برج های خنک کننده CTR

کولینگ تاور چیست / انواع کولینگ تاور فایبرگلاس / فروش کولینگ تاور

کولینگ تاور چیست آشنایی با انواع کولینگ تاور

کولینگ تاور چیست آشنایی با انواع کولینگ تاور

کولینگ تاور چیست؟ cooling tower یا کولینگ واتر دستگاه خنک کننده آب از طریق دفع حرارت می‌باشد،انواع کولینگ تاور امروزه با بدنه فایبرگلاس تولید می‌شود. در حال حاضر تمامی صنایع، کارخانجات، پتروشیمی‌ها و صنعت تهویه مطبوع از کولینگ تاور بهره می‌گیرند. کولینگ واتر در مدل‌های مختلفی با توجه به شرایط آب و هوایی محیط طراحی میگردد. استراکچر کولینگ تاور بیشتر از متریال فایبر گلاس است چرا که طول عمر و توان بیشتری در برابر خوردگی دارد. دو مقیاس دمای ورودی و خروجی، مقدار دبی سیال در گردش تعیین کننده ظرفیت کولینگ واترها هستند. همچنین میزان برودت و دریافت گرما در برج خنک کن نیز حتما باید محاسبه شود. 

در پاسخ به سوال کولینگ تاور چیست میتوان گفت این محصول منبع تولید آب سرد در صنعت‌های مختلف به شمار می‌آید. شرکت برج خنک کننده متخصص در ساخت و طراحی با کیفیت‌ترین کولینگ تاور ها در تمام شهرهای کشور همراه با گارانتی طلایی می‌باشد. به همین منظور شرکت برای سهولت در انتخاب دستگاه و محاسبات جانبی منطقه‌ای پورپوزال دقیقی گرد آوری نموده است. شما با مطالعه هر بخش میتوانید ظرفیت برج خود را پیدا کنید یا برای راهنمایی بیشتر با مشاوران و کارشناسان فنی ما تماس برقرار نمایید. 


کاربردهای کولینگ تاور چیست؟

همان طور که بالاتر گفته شد امروزه کولینگ واتر در تمامی صنعت‌ها به کار برده می‌شود. این محصول برای خنک کردن سیستم‌های صنعتی مخصوصا در مناطق خشک و کم آب کاربرد دارد. همچنین از کولینگ تاور برای صنایع دیگر مانند متالوژی، داروسازی، مواد شیمیایی و کاغذ سازی استفاده می‌گردد. علاوه بر آن در تجهیزات سرمایشی خنک کاری چیلر و تهویه مطبوع ساختمان‌ها نیز کارایی موثری را دارا است. استفاده از منبع سرمایشی کولینگ تاور در صنعت‌ها باعث ذخیره انرژی، کم شدن مصرف آب و کاهش هزینه‌های عملیاتی میشود. طراحی برج خنک کننده باید کاملا صحیح و با دقت انجام شود وگرنه موجب اختلال در تولید میگردد.


نحوه خنک سازی آب در کولینگ واتر

کولینگ تاورها در عصر جدید جز بهترین دستگاه‌های تبریدی به شمار می‌روند. مکانیزم عملکرد آن بدین صورت است که با تبخیر جریان آب، دفع حرارت مایع داغ ورودی شکل می‌گیرد. یعنی پس از تماس ایجاد شده بین آب و هوای داخلی کولینگ تاور مدار باز قسمتی از سیال در حال چرخش تبخیر می‌شود و دمای مایع باقی مانده کاهش می‌یابد. در اصل نحوه عمل کولینگ تاور بر اساس تبخیر سطحی آب می باشد. کولینگ واتر با تشکیل یک مقطع گسترده و تماس آب با هوا افزایش بخار مایع را همراه دارد. 

آب خنکی که توسط برج‌ها تولید گشته، انرژی اضافه دستگاه را مجدد جذب نموده و به هوا منتقل می‌کند. این مکانیزم تبادلی یک سیکل تکراری محسوب شده که باید دمای کاری تجهیزات را به طور مدام حفظ نماید. در غیر این صورت دمای ماشین آلات صنعتی بالا رفته و دیگر کارایی مناسب را نخواهد داشت. پس به کار بردن کولینگ تاورها راندمان یک چرخه را ثابت نگه میدارد.


