینگ تاور به وجود آورد و این دستگاه را به استاندارد خنک کاری رساند گسترش سطح مناسب این پرکن سبب افزایش کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتی گراد شد.

ورقه‌های این پکینگ مدیا برج خنک کننده با ضخامت ۴۵۰ میکرون با برامدگی و تورفتگی منظم قطرات آب را تا حد بسیار زیادی در خود نگه داشته تا طی فرایند مکش هوا و ایجاد جریان مخالف با آب خنک کاری تبخیری شکل پذیرد.

امروزه پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی با گریدهای طوسی مشکی و سفید تولید می‌شود. تفاوت گریدها در استفاده از مواد اولیه متفاوت و رنگ دانه pvc است.فرایند تولید این قطعه به صورت کاملا مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود. بعد از تولید هر ورقه آن‌ها به توسط سیستم داغی به یکدیگر کوپل می‌شوند فاصله هر دهانه با یکدیگر را گام می‎‌نامند. بعد از مونتاژ ورقه‌ها به هم هر بلوک به شکل لانه زنبور در می‌آیند. این شبکه لانه زنبوری شکل آب را بصورت یکنواخت در شیارهای خود نگه‎‌داشته و سیال در تماس با هوا دمای آن کاهش می‌یابد.

مشخصات پکینگ مدیا فیلمی یا آبشاری

۱-دارای گام‌های مختلفی است مانند: گام۱۹،گام۲۲،گام۱۶و گام۱۴ که پرمصرف‌ترین نوع این قطعه گام۱۹ می‌باشد.

۲-ابعاد هر بلوک کوپل شده به یکدیگر گام ۱۹ در انتها به این  اندازه است (۱۲۰طول*۳۰ارتفاع*۳۰عرض)

۳-واحد محاسبه پکینگ مدیا فیلمی برج خنک کاری متر مکعب است (هر متر مکعب شامل ۹ بلوک با ابعاد ذکر شده می‌باشد)

با توجه به نوع متریال pvc میتوان پکینگ مدیا برج خنک کننده فیلمی را در ابعاد دلخواه برش‌کاری نمود و آن را به شکل مدور برای برج خنک کننده مخروطی تبدیل کرد.

با این حال با وجود این قطعه کارآمد دراین صنعت تولیدکنندگان این عرصه برای دستیابی به پکینگ مدیا با کیفیت بالاتر اقدام نمودند.

پکینگ مدیا برج خنک کننده نت اسپلش

پکینگ مدیا نت اسپلش برج خنک کننده کانتر فلو و کراس فلو

پکینگ مدیا نت اسپلش برج خنک کننده همانطور که از اسم آن پیداست آب با برخورد به این صفحات قدرتمند به ریزترین حد مولکولی خود تبدیل می‌شوند این اسپری شدن آب در فرایند خنک کاری بسیار اهمیت دارد. خنک کردن آب در فرایند تبخیری مستلزم ایجاد سطوح خنک کننده مناسب یعنی پکینگ مدیا برج خنک کننده است. پکینگ نت اسپلش از متریال پلی‌پروپلین بوده و استفاده از این جنس مواد در ساخت این قطعه باعث انعطاف‌پذیری بالا و دوام بسیار  پکینگ شده است. شبکه مهندسی این قطعه برخلاف فیلمی که ورقه‌ای بود اشکال هندسی در آن دیده می‌شود.این اشکال هندسی توسط قالب دستگاه تزریق پلاستیک بوده و صفحات پکینگ مدیا نت اسپلش را شکل می‌دهند.

ساختار پکینگ نت اسپلش

صفحات و ساختار پکینگ نت اسپلش به صورت مواج تولید می‌شوند این موج‌ها باعث مکش مناسب هوا در لایه لایه این قطعه است. صفحات پکینگ مدیا برج خنک کننده نت اسپلش توسط پیم های ورقه‌ای به کیدیگر متصل می‌شوند.که در طرفین انتهایی بلوک توسط چهار پیچ به طول یک متر به هم کوپل و در نهایت مونتاژ میگردند. متریال به کار رفته در تولید این قطعه باعث شده قابلیت‌هایی نظیر اسید شوییی و تحمل دمای آب گرم تا ۸۳ درجه سانتی‌گراد به این محصول اضافه شود. سبک وزن بودن پکینگ مدیا برج خنک کن نت اسپلش از دیگر مزیت‌های این محصول به شمار می‌آید.

شبکه مهندسی نت اسپلش باعث شده رسوبات کمتر در آن جرم شودند و قطعه را خراب نمایند حتی با وجود رسوبات بالا میتوان پکینگ را با فشار آب مناسب و دمای ۶۰ درجه شستشو داد و مجدد پکینگ نت اسپلش جهت ادامه فرایند خنک کاری در برج نصب نمود.

برخلاف پکینگ مدیا فیلمی که از گام برای انواع آن نام برده می‌شد. این نوع پکینگ دارای استاندارد ثابت می‌باشد.

