3 آبان 1399
144 views
نظر %

کولینگ واتر یا کولینگ تاور Water-cooling tower به منظور خنک نمودن آب طراحی می‌شوند کولینگ تاور یا کولینگ واتر با مواد فایبرگلاس ساخته و تولید می‌شود. برای تهیه یک برج آب خنک مناسب نیازمند طراحی دقیق و محاسبات جامعی هستیم. امروزه تمامی صنایع ،کارخانه‌جات و صنعت تهویه مطبوع از کولینگ تاور فایبرگلاس بهره میگیرند. در تهویه مطبوع برج مکمل سیستم چیلر و کندانسورهای اواپراتور است.مهمترین بخش در هنگام تعیین ظرفیت یک کولینگ تاور تهویه‎‌ای دانستن نوع چیلر است. اگر چیلر تراکمی باشد ۲۰درصد بالاتر از ظرفیت چیلر تن تبرید دستگاه است . و درصورت داشتن چیلر جذبی باید ۳۰درصد می‌باشد.برای محاسبه دقیق تر در سامانه‌های صنعتی میزان دبی آب درگردش با نیاز دلتا تی به همراه محاسبات فرمولی مخصوص که شامل توان کیلوات و منطقه مورد نیاز کولینگ واتر است اندازه گیری می‌شود.


عملکرد کولینگ تاور چگونه است

عملکرد ساده در عین حال قدرتمند دستگاه برج خنک کننده مخروطی باعث شده جایگزین مناسبی برای چیلرهای گران قیمت و کندانسورهای هواخنک باشد. از کولینگ تاورهای تولید شده در سراسر جهان به عنوان یکی از برترین دستگاههای تبریدی در جوامع مکانیک یاد میشود. اما چه کولینگ تاوری مناسب سیستم و منطقه شماست؟ گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید کننده و تامین کننده انواع برچ خنک کاری فایبرگلاس در کشور است. به همین منظور برای سهولت در انتخاب دستگاه و محاسبات جانبی منطقه‌ای پورپوزال دقیقی گرد آوری نموده است. شما میتوانید با مطالعه هر بخش و با دانستن اطلاعاتی که گفته شد. ظرفیت دستگاه خود را مشاهده و قیمت آن را براورد نمایید.


کولینگ تاور


انواع کولینگ تاور

برای این سوال تنها یک پاسخ وجود دارد به صورت کلی کولینگ تاور به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود.

۱-کانترفلو

۲-کراس فلو

هر دو کولینگ واتر Cooling Water از نظر مهندسی و چرخه تبرید مقداری با یکدیگر متفاوت هستند. در نوع جریان متقاطع هوا و سیال مایع در زاویه ۹۰ درجه یکدیگر را قطع و فعل خنک کاری آب انجام می‌گردد. درصورتی که برج خنک کننده کانتر فلو (مدارباز) جریان سیال آب و هوای خنک محیط در یک تونل عمود بر هم انجام می‌شود. با برخورد هوا و آب به پکینگ کولینگ تاور آبگرم خنک و هوای گرم شده از دهانه فن خارج می‌گردد. در این صورت می‌توان گفت چرخه تبرید به درستی انجام شده است . اما هر کدام از دسته‌های اصلی دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به شرح کامل هر ازآنها می‌پردازیم.

کولینگ واتر کانترفلو با چند نوع تولید و طراحی می‌شوند. پرفروش‌ترین  کولینگ تاورمکعبی مدار باز است که بیشترین سهم خرید وفروش این مبدل را به خود اختصاص میدهد. از این برج بیشتر در صنایع با فشار کم سیالاتی استفاده میگردد. اما قدیمیترین و بهترین کولینگ تاور از نظر انجمن بین المللی برج خنک کننده مخروطی میباشد. مصرف اصلی این برج در ساختمانهای اداری و تجاری و حتی مسکونی است. از این نوع برج به عنوان خنک کننده تهویه یاد می‌شود. دو نوع دیگری از این دستگاه با نامهای کولینگ واتر مداربسته و سلولی نیز تولید می‌شوند که هر کدام کار بردی به خصوصی در صنعت خنک کاری و تبرید دارند.


نصب کولینگ واتر

برای نصب انواع کولینگ واتر فایبرگلاس نیازمند شاسی یا فوندانسیون هستیم که به طور استاندارد از دو مصالح میتوان آن را فراهم نمود. اما نصب کولینگ تاور آیتم‌های دیگری نظیر پاپینگ و امور الکترونیکی هم دارد . هر کدام از موارد نصب دستگاه نیازمند دانش و تجربه کافی هر بخش است که در گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا کارشناسان هر واحد آماده خدمت رسانی به شما می‌باشند. درصورت استفاده برج در واحدهای صنعتی میتوانید د محوطه باز کولینگ واتر مورد نظر را نصب نمایید. ولیکن اگر دستگاه برای مصارفی همچون تهویه مطبوع مورد نیاز است در صورت امکان کولینگ تاور را در ارتفاعات بام یا بر روی فوندانسیون هوایی نصب نمایید.