اجزای اصلی کولینگ تاور چیست؟

یک دستگاه برج خنک کننده از قطعات متفاوتی تشکیل میشود که هر کدام از آنها عملکرد مخصوص به خودش را جهت خنک کاری دارد. قطعه‌های بکار رفته در یک کولینگ تاور با نوجه به نوع و نحوه عملکرد آن متفاوت است. تمامی قطعات نصب شده در برج خنک کن نیازمند تعمیر و بازرسی دوره‌ای میباشد. کیفیت عملکرد کولینگ واترها بسیار وابسته به قطعه‌هایی بوده که در آن نصب می‌شود. قطعات اصلی در برج‌ها شامل: نازل، پکینگ، قطره گیر، الکتروموتور، لوور، فن، اسپرینکلر و … می‌باشد. کارایی اجزای کولینگ تاور در چیست؟ برای پاسخ به این سوال با وظایف و کاربرد قطعه‌ها در برج خنک کاری آشنا میشویم:

نازل برج خنک کننده

افشانک یا نازل کولینگ تاور سیال را منظم و یکنواخت در دستگاه پاشش می‌نماید. نحوه اتصال آن معمولا به صورت رزوه‌ای در داخل برج می باشد. در واقع شیپوره‌ها با زیاد کردن سرعت و فشار پخش شدن جریان آب ورودی برج را بر روی پکینگ‌ها به همراه دارند. اسپری مایع در شعاع معینی توسط نازل‌ها صورت میگیرد که باید کاملا سطح پرکن‌ها را بپوشاند و آب برج را سرد کند. افشانک کولینگ تاور با توجه به شعاع پاشش، فشار کاری، نحوه اسپری سیال، سایز ورودی و خروجی، جنس و متریال در انواع گوناگونی ساخته می‌شود. از جمله نازل‌های پرکاربرد میتوان به افشانک حلزونی، مربع پاش و چپقی اشاره کرد. 

پکینگ کولینگ تاور 

پکینگ مدیا یا سطوح خنک کننده اصلی‌ترین بخش انتقال حرارت و ایجاد مقطع ارتباطی میان آب و هوا به شمار می‌آید. این قطعه نیاز به رسوب زدایی و تعویض مداوم دارد تا مانع کاهش راندمان برج گردد. پرکن‌ها در دو تیپ اسپلش و فیلمی ساخته شده که هر کدام انواع و عملکرد مخصوص به خود را دارا است. نحوه عملکرد پکینگ‌های اسپلش به صورت پاششی و مدل فیلمی مکانیزم آبشاری می‌باشد. تعویض پکینگ برج خنک کننده از مهمترین اقدامات در رابطه با سرویس است و نیازمند دانش فنی بالا میباشد. شرکت برج خنک کننده طراحی پکینگ فیلمی و اسپلش را با متریال PVC و PP در سراسر کشور بر عهده دارد. 

آشنایی با عملکرد کولینگ تاورهای مکعبی

قطره گیر برج خنک کن

قطعه گیر (چکه گیر) مانع پرتاب قطرات سیال خروجی نازل‌ها به سمت پروانه یا فن می ‌شود. این محصول وظیفه حفاظت و نگهداری از تجهیزات هوادهی (فن) را عهده‌ دار است. چکه گیرها هر ۴ یا ۵ سال احتیاج به تعویض دارند تا قطعات تخریب و دچار خوردگی نشود. وجود این قطعه در برج از آسیب زود هنگام الکترو فن و کاهش دور پروانه جلوگیری می‌نماید. 

پروانه کولینگ واتر 

فن یا پروانه کولینگ تاور قسمت اصلی در سیستم هوا دهی و هوا رسانی است. بصورت کوبل مستقیم یا غیرمستقیم به الکتروموتور اتصال می‌یابد. پروانه برج خنک کننده با تشکیل جریان مکش مکانیکی موجب چرخش و انتقال هوا به داخل کولینگ تاور میگردد. تیغه (پره) استفاده شده در فن ایرفویل بوده و عامل اصلی گردش پروانه حساب میشود. در هر دوره از سرویس و تعمیرات برج خنک کننده باید بلبرینگ‌ها، تسمه‌، بالک‌ها و بالانس بودن پروانه بازرسی گردد.


 انواع کولینگ تاور

برج‌های خنک کننده با توجه به کارایی، نحوه عملکرد، منطقه آب و هوایی، ساختار به چند مدل تقسیم شده و در دسته‌های متفاوتی قرار میگیرند:

  1. تقسیم بندی از نظر ساختار و شکل ظاهری استراکچر (بدنه) : برج خنک کننده مکعبی، کولینگ تاور مدور (مخروطی)
  2. طبقه بندی بر اساس مکانیزم انتقال حرارت : کولینگ واتر مدار باز(مرطوب یا تر) ، برج خنک کاری مدار بسته (خشک)، کولینگ تاور هیبریدی
  3. دسته بندی طبق نیروی محرکه جریان هوا : مکش اجباری یا مکانیکی (فن دار)، مکش طبیعی (بدون پروانه)
  4. انواع برج خنک کننده از لحاظ نحوه برخورد جریان آب و هوا : جریان هوای متقاطع ، جریان هوای مخالف

تفاوت کولینگ تاور مکعبی و مخروطی در چیست؟

در این دو نوع کولینگ واتر تفاوتی چشمگیر وجود دارد که آنها را برای شما بازگو خواهیم نمود. ابتدا شکل ظاهری و مدل طراحی کولینگ تاور بوده که در دو تیپ مدور و مکعبی ساخته میشود. علاوه بر آن در عملکرد و میزان خنک کاری سیال با یکدیگر نیز تمایز دارند. گردش هوا در برج مخروطی بهتر شکل میگیرد و هوارسانی به صورت کاملا مهندسی در برج جریان پیدا میکند. اما سیستم آبرسانی با گردش ضعیف و میزان پاشش آب کم خنک کاری را کاهش داده و مقدار پرت انرژی را افزایش میدهد.که این امر ایجاد هزینه‌های بیشتر برای خریدار را در پی دارد. 

