پکینگ گرید اسپلش ضد رسوب

پکینگ گرید اسپلش برج خنک کننده grade splash یا شبکه ای یکی از انواع پکینگ های اسپلش میباشد که در برج های خنک کننده صنعتی و صنایع پتروشیمی کاربرد دارد. طراحی و ساختار پکینگ‌ گرید اسپلش از ورقه‌هایی مشبک به شکل مربع یا مستطیل میباشد. به همین دلیل به نام سطوح خنک کننده یا پکینگ شبکه‌ای نیز شناخته می‌شوند. این قطعه معمولا در آب‌هایی که آلودگی و سختی زیادی داشته کاربرد دارند. 

همچنین در صنایع فولاد،پتروشیمی و برج های خنک کننده در ظرفیت‌های بالای بتنی،فایبرگلاس و جریان مخالف کارایی موثری را دارا هستند. متریال تشکیل دهنده سطوح خنک کننده گرید اسپلش از پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و پلی‌استایرن می باشد. استفاده از این مواد سبب شده تا این مدل پرکن اسپلش به عنوان پکینگ در دمای بالا معروف گردد.

پلی پروپیلن بهترین جنس جهت تولید پکینگ‌های ضد رسوب است. چرا که پکینگ گرید اسپلش تا دمای ۱۲۰ درجه در برج خنک کننده به فعالیت خود بدون مشکل ادامه می‌دهد. شرکت ساخت برج خنک کننده انواع پکینگ گرید اسپلش را با بهترین جنس و قیمت مناسب در سراسر کشور با ضمانت ۱۸ ماهه عرضه می‌نماید.


نحوه نصب و عملکرد پکینگ گرید اسپلش

پکینگ شبکه ‌ای برج خنک کن توسط تجهیزات جانبی مانند سیم فولادی، اسپیسر ساپورت، میله اسپیسر، سیم روکش‌دار پلی پروپیلن و قطعه‌ی اسپایدر نصب می‌شود و هیچ نگهدارنده‌ای احتیاج ندارد. همین دلیل موجب شده که این مدل پرکن به سهولت قابل تعویض، نگهداری و نصب یا همان ماژور باشد. نحوه عملکرد پکینگ گرید اسپلش برج خنک کننده به شکلی است که آب پس از برخورد با آن تبدیل به قطره‌های بسیار ریز و کوچک میشود.

این عمل پکینگ شبکه ای زیاد شدن سرعت کولینگ تاور در خنک کردن سیال را به دنبال دارد. هنگامی که قطرات مایع خورد می‌شوند از رسوب گذاری جلوگیری می‌کنند که برای طولانی شدن عمر مفید دستگاه مهم می‌باشد. در برج‌های خنک کننده جریان مخالف پکینگ گرید اسپلش بیشترین کارایی را داشته و راندمان کاری این نوع تجهیز را بالا می‌برد.


پکینگ گرید اسپلش برج خنک کننده صنعتی


اهمیت استفاده پکینگ شبکه‌ای در برج خنک کننده 

پکینگ اسپلش در برج های خنک کن از نظر اهمیت حکم قلب برج را دارند. انتخاب درست پکینگ برج خنک کننده اعم از گرید یا نوع دیگر سبب شده که مکانیزم خنک کردن دستگاه بدون هیچ خللی باشد. کیفیت و مقدار املاح،سختی آب،دمای سیال و میزان آلایندگی از موارد مهم در انتخاب مدل و متریال پکینگ گرید اسپلش می‌باشد. پرکن شبکه‌ای به طرز ویژه‌ای افزایش توان سیستم جریان خنک کن در برج جریان مخالف را به همراه دارد. البته توانسته است قدرت و توانایی خود را در سایر برج های خنک کاری دیگر نیز نشان دهد. پکینگ‌ها به عنوان قطعه مهم در برج خنک کننده عهده‌دار بالابردن مقطع تماس و زمان برخورد مایع با هوا هستند.

قطرات آب پس از پاشش توسط افشانک‌ها با اتصال یافتن بر پکینگ شبکه‌ ای به قطره‌های خورد تبدیل شده و آلاینده‌ها در ذرات معلق ته‌نشین نمی‌شوند. در بیشتر برج‌های خنک کننده فایبرگلاس این مدل پرکن استفاده میگردد. همچنین بهترین کارایی و استفاده را در آب‌های روغنی و چرب دارد. شرکت برج خنک کننده با سابقه طولانی در ساخت انواع تجهیزات کولینگ تاور تامین کننده مدلهای مختلف پکینگ گرید اسپلش میباشد. از دیگر انواع خانواده اسپلشها میتوان به پکینگ تیوب اسپلش نیز اشاره نمود که عملکردی یکسان را دارد.


مزایای پرکن گرید اسپلش در برج خنک کن

  1. مقاومت بسیار در مقابل پرتوی فرابنفش،عدم پوسیدگی،شکنندگی و ساییدگی در اثر برخورد با آب هنگامی که فشار زیاد است.
  2. توان تحمل دمایی زیاد در هنگام کار تا ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد بدون آن که راندمان ضعیف و دفرمه شود.
  3. مقاوم در برابر خوردگی، اکسایش، قابلیت رسوب زدایی و اسیدشویی،استحکام بالا و طول عمر مفید
  4. پرکن گرید اسپلش برج خنک کننده در برابر اشعه ماورای بنفش مقاومت بالایی را دارا می‌باشد.
  5. ماژولار بودن به این معنی که تعویض و نگهداری آسان و بدون دردسری را دارد.

نویسنده مطلب دکتر علی مرادی