فوندانسیون کولینگ تاور

کولینگ تاور


قطعات و اجزای برج خنک کن cooling tower چیست؟؟

کولینگ تاور درواقع دستگاهی با بدنه از جنس فایبرگلاس است. تمامی قطعات بدنه در کولینگ واتر از متریال فایبرگلاس ساخته و پرداخته می‌شود. به طور معمول در اغلب برج‌ها برخی تجهیزات یکسان و مشابه‌اند و برخی دیگر مقداری تفاوت دارند. در نوع کراس فلو جریان پاشش آب متفاوت است و به همین منظور سیستم آبرسانی و پکینگ آن با نوع کانتر فلو فرق دارد.اما به طور کلی تمامی کولینگ تاورها دارای شش جز اصلی هستند که شامل:

۱-)افشانک : پاشش آب بر روی سطوح خنک کاری به وسیله نازل انجام میشود که برای هر نوع برجی یک نوع افشانک طراحی شده است.

۲-)فن برج خنک کننده: این وسیله وظیفه گردش هوا و ایجاد مکش میکانیکی را در کولینگ تاور به عهده دارد

۳-)الکتروموتور برج خنک کاری: دینامی به منظور چرخش محوری و الکتریکی فن (پروانه) در دستگاه نصب می‌شود.

۴-)پکینگ مدیا: این قطعات را اغلب در بازار به اسم پوشال برج می‌شناسند که اصول  خنک کاری و کاهش دما آب توسط این قطعات انجام می‌گردد.

۵-)بدنه : محافظت ، زیبایی و عمر کولینگ واتر به طراحی و و محاسبات مقاومت در برابر شرایط جوی به بدنه دستگاه مرتبط است.

۶-)ساز داخلی: نگهدارنده و اسکت بنا به سازه داخلی معروف می‌باشد که اغلب از متریال گالوانیزه تولید می‌شود.

جمع بندی و مونتاژ این تجهیزات به ما کمک می نماید تا کولینگ تاور با رعایت استاندارهای عمومی بسازیم. گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا تولید کننده و تامین کننده انواع برج خنک کاری با متریال فایبرگلاس است.


 

کولینگ تاور


تفاوت کولینگ تاور مکعبی و کولینگ واتر مخروطی در چیست؟

در این دو نوع کولینگ واتر دو تفاوت چشمگیر دارند که در این بخش آنها را برای شما بازگو خواهیم نمود. ابتدا شکل ظاهری و نوع طراحی کولینگ تاور است که به دو شکل مدور و مکعب ساخته می‌شوند. اما این تنها ظاهر شکل است ولیکن در باطن و عملکرد و میزان خنک کاری سیال متفاوت‌اند. گردش هوا در برج مخروطی بهتر شکل میگیرد و هوارسانی به صورت کاملا مهندسی در برج جریان پیدا میکند. اما سیستم آبرسانی با گردش ضعیف و میزان پاشش آب کم خنک کاری را کاهش و میزان پرت انرژی را افزایش میدهد.که این امر باعث هزینه‌های بالا برای خریداران است.

در مقابل کولینگ واتر مکعبی سامانه آب پاش منظمی دارد و از یک یا تعدادی نازل ثابت برای اسپری کردن سیال استفاده میشود. که باعث بالا بردن راندمان خنک کاری و افزایش میزان تبرید همچنین کاهش مصرف انرژی و پرت آب است. به همین مظور گروه فنی مهندسی تجهیز صنعت تتا به شما کولینگ تاور مکعبی را پیشنهاد می نماید.


کولینگ واتر


کولینگ واتر مداربسته چه تفاوتی با نوع مدار باز (کانترفلو) دارد؟

کولینگ تاور مدار بسته نوعی خنک کننده هیبریدی با دو مدار گردشی است. در طراحی و ساخت این دستگاه سیکل مدار اصلی کاملا بسته و خنک کاری آب توسط لوله های کویل مسی که در  کولینگ واتر تعبیه شده است انجام می‌پذیرد. این مزیت باعث جلوگیری از رشد باکتری و رسوب داخل برج و همچنین دیگر دستکاههای مکانیکی شود. از این مدبل برای خنک کردن واحدهای صنعتی با سختی بالا استفاده می‌شود. زیرا مدار بسته کویل دار برج اجازه رسوب گذاری به میکروبهای آب نمی‌دهد. علت این مساله فشار بالای گردشی آب داخل کویل است که تا ۵ بار فشار دارد. و اما در مورد ساخت کویل کولینگ تاور مدار بسته باید گفت توسط مهندسین و دستگاه مخصوص این قطعه ۲۴ ساعت در زیر تست گاز ازت قرار میگرید که فشاری بالغ بر ۲۰ بار را تحمل مینماید.


 

برج خنک کننده مدار بسته


کولینگ تاور فایبرگلاس یا گالوانیزه کدام بهتر است؟

فایبرگلاس صنعتی نو در زمینه ساخت و تولید کولینگ تاور است. که با کیفیت و کارایی خود خیلی زود جایگزین نوع گالوانیزه خود شده است. این کولینگ واتر مقاومت بیشتر طول عمر بالاتر، عدم رسوب گذاری رشد قارچ، همچنین قابل شستشو و سرویس سریع و آسان است. با این توضیحات و دانش روز ۹۵ درصد از خریداران برج تمایل به تهیه برج فایبرگلاس دارند که انتخاب درستی نیز است. زیرا هزینه تعمیر و نگهداری این کولینگ تاور به مراتب پایین تر و مناسب تر از انواع گالوانیزه می‌باشد. ضخامت بالا در هنگام ساخت و استفاده از رزین و الیاف مرغوب در زمان تولید میتواند به طول عمر و کیفیت دستگاه کولینگ واتر بی افزاید.


برج خنک کننده تجهیز صنعت تتا               


نویسنده مطلب تجهیز صنعت تتا تولید کننده