در مقابل کولینگ تاور مکعبی از سامانه پاشش آب منظمی برخورددار است. همچنین از یک یا تعدادی نازل ثابت برای اسپری کردن سیال در آن استفاده میشود. که باعث بالا رفتن راندمان خنک کاری، افزایش میزان تبرید و همچنین کاهش مصرف انرژی و پرت آب میگردد. به همین دلیل شرکت برج خنک کننده به شما کولینگ تاور مکعبی را پیشنهاد مینماید.

تفاوت کولینگ واتر کانترفلو با مدار بسته

کولینگ تاور مداربسته (خشک) نوعی خنک کننده هیبریدی با دو مدار گردشی است. در طراحی و ساخت این دستگاه سیکل مدار اصلی کاملا بسته و خنک کاری آب توسط لوله‌های کویل مسی که در  برج خنک کن تعبیه شده است انجام می‌پذیرد. این مزیت باعث جلوگیری از رشد باکتری، تشکیل رسوب در داخل کولینگ تاور و همچنین دیگر دستکاههای مکانیکی میشود. از این مدبل برای خنک کردن واحدهای صنعتی با سختی بالا استفاده می‌ شود. زیرا مدار بسته کویل‌دار برج اجازه رسوب گذاری به میکروبهای آب را نمی‌دهد. علت این مساله فشار بالای گردشی سیال داخل کوئل است که تا ۵ بار فشار را مقاومت میکند. اما در مورد ساخت کویل کولینگ تاور مدار بسته باید گفت توسط مهندسین و دستگاه مخصوص این قطعه ۲۴ ساعت در زیر تست گاز ازت قرار می‌گیرد که فشاری بالغ بر ۲۰ بار را تحمل مینماید.

کولینگ تاور یا کولینگ تاور مکعبی


نصب کولینگ تاور 

برای نصب انواع کولینگ واتر فایبرگلاس نیازمند شاسی یا فوندانسیون هستیم که به طور استاندارد از دو مصالح میتوان آن را فراهم نمود. اما نصب کولینگ تاور آیتم‌های دیگری نظیر پاپینگ و امور الکترونیکی هم دارد . هر کدام از موارد برای نصب دستگاه احتیاج به دانش و تجربه کافی دارد که در شرکت برج خنک کننده فایبرگلاس  کارشناسان هر واحد آماده خدمت رسانی به شما می‌باشند. درصورت استفاده برج در واحدهای صنعتی میتوانید د محوطه باز کولینگ تاور مورد نظر را نصب نمایید. ولیکن اگر دستگاه برای مصارفی همچون تهویه مطبوع است در صورت امکان برج خنک کن را در ارتفاعات بام یا بر روی فوندانسیون هوایی قرار دهید. 

محل نصب کولینگ تاور آیتمی بسیار مهم میباشد که در هنگام نصب باید به آن دقت کرد. معمولا فضاهای باز و پشت بام ساختمان‌ها بهترین مکان برای قرار دادن برج خنک کن است. مکانی که برج جای گذاری میگردد باید به نحوی بوده که هوا آزادانه ورود و خروج داشته باشد. همچنین حتما در اطراف آن هیچ منبع حرارتی و آلوده کننده‌ای همانند دودکش‌ها و… نباشد. 


قیمت کولینگ واتر (کولینگ تاور، برج خنک کننده)

قیمت تمام شده برای یک برج خنک کننده صنعتی برابر با تمام قطعات نصب شده در آن می‌باشد. این اجزا شامل بدنه و سازه، الکتروموتور، پروانه، سیستم کاهش دور و … میشود. که نوع متریال استفاده شده برای ساخت هر کدام از آنها حائز اهمیت است و در افزایش یا کاهش قیمت‌ها تاثیر میگذارد. مثلا اگر جنس بدنه از فایبرگلاس باشد نسبت به گالوانیزه گران‌تر میشود. یا اگر موتور از نوع الکتروموتور زیمنس آلمان نصب شود نسبت به مدل موتوژن هزینه بیشتری دارد. مشتریان گرامی جهت استعلام قیمت خرید کولینگ تاور و دریافت لیست به روز از قیمت‌ها می‌توانند با کارشناسان شرکت برج خنک کننده در ارتباط باشند. مهندسان فنی گروه تولیدی ما ۲۴ ساعته پاسخگو و راهنما شما عزیزان هستند.