۱-ابعاد هر بلوک مونتاژ شده استاندارد (۱۰۰طول۳۰ارتفاع۳۰عرض) است

۲-واحد محاسبه پکینگ مدیا نت اسپلش برج خنک کاری متر مکعب است

۳-(هر متر مکعب شامل ۱۱ بلوک با ابعاد ذکر شده می‌باشد)

با توجه به نوع متریال PP می‌توان پکینگ مدیا برج خنک کننده نت اسپلش را در ابعاد دلخواه برش‌کاری نمود و آن را به شکل مدور برای برج خنک کننده مخروطی تبدیل کرد.

پکینگ مدیا پال رینگ رندوم اسپلش

پکینگ مدیا رندوم اسپلش مناسب برای تمای برج های خنک کن

پکینگ مدیا رندوم اسپلش دارای انواع گوناگونی است همچنین اسم‌های متفاوتی نام برده می‌شود مانند پکینگ پال رینگ و پزکن‌های استکانی ولی تمامی این القاب نشان از محبوبیت این نوع پکینگ مدیا دارد.شکل ظاهری پکینگ مدیا برج خنک کننده رندوم اسپلش به صورت هندسه دایره است این دایره شکل بودن باعث میشود به در کنار یکدیگر قراربگیرند و فضاهای خالی را در داخل برج خنک کن پر نمایند.مانند دو نمونه دیگ این نوع پکینگ هم در میانه کولینگ تاور قرار می گیرد.

پکینگ مدیا پال رینگ دارای مقاومت بسیار بالایی است و هر گونه فشاری را تا حدامکان تحمل می نماید.شکل ظاهری استوانه‌ای آن دارای پنجرهایی است که هوا از آنها عبور میکنددر مرکزیت این پکینگ مدیا برج خنک کننده شبکه ۶ راهی قراردارد تا مقاومت را بالاببرد و قطرات آب با برخورد به این هندسه به حالت اسپلش درآمده و فرایند خنک کاری به صورت صحیح انجام می‌شود. پکینگ مدیا رندوم اسپلش از متریال پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود و تحمل دما را تا ۸۳ درجه سانتی‌گراد دارد اندازه تولید شده این قطعه در ابعاد ۲ اینچ و ۱ اینچ است.

روش چیدمان پکینگ مدیا استکانی به صورت رندوم و در مرکز برج توسط مهار کننده مخصوص خود نصب می‍شود. برای پکینگ مدیا برج خنک کننده رندوم اسپلش این گونه میتوان محاسبه نمود که هر متر مکعب از پکینگ مدیا پال رینگ ۲اینچ ۷۰۰۰هزار پکینگ است. چدیمان این پکینگ دارای اصول نمی باشد و زیرا این عمل باعث می شود زود دچار رسوب زدگی شوند و دراین حال تمامی پرکن ها به یکدیگر متصل میشوند ودیگر قابل استفاده نمی‌باشند.

پکینگ مدیا شانه تخم مرغی برج خنک کن ابارا و جریان متقاطع 

پکینگ مدیا برج خنک کننده که در کولینگ تاور کراس فلو مورد استفاده قرار میگیرد به نام شانه تخم مرغی فیلمی یا ورقه‌ای نامیده می‌شود. ابعاد قالب و هر بلوک شانه تخم مرغی ۱۰۰*۵۰*۵۰ میباشد. این نوع سطوح خنک کاری دارای دونوع با قطره گیر و بدون قطره گیر است.مورد استفاده این پرکن ها در برج‌های خنک کننده ابارا یا جریان متقاطع است. کیفیت پکینگ برج خنک کاری به نوع متریال به کاررفته در تولید این محصول کاربردی در فرایند خنک کاری دارد. انواع مواد مصرفی برای تولید این قطعه برج خنک کننده از پی‌وی‌سی و پلی‌پروپیلن است. هر یک از مواد نام برده دارای خواص مجزا است ولی تمامی آنها در زیر گروه پلاستیک قرار میگیرند. ماده PVC به مراتب خشک‌تر و غیر قابل انعطاف است در مقابل PP و پلی پروپیلن.

کاربردهای پکینگ مدیا در صنایع مختلف

از پکینگ مدیا در دیگر صنایع هم نیز استفاده می‌شود امروزه این محصول کاربردی برای مرطوب نگه داشتن سالن‌های قارچ ویا سیستمهای تصفیه فاضلابی و یا حتی در استخرهای پرورش ماهی نیز استفاده می شود. وجود شیارها در این کالا باعث شده تا بتواند در چربی گیرهای فاضلابی نقش مثبتی داشته باشد. پکینگ مدیا برج خنک کننده با لایه‎‌های به هم چسبیده خود باعث می‌شود تا ذرات چربی به آنها چسبیده و آب قبل از ورود به مجاری فاضلابی یک فیلتر چربی گیری بر روی آن انجام شود. همانطور که میدانید برای پرورش قارچ نیازمند رطوبت بالایی است،تولید این رطوبت با پدهای سلولزی با هزینه بالا و مصرف آب بسیار همراه بود پکینگ مدیا به علت وجود ماده pvc در ساختار مولکولی آن هیچ گونه جذب آب به خود ندارد همین عامل باعث کاهش چشمگیر مصرف آب در سالن‌های پرورش قارچ شده است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 106 میانگین: 4.7]

